Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno OT: čemu vadí jméno neubytované osoby na schránce?

Omlouvám se za OT, ale zvykl jsem si zde najít řešení téměř jakýhokoliv problému.

Jedná se o to, že nějaká ženská z bytového družstva či jak se to nazývá (Společenství vlastníků - osoba pověřená pro náš vchod) do mě prudí kvůli jménu přítulky na schránce. Na vánoce mi něco objednávala a aby se stím nemusela tahat, nechala si to poslat ke mně (dojíždí cca 100km). Zjišťovala, zda tu bydlí, jak často jezdí - pochopil bych že např. kvůli odpadům, ale jasně jsem řekl, že zde nebydlí a tím pokládám věc za uzavřenou. Ovšem ona trvá na tom, ať sundám jméno ze schránky. Není problém jméno sundat, ale nechápu co jí je do toho - přece zákonná povinnost o nahlášení nového spolubydlícího je přeci na mě a pokud řeknu že "NE, NEBYDLÍ" tak by to měla respektovat a neprudit ne? A že vyzvídá podrobnosti mi taky vadí. Přece si nebudu hlásit bydliště na poště, když si tam nechám poslat poštu.
Navíc stou babou mám už pár nepříjemných zkušeností (sledování, drby, prudy při úklidu)- i tak se snažím řešit vše asertivně.

Tuší prosím někdo, jak tuto věc uzavřít bez zbytečných keců s tou ženskou?

Díky moc za rady.

(kdyžtak to šoupnu do kutilský, jestli to tu bude moc překážet, ale mám pocit, že zde je to navštěvovnější)

Edit: v domovním řádě jsem o této situaci nenašel nic krom toho, že "vlastník je povinen hlásit nové spolubydlící", což se mě netýká, protože zde nebydlí (zatím, jen víkendy a to ne všechny).

Uzavriet sa to neda, najelegantnejsie riesenie pokial sa nechces hadat je prislubit OKAMZITU napravu. Samozrejme sa na to vyprdnes a ked ta stretne nabuduce tvar sa previnilo a opat prislub OKAMZITU napravu.
Keby sa chopila iniciativy sama ohlas sa u nej a ziadaj OKAMZITU napravu za poskodenu schranku.
Medzi nami dievcatami jej do toho nic neni samozrejme a nema pravo sa starat do toho, co je tam napisane, ale to jej asi nikto nevysvetli.

já bych ji odbyl tím, že bych ji informoval o tom, že vím, jaké jsou mé povinnosti člena družstva ohledně ohlašování nových obyvatelů a že je rozhodně nemíním porušovat a zároveň bych ji slušně upozornil na to, že na schránku si mohu napsat cokoli, klidně "santa klaus".

jméno na schránce žádným způsobem neurčuje ani nijak jinak neovlivňuje to, kdo v bytě bydlí či ne.

Jsi vlastník bytu? Tedy máte Společenství vlastníků a v každým vchodě (pokud máte více vchodů) je jeden člen představenstva. Alespoň tak to je u nás. Tento člen, u vás ta bába, má řešit vaše problémy ohledně domu, nikoliv však bytu. Schránka náleží k bytu, je tvoje a jí je po tom hovno. Má řešit zatíkající střechu, bordel na chodbě, rozbitý vchodový dveře atd. S byty řeší akorát tak vyúčtování společných poplatků, tedy odečet vody, společnou elektriku, platbu za úklid společných prostor... a pak věci opět společný, tedy souhlas s výstavbou čehokoliv okolo domu (dětský hřiště...), může vás pozvat na společnou schůzi, pokud tak na to nemáte nástěnku a takový kraviny.
Ale do schránky a počtu osob jí nic není. Nahlášený osoby v bytě jsou tvoje věc, ty za ně platíš odpady a vodu, tebe bude pokutovat městský úřad, pokud by tak chtěl učinit. Jméno na schránce, na zvonku - opět tvoje věc, s tebou to budou příslušný úřady řešit.
Že má ráda babka pořádek, tak ať si ho dělá, ale ve svých věcech. Jak píšou ostatní, ať ti ukáže příslušný paragrafy a pokud jo, tak ať v nich najde to, že je to i její starost a že ho má řešit.

Nezaměňuj Bytové družstvo a Společenství vlastníků.
V BD je majitelem bytu ono družstvo, v SV je majitelem bytu každej za sebe. SV je zakládáno jen proto, aby mohlo navenek vytupovat jako společná právnická osoba, která se stará o barák, tedy najímá řemeslníky na opravu domu, protože dům a jeho okolí je podělen mezi vlastníky podílem a na jeho opravě se podílejí všichni společně (alespoň finančně). Zatímco u domu vlastněného BD tyto věci řeší ono BD a jednotliví obyvatelé/uživatelé bytu toto neřeší, tam rozhoduje BD (a jeho vedení).

Tedy rozlišení:
- BD - bydlící osoba vlastní pouze "práva na bydlení" v tom bytě
- SV - bydlící osoba vlastní svůj byt

Však jsem to psal výše, bábě je prdlajz po tom, koho má na schránce napsanýho. Stejně tak kdyby jich tam bydlelo víc a on měl na chránce jen svoje jméno, to by ho ta baba asi taky uháněla, aby si to dopsal :-)

Jo, spotřeba vody - no měl bych taky za každýho člena v domácnosti posílat nějakou částku na vodu, ale od narození synka jsem to ještě neudělal a pokud nebudou příliš velký doplatky, tak to ani zvyšovat nebudu.

nebo jo?

narodil ses, tak jsi vinen. rozdíly za patním měřákem zaplatí všichni. "vodárna" to nebude, kdyby to měla platit, tak prostě zdraží vodné, stočné, výčepné, ...
typicky: největší ztráta za studenou vodu pochází z protékajícího záchodu. do určitého objemu je to pod rozlišovací schopností měřáku, přitom to teče 24h v kuse a dost se to nasčítá.

Byt je v ov a je to přesně tak jak říkáš. Akorát my máme v domovním řádu napsaný, že je potřeba hlásit novýho spolubydlu (odpady a voda). Každopádně tahle povinnost vzniká ze zákona (tuším lhůta 3 měsíce) a odpovědnost za to nesu já, takže jí to může být naprosto u zadele - přesto se furt odvolává na domovní řád. Ohledně odpadů chtěla, aby přítulka napsala papír a doložila, že platí odpad jinde :D
No samozřejmě jsme se "potkali", takže jsem jí zopakoval, že v tuto chvíli u mě nebydlí a jméno na schránce zůstane a v případě změny ji budu kontaktovat a prozatím to pokladám za uzavřené téma a že s dalšími věcmi kolem toho bych rád viděl její argumenty na papíře s odkazem na příslušný zákon/dohodu SV. Něco nasraně zamlela o tom, že to takto předá účetní a hotovo. Tak snad dá pokoj.
Díky za vyčerpávajicí info Prasaku :)

Takový typy je stejně nejlepší rázně poslat doprdele..se poštěkáte, ona tě pomluví /pomluví stejně/ u spolučarodějnic a rejpat začně do nový oběti.

Jinak já mám na schránce tři jména včetně mého a majitelky bytu, u dveří bytu pak jen dvě jména bývalých před-nájemnic a na zvonku dole nic protože sem za 4roky necítil potřebu zjišťovat kterej z neoznačených zvonků to je. Aspoň nikdo neprudí :-)

Já bych jí řekl, že ta jmenovka je pro pošťačku a ne pro ní. Že to není seznam nájemníků, ale to, kam má pošťačka hodit případný dopis.
Když si někdo založí firmu se sídlem u sebe doma, také si dá na schránku jméno firmy a nebydlí tam přeci 20 jeho zaměstnanců. :-)

No vím, že když takové lidi nenasereš, tak se "tak intenzívně" tebou nezabývají, ale určo by bylo nejjednoduší poslat jí doprdele a ignorovat (kdybych neměl kurzy asertivity s další chlastací školení na komunikaci z bývalé práce) tak bych to i udělal, ale raději jsem chtěl mít jistotu, že proti mě nevytáhne nějaký zákon, což by si vítězoslavně vychutnala. Jenže jako předseda SV tě může furt otravovat a pak svoje "vysoce důležité" postavení využít v případě potřeby proti tobě.
Nechtěl jsem to vytahovat, ale ona je na mě nasraná od prvního týdne co jsem tu byl. Zrovna na mě vyšel uklid společných prostor před barákem (3x do roka) a tak jsem šel a uklidil to. Já se v životě setkávám běžně s prvotním dost despektovaným přístupem ke mě (je mi 29, ale občas musím vytáhnout OP a jako vedoucí pracovník to byl slušnej adrenalin :D). Bába si myslela, že se ke mě může chovat jako k nějakým vnoučatům či co, a po tejdnu co jsem tu byl mě začala u dveří jebat a poučovat jak haranta ohledně uklidů, neoprávněně. To jsem nevydržel a dal jsem jí tam takovou sodu na celej barák (slušně), což nečekala vůbec. Z práce jsem zvyklej přistupovat k lidem dle mj. výsledků a né jen věku. A od té doby byl ovšem klid, až teď stou schránkou.