Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozmazaný monitor

Dobrý den
Mám takovej problém s monitorem (samsung SMB 2270 hd), když ho připojím na HDMI tak má plochu tak nějak neostrou, ikonky jsou mázlé, a i na webu to není žádná sláva viz screen, drive mám aktualizovaný, hrál jsem si s nastavením co jen to šlo. A kabel mám nějaký od Sony

screen Obrazovky f5762f05d6

Grafickou kartu mám:
Nvidia Geforce 9600GT

Nastavení:

a0237a5083

Předem děkuji za Odpovědi a rady...
Změna kategorie, původně: Multimedia (karel)

Zkoušel jsem 4 různé kabely, jediný rozdíl byl jemně v barevném kontrastu, nic víc se nezměnilo,
Kabely:
Sony od souseda (stejný jako mám já)
Od domácího Kina Samsung
Originální přibalenej k LCD monitoru
1,5m plečka koupená za pár kaček

Právě že nechci koupit kabel za 2.5k abych pak zjistil že to nebylo kabelem, ale třeba "jen" vadným konektorem u grafárny nebo Lcd.
Když porovnám obraz můj vs soused ( máme stejný kabely ) tak je ten rozdíl už patrný právě u ikon, ostrosti písmen a na webu.
Takže i přesto že kabel jemně pozmění, nezlepší se ostrost...

** mám takové podezření že to bude asi něco s grafárnou, jelikož když nato připojím Lcd TV tak je to némlich to samé...

lední brtnik: žiju v tom, že hdma i dvi připojení si vynutí nativní rozlišení

Tak HDMI si nevynutí nativní rozlišení - musí se konfigurovat ručně (většinou). Bohužel, není HDMI jako DVI. Některé televizory/monitory, které mají oba vstupy, reagují na tato připojení odlišně.
Zatím co se DVI "chytne" hned, HDMI ne. Někdy třeba HDMI k poslušnosti dokopat manuální změnou rozměrů obrazu (i když je správne nastaveno rozlišení!). Univerzální rada není, musí se to řešit individuálně podle toho, co nabízejí ovladače grafické karty. Někdy pomůže načíst příslušný soubor INF a ICM pro zobrazovač (jsou-li k dispozici). S HDMI někdy nelze dosáhnout krásného ostrého písma...
Tolik moje zkušenost.

S HDMI někdy nelze dosáhnout krásného ostrého písma...

to je velmi zajimave, prilis neverim, ze by za to mohla graficka karta a docela by me zajimalo, ktery to vyrobce monitoru (TV) neumi zapojit HDMI nebo mnohem pravdepodobneji co mas za zmejdskej "skoro HDMI" kabel.

Protože jsem háklivý na správné zobrazení písma (často čtu texty z displeje), tak vím o čem mluvím.
Také jsem si myslel jak (lední brtník), že HDMI je obrazově plně kompatibilní z DVI. Teď už si to nemyslím.
Pokud budeme na displeji srovnávat obrázky a multimedia obecně, tak mezi HDMI a DVI rozdíl nenajdeme.
V případě zobrazení písma na displeji, se můžeme dožít nemilého překvapení. Písmo sice bude jakoby ostré, ale jeho linky nebudou v celé délce čistě černé, ale místama v různých odstínech šedi.
To je ten stav, o kterém píše původní tazatel.
Nedávno jsem kupoval monitor a prodavač mi vnucoval modernější přístoj, který má jen HDMI. Bohužel nastal právě tento případ. Nebylo možné spárovat grafiku počítače a monitoru, pořád něco chybělo nebo nadbývalo. Laicky řečeno: poloha pixelů, vysílaných z počítaše se neshodovala s umístěním fyzických pixelů na displeji. Tj, nešlo mluvit o "nativním" rozlišení i když bylo nastaveno.
Nakonec jsem koupil model starší, který má ještě i zastaralý vstup DVI a vše funguje OK.
Podobná situace nastává u televizorů HD Ready. Mnohé karty v PC nedokáží nastavit rozlišení 1366x768 ale 1360x768 (nebo podobné). A problém s písmem je na světě.

P.S.
Přiznávám, že nemám zázračný zlatý HDMI kabel za 5.000 peněz. Ale při délkách do 1,5m na tom příliš nezáleží.

modernější přístoj, který má jen HDMI

prosim o znacku a typ.

Mnohé karty v PC nedokáží nastavit rozlišení 1366x768

prosim o uvedeni presneho typu karty.

Dekuji.

P.S. mohu to sam vyzkouset jen na velmi omezenem poctu monitoru a TV (okolo 5 ks) bohuzel, ale myslim si, ze kdybys investoval do poradneho HDMI kabelu - slusny se zlacenymi konektory se da poridit okolo 1.000 Kc, tak verim, ze bude po problemu.
Jinak pokud nepripojis zvuk, tak po HDMI ti tecou uplne ty sama data jako po DVI a nic je nema sanci zarusit, jen okoli, pokud mas smecko kabel.

Ach jo, další, který věří na zlacené, jednosměrně válcované vodiče... Přitom lepším vodičem než měď je už jenom stříbro (nepočítám-li supravodiče).
Problém může být pouze v dodržení vf. impedance krouceného symetrického vedení - a na to nějaké pitomé zlato nemá nejmenší vliv. Snad později, díky oxidaci kontaktů, ale i to je diskutabilní.

jestli dobre vidim a je to reakce na me, tak jsem to snad nikde nenapsal, ale ono to je dost casto v kvalite materialu a to samozrejme zdaleka ne jen toho konektoru, nicmene u tech kvalitnich kabelu je zlaceny konektor nejak tak standard, samozrejme dnes je mozne koupit i kabel se zlacenym konektorem za tri stovky. :-D

Vlastnosti obrazu a možnosti nastavení byly zkoušeny s notebookem DELL Inspiron 1525, Intel 965 Express Chipset Family. Výstup HDMI, kabel HDMI, nebo redukce HDMI/DVI
Monitory:
LG LCD W2361V-PF, vstup HDMI - neúspěch
LG M237 WDP, vstup DVI - úspěch, vstup HDMI - neúspěch
TV Sony Bravia KDL32P30xx, HD Ready - HDMI - neúspěch
TV Samsung ??? HD Ready, HDMI - neúspěch
TV Sony Bravia 32EX402, Full HD, HDMI - úspěch

Jsem poněkud alergický na neustálé zdůrazňování tzv. "pořádných" HDMI kabelů. Jedná se o typický marketingový žvást, kdy je veřejnost přesvědčována o správnosti nákupu předražených drátů...
Je to nesprávně aplikovaný poznatek z analogových přenosů, kde opravdu dochází ke ztrátám na trase - obraz se zhoršuje.
To u digitálních kabelů nenastává: buďto obraz je, nebo je zničen - kostičkuje, rozloží se na divokou směs pixelů, nebo se nezobrazuje vůbec. V žádném případě nemůže vlivem "špatného" kabelu dojít k rozostření obrysů...

nejprve k tve posledni vete

To u digitálních kabelů nenastává: buďto obraz je, nebo je zničen - kostičkuje, rozloží se na divokou směs pixelů

to mas pravdu, neprecetl jsem si poradne co to ma delat za chybu, ruseni muze zpusobovat kostickovani, muze to nekomu pripadat jako rozmazane, ale prostou neostrost pisma to nezpusobi.

Pochop ale, ze HDMI = DVI, ten digitalni signal je jeden a ten samy. Proste HDMI z obvinovani vynech!!!

Kdyz se podivame na zkousene monitory, tak v potaz muzeme vzit jen dva.

LG M237 WDP, vstup DVI - úspěch, vstup HDMI - neúspěch
TV Sony Bravia 32EX402, Full HD, HDMI - úspěch

Pricemz druhy jmenovany (jedine kvalitni zobrazovadlo) melo u HDMI uspech?

Ovsem i tak prilis nechapu rozdil mezi pripojenim skrz DVI a HDMI u toho LG. Neni mi nejak jasne, co vyrobce mohl zkazit, aby to vytvarelo neostre pismo pri pripojeni pres HDMI.

Mě to také není jasné (platí že HDMI je nadmonožinou DVI?). Existují přímé kabelové redukce. Nestudoval jsem to.
Ale něco nasvědčuje tomu, že i výrobci, v mém případě Intel, vědí o nějaké zapeklitosti. Připadá mi, že rozhraní monitoru DVI je schopno grafické kartě předat parametry displeje. I když je propojeno s grafikou pomocí HDMI. Zvláštní.
Ovladače od Intelu mají v okně nastavení pro HDMI další tlačítko "Nastavení rozměrů", které při volbě DVI není. Tímto se dá pomocí posuvníků jemně doladit šířka a výška obrazu na TV s HDMI. Bohužel ani tímto "laděním" jsem nedosáhnul perfektního zobrazení písma. Možná, že u jiných grafických karet bude nastavení dokonalejší.
V zobrazení filmů a fotografií ani při nedokonalém nastavení není rozdíl HDMI/DVI tak patrný, jako právě u toho písma...

platí že HDMI je nadmonožinou DVI?

rozsirenim? - spis. Proste k tomu digitalnimu obrazu prida i zvuk.

Jinak Jirka44 a Abox odpovedeli.

rozhraní monitoru DVI je schopno grafické kartě předat parametry displeje. I když je propojeno s grafikou pomocí HDMI.

Tech promenych je tam dost, je chyba v intelackych ovladacich? jedna se o notas, zpackal neco Dell? ...
Zkusil bych ale aspon ty ovladace povysit na nejnovejsi verzi, jestli to nahodou problem nevyresi.

(Docela by me zajimalo, jestli puvodni tazatel ma ten samy problem a pres DVI by byl obraz v poradku, psal ze ma GeForce, tak by se dala vyloucit chyba karty a ovladacu.)

Můj rouhačský názor je ten, že je ten screen docela ostrý, takže nevím, kdo tam kde opravdu vidí něco rozmazaného? Ale třeba nějak špatně ostře vidím ve svém věku! :-)

pravdu díš. ovšem printscreen je obraz z videopaměti - ne až to co je vidět na monitoru.

tazatel:
nemá ta grafika i jiný výstup? vga má při nativním rozlišení a seřízení moiré / osd phase taky skvělý obraz.
není monitor napájený z jiné zásuvky než pc?

já používám hdmi konvertovaný na dvi, refresh je pevný, zbytečné korekce geometrie v osd se vypnuly, změna rozlišení je možná ale mám raději nativní rozlišení.

Já bych měl taky jeden heretický názor: ač mi obrázek připadá zcela v pořádku, mohlo by to občas zablbnout způsobem, který popisuješ. Podezíral bych zdroj (ano, zdroj), který nemusí dávat to pravé ořechové - zvlněné či nízké napětí na 12V větvi. Už se mi to párkrát stalo. No a za druhé - nemáš náhodou v PC TV tuner či nemáš PC připojen k nějakému "cizímu" AV řetězci (domácí kino)? Pak bych zkusil eliminovat zemní smyčku. A jinak: "Zlý muž" má pravdu - konfigurace HDMI není totéž, co DVI-D. Je to s podivem, ale opravdu to někdy chce ručně dokopat k obrazu svému (záleží na inteligenci připojené periferie).