Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaké máte zkušenosti s odinstalačními programy ?

Protože odinstalační program ve Windows je nedostatečný, používám pro účely deinstalace free prográmek RevoUninstaller a navíc mám ještě komerční Total UnInstall, který každou instalaci monitoruje. Pomocí posledně zmíněného programu však zjišťuji, že i po tom RevoUninstalleru zůstávají v registrech neodstraněné zápisy.

Chtěl bych se proto zeptat, zda nevíte o nějakém ať už free či komerčním programu, který je při odinstalaci důslednější.

Přivítal bych, kdyby ten program při instalování nevyžadoval monitoring.

loading...

Já si nemohu vzpomenout, kdy jsem naposledy nějaký program odinstalovávál...

Já už si většinu nových věcí taky instaluji přes Returnil, ale potřeboval bych jeden ze svých PC trochu vyčistit a nechci dělat přeinstalaci, protože tam mám několik milard různých nastavení, zaheslování, chodí mi na tom IE atp., takže bych to chtěl spláchnout spíš nějakou ozdravnou kúrou....

<joke>flame:

zahoď Winy, dej tam Ubuntu a nauč se magickou kombinaci:

sudo apt-get install název_balíku (zeptá se zda si přejete stáhnout balík z net a že zabere yyyy MB a pro nainstalování použije ZZZZ MB, instalační balíky neodstraní)

sudo apt-get purge název_programu (odinstaluje včetně konfiguráků, ale instalační balíčky jsou ponechány)

sudo apt-get autoremove (odstraní všechny instalační balíky)

Dá se to celý naskriptovat, tj. hodíš si názvy souborů do souboru a necháš to celý den instalovat bez zbytečných souhlasů se smlouvou a klikání na next :-D

</joke>

Programátore, přiznám se, že Tvůj způsob komunikace na této Poradně se mi zdá poněkud pochybený. Většinou plácáš hlouposti a pak je relativizuješ smajlíky.

Věz, že Tvůj způsob humoru nemusí každému vyhovovat, a někdo jej může považovat za pokleslý.

Jinak pokud se vyjádřím obrazně, tak já jsem instaloval Linux v době, kdy Ty jsi ještě fáral v uhláku Vaší domácnosti.

Přivítal bych, kdyby ten program při instalování nevyžadoval monitoring

To je ale bohužel mě jediný známý princip na jakém takový odinstalátor může fungovat.

Na zkoušení software je vysoce vhodná virtualizace, ale to jsi nechtěl slyšet.

A monitoring neodstrani vse. Program pri prvnim spusteni muze zapsat do uzivatelske casti registru, do adresare uzivatele a odinstalacni program o tom nema paru. Bohuzel.

...toto nahananie sa za cistenim registrov je zbytocnou stratou casu

V tom případě stačí vymazat odinstalovávané programy z případného spouštění po startu, eventuálně zastavit a zakázat jejich spouštění ve formě služby a pak je jenom vymazat z adresářů.

Také by bylo možno napsat všem firmám, vyrábějícím placené odinstalátory a čističe registrů, že jsou podvodníci.

To je trochu demagogie, prostá "nedokonalá" odinstalace stačí bohatě. Podvodníci to nejsou, ale vyrábějí zbytečný produkt a žijí z naučených postupů doby devadesátých let, kdy byla velikost registru v NT třetina nebo polovina RAM. (na typickém PC s 64 MB RAM.)

ono sa veci maju tak, ze sa moze stat chybou instalacneho programu, ze v systeme ostanu veci, ktore by tam ostat nemuseli, to vsak nie je chyba odinstalatora windows, samotny windows len spusta proces odinstalacie, ktory vytvoril tvorca instalacneho programu ci uz za pouziti instalatora na zaklade windows installera alebo bez neho

na druhej strane mnoho poloziek v registry vznika na zaklade cinnosti samotneho programu alebo reakciou systemu na cinnost daneho programu, tieto polozky proces odinstalacie nemoze odstranit a ani to nie je jeho ulohou, je to jednoducho prirodzeny stav a tieto polozky nemaju nijaky dopad na vykon, samozrejme tvorcovia spominanych programov musia nejako obhajit svoju existenciu
kedze aj tvorba instalacnych programov ci uz s podporou windows installera alebo bez neho patri k mojej naplni prace, myslim, ze viem o com hovorim

V tom případě stačí vymazat odinstalovávané programy z případného spouštění po startu, eventuálně zastavit a zakázat jejich spouštění ve formě služby a pak je jenom vymazat z adresářů.

ano, vo velmi zjednodusenom ponimani je ulohou odinstalacneho procesu prave toto

Jsem dalek toho, abych tady jako laik rozvíjel nějakou disputaci s dvěma profesionály, ale bohužel nikdo mě nepřesvědčí, že nativní Windows odinstalátor je postačující.

Na to mám příliš vlastních tristních zkušeností, naposledy popsaných zde, kdy se ten problém nedal ani svést na aplikaci třetí strany.

Necistit registre ? Tak to uvidis ked zacnu po nejakej dobe problemy s novymi programami alebo aj s miernym spomalenim Windowsu. Mam to odskusane na vlastnej koži :-)

Rok pouzivania Win XP ...
Potom som požil skvely program TuneUp Utilities a ten mi nasiel okolo 1000 chybných odkazov, zaznamov (ak si bezne necistis disk cez windows tak aj niekolko stoviek MB).

Po vycistení sa mi ocividne zrýchlil start aj vypinanie windowsu aj celkovo rychlost !!!

Ak mas starsi PC tak sa to odzrkadli este viac v rychlosti !

Mi se zdá, že správně se TU používá tak, že se logování vypíná až po prvním spuštění programu. To je důležité hlavně pro hledání míst, kam se zapisují trialové informace.

V dobách Win98(SE) se mi jako výborný program na tohle zdál Advanced Registry Tracer ("vypátral" opravdu vše). Podobnou utilitu měly i Utility páně Nortona. Pod XP už ale obojí nefunguje...

Mozna mam blbou poznamku a treba to mas uz vyzkousene, ale zkousel jsi ten posledni odinstalovaci mod v RevoUninstalleru? Ja jsem s nim na zkousku odinstalovaval 2-3 programy (vista 32b) a po zapnuti toho nejagresivnejsiho modu se registry zdaly po rucni kontrole cisty. Druha vec je to, ze jsem pres to jeste nezkousel odinstalovat slozitejsi programy, ale jen takovy maly potvory, ktery se mozna nezazerou do systemu tak moc hluboko.

Tak to nepomuzu. Zkusim s tim schvalne odinstalovat nejaky vetsi program a pak projit registry. Jinak jsem si ted vsiml, kdyz jsem kontroloval a srovnaval programy ve win nabidce Pridat/Odebrat s nabidkou RevoUninstalleru, tak Revo nejake programy vubec nedetekuje jako nainstalovane. Mozna je to nejaka chyba jen u me, ale pokud ne, tak to asi moc dobry program nebude a to jsem si o nem do dneska myslel, ze je dobrej.

Offlinove deinstalatory (cistice) obcas taky pouziju, ale vzdy pred tim provedu zalohu oddilu. Nikdy nevis, co se takovemu cleaneru nebude libit a odstreli to. Obavam se, ze "nejfunkcnejsi" jsou opravdu jen deinstalacni stity s monitoringem.

Samozrejme ved na to ten registry je (okrem ineho).
Dalsia zaujimavost je, ze tie zaznamy vobec nemusis z registry odstranovat, a ze normalny odinstalator (pridat/ubrat progray) ich zvycajne odstrani na rozdiel od nejakych supertotalnezmyselnych odinstalatorov. Vzivote som nepouzil nic ine ako ovl.panely - pridat/ubrat programy a vzivote som nemal problem.

Pozor, odinstalator (ktory sa spusti po pridat/ubrat programy) nie je (resp. nemusi byt) sucast Windows a spravidla to ani neni od microsoftu (pokial dementny vyvojar nepouzil Windows installer:) Odinstalator je sucast aplikacie!

Mozno to bude tym ze neinstalujem dementne nefunkcne aplikacie od MS, tak potom ani nemam problem s ich odinstalaciou :-) (a odinstalacia by mala byt len vynimocna zalezitost, ked nieco instalujem tak viem ze to chcem, PC je nastroj na pracu+zabavu, a nie pokusne laboratorium na zbytocne aplikacie).

na pouziti windows installera nie je nic dementne, komercne produkty pre instalacie ako napr. InstalShield alebo Wise su robene na zaklade windows installera a dovolim si tvrdit, ze to vyrazne prispieva k minimalizacii vzniku chyb, ktore by sa mohli objavit, keby windows installer nebol pouzity

No tak nejak to musi zistovat ze co moze odstranit a co nie, prave kvoli tomu co uz som pisal nizsie - potrebuje to nejake informacie od OS, na to tam predsa OS je. Tym netvrdim ze je Win skvely (ako to asi pochopil Paullus) ale to, ze je tam proste spolupraca s OS nutna a je to lepsie ako snaha o nejake odstranovanie natvrdo vsetkeho co aplikaica nainstalovala (- to by prave paradoxne mohlo sposobit problem inej aplikacii).

Takze kdyz zustanou v registrech nejake zaznamy od programu, ktery po sobe nevycistil po odinstalaci vse, tak tam jsou jen jako kdyz vezu napriklad nejake veci v kufru auta a nicemu to tam nevadi? Ja jsem si porad myslel, ze kdyz tam neco zustane, tak to muze jine, uz nainstalovane programy treba nejak "poplest". No jinak si myslim, ze ty sam casto neodinstalovavas a za dalsi urcite vis vic, nez ostatni lidi, kteri neco odinstalovavaji a tak pri nejakym problemu vis jak reagovat. Myslel jsem to tak, ze po forech asi moc nevyzvidas.. Minuly tyden jsem zjistoval velikost registru na viste 64b a pokud se dobre pamatuju, tak maji cca 400-500mb a to je na me dost.

Pokial sa bavime sa o nastaveniach programu ktore si uklada pocas behu - tie nicomu nevadia a zvycajne ich nie je vela (par 100 bytov). Ked chces mozes si ich odstranit aj rucne v HKCU\Software\vyrobca\nazov a to iste v HKLM.

Problemy po odinstalacii niecoho ale vznikaju skor kvoli tomu ze sa odinstaluje aj nejaka sucast ktoru uz pouzivaju ine programy, a ktore si ju nenainstalovali kedze videli ze uz ju v PC mas. Takze napr. ak instalujes aplikaciu A, potom aplikaciu B, a potom odinstalujes aplikaciu A, mozes mat problem s aplikaciou B, nezabrania tomu ani superodinstalatory - tie problem este mozu zhorsit ak silou mocou odstrania vsetko co aplikacia nainstalovala. Neviem zhlavy akym sposobom Win a odinstalatory rozpoznavaju ci nahodou ina aplikacia B nepotrebuje nejake spolocne sucasti ktore instalovala skor aplikacia A, je v tom bordel ale pri normalnom pridat/ubrat progframy ta na to instalator upozorni, a je lepsie tie sucasti na ktore upozornil (a pyta sa ci odstranit) radsej neodstranovat.

To chapu (s tim chybejicim souborem, uz se mne to i stalo), ale myslel jsem to spis tak, kdyz v registrech spis bude neco navic, jestli to nemuze nejaky program nejak ovlivnit. Myslim samozrejme jiny, nez ktery to tam vytvoril. Ale asi se na to vykaslu a resit to nebudu. Proste kdyztak neco odinstaluju pres pridat/odebrat a hotovo, nebo pres Revo.

Nie. Nemusis nic odstranovat rucne a ziaden iny program mu do vetvy s nastaveniami nakukovat nebude.
Problem sa moze vyskytnut napr.
a) ak odstranis moc vela (veci ktore pouziva aj ina aplikacia, nejake runtime dll-ky, dekodery apod alebo nejake zaznamy registry ktore na ne odkazuju)
b) ak ostane v registry zaznam na nieco co uz na disku neni (to by nemalo po normalnej odinstalacii nastat nikdy, ale po pouziti nejakeho blbeho supercistica to nastat moze).

inac co sa tyka velksoti registry, ja sedim momentalne pri PC s WinXP a cely C:\WINDOWS\system32\config\ kde su subory registry ma 60MB a ntuser.dat ma 4MB. A to tu mam nainstalovanych kopec SW (vyvojovych a kancelarskych apod) potrebnych pre pracu.

Kolko ma Vista ma vobec nezaujima ptz ten nefunkcny srot som po tyzdni sformatoval a prave preto ze to je moloch srot.

Tady už se tenhle problém několikrát řešil a v podstatě zde převažuje teoretický názor odborníků, že na velikosti registrů nezáleží a systém nezpomalují.

Já jsem ale empiricky dospěl k závěru opačnému, neboť když jsem si na nevýkonném notebooku převáděl SW na typ portable a asi tři čtvrtiny programů odinstaloval a pomocí různých utilit odstranil z registrů neplatné záznamy a registry také defragmentoval cca o 50 %, notebook se mi velice výrazně zrychlil.

Takže to čištění registrů beru asi jako chůzi po uhlí. Medicínsky vzato to možné není, ale prakticky lidé bosi po ohništi chodí.

No ja mam prave stejnou zkusenost, na te Viste jsem totiz mel zalohu registru nekdy cerstve po instalaci a PC je pak po importu registru rychlejsi. Horsi je, ze jsem si ty zalohy nedelal pravidelne. Mam jen postupne zalohy celyho systemu a teprve kratkou dobu delam zaroven se zalohou systemu i zalohu registru.

ano niekedy mozu ist normalne a niekedy ani nenabehnu

uvedom si ze register je systemova databaza, kde sa odzrkdluje stav a konfiguracia celeho systemu, ak prepises aktualny stav pomocou starej zalohy dostane sa fyzicky stav systemu do rozporu s konfiguraciou, co povedie prinajmenej k nevypocitatelnemu spravaniu sa celeho systemu

No, s tou zálohou registrů je to složité a já jsem od ní upustil. Windows jsou (a teď to nemyslím v dobrém slova smyslu) dynamickým a živoucím organismem, kde každou chvílí proběhne nějaká podstatná změna (např. přes Update), kromě toho se pořád v rámci reinstalací SW registrují nové knihovny atd., atd.

Já zhruba každý měsíc udělám totální obnovitelnou zálohu celého systému a jinak zůstávám fatalistou. (Ne ve vztahu k pracovním datům, tam jsem paranoik).

Jinak v době, když jsem si ty registry zálohoval jsem používal tuhle utilitu.

Tak Erunt pouzivam i ja. Ja to ted jen s tema registrama zkousim, taky jinak delam cca 1x mesicne zalohu celyho systemu, jenze nekdy se mne proste nechce zbabele obnovit a tak se v tom stouram. Problem ale je ten, ze si za ten mesic nemusim vsimnout neceho, co prestalo fungovat (treba uz jen z duvodu, ze jsem to za ten mesic od posledni zalohy nepouzil) a pak pri obnove problem pretrvava (prave ted mne neco sezralo detaily u Garmin map a nejsem schopen to dat zpet, posledni zaloha je stejne problematicka) a tak uz mam na ty moje zalohy externi HDD skoro celej zaplacanej.

Ono to zavisi od toho ze v jakom stave ten NB (a jeho registry) bol, ono spomalovat moze kadeco, asi hlavne tie tri stvrtiny programov ktore si odinstaloval :) ale vseobecne ak clovek neinstaluje kazdu zbytocnu hovadinu a s nimi aj vsetky toolbary tak mozem povedat ze ziadne spomalenie WinXP ani po rokoch nepozorujem, aj ked obcas nieco nainstalujem a odinstalujem.
Pokial sa snazis ten NB zrychlit tak treba zacat kontrolou msconfig zalozka po spusteni, a kontrolou pridat/ubrat programy a odinstalaciou blbosti.

No ani nemam potrebu zrychlovat. Zatim si myslim, ze ntb je OK. Jen obcas pozoruju, ze se dyl spousti, vickrat pri spusteni projede ta zelena cara a na Viste to samy. Ja jsem se proste spis jen ze zajmu pridal k tomuto problemu, protoze me to zajima obecne. Muj problem je navic ten, ze hodne rad a casto neco zkousim - vim, ze nemam, ale me to navic i bavi. Toolbary ale ne, ten nemam ani jeden. Ted uz cca rok zkousim ve virtualu, ale vsechno nefunguje tak, jak v klasickym systemu. Jinak nejake zpomaleni pri praci na NTB nepocituju, jak to najede, tak uz je to ok. Pred par dny jsem zkusil defragmentovat MTF (snad jsem to napsal dobre) a start se zrychlil.

ked uz tak MFT, ak uz tak rad skusas, tak si skus nastudovat aspon zakladne pojmy...

defragmentoval si MFT a naozaj ju bolo treba defragmentovat? pre MFT je defaultne rezervovane dost velke miesto aby prave nedochadzalo k fragmentacii, preto k fragmentacii MFT dochadza len v extremnych pripadoch

takze mozno ani k ziadnej defragmentacii MFT nedoslo ale start sa zrychlil, zeby placebo efekt...

ak chces robit taketo testy a na zaklade nich robit nejake vyroky, tak v prvom rade musis presne vediet co robis a nie strielat "naslepo"

No tak jsem prehodil pismenko (tusil jsem, ze je to spatne), ale v podstate jsem myslel to co ty. Jestli to bylo potreba? Nevim. Jen jsem nekde cetl, ze to muze zrychlit start systemu a jak jsem psal, tak jsem prave zjistil, ze nemuzu poradne pracovat s mapama od Garmina a tak jsem byl nucen udelat obnovu systemu, takze jsem po tom udelal i defragmentaci MFT. Placebo to neni, ubyly 2 projeti te cary pri startu PC.
Nechci delat testy co, kde, kdy a jak je rychle nebo pomale, me bavi zkouset programy, proto casto instaluju a odinstalovavam a proto me zjaimalo, jak a cim nejlip odinstalovat programy.

ubyly 2 projeti te cary

to je naozaj deterministicke vyjadrenie...

ked chces testovat, tak si ujasni co test urobi t.j. kolko fragmentov mala MFT pred defragmentaciou a po defragmentacii, ak sa pocet fragmentov nezmenil, tak logicky tymto zasahom nedoslo k ziadnemu zrychleniu

teraz pises, ze si zaroven urobil obnovu systemu co zasadne meni situaciu

Ach jo, tak me budes chtit nachytat na slovicka? Nevim jak to mam lip popsat, nevim jak se ta cara jmenuje. Nikde jsem to nehledal a hledat to ani nehodlam. Pokud bys cetl presne co jsem psal, tak jsem psal, ze jsem udelal obnovu a teprve pak jsem udelal defragmentaci MFT. Teprve po teto defrag. se zmensil pocet prujezdu cary o 2, takze to situaci vubec nemeni. Jak zjistit pocet fragmentu vubec nevim a v mym programu to nejde (nebo jsem to nenasel). Navic to ani nema smysl hledat. Je mne to totiz jedno, jestli to ma 1 nebo milion fragmentu, protoze me zajima pouze to, ze to spustim a bud je to pak rychlejsi nebo ne, ale patrat po tom proc a jak se stalo to, ze je to rychlejsi, vubec nehodlam. Mne jde o vysledek, ale tohle tady nema smysl v cizim prispevku resit. Navic jsem vubec nepsal, ze chci testovat MFT a pocet fragmentu.

Ja se nebranim nejakemu vysvetlovani, ale jak jsem psal, tak jsme uplne mimo tema, jak se tady casto stava a nechci to tady Paullusovi zas.at myma problemama, to za prve. Za druhe jsem zjistil, ze pocet prujezdu te cary ma vliv na to, jak rychle je system ve stavu, kdy se do nej da prihlasit. Nekdy si to zkus. Zkousel jsem to sice jen na 2 pc, ale u obou znamena mensi pocet prujezdu cary kratsi dobu k pouzitelnymu systemu. Za treti jsem nerekl, ze me ostatni nezajima, ale kdybys to cetl jak jsem to psal, tak bys vedel, ze jsem psal jen o tom, ze me nezajima kolik kde bylo fragmentu, protoze to na vec nema vliv. I kdyby jich pred defragmentaci bylo milion nebo tisic, tak by jich po fragmentaci melo byt stejne a me zajima vysledek (mozne zrychleni). Celkove jsem to myslel tak, ze nemusim vedet, jak ktery program do detailu funguje, co a kde spousti s jakou knohovnou nebo co to vubec dela, ale ze me zajima vysledek. U auta taky nevim jak presne funguje motor, ale zajima me, jestli nakladak na dalnici predjedu jako nic nebo se kolem nej budu plazit pul minuty. Tak snad chapes jak to myslim. Proto si nerad pisu (vysvetluju) na forech, protoze je to o nicem.

Vytrhavas veci z kontextu a jeste jsi ani jednou ani v jednom prispevku nepochopil, co jsem chtel rict. Pokazde reagujes na neco jine. Koncim tuto nesmyslnou debatu. Chtel jsem tim pouze rict, ze me nezajima kolik kde bylo fragmentu pred defragmentaci. Me zajima kolik je jich tam po ni. Uz to chapes? Zajima me kolik % program po dokonceni prace ukaze. Pokud ten program pracuje dobre, tak at jich bylo pred defragmentaci 1000 nebo 100000000, tak by jich po skonceni sve prace melo byt cca stejne nezavisle na tom, kolik jich tam bylo pred defragmentaci. Nedavno jsem to zkousel asi na 4 HDD a programu bylo uplne jedno, na kolik procent byl disk fragmentovan pred jeho spustenim a po dokonceni prace, bylo na vsech HDD priblizne stejne procento fragmentovanych soboru. Vsimni si pouze na co jsi reagoval, uplne na neco jine, nez o cem jsem ja psal. Jestli si chces na nekom honit ego, tak se mnou neuspejes.

Defragmentacia (cohokolvek) moze samozrejme v urcitych pripadoch pomoct resp. zrychlit niektore veci (aj ked mne este nepomohla nikdy ale ja nie som standardna vzorka :)

To ale nema nic spolocne s odinstalaciou ani s programom ktorym odinstalovavas. Fragmenty proste vznikaju, okrem ineho aj kvoli demencii v MS, na co som prisiel ked som sa minule snazil aby Win vyrobil nefragmentovany swap (predtym swap vypnuty a disk cerstvo defragmentovany, 80% disku v jednom kuse volne), nie, dementny MS ten swap sral furt do 2 fragmentov vzdialenych od seba asi tak pol disku (a medzi nimi volne miesto), no nech mi to velky Bill vysvetli ze preco su Win taka sracka.

No referencni vzorek urcite nejsi:-D
Vim, ze nema odinstalace nic spolecne s defragmetnaci. Psal jsem to jen jako zajimavost kvuli tomu, zes psal neco o te rychlosti a kupodivu takova blbost funguje (druha vec je, jak to dlouho potrva). Navic bych rekl, ze ten program je bud popletenej anebo jsou XP fakt jak zivy, protoze pred vypnutim PC je fragmentace napriklad na 3% a po pul dni prace jsem se ted dival a je tam 7%(na oddilu pro data je rozdil dokonce 20%).
O Win a Billovi se s tebou ja rozhodne bavit nemuzu. Ze je to sracka vim akorat od tebe a par dalsich lidi. Srovnavat nemam s cim, i kdyz jsem Linux zkousel, ale asi jen tyden a stejne nevim, co to dela "pod kapotou".

Robilo mi to 2fragmenty ked som nastavil swap tusim viac ako 2GB (dovtedy som mal 1.5GB). Mna sa to nepytaj, to sa chod opytat debilov do MS :-)
Skusal som to viackrat, swap vypnut, restart, defrag, restart, zapnut atd. Nakoniec som tam po par hodinach srania nechal tusim swap na 1.9GB (to vyzera byt v jednom fragmente).
P.S. mozno je nahovno ten defrag vo Win, ze to nejak blbo defragmentoval, ptz. predtym tie subory boli porozhadzovane po celej particii aj ked na nej nikdy nebolo viac dat ako 30% obsadene, ja neviem co ten dementny Win na tom disku vyvadza. FS je NTFS.

P.S.2. Samozrejme podla mojho ocakavania vtedy ten Windowsovsky defrag nic nezrychlil dokonca som mal pocit ze start Win spomalil :-) Najvacsia sranda je ze XP si "subory potrebne k startu" (nepytaj sa ma co tym MS mysli) uklada na specialne miesto kdesi do stredu disku a snazi sa to defragmentovat zakazdym ked user 10minut nic nerobi (co je ok) len mi uchadza zmysel toho dat to kdesi do stredu disku (jediny dovod ma napada ten aby hlavicky lietali hore dole a vsetko bolo spomalene. Alebo to debili nevedeli naprogramovat lepsie)

Když to tak čtu, nějak nevycházím z údivu. To instalujete denně desítky programů, že tohle musíte řešit? Já instaluju programy jenom jednou, pak už tak maximálně jeden za měsíc...