Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zcela nevyzpytatelné nabíhání Windows 7

Dobrý večer,
ještě někdy minulý čtvrtek jsem spustila svůj stolní PC a poté i vypnula naprosto normálně, netuše nic zlého. V pátek jsem opět zapnula PC a - nedočkala jsem se... Nečekaně se zobrazila hláška "Nelze se připojit ke službě Služba oznamování událostí systému. Obraťte se na správce systému".

1) Otevřela jsem po odpojení od sítě skříň a vyluxovala prach - ono mi to jednou totiž fakticky pomohlo, když nešlo nabootovat tehdy XP! Prach možná působil jako deka a přehříval procesor... a zrovna jsem vizuálně prohlídla se svítilnou základní desku - napohled vypadala zdravě, žádný kondenzátor nebyl nafouknutý

2) po znovuzapnutí naběhla po dlouhé době obrazovka s oběma účty (user a admin) a po kliknutí na kterýkoliv a po zdání hesla oba obrázky účtů zmizely a trvalo asi 20 minut, než se konečně objevila plocha účtu

3) pomocí instalačního DVD (mám krabicovku) jsem zkusila napřed volbu Oprava spouštění systému - po pár sekundách se zobrazila hláška, že tam žádné problémy nejsou, hmmm

4) další v pořadí možnost Obnovení systému: nejstarší automatický (ze začátku dubna) Bod obnovení a prostřední zhavarovaly:
[http://pc.poradna.net/file/view/28773-obnoveni1-jp g]

Pomohl - bohužel pouze zdánlivě - až ten nejnovější z 23.4.2017
[http://pc.poradna.net/file/view/28774-obnoveni3-jp g]

Po nabootování uz bez instalačního DVD se sice zobrazily oba účty na ploše celkem rychle, po kliknutí na user účet a po zadání hesla se vítací kolečko střídavě točilo a zastavovalo celkem 25 minut, poté obrazovka zčernala a svítil pouze pohyblivý kurzor a až po dalších 5 minutách naběhla plocha účtu a PC šel relativně normálně používat. Po povelu k vypnutí se vypínal celou půlhodinu

Po dalším zapnutí další den pro změnu po proběhnutí loga Windows obrazovka ihned na 5 minut zčernala, poté jsem se mohla přihlásit a za dalších 5 minut jsem byla na své ploše. Tentokrát se PC vypínal chvilku.

Po dalším zapnutí to zase vítalo půl hodiny a minuty jsem viděla černou obrazovku. Pak už zase naběhl. Nezabrala volba Opravit počítač přes instalační DVD, opravná přeinstalace taky neproběhla, protože současný systém v PC je prý novější než ten na instalačním DVD - bodejť, mám tam už nějaké aktualizace, programy atd.

POST test (BIOS Award), mám grafický, ne pípací, neukázal žádnou chybu.

Mimo jiné jsem spustila příkaz chkdsk - nenašel žádný vadný sektor. Diagnotika paměti (přes instalační DVD) - vše OK. Vyměnila jsem pro sichr datový kabel k SATA disku a použila i jinou odbočku napájení - bez výsledku. PC sice za šílenou dobu naběhne, ale nečekaně se a na dlouhou dobu kouše třeba jen při zavírání Poznámkového bloku, nejde spustit Správce úloh apod při minimálním vytížení procesoru do 3%, vůbec nespustím Příkazový řádek ...

Už jsem z toho dost bezradná: je to SW nebo HW závada?? Jaké mám ještě možnosti kromě totální přeinstalace? Nebo nějaká součástka odchází?

Skládali jsme mou sestavu v září 2011, před rokem jsem systém kompletně přeinstalovala na nový hybridní HDD Seagate Desktop SSHD 3.5'' 1TB (který mimochodem vůbec není rychlejší při bootování oproti klasickému HDD, spíš naopak), dále jsou ve vnitřnostech:

základní deska GB A75M-UD2H, AMD A75, FM1, 4×DDR3, VGA, LAN, 5×SATA, USB3.0, 1394, mATX
paměti A-DATA 4GB (Kit 2x2GB) XPG Gaming v2.0 Series DDR3 1866MHz
zdroj Fortron AURUM 400W 80PLUS GOLD ATX v2.0, 12cmFan
procesor AMD A6-3500

Sííím, moc uvítám radu, na co se zaměřit, mnohokrát děkuji předem :beer:. Nový PC, notabene Windows 10 nepotřebuji...

zádrhel může být v tom hybridovi diskovi.
ideální by byla možnost někde ve stolním pc naklonovat tento disk na jiný. (když to půjde šíleně pomalu, je to jasné)
klonování v tomto pc jedině z boot cd, mimo současná windows.
acronis true image cd verze klon neumí, možná easeus todo backup. aomei backupper určitě. a taky leckteré boot partition managery.

zdroj je dost shit, ale na rychlost by to mít vliv nemělo, když windows nepadá.
to samé ramky.

Ach, tak přece jen to může být diskem! Co jsem předtím četla, tak hybridní část (SSD) je doporučovaná právě na rychlost bootování... K čemu tedy hybridní disky vůbec jsou navržené?

A proč vlastně klonovat? Není jednodušší koupit si nový HDD a už klasický a jen přeinstalovat?
Součástky do PC mi vybíral známý člověk, který přede mnou celý PC i skládal z jednotlivých komponent. Proč myslíš, že ten zdroj není dost dobrý? Je hlavně tichý a naměřila jsem mu spotřebu pouhých 30W, žádné hry nepařím a na PC rozběhnu i VirtualBox
Do pár dnů nazpátek mi PC běžel jako na drátkách

Merat "spotrebu zdroja" je nezmysel. Kvalita zdroja zavisi od toho ci to je srot alabo ci ma dobre vyhladene napatia a zvladne dobry vykon pri zatazi. Nevies si to zmerat ak nemas osciloskop za pol miliona Kcs.
Ale mrznutie windows zdrojom asi nebude. Ale teoreticky ak by zakmitavala 5V vetva tak moze zblbnut potom disk.

Výborně napsaný dotaz a popis problému. To se jen tak nevidí.

Ó, děkuji za poklonu :-)

Já vím, že chkdsk není pouze na vyhledávání vadných sektorů, ale považovala jsem za velké plus, že žádné nenašel. Díky za odkaz, určitě vyzkouším! Ale až zítra - hm, vlastně už dnes :-D - padá mi hlava únavou.
Dobrou!

Tak, myslím, že mám vymalováno :.(

[http://pc.poradna.net/file/view/28777-health-png]

Hodnota Seek error rate má prý být NULA... no, nejsem troškař, já mám "pouhých" 25 MILIONŮ :-D. Ovšem Seagate to prý počítá nějak kumulativně, takže rovná nula že být nemusí. Je to tak?

Error scan (to je na ten povrch disku?) trvající 2 hodiny a 10 minut mi vyhodil dva červené čtverečky a v pravém dolním rohu je ani zelený, ani červený. Že by se nemohl rozhodnout?

[http://pc.poradna.net/file/view/28778-error-scan-p ng]

V každém případě se budu muset poohlédnout po novém disku, že. Zkusím ještě písnout do Softcom.cz, jestli se se mnou budou bavit, přestože má disk pouhých 14 měsíců a nejede imrvére. Jinak bude mi k něčemu jinému než jako podložka pod viklající stůl?

Ahoj.

Asi bych se zaměřil na disk. Hybridní disky se obecně nedoporučují.
Tak nějaký nový disk přinejhorším a je to. Nebo na něm taky může docházet místo, když je tak pomalý.

Jj. Jak píše předřečník Brtník, který mě předběhl, víc mě taky nenapadá.
Mimochodem strach z W7 či W10 není opodstatněný, je to jen o zvyku.

V datové části terového disku mám volných 82 %, v systémové části 62 %, takže místa mám myslím hafo.
Jinak já nemám strach z Widlí 10, pouze se mi nelíbí a nechci je. Navíc mám krabicovku Windows 7 HP, o tuto licenci bych pochopitelně přišla. Stejně jako si nekoupím nové auto s mraky otravných kurvítek, ale jezdím v jednoduchém a spolehlivém autě :-)

Zřejmě mi nezbude než se poohlédnout po novém disku. Tento asi reklamovat nepůjde, že? Mám ho 14 měsíců, ale navenek se tváří, že je v pořádku.

Preco neskusis nainstalit tie Win nacisto?
Predtym si otestuj disk aj napr. v HD Tune je tam aj test celeho povrchu. Do biosu by som skusil preistotu load defaults a save&exit.
Kusanie je najskor problem s hdd, alebo ovladace apod (moze to mat teda suvis aj s inym HW na zakl.doske alebo v slote) ale HDD je najpravdepodobnejsi.

Do biosu by som skusil preistotu load defaults a save&exit.

Ehm, to je přímo nějaká volba v BIOSu?

Widle jsem instalila před rokem po 5 bezproblémových letech, nenapadlo mě, že budou mít tak malou trvanlivost :-(
Takže radíš tento samý disk napřed otestovat (program si vygůglím) a znovu na něj nainstalovat systém?

Windows maju trvanlivost do konca vesmiru, ak do toho nesere niekto rucne alebo nejaky program na rozdrbavacie takzvane cistenie apod, a ak HW je OK. V tvojom pripade asi neni HW ok.
Ano otestoval by som to a skusil aj cistu instalaciu. Alebo opravnu instalaciu bez formatovania (na stavajuci oddiel, aktualne systemove a user data to potom presunie do windows.old)
load defaults je v biosu, nastavi to vsetky nastavenia na default.

Ale o opravnou instalaci jsem se pokoušela! Nepustilo ji, protože na DVD je starší verze než na PC (tak nějak ta hláška měla význam). Čili instalační DVD je mi zřejmě pouze na čistou instalaci...

Zatím vám pánové velmi děkuji za váš čas a kdybyste byli někdo té ochoty poradit mi lepší pevný disk (stačí 1 TB a asi bych zkusila WD místo Seagate, co jsem mívala), hned bych to viděla světlejc :-)

WD blue mozes kludne ak chces.

Opravnu som myslel ze normalne spustis novu instalaciu a oznacis syst.oddiel a potvrdis, povodne data to presunie do windows.old (budes si musiet prebrat opravnenia cez pravy klik ak si do toho .old budes chciet potom este pozerat). Bude to novy windows takze aplikacie bude treba instalit nanovo.

já bych řekl, že os se snaží řešit hw problém sw cestou.

zkus, jestli je rozdíl v restartu a vypnutí, vychladnutí a zapnutí pc.
zapni si v msconfig protokolování, aby bylo vidět, co os dělá za čuňačiny
nouzový režim najede normálně?

chyba může být i v blbým drajvru- konfig os se změnil a ten to nevydejchává.

Stejně jako si nekoupím nové auto s mraky otravných kurvítek, ale jezdím v jednoduchém a spolehlivém autě

no bať.

Jo, to jsem vlastně mohla napsat na začátku: nouzový režim taky ne-e, takže problém s ovladači mohu velmi pravděpodobně vyloučit, že?
Jo a když si teda koupím nový už klasický HDD, bude ten hybrid spolehlivý aspoň na fotky, filmy apod? Protože mám doma krabičku na 3,5" interní disk plus převodník SATA-USB, kterým jsem ostatně odzkoušela hybridní disk ihned po prvním nenabootování - data i systém jsem viděla jako na flashce

Jsem rozhodnuta koupit si nový HDD, tento vadný zkusit přeformátovat a znova zkontrolovat přes HD Tune. A pak se uvidí :-)

Moje poslední otázka zní: jak prosím mohu otestovat stav druhého HDD, na kterém je také nainstalovaný (totožný) OS? Ponechala jsem si totiž v šuplíku původní pětiletý HDD, který jsem měla v PC před instalací tohoto nespolehlivého hybridu a Windows 7 + data jsem si na něm ponechala (k datům se snadno dostanu přes svůj převodník SATA-USB).
Co by se dělo při startování Windows kdyby našel náhle dva HDD s funkčními operačními systémy? Který by si vybral? Resp. jde to nastavit v BIOSu, ze kterého HDD má startovat? Protože druhý HDD samozřejmě do SATA nepřipojím za běhu Widlí a nevím jak ho zobrazit v HD Tune.
Moc děkuji za odpověď :-)

Možná mohu opatrně tvrdit, že mám "vyhráno". Jednak jsem si v HDTune projela všechy naše domácí flashky - ono totiž stačilo napřed zasunout flashku a teprve potom spustit HD Tune, stejně tak při testování externích disků přes USB. Např. můj první externí 3,5" WD 500 GB disk koupený v roce 2009 nevykázal ani jedinou chybu a ani jeden poškozený sektor :))

A svůj problémový interní disk jsem předala do "péče" SeaTools for DOS. Vypálila jsem si předem na volné DVD-RW (bylo po ruce) ISO stažené z výše uvedené stránky a zapnula volbu bootování z mechaniky - a ještě jsem musela v BIOSu přepnout AHCI na Native IDE (bez tohoto přepnutí byl totiž disk pro program neviditelný). Našel mi hned na začátku testování 16 errors, které jsem nechala programem opravit. Po skončení všech operací jsem přepnula v BIOS zpátky z IDE na AHCI a počítala jsem s tím, že Wokna ani nenaběhnou. HOUBY!! Naběhly nevídanou rychlostí, byly to sekundy - a všechno mi doteď jede, jak má. Dokonce oproti včerejšku už funguje bez hlasitého šumění přední sluchátková zdířka, protože u zadní mi odešel levý kanál.

Ještě jednu poznámku: SeaTools for DOS lze ovládat pouze přes PS2 klávesnici. Pánbůhzaplať mám vzadu aspoň půlenou zdířku. Ale při volbě, co provést s nalezenými 16 chybami, klávesnice najednou přestala poslouchat, šipky nereagovaly a ani klepnutí na podtržené písmeno nikam nevedlo. Mě zamrazilo, protože SeaTools bežel přes 2 hodiny. Ale "něco" mi navedlo levou ruku na tabelátor a v kombinaci s ním už šipky fungovaly a doskákala jsem na poslední volbu, že chci opravit všechno. A POVEDLO SE :puff:

SeaTools našel 16 chyb:

[http://pc.poradna.net/file/view/28852-16-errors-jp g]

Problémové místo, kde pomohl tabelátor & šipky:

[http://pc.poradna.net/file/view/28853-volby-jpg]

A perlička na závěr: před pár dny se mi napřed spustil antivirus Avira a teprve poté naběhly Wokna (resp. Plocha):

[http://pc.poradna.net/file/view/28854-dscn3342-jpg ]

SeaTools našel 16 chyb

zachránit data, vyhodit disk.

před pár dny se mi napřed spustil antivirus Avira a teprve poté naběhly Wokna (resp. Plocha)

je to jinak: antivir startuje jako jedna z prvních služeb (jeho drivery jako av filtry)
výpis součástí viz ms autoruns má záložky: logon (po spuštění), services (služby), scheduled tasks (naplánované úlohy).

toto informační okno se týká jen spuštění nějakého ovládacího centra, to není samotný antivir, jeho služby už běží dávno na pozadí.

exotické je to pozdní objevení plochy, screeny z autoruns by mohly napovědět, co všechno se spouští, co za shell-extension rozdrbává nastavení průzkumníka (plocha je jeho součástí).

Jednak jsem si v HDTune projela všechy naše domácí flashky

kvůli podezření na poškozování souborového systému flashek bych nechal běžet memtest.