Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Loss packet Telefonica O2

Problém
Dobrý den, během posledních 2 měsíců jsem zpozoroval problém s internetem v mém osobním PC. Během hraní mi vzroste ping až na 160 ms na 2-3 sekundy. Tento jev je 1x za cca 2 min. Během hraní jsem zároveň na Mumble a kamarádi mě v tu chvíli slyší datově zkresleně, moje řeč trhá nebo vůbec není slyšet celá věta ( jen začátek a konec ). Jev vysokého pingu mám ve všech online hrách. Battlefield3, CoD, Team Fortress 2. Jev je i bez spuštěného Mumble. Pokud nehraji a jsem na nějaké internetové stránce ( jedno jaké ) někdy mi napíše že stránka nebyla načtena. Znovu načtu a stránka se zobrazí v pořádku. Zkoušel jsem přes cmd příkaz ping na svou ip a beze ztráty. Pokud ale pustím Ping Tester, mám ztrátu 4-5 % na seznam.cz i google.com. V logu Mumble komunikátoru mi to také ukazuje ztrátu packetů při komunikaci. Volal jsem na O2 a tam se mnou zkoušeli tracert, ping 192.xxx.x.x atd. Vše v pořádku.

Zařízení:
Osobní PC, které je připojeno kabelem = přípojka ADSL jde do přepěťové ochrany BELKIN Extreme přes Wifi modem router TP-LINK TD-W8901GB. Internet mám připojený do pc přes kabel, Wifi užívám jen na mobil a to jen někdy ( na mobilu nemám permanentně zaplé wifi ). Wifi je zaheslované. Z TP linku ještě vedu kabel k rodičům na jejich pc.

Windows 7, 64 bit, antivir Microsoft Security Essentials.

Testy
Zkoušel jsem vyměnit síťové kabely mezi zástrčkou a modemem = stále stejný loss packet. Připojil jsem se přes wifi jiným netbookem Asus a zkoušel Ping Tester = stále stejný Loss Packet 4-5 %

Info
Přibližně před 2 měsíci u nás uhodil blesk ( uhodilo někde do ústředí O2 a přes ADSL přípojku vjelo do baráku = odpálilo mi modem a rodičům zdroj = koupil jsem proto přepěťovou ochranu a nový modem TP-LINK TD-W8901GB ). Netuším ale, zda nynější loss packet je tím bleskem způsoben.

Snažil jsem se to co nejvíce popsat, aby jste měli z čeho vycházet. Budu vděčný za každou rozumnou radu.

hm..

podle toho, jak to máš nastaveno, to ani nemůže chodit. ;-) Protože tam máš špatně VPI/VCI (má být 8/48; to co tam máš, je nastavení pro slovenský T-Com), navíc máš nastaven bridging (což by znamenalo, že PPPoE tunel vystavuješ z PC?). Pro jistotu si ale zkontroluj, že nemáš to správné nastavení na jiném virtuálním okruhu (PVC1..9). Ostatní nepotřebné virtuální okruhy zakaž.

Pokud ne, nastav 8/48, PPPoE, jméno/heslo je o2/o2, autentikace CHAP (pokud půjde nastavit).

Výsledky pingu (ICMP) jsou teoreticky správně, je ale otázka, zda se korektně rozbíjí TCP a UDP pakety.

Máš špatně ověření. Musí tam být o2/o2 (jméno/heslo), nikoli "MrPierc"! Jinak to nefunguje správně.

Pokud toto nepomůže (a ostatní PVCčka jsi deaktivoval), nastav si na svém PC v síťovém adaptéru MTU na hodnotu 1492 (standardně je 1500byte).

edit: jinak já nastavení MTU vidím na tom screenshotu. Je nastaveno na hodnotu 1480 byte.

Tak jsem upravil dle tvé rady. Opravil jsem o2 login + deaktivoval ostatní PVC + nastavil hodnotu MTU na 1492. Ztrátovost pingu na seznam.cz přes Ping tester je nyní 1-1,5 % ( původně 5 % ).

Přikládám v příloze poslední nastavení. Mám provézt ještě nějaké testy nebo zkusit jiné MTU ? Nedá se zjistit ideální MTU bez ztrátovosti ? Zkusil jsem nyní hrát Team Fortress 2 a zvýšení pingu bylo už jen 1x za 5 min a to na 70 ms. Ztrátovost packetů na Mumble zatím 0.

nastav si MTU přímo na svém PC, rovněž na hodnotu 1492.

Pokud to nepomůže, zkus nastavit MTU (jak v routeru, tak PC) na hodnotu 1456 bajtů.

Ještě se zeptám, zda jsi prověřil funkčnost splitteru - předpokládám, žes jej vyměnil při výměně DSL routeru také (pokud ne, tak i toto může být příčina problému)?

edit: ještě vypni dynamické routování (RIP) a zapni naopak "výchozí" statické (Default route). Vidím taky, že TCP MSS máš nastaveno na 1400 bajtů, mělo by být nastaveno stejně jako MTU minus 40 bajtů.. (tedy v případě MTU 1492 bude MSS 1492-40=1452 byte)

Pokud myslíš splitter jako rozbočovač na telefon a modem, tak ten nepoužívám již od začátku. Ze zdi jde přímo do Belkina a pak do modemu

edit: ještě vypni dynamické routování (RIP) a zapni naopak "výchozí" statické (Default route). Vidím taky, že TCP MSS máš nastaveno na 1400 bajtů, mělo by být nastaveno stejně jako MTU minus 40 bajtů.. (tedy v případě MTU 1492 bude MSS 1492-40=1452 byte

Naszavil jsem, pro jistotu přikládám přílohu na kontrolu.

Mám to nyní nějak otestovat ?

touchwood : Velice ti děkuji za rady. Nyní mám ping stabilní = hrál jsem Team Fortress 2 a ping nevyskočil během 10ti minut ani nad 40 ms. V Mumble byla ztrátovost pouze 14 jednotek ( dříve např. 2000 ). Ztrátovost je nyní už jen pod 1,5 % v Ping testeru. Zatím budu sledovat rekace odezvy, pokud se něco mění, dám vědět. Moc si mi pomohl.

* Zatím nebudu dávat VYŘEŠENO, protože budu pozorovat reakce odezvy během několika dní ...

Tak mám zavolat technika z O2, aby přijel ? Ale určitě bude vymrzovat s tím, že to není jejich modem atd :-)
Nebo se s tím DMS dá pohrát u mého pc ? Nemůže to být vzdáleností od ústředny ? Protože oni mi vyšroubovali max na 3,5 Mb jinak je prý ztrátovost ( informace od nich asi 5 let stará )

ne DMS, ale DNS. A není to tvůj problém.

jinak, pokud jsi daleko od ústředny, což asi tak vypadá, pak snižování MTU a MSS ti pravděpodobně zajistí sice trochu pomalejší, ale zato stabilnější připojení. Jednoduše vzato a řečeno, snížení MTU znamená vyšší pravděpodobnost, že paket projde OK (bez chyb) a rovněž retranslace vadného paketu bude "stát" méně pásma.

v podstatě dynamické routování je přesně to, jak se to jmenuje :-) router "dostává" routovací tabulku z internetu. Nicméně protože je ve tvém případě routování až vulgárně jednoduché (jedna lokální síť, jedna výchozí brána pro všechny ostatní sítě), není třeba používat něco tak masakrózního.

A ano, stačí nastavit "none"

touchwood: Chtěl jsem se zeptat:
Kupoval jsem nyní nové pc a znovu nastavil stejně router dle tvých rad. Bohužel mi již né tak často, ale přece, opět pravidelně stoupne ping a chtěl jsem se zeptat, zda mám nějak opravit MTU a MSS.

Mám např MTU snížit a MSS také ? Potřebuji, aby to bylo více stabilní a ten ping nestoupal. Děkuji ti za jakoukoliv radu

Ještě se zeptám, jak na svém pc nastavím MTU ? Nemám nastavit na routeru MTU na 1456 a MSS na 1416 ?

Nyní jsem nastavil MTU: 1478 a MSS: 1438.
Ping nyní stoupne jen 1x za 5-10 min. A já se ptám, zda se mám zkusit ještě nějak laborovat. Zda například nyní neubírat níž o 1-2 hodnoty atd. Jak jsi mi psal, že by to měl řešit poskytovatel, tak pochybuji, že O2 se se mnou bude vůbec bavit. Řeknou mi, že to není od nich doporučený modem a adios ( zkušenosti z minulosti ).Nebo oni mohou nějak nastavit MTU přímo na lince ?

Jen doufám, že nebudu muset takto laborovat každý týden, že například O2 nekolísá nějak linka podle nálady :-)

Ne, MTU se nastavuje až nad PPP tunelem, tedy daleko předaleko od samotné DSL technologie (i když ji spravují rovněž oni). Nalezení MTU, které "vyhovuje" chybové lince je samozřejmě problematické - linky nejsou "stabilní", jejich parametry se v čase mění.

Já bych to nehrál na nějaké pingy, ale na stabilitu, prostě tvrď, že ti to padá a chvílemi se to nedá používat (internet není jen web, tudíž jejich argument, že webové stránky fungují je zcela lichý).

Osobně bych se snažil dostat k sobě technika aby prošel celou trasu a zkontroloval bezchybnost linky (z mého pohledu ta linka vykazuje právě vysokou proměnlivost kvality, protože běžně si DSLAM a DSL router "domluví" frekvenční pásma, která komunikačně fungují a ty zarušená nepoužívají - z toho plyne závěr, že dříve vyjednané funkční kanály se stávají nespolehlivými. A z toho lze vyvodit, že někde "po cestě" bude nejspíše nějaký drát špatně naražený v dranžíráku (krone pásek) a bude tak nedokonale propojený, čímž se může dít to, co vidíš na svém připojení.

Tak už nevím co budu dělat. Technik proměřil linku i specialista na připojení zde byl a nenašel žádnou chybu. Čím je to zvyšování pingu na 120 ms 1x za 5 min nikdo neví. O2 to negarantuje. Byl tu i jeden ochotný technik a nic nenašel, zapůjčil mi i jiný modem Zyxel P-660HW-T3 v3. I s tímto modemem to vykazuje stejnou chybu, ale trochu jinak to laguje. Přesto ping stoupne.

Takže tu vzniklo unikum na tomto širém světě, které neumí nikdo vysvětlit.

páry nejsou nikdy vedeny v žádným telefonním kabelu souběžně, ale vždy pod zkrutem....a každá vrstav kabelu se stáčí opačně než ta předchozí...a kdyby k vůli ničemu jinému tak s ohledem na oddělení jednotlivých vrstev a jednodužšímu rozebrání párů při montáži....
osobně jsem si nikdy nemyslel, že po těch místních sítích bude chodin něco víc jak telefonní hovor v pásmu 300Hz-3400Hz
a vida, dnes po tom chodí i data. Pravda je, že místní sítě nejsou většinou pájeny ve spojkách, některé kabely jsou i hliníkové a na připojení na měděný se musely používat tzv. CUPAL vložky....

jj, co musím Telekómice uznat, jsou obecně dost ochotní a schopní spojaři v terénu (i když extrémy existují vždy) a kvalitní 2nd level podpora (ke které je bohužel trochu složité se dostat). V protikladu k uslintaným obchoďákům a poněkud debilnímu marketingu je tohle celkem špička srovnatelná s konkurenty, leckdy i lepší.

Bohužel se s tím asi budeš muset smířit. Ty dráty asi už lepší nebudou.

POZOR, možná to bude tímto...

Do routeru mám připojený ještě asi 20 metrový kabel, který vede k rodičům do pc = tím jim sdílím internet. Je možné, že by měli vir/aplikaci v pc, který by právě cca 1x za 5 min něco sám sosal ? Dostal jsem na to podezření, protože když jsem jim nyní pc vypl, tak to najednou neblbne. Zkusil jsem zase pc zapnout a pustit například Firefox, ale ping se nezvýšil, tak nevím. Samozřejmě chápu, že když brouzdají, tak ping stoupne, ale u jejich pc celý den nikdo nebyl, byl pouze zapnutý! Nebo nemůže zkroucený či narušený síťový kabel od nich vytvářet ten vysoký ping ?

Není nějaký program, který by na pc monitoroval datové toky a hlavně by je rozeznal, jaký program je chce atd ? Nainstaloval bych ho na moje pc i jejich a možná na něco přijdu.