Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký operační systém?

ahoj všem, koupil sem nový počítač a teď přemýšlím jaký tam dát Windows. Doteď sem používal WinXP 32 bitový, tak bych rád u něho zůstal. Myslíte že to bude něják zbytečně omezovat výkon počítače? Třeba že se nevyužije víc jader v procesoru nebo něco podobného?

Změna kategorie, původně: Operační systémy. Míšovy rozměry a schopnosti nejsou operační systém. (karel)

loading...

Aha no já tam zatím mám akorát 4 GB tak to by ještě bylo dobrý.
Jo ale v práci sem viděl Visty a s těma se pracovalo hrozně špatně. Pořád sem tam musel jak debil odklikávat takový stupidní dotazy jako - Opravdu chcete akci provést?
Tak bych tohle nerád měl doma nebo ty sedmičky už takhle neotravujou?
Mě jde o to aby se co nejlíp využil výkon. Nejnovější systém předpokládám že taky bude mít největší nároky, čili nejvíc výkonu sežere pro sebe. A to bych nerad.

Souhlasím s tím co psali. Hoď tam win 7 -64bit, stejně asi tvůj první upgrade bude přikoupení paměti, tak ať pak nemusíš reinstalovat. Visty je nepovedenej krok, těm se vyhnout je jedine, co se s nima da delat. Jinak doporučuji po nahraní OS, všech ovladačů a pár používaných programů, udělat si image disku (najdeš zde v diskuzích), třebas přes clonezillu, a tu image si pak jednou za čas, nebo při potížích, obnovit. Je to nejsnažší a nejrychlejší.

Tak bych tohle nerád měl doma nebo ty sedmičky už takhle neotravujou?

Jo, Redmond se rozvzpomněl, že i pro desktopy dělá údajně i víceuživatelské systémy.
To "otravování" je z důvodu bezpečnosti! Uživatel obvykle nedělá administrátorské zásahy do systému! Proto se systém zcela správně "táže", zda to uživatel myslí opravdu vážně. Redmond jen znovuobjevil něco, co tu je více než 40 let...

Tak tohle mě celkem uráží od Microsoftu! To si myslí že sou uživatelé takoví dementi, že neví co dělají? No někteří jo to je fakt :-D Tak tam mají dát na výběr - 1. Jsem normální uživatel co umí nainstalovat systém, anebo 2. Jsem blondýnka z kanceláře která na počítač neumí sáhnout :-D
A normální lidi by to nemuselo otravovat.

Však už i u WinXP se musím přihlašovat ppřád jako Administrátor, když sem to zkoušel jako obyčejný uživatel, tak pořád něco nefungovalo. Hrůza, zlatý Windows 98.

A to prave places nad nespravnym hrobom. To, ze MS umoznil uzivatelom (vlastne im to v defaulte ponuka) pracu pod admin uctom sposobuje 99% problemov s tymto systemom a je povodcom roznych spam a ddos utokov na celom svete.
Spravnou filozofiou je, aby uzivatel pracoval pod uzivatelskym uctom a ucet spravcu vyuzival len na nevyhnutne ucely. Pekne to predvadzaju linuxy a vysledkom je, ze kompromitovatelnost linuxoveho desktopu je 1000 nasobne mensia ako toho s oknami.

Tohle sem taky zkoušel, pracovat pod účtem obyčejného uživatele, a výsledkem bylo, že kdykoliv bylo potřeba něco doinstalovat, řekněme aktualizace browseru, jakýkoliv prográmky, tak se to vždycky zakouslo a stejně sem se musel přihlásit jako admin. A ještě se ta instalace provedla jen napůl takže sem to pak musel kompletně odinstalovat a nainstalovat znovu.
Anebo si představ že sou na počítači 2 uživatelé a každý se přihlašuje pod jiným účtem. Demence microsoftu je taková, že soubory které vyvoří první uživatel tak druhý uživatel nemůže otevřít (díky omezeným právům), nebo je může otevřít ale nemůže smazat. A to se dělo pořád.
A to už vůbec nemluvím o tom, když sem chtěl něco smazat ze složky Windows nebo Program Files, to už se ti jako obyčejnému uživateli nepovede skoro nikdy.
Takže opravdu nevím naco ty uživatelské účty sou. Akorát tak pro písařky co sedí v kanceláři a používají PC místo psacího stroje.

Proti těm útokům hackerů mám spolehlivější metodu. Když přestanu pracovat na netu tak vytahuju kabel ze síťový karty. To je myslím spolehlivější řešení. A jednou týdně testuju PC antivirákem.

kdykoliv bylo potřeba něco doinstalovat, řekněme aktualizace browseru, jakýkoliv prográmky, tak se to vždycky zakouslo

Pod uživatelským účtem pracuju už roky a nikdy jsem s tím problémy neměl.

Demence microsoftu je taková, že soubory které vyvoří první uživatel tak druhý uživatel nemůže otevřít

Ale to je přece účel oddělených účtů.

když sem chtěl něco smazat ze složky Windows nebo Program Files, to už se ti jako obyčejnému uživateli nepovede skoro nikdy

Obyčejný uživatel se nemá co hrabat v systémových adresářích.

Připomínáš mi člověka, který si stěžuje na výrobce zámků, že musí neustále zamykat a odemykat a hrozně ho to obtěžuje. Tak radši nezamykáš a je ti jedno, že se ti každý může procházet po bytě.

Ale k čemu ty oddělené účty jsou? Když na počítači pracuje víc lidí, tak většina souborů by měla sloužit všem. Když něco vytvořím na počítači, tak by se mělo předpokládat, že další uživatelé s tím budou moct pracovat ne?
Řekněme každý uživatel může mít svou tajnou složku, ale když něco uložím do kořenovýho adresáře na C:, tak by to mělo být přístupné všem bez omezení. A ne abych musel u každého souboru nastavovat zvlášť, že k němu mají mít všichni plná práva.
A když chce někdo mít svoje dokumenty v bezpečí, tak může použít TrueCrypt nebo něco podobného, protože tohle zabezpečení ve Windows je stejně k ničemu, když ti někdo vyndá disk a dá ho do svého PC tak se stejně dostane všude.

A obyčejný uživatel potřebuje každou chvíli něco dělat v systémových složkách. Třeba jen když odinstaluju program, tak každou chvíli po něm zůstane složka s bordelem v Program Files, která se musí ručně smazat. Jenže z uživatelského účtu to nejde.

Ve Windows 98 sem taky nemusel nic zamykat, a všechno fungovalo bez problémů. Svůj byt si zamykám, ale zamknu jedny vchodové dveře a už nemusím zamykat každej pokoj zvlášť :-)

Tak proč Windows není zamknutej je zvenku (proti vstupu z netu), ale pro uživatele by mohlo být přístupné všechno ne? Operační systém přece může jednoduše poznat, co dělá uživatel z klávesnice a co dělá hacker přes síťovou kartu.

A obyčejný uživatel potřebuje každou chvíli něco dělat v systémových složkách.

Právě naopak! Obyčejný uživatel nepotřebuje vůbec lozit do systémových složek! Tam lezou jen ti magoři, co musí každýho půl roku přeinstalovávat Widle, protože si to rozhasili.

A obyčejný uživatel

(BFU)

tak může použít TrueCrypt

Chtěl bych vidět jak obyčejný uživatel (BFU) bude používat TrueCrypt. Protože pro některé uživatele je samotný OS nedobytnou pevností s nastavováním prav.

A obyčejný uživatel potřebuje každou chvíli něco dělat v systémových složkách

Pro koukání na film, poslouchání hudby, surfování na webu, psaní ve wordu není a nebude nikdy potřeba lozit v systémových složkách.

Třeba jen když odinstaluju program

Proč bych tam lezl? Pomůže mi ke štěstí těch pár drobku místa, co tím získám? Pak taky nezapomeň ještě jako obyčejný uživatel řádně vyčistit registry, když už děláš odinstalaci důkladně, tak ať je to se vším všudy:!:

která se musí ručně smazat

Proč? K čemu?

ale zamknu jedny vchodové dveře a už nemusím zamykat každej pokoj zvlášť :-)

když ti tam někdo vleze oknem, tak k čemu jsou ti zamčené vchodové dveře?

Tak proč Windows není zamknutej je zvenku (proti vstupu z netu),

K čemu? Když mi na pc běží různé serverové služby, tak si přece nebudu blokovat vstup z netu.

Operační systém přece může jednoduše poznat, co dělá uživatel z klávesnice a co dělá hacker přes síťovou kartu.

A jak? To mi vysvětli? Já dělám na pc z klávesnice přes síťovou kartu na jiném pc. To ze mě ještě nedělá hekra, ale pouze uživatele (BFU) daného pc :x:

Když chci mít něco opravdu v bezpečí, tak jsou mi práva ve Windows nanic. Protože když mi ten počítač někdo ukradne a vymontuje z něho harddisk, (nebo když se jedná o flešku), tak se stejně dostane všude. Takže důkazy o trestné činnosti budu mít v TrueCryptu, důkazy o nevěře taky, a ostatní věci nepotřebuju tajit.

Pro psaní nebo koukání na filmy nepotřebuju lízt do systémových složek, ale třeba jenom když antivirák najde vira v systémové složce, tak jak ho pak smažeš?

Když něco odinstaluju tak mi pomůže smazat to i z program files. Kdybych to nedělal tak teď už bych tam měl složky Firefox5 až Firefox14 a kdo by se v tom pak vyznal? :-)

Jaké serverové služby? Obyčejný uživatel přece nepotřebuje žádné serverové služby, a ani neleze na počítač odněkud jinud. To dělají jen administrátoři, nebo provozovatelé webů, ale pro obyčejné uživatele by úplně stačilo, aby Windows vůbec neumožňoval přístup na počítač přes síťovou kartu. Nebo kdyby byl na síťové kartě fyzický přepínač, kterým by se to dalo znemožnit a nikdo by to potom softwarově nemohl obejít. A žádné zamykání by nebylo potřeba.

Obyčejný uživatel přece nepotřebuje žádné serverové služby, a ani neleze na počítač odněkud jinud.

Zajímavé, ale to tedy nepotřebuje ani lést do systémových adresářů, ani zasahovat jakkoliv do systému.
Já jako obyčejný uživatel síťové služby v lokální síti potřebuji a používám, včetně možnosti spustit aplikaci náročnou na systémové prostředky z méně "vybaveného" počítače, se zobrazením na onom méně výkoném počítači...

ale třeba jenom když antivirák najde vira v systémové složce, tak jak ho pak smažeš?

A jak by se virus dostal do systémových adresářů? Jak k tomu dostal práva?? Zajisté přičiněním pseudoadministrátorka, který sám práva malware dal!

Tomu se nedá říkat "ukradení". Četl jsem vysvětlení od České pirátské strany, a mezi kopírováním softwaru a kradením je jeden podstatný rozdíl. Při kradení totiž původní majitel přijde o svoji věc a vznikne mu škoda (nevznikne nová věc), kdežto při pirátském kopírování původnímu majiteli jeho věc zůstane a nevznikne mu škoda (jenom si tolik nenahrabe). :-D

Přemýšlej.
Právě, že v případě OS platí: tolik si nenahrabe = vznikne mu škoda. Nepotřebuješ nutně drahou hru či CD s národní vykopávkou - OS/Windows však ano. Argument, že když nebudeš mít možnost si to někde zkopírovat, stejně to nekoupíš, pro OS jaksi neplatí. Koupíš, nic jiného nemáš na výběr (neuvažuji teď Linux).

S tím, že se (právně) nejedná o krádež, souhlasím. Je to ale jen slovíčkaření.

Jde jen o to jaké máme zákony. A problém je vtom že autorský zákon nahrává hrstce autorů (a ještě většinou cizinců) místo aby nahrával drtivé většině prostých občanů.
Kdežto z morálního hlediska je zlodějství to, že někdo napíše program, (vytvoří tudíž 1 originál), a pak si ho nakopíruje třeba milionkrát, a ty kopie prodává za cenu originálu. To je jako kdyby malíř namaloval obraz, pak ho milionkrát ofotil, udělal plakáty, a pak ty plakáty prodával a tvrdil že to všechno sám namaloval, a chtěl za každý plakát třeba 5000Kč.

Kdyby se podle tvé logiky chovali všichni, tak máme dodnes Win95, možná ani to ne, protože by Microsoft (ta zlá, ošklivá a bohatá firma) neměl ani dolar na vývoj nových systémů. Zkus si představit, že ty bys vymyslel nějakej program, chtěl na něm vydělat a ve finále bys prodal jen jednu jedinou kopii, protože prostí občané by si to mezi sebou okopírovali. Přišlo by ti to fér? Měl bys pak chuť se pustit do další verze programu? Ani hovno.

Já bych to udělal chytřeji. Jelikož sem vlastenec, tak bych autorský zákon zrušil v České republice. A měli bysme dost zahraničních programů zadarmo :-D

Anebo bych to udělal jak to kdesi psala už Pirátská strana: Za programy ať platí jen ti, kdo je chtějí používat ke komerčním účelům. To by autorům na živobytí bohatě stačilo.

A další hledisko je : Když může vzniknout zadarmo třeba Firefox, tak proč by nemohl i Windows?
Každej by se musel smířit s tím, že programování je jenom koníček, a vydělávat se musí poctivou prací, čili výrobou hmotného majetku. Tak jako ve středověku.

Když je pro tebe tak důležitej jen hmotnej majetek a duševní produkty považuješ za zbytečnost, tak sformátuj svůj harddisk a smaž všechen software, co máš doma a užij si svůj počítač. Stejně tak TV, nezapínej ji, všechno co tam uvidíš, jsou myšlenkové (duševní) produkty.
Prostě seš další vysírka, kterej by chtěl všechno zadarmo. Takovej by se neuživil ani ve středověku.

Já neříkám že sou duševní produkty zbytečné, ale mohly by vznikat zadarmo v rámci zábavy.
Myslíš že potřebujem každé 2 roky novou verzi Windows? Ona by stačila třeba jednou za 5 let.
Stejně jako tvrdím že sport by se měl dělat zadarmo pro radost, a nikdo by za něj neměl platit těm hajzlům, kteří třeba za vítězství v hokeji berou statisíce a ožebračují tak náš stát.

Víš co by mohlo být třeba zadarmo kvalitního porna, kdyby se dávaly tajně lidem kamery do ložnic?

Já sem uměl točit porno, i když sem nato neměl ten věk ani rozměry. Jenže problém je v tom, že žijeme v takové totalitě, že mi to skoro vždycky smazali.

Však socializmus by byl nejlepší a nejspravedlivější systém, ten náš měl jen jednu vadu a to že z něho udělali totalitu a nebyla svoboda projevu. A ještě měl druhý nedostatek: že neznárodnili to nejdůležitější, a to manželky. Kdyby byly manželky ve společném vlastnictví všech, a každý si mohl říkat co by chtěl, tak už by socializmus neměl vadu.

Já sem uměl točit porno, i když sem nato neměl ten věk ani rozměry. Jenže problém je v tom, že žijeme v takové totalitě, že mi to skoro vždycky smazali.

A už máš ty rozměry na to porno? To by se mělo někam vytesat! Třeba hned vedle těch čtyř amerických prezidentů (možná pod nimi). :-D

Já neříkám že sou duševní produkty zbytečné, ale mohly by vznikat zadarmo v rámci zábavy.

Mozes zacat. Vytvor napriklad novy funkcny OS, ako konkurenciu Microsoftu a distribuj ju "zadarmo v rámci zábavy"
A plat si este aj distribucny server , domenu, elektriku... vsak "zadarmo v rámci zábavy"

To je vysvetlenie postavene na hlavu. Dusevne vlastnictvo nie je hmotna vec, takze porovnanie s hmotnymi vecami trosku pokrivkava. Skoda samozrejme vznikne tym, ze pouzivas nieco, co vyrobil niekto niekto iny a predava to bezne na trhu, ale ty namiesto toho, aby si si to zaplatil si to jednoducho ukradnes a pouzivas to neopravnene.

..snad není možné. To svět neviděl ty narážky. Já jsem například stáhnul Windows 7 ze všemi edicemi. Pochopitelně mám professional x64. Jen doporučuji stáhnout sedmičku z Warcentru. Jedna z nich je nejkapacitnější a to je ona.
Jdou všechny aktualizace a dokonce už byla aktivovaná. Jak jednoduché, jak se obejít bez obchodů, které na tom jen rejžují. Stačilo počkat půl roku až budou hezky na netu připraveny k odbavení!:-D

Ono přečíst a pochopit jsou dvě různé věci!
V tomto případě jde nejspíše o hormonálně nevyváženého a poněkud pozapomenutého jedince, viz:
Včerejší ultraproblém s pitomou šipkou v ikoně linku. To se opravdu bortí svět.
Dnešní další blbůstka, která by byla k pobavení, ale je spíše k pláči.
Správný "admin" nechce být otravován!
Kterak nahradit editor značkovacího jazyka čórnutým bitmapovým editorem!
A jeden z nejhustějších pecek rádobyadminů: Sice "adminoking", ale neumím nastavit poštovního klienta, protože neumím číst nápovědu! A to se mu tam cpaly odkazy odpočátku(sic!)

Nezbývá než doufat, že se to časem a věkem zlepší. No a pokud ne, tak dělníci k pásu jsou taky furt potřeba, nemůžou všichni dělat na IT, nebo manažery. U pásu si pak můžou nadávat na vládu, korporace, američany, na svoje manažery, ale stejně budou montovat jak vzteklí, protože těch deset litrů měsíčně prostě potřebujou.

Obávám se, že tohle půjde na nějakou ekonomku a tam z něho udělají IT managora a nejlépe skrze bezpečnost.
Ono i u toho pasu je potřeba aspoň kousíček mozku a nějakou manuální zručnost, ovšem jsou skupinky zaměstnanců, kde to potřeba opravdu není...