Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem OT: jak je to s povinným svícením aut?

Zdar,
jak je to se svícením aut? Často potkávám auta, kterým svítí vpředu nějaký malý světla - snad mlhovky - a zadní světla jim nesvítí vůbec. Co tedy musí svítit, jen přední světla, nebo přední i zadní? Potkávám takových aut čím dál víc, nejen nový, ale i starý vraky, dneska třeba Favorita. Nabastlí si led diodový světýlka na starý krámy a jezdí s tím a vzadu mají tmu. Docela mě s tím serou, zezadu jsou blbě vidět.

Jenom další důkaz toho, že Ministerstvo dopravy, a jeho "kvalifikovaní poradci", za naše prachy, stojí za /nelze napsat/.
Když vidím, nebo slyším někde Hanzelku /tiskového mluvčího/, tak se mě otevírá kudla v kapse. A je úplně fuk, jaké hovado sedí v ministerském křesle.

Pro me je dulezité, že klesá počet umrtí a to co ministerstvo dělá má efekt. Jestli je k tem upravam (body, pokuty, retezy, lekarnicka, facebook, nemyslíš-zaplatíš...) neco co ma mensi efekt ci nulovy mi fakt ze zidle nezveda.

Vzhledem k tomu, že já jezdím do práce v celkem hustým provozu každej den, tak mě to docela sere. Ty přídavný světla mají někteří magoři namontovaný na místě pro mlhovky, takže je to dost nízko a popravdě je to hůř vidět. Navíc k tomu nemusí svítit zadní lampy a vzhledem k tomu, že spousta magorů zapomene světla pustit, když se začne trochu šeřit, tak jsou hovno vidět. Nový auta to budou mít povinný, ale třeba Audi světla na denní svícení u nových aut montuje už teď, ale montují to okolo předních reflektorů, nikoliv pod nimi. Tam je to pěkně vidět.
A co hůř - někteří ultraidioti raději svítí jenom mlhovkama.

Mně zas přijde celé to denní svícení, jako totální demence, která existuje jen u nás. Svícení ve dne žádný život nezachrání. IMHO by se mělo svítít jen když to k něčemu je.

Má to smysl. Auta jsou mnohem dřív vidět, zvláště ty tmavý. Představ si takový tmavě zelený auto na silnici mezi lány kukuřice. Chceš někoho předjet a to zelený auto jede proti tobě. Světla jsou to první, co uvidíš. Stejně tak křižovatky.
Jak můžeš tvrdit, že to život nezachrání? O tom by akorát mohli vyprávět ti, co jsou mrtví, když to neviděli neosvětlený auto, co je sestřelilo.

Ja souhlasim s Masem. Je to totalni kravina a smysl to ma pouze v tunelu a mozna v hustolese nebo pri vjezdu nebo vyjezdu z nej, ale nechal bych to na vuli kazdyho soudruha. Kdyz nejses slepej, tak auto bez problemu rozeznas. Tim nechci rict, ze to mozna nekomu nezachranilo treba zivot, jak o tom pise prasak, ale o nicem takovym nevim, tak to povazuju za zbytecnost. Ve spouste zemi EU to neni a nekde to tusim uz i zrusili. Bohate staci svitit za snizene viditelnosti, tam je to naopak rozumna vec. Takhle jezdi plno idiotu i ve dne se zapnutejma mlhovkama a kdo se na to ma cumeta je jedno jeslti sviti zadnima nebo prednima.

ale nechal bych to na vuli kazdyho soudruha

Všichni, nebo nikdo. Neosvětlený auto mezi svítícíma je z polovičky neviditelný. A každej by se měl zamyslet nad tím, že je lepší být viděn. Řekni mi jediný opravdu rozumný argument proti svícení. A spotřeba navíc není rozumný argument, to je jen výmluva.
Já každý den jedu do práce v Brně přes Husovický tunel. Je krásně osvětlenej. Jezdí tama tisíce aut denně. Kdyby auta nemusely svítit, tak by mě docela zajímalo, kolik % řidičů by si vzpomnělo zavčas ty světla pustit. A zrovna tam si mají pustit světla ti, co mají jen ty světla pro denní svícení, tedy nemají osvětlenou záď.
A idioti s mlhovkama by měli dostávat pokuty, bohužel policajty vidíme akorát tak s radarem.

U nás jezdí hodně rakušáků (nesvítí ani ve tmě, neblikají a jezdí jako prasata, třeba máš křižovatku tvaru T, jedeš v klidu po hlavní a on ti tam zpátečkou!! vjede tak 40km/h a ještě na tebe ukáže prostředníček), aspoň u nás už je trochu chytají, ale stejnak ty české pokuty jsou vůči rakouským nic, takže jim dají pár éček a jedou dál :-(. A slyšel jsem, že když narazíš do cizince, tak je s tím strašná spousta papírování.

0,5dcl benzínu na 100km... :-)

co jsem měřil (palubní počítač) spotřebu při delších cestách, tak i třeba klimatizace má jen okrajový vliv na spotřebu (u mého auta cca 0,5l/100km), daleko větší vliv má profil "trati" nebo vítr (s větrem v zádech je spotřeba klidně o 2l/100km nižší), případně počasí (sucho/déšť/sníh). A konečně i způsob jízdy (jsem schopen stejnou trať při srovnatelných vnějších podmínkách zajet za 5,5l/100 i za 10l/100 - ale to pojedu jako prase - nechutně rychle a s otáčkama u redline a stylem brzda-plyn)

Ja taky povazuju denni sviceni za smysluplnou vec. Svitici auto je fakt mnohem lip videt, zejmena na malo prehlednych mistech typu "zeleny tunel" jako je u nasi vesnice - silnice huste lemovana stromy, nejlepe jeste se zatackama, pricemz v jedne takove zatacce je odbocka.. kvuli ni je tam zrcadlo - a nesvitici auto tmave barvy v nem proste neni videt. Ale i na dlouhe rovne sidlistni asfaltce jsou na prechodu videt lip svitici nez nesvitici auta.

Muj pohled je pohled chodce. Ridicak nemam.

Než jsem se přestěhoval, tak jsem domů z práce jezdil mezi polama, taktéž lemováno stromy a světla jsem viděl z dálky. A ještě lepší to je, když po obou stranách silnice rostla kukuřica - to byl totální tunel a zelený auta bez světel jsou tam prakticky neviditelný.

najezdím ročně okolo 30-40t km a musím říct, že jsem svítil už v dobách, kdy to nebylo povinné. Auta jsou opravdu o dost lépe vidět, a to nejen "v lese", ale naopak i např. za letního dne na rozpálené silnici (tetelící se vzduch). Dnes se i po okreskách jezdí tacho 100-120, nízko létající ufoni i 160km/h. Takový ufon do protivky je "profičí" a pokud člověk předjíždí, aby si pomalu obstaral dalekohled, protože v takových případech je na bezpečné předjetí i 400m celkem málo.. (za 1s se auta jedoucí obě 100km/h přiblíží navzájem o 55,5m, těch 400m je jen cca 7,5s)

Pro me je dulezité, že klesá počet umrtí a to co ministerstvo dělá má efekt.

Jsi si jist, ze na tom ma lvi podil ministerstvo? Ja bych hledal odpovedi predevsim v mnohem bezpecnejsich autech (pred 10 lety jezdilo jeste hejno 120, felicii apod. - ty nemeli ani abs natoz airbag). Auta se proste postupne obmenuji za lepsi. Dalsi vec je v tom, ze "spatne maso" se jiz eliminovalo. O pocasi se ani nezminuji.

Dale mne zajimaji celkove pocty nehod, ktere se z principu ani nikdy nedozvim. Policie se nemusi volat, pokud nedojde ke skode na majetku tretich osob. I kdyz se zavola, tak prijede az po nekolika hodinach, protoze u nas jsou jen 3 nehodo-dopravacky auta na cely okres.

Lekarnicka je dobry vtip. To, ze ji ridic ma, neznamena, ze ji pouzije. Lhostejnost se minimalne nesnizuje...

Nu, pokud svícení za jasného dne pomáhá, tak navrhuji od příštího roku povinné blikající majáky a od roku 2012 houkající sirény na každém automobilu. Auto mne živí, ale o změně úmrtnosti na silnicích díky svícení nejsem přesvědčen. Nejrozumnější názor na snížení smrtelných nehod je zlepšení vozového parku.

tvrdíš, že bude bezpečněji, když tu každý bude jezdit v OTčku? A co chodci? mají si nechat narůst křídla? :-)

P.S.: když to v kilu napálíš do stromu, tak ti můžou být airbagy, ESP, ABS a CIA ukradené.

Ale no tak, nejvíce klesl počet mrtvých v automobilech, a jak tady už někdo napsal, napálit to do Š120 nebo do bazarového starého mondea je sakra rozdíl pro osádku vozidla. A co se týká chodců, tak ABS se jich zatraceně týká..............

Těžko můžeš říct, že to nemá žádnej vliv. S rostoucím provozem a dostupností vozidel pro každýho je riziko na silnicích tak velký, že každá kravina zvyšující šanci na bezpečné dojetí má smysl.
A tvoje přesvědčení? No, mraky důchodců jsou taky přesvědčeni, že zateplovat barák nemá smysl, i když mají tucet rozumných protiargumetů.

Plne se vsim, co tady pises souhlasim.
Celodenni sviceni je jako jezdit na kole s prilbou. Prilba neprekazi, kdyz sviti slinicko tak i stini a zvysuje to ochranu, tak jake jsou tedy argumenty ji nenosit? Stejne je to se svetly. Akorat se najdou mamlasove, ktery proste si najdou tisic pididuvodu proti. Ted jsem jezdil se sluzebnim autem se svetly pro denni sviceni a kaslal jsem na ne a zapinal normalni. Proc? Protoze jsem na to zvyklej. Stejne tak hledam pas k pripoutani pomalu i v autobuse a kdyz mam sedet v aute nepripoutan, tak je to hrozny nezvyk.

Naucte se to delat automaticky a hlavne, NAUCTE TO SVOJE DETI, tam se totiz zvyk zavrtava jeste hloubeji. Pak nam bude vsem na silnicich lip.

Ono, nedorzovani predpisu je u nas asi narodnim sportem a chlubeni se tim je asi jako pomerovani prirozeni. Jsem menecenny, kdyz jezdim v obci 50 (podle navigace, ne podle tachometru), ze na dalnici neprekrocim 130 a klidne jedu 5 kilometru sedmdesatkou za kamionem, dokud nemam bezpecne misto k predjeti, ze kdyz vjizdim z vedlejsi na hlavni (v Praze) nenacpu cumak mezi stojici auta, ale pockam, az me nekdo pusti (a prekvapive to netrva o moc dele, akorat tim nestvu ridice), ze do krizovatky nevjizdim, kdyz za ni neni misto? Ja machrovani a spech na silnicich nikdy nechapal a naopak stvu ridice tim, ze jezdim jak mam. Ja totiz jezdim tak, abych, sam sebe potkat (jako chodec i jako ridic) si nenadaval. Zkuste to taky a predstavte si sebe sama v tom druhem aute nebo stojice u prechodu. Asi byste si nadavali hodne casto.

Dovolím si s tebou souhlasit. Co se ježdění týká, tak se mi přímo protiví další národní sport - lepení se na kufr a předjíždění za každou cenu a pokud možno všude. Přitom nejezdím stylem dědka v kloubouku, spíše lehce kolem nejvyšší povolené rychlosti; na krásné silnici I. třídy (kterých máme krásných pár) není problém jet i lehce přes limit. Můj názor je ten, že i na těchto silnicích by mělo být možné zvýšit nejvyšší povolenou rychlost místní úpravou třeba na 110 km/h... Rychlost 160 km/h na dálnici by taky někde být mohla, stejně tam tak každý jezdí za přihlížení české kobry 11 v rychlých passatech.
A svícení? Jednoznačně svítit normálními světly! Svítíval jsem i když se nemuselo.

Zajimave srovnani: :-) kdyz jezdim po dalnici D8 domu svym autem, tak ani zdaleka nedosahuju limitu (jezdim kolem 110, protoze to jinak strasne zere ;-) ) vzdy, kdyz chci predjet pomaleji jedouci vozidlo, znameni o zmene smeru jizdy davam dost dopredu, abych neomezil ridice za sebou. No a kdo myslis, ze zpomali a pusti me? Temer na 100% je to vzdy nemec. Cesi jedouci 140+ za sebou nalepeni navzajem na kufry me v klidu nechaji dobrzdit na 80 za kamionem.

Jojo, je to tak. Přece neudělají něco tak ponižujícího, jako někoho pustit... Hned by jejich virtuální mužství ubylo o pár čísel...:-)
Němci jezdí většinou o dost slušneji než naši řidiči. Postupem času jsem vypozoroval, kdo v jakých autech jezdí jak čuně:
- jednoznačně kralují řidiči Passatů, za nimi jsou Octavie II, nevím, co do těch aut montují, že s tím každý jezdí jak hovado
- dodávky, to jsou taky dobytkové k pohledání
- tuneři - okopaný Golf II/III a heslo "raději mrtvý, než druhý" - ti jsou velmi nebezpeční
- mladé dámy v SUV...

Neříkám, že to platí na 100%. Ale řidiči mnou uvedených vozidel prasí častěji a více, o tom žádná... Zajímavé ale je, že má-li někdo fakt drahé auto, třeba MB S-klasse, Jaguara, Bentley apod, tak obvykle takový řidič jezdí velice slušně. Nepojede za mnou po okresce kde to neznám (tudíž to tam nebudu švihat co to jde) nalepený půl metru za kufrem. Což zhusta dělají mnou uvedení řidiči oněch vozidel.

Je to Tvůj názor a nebudu Ti ho brát. Nicméně ze své podstaty nemůžu souhlasit s nějakým paušalizováním a rozdělováním podle toho, kdo čím jezdí. To by jsi zrovna mohl dát do téhle skupiny mladý kluky, kteří vlastní levné vysokoobsahové BMW. Nebo bys ještě mohl začít nadávat na motorkáře, to jsou taky všichni prasata, ne?
No, nic ve zlém, jen paušalizování nemám rád. Hezký den

S rychlosti na dalnici 160 si dovolim nesouhlasit, dalnice by musela mit 3 pruhy v kazdem smeru. Uz dnes vetsina aut nejezdi ani 130 (protoze spotreba) a to by byli odsouzeni na vecnou jizdu mezi kamiony, kdyz by museli (aby neomezovali) udelat prostor tem par, kteri by tech 160 jezdili. Na dobre okresce at si jede 110, ja si pojedu 90 a nevadi mi to. Stve me, ze takovy borec pak predjizdi i kdyz jede neco proti, vzdyt silnice je prece siroka dost na to, aby mohly jet 3 auta vedle sebe. Dost se divi, ze odmitam vjet za krajnici a udelat prostor (nakonec teda uhnu, sice by vinik nehody byl on, ale ja bych mu musel zachranovat zivot).

Oblíbená to činnost praha- budějky. Ten širokej pás k tomu vyloženě svádí. Než rychlost mě vyloženě sere, že málokdo použije zip, mhd v praze si myslí, že když má na prdeli nálepku Prosím, pusť mě, tak se nemusí obtěžovat kouknout do zrcátka a těhotná Jílková, která to mastila na červenou (byla ohodnocena šesti fakováky a troubením). To říkám jako medvěd bez řidičáku a na kole majíc jednu odrazku bez světel. :-D