Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem Jak vybavit svůj počítač kvalitním softwarem zdarma

Registrovaný touchwood, , Software, 19 komentářů (15820 zobrazení)

Z několika posledních diskusí v Poradně na téma "SW pirátství" jsem nabyl dojmu, že mnoho lidí ani netuší, že krást software (správněji "porušovat autorská práva") ani nemusí - stačí vědět a znát free náhrady komerčních programů. Mnoho programů zdarma je kvalitou srovnatelných se svými komerčními protějšky, leckdy je i předčí. Tento článek tedy prosím berte jako takovou malou ukázku, že to jde.

Slovo úvodem

Celý článek jsem si dovolil koncipovat do několika kapitol, které pokrývají různé obory činnosti s PC. Protože se ale jedná o software zdarma, leckdy se může stát, že instalátor aplikace obsahuje i instalaci třetího softwaru, typicky adware, lišty do prohlížeče, tuniče, zrychlovače apod. Tento "nevyžádaný obsah" má navíc tendenci se v čase měnit, a tedy nelze ani říci, že program, který je dnes čistý, bude čistý i v budoucnosti. Věnujte tedy velmi velkou pozornost tomu, nač klikáte a v případě, že narazíte při instalaci na "neodolatelnou nabídku," hledejte, jak se jí zbavit - jde to vždy.

Běžná výbava internauta a mediální PC

Pro běžného uživatele internetu je třeba jen několik málo věcí. Kromě obligátního prohlížeče internetu (doporučuji Firefox z www.mozilla.cz) budete potřebovat i mediální přehrávače, případně i kodeky.

Pro samotný Firefox doporučuji použít Windows Media plugin, který sice už není tak často používaný, přesto se stránky vyžadující podporu WMP najdou. Podstatná část stránek vyžaduje rovněž Adobe Flash, ten stáhnete ze stránek Adobe (před instalací nezapomeňte odstranit zatržítko pro instalaci bloatware jménem McAfee). Když už jsme u Adobe, nejen pro kancelář se hodí Adobe Reader, nástroj na čtení PDF dokumentů (opět nezapomeňte odstranit zatržítko). Tím máme vyřešenu základní softwarovou výbavu pro prohlížení webu. Prohlížeč si samozřejmě můžete podle potřeby a požadavků vybavit doplňky, z těch nejznámějších a nejužitečnějších jmenujme např. AdBlock Plus nebo skvělý Greasemonkey.

Přehrávání videa je trochu oříšek, mnoho uživatelů preferuje integrovaný Windows Media Player, jiní zase raději programy třetí strany. Dovolím si uvést svou vyzkoušenou kombinaci programů, které řeší prakticky obě možnosti, dále umožňují samotným Windows zobrazovat náhledy a netrpí na chyby. Doporučuji se držet následujícího pořadí instalace:

1. Sada DirectShow kodeků CCCP (podpora Windows a Windows Media Playeru, včetně titulků), včetně přehrávače MPC-HC: www.cccp-project.net
2. AC3 filter, který přestal být standardně podporovaný v některých programech: Download_AC3Filter (pro většinu doporučuji variantu "Full")
3. Přehrávač GOMplayer - tento přehrávač má většinu kodeků integrovaných, a tedy nepotřebuje např. CCCP (avšak AC3 v novějších verzích už neumí). Jeho předností je dobrá ovladatelnost, uspokojující vzhled prostý designových výstřelků a výborná sada funkcí. Pozor ale na instalátor, bývá prolezlý "neodolatenými nabídkami"...
4. "švýcarský nůž" jménem VLC - vlc. Osobně mi VLC nevyhovuje svým ovládáním coby přehrávač, nicméně jako nástroj pro konverzi streamů, nebo přehrávání velmi nestandardních videí, má svou nezastupitelnou roli
5. Pepákův YTD. Tento program poslouží zejména těm, kteří si chtějí "zaarchivovat" pro svou potřebu video z některých stránek (v seznamu je jich spousta).

[http://download.chip.eu/ii/204409117_9e77b52cd0.jp      g][http://www.pepak.net/images/clanky/youtube-downloa     der/ytd-gui.png]

Pro velmi specifické nasazení počítače jako domácího kina (což je téma na samostatný článek) je naprosto jasná volba a jednička Kodi (původní název XBMC), která z PC udělá internetovou mediální stanici u vaší televize, schopnou přehrát obsah z lokálního disku, z úložiště v LAN, nebo třeba filmy z internetu. Pokud chcete i sledovat a nahrávat TV vysílání, postačí nákup DVB-T/S(2) přijímače (USB nebo karta) a použít např. NextPVR, který lze bezešvě integrovat právě do Kodi. Pak už stačí PC vybavit dálkovým ovládáním (v nejhorším případě postačí i bezdrátová myš) a můžete začít péct popkorn. :-)

[http://kodi.tv/wp-content/uploads/Kodi-devices-smu        dged.jpg]

A co by to bylo za mediální počítač, kdyby nedokázal přehrávat hudbu? Velká výhoda je, že soudobý Windows Media Player poskytuje velmi dobré služby, tedy si mnoho uživatelů vystačí s ním. Pro ty náročnější, kteří hledají možnost mít otevřeno vícero playlistů a nechtějí "kolotočářský" design aplikace, mohu doporučit skvělý Foobar2000. Je jednoduchý, minimalistický a integruje se svým vzhledem do Windows.

O zobrazování obrázků se vedou dalekosáhlé spory, nicméně mým favoritem je program XnView, schopný nejen zobrazovat, ale i upravovat, konvertovat (dokonce dávkově) a třídit fotky. Bohužel jeho licence neumožňuje jeho nasazení ve firemních počítačích. Pro takové případy doporučuji použít ne moc známý, ale o to funkčnější (původně doplněk Total Commanderu, který ale umí fungovat i samostatně) Imagine.

Výbava do kanceláře

Kancelář je specifická záležitost, nelze zde dávat příliš mnoho doporučení. Přesto lze najít minimálně základní výbavu (samozřejmě zdarma).

Jako první je na místě Office program. Zde se nabízí LibreOffice. Pro běžné psavce a tabulkáře naprosto postačující nástroj, který za nulovou cenu nabízí 80% těch nejdůležitějších funkcí komerčního MS Office.

[http://pc.poradna.net/file/view/22748-loffice-png]

Pro podporu tisku do PDF, pokud si nevystačíte s LibreOffice, lze více než doporučit PDFcreator, zde si jen dejte opět pozor na "neodolatelné nabídky". Umožní vám vytvářet PDF soubory prakticky z jakékoli předlohy, nebo spojovat několik PDF souborů dohromady.

Dalším velkým tématem je souborový manager. Ne každý dokáže žít s Průzkumníkem Windows, a tak se dá na mnoha PC najít nezakoupený Total Commander. Pokud už oceňujete jeho kvality, podpořte jeho tvůrce a zakupte jej - cena je nízká a licenci získáváte doživotně. V případě, že jej koupit nechcete, můžete použít "kompatibilní" Unreal Commander, který dokonce umí použít pluginy pro Total Commander a je úplně zdarma. Jeho součástí jsou i kompresní/dekompresní rutiny, nicméně pro použití sofistikovanějších kompresních metod doporučuji použít 7-Zip. Krom toho, že existuje plugin do TC/UC, podporuje 7-Zip (kromě vlastní vysoce účinné kompresní metody) i dekompresi ostatních typů archivů, a tedy např. i WinRAR (který je opět komerční program, a který si musíte koupit). Navíc existuje jak v 32 bitové, tak 64 bitové verzi, a umí tak skvěle využít jak všechna jádra procesoru, tak veškerou RAM v PC, pokud je to třeba. Dále jej lze přepnout do dvojpanelového rozhraní, a použít jej jako primitivní (leč funkční) souborový manažer.

[https://x-diesel.com/images/screenshot(2.02)01.png       ]

Poštovní klient je sice na ústupu, ale v kancelářích se stále používá. Pro tyto účely lze velmi dobře použít Mozilla Thunderbird, pokud chcete používat i kalendář, existuje plugin Lightning.

[https://addons.cdn.mozilla.net/user-media/previews  /full/18/18246.png?modified=1331247702]

A poslední odstavec jsem si nechal na vypalování CD a DVD. Od Windows Vista je vypalování v rámci samotných Windows značně vylepšeno, a tak lze již vypalovat nejen soubory na CD, ale taky na DVD a systém sám umí dokonce vypálit i ISO obraz. Pokud ovšem vyžadujete více, doporučuji vaší pozornosti dva programy, jejichž kombinace dává netušené možnosti. Prvním z nich je ImgBurn. Jedná se o na první pohled jednoduchý program, ovšem jeho funkce a schopnosti odpovídají téměř "plnému Neru", jediné co nezvládá, je konverze hudby a videa, jinak se jedná o skvělý (a přitom velmi malý) program pro vytváření CD a DVD (včetně těch bootovacích). Pokud hledáte něco "více vizuálně/klikacího", doporučuji Ashampoo Burning Studio 6 Free. Jedná se o starší, přesto velmi použitelnou verzi komerčního vypalovacího programu poskytovanou zdarma. Jeho vzhled připomíná nechvalně známý odpad jménem Nero Burning Rom, nejedná se ovšem o program, který se instaluje 30 minut, rozbije úplně vše a následně ani nelze odinstalovat. :-)

[http://www.hoinareala.eu/informatica/code5error/Im       gBurn-Code-5-Extract-boot-sector.png][http://www.edownload.cz/sw/images/ashampoo-burning      -studio-6-free_1.png]

Programy pro kreativce - grafika, hudba, video

V této kapitole zmíníme některé kreativní a mediální programy mimo hlavní směr používání PC.

Začněme nejdříve grafikou. Jako první bych rád zmínil český program, který se stal freewarem relativně nedávno a patří jednoznačně mezi poloprofesionální programy. Jde o Zoner Callisto, který můžete stáhnout zde www.callisto.cz, včetně manuálu a návodů. Tento vektorový editor zvládá základní práci s bitmapami a velmi dobře pracuje s vektory. Umí ilustraci umístit do stránky a dokonce může sloužit jako jednoduchý DTP editor. Považuji jej za velmi univerzální nástroj, kterým lze dosáhnout impozantní výsledky a věřím, že většině uživatelů postačí pro tvorbu jednodušší DTP grafiky právě jen tento program.

Pokud byste hledali klasický bitmapový editor, zde bych doporučoval k použití následující tři programy, každý je vhodný pro něco jiného:

- GIMP, klasika všech klasik, asi nejpodobnější svému předobrazu, Photoshopu.
- Paint.net - freewarová reinkarnace PaintShopPro, jednoduchý, ale výkonný editor s podporou vrstev a efektů.
- Krita, moje mírně srdcová záležitost. Kdo jste znali DeluxePaint na Amize, budete (skoro) jako doma. Ne náhodou tento program používají kreativci zabývající se pixelartem. Samozřejmě podpora vrstev, tabletů s přítlakem apod. je samozřejmostí. Jen ta rychlost... :-)

[https://krita.org/wp-content/uploads/2014/07/user-        interface.jpg]

V případě, že byste se chtěli věnovat polopropfesionálnímu DTP a Callisto by vás začalo omezovat, můžete vyzkoušet tandem následujících programů:

- Scribus, jedná se o "plnotučný" DTP program, schopnostmi se blížící etalonům jako je Adobe InDesign nebo Quark Xpress.
- InkScape - vektorový editor podobný Adobe Illustrator. Cením si jej zejména pro jeho importní a exportní schopnosti, stejně jako schopnost editovat soubory PDF.

[http://cdn1.afterdawn.fi/screenshots/normal/1496.j     pg][http://www.tech-faq.com/wp-content/uploads/2009/05     /inkscape.png]

Zpracování hudby je pro mě celkem cizí území, jsem pouhý konzument s hudebním hluchem. Nicméně bych rád zmínil alespoň tři užitečné programy. Prvním z nich je Audacity, editor zvukových stop. Druhým pak MadTracker, klasický trackerový hudební editor. A konečně EAC, Exact Audio Copy, asi nejkvalitnější ripper AudioCD. Je sice obtížné jej nastavit, ale o to lepší výsledky podává. Lame_enc.dll (knihovna pro podporu MP3) můžete stáhnout např. zde libmp3lame-win-3.99.3.zip

[AudacityPortable.png][http://www.exactaudiocopy.de/en/wp-content/uploads    /2007/03/introduction.png]
[madtracker.gif]

V posledním odstavci bych rád nakousl editaci (domácího) videa, která je sama o sobě značně široká. Pro základní úpravy a střih videa lze použít nástroj Avidemux. Podobný nástroj je i MS Movie Maker, dostupný v rámci Windows Essentials 2012. S ním můžete přidávat efekty a prolínačky mezi záběry. Pro konverzi videa do jiného formátu a případné vypálení na DVD můžete použít Any Video Converter.

Závěr

Je zřejmé, že software zdarma existuje, a že jej lze velmi dobře používat. Zkuste se zamyslet, zda OPRAVDU potřebujete kradené programy, protože na drtivou většinu domácích činností bohatě stačí programy dostupné zdarma. Není nic smutnějšího, než sledovat člověka, který ukradne program za 20 tisíc Kč, aby v něm pak prováděl triviální úkony, na které by mu stačil freeware zdarma. Stačí chtít...

loading...
Předmět Autor Datum
Paint.net - freewarová reinkarnace PaintShopPro, jednoduchý, ale výkonný editor s podporou vrstev a…
kmochna 14.06.2015 21:59
kmochna
vycházím z předpokladu, že 80% uživatelů potřebuje pouze 20% funkcí :-)
touchwood 14.06.2015 22:07
touchwood
Pekny clanek :-) Kazdopadne u nekterych softwaru je taky trosku "hacek" to, ze kdyz si to clovek je…
merlouska 15.06.2015 02:00
merlouska
potřebuju spíš upravovat printscreeny. na to je ideální psp7. koupil jsem si novější corel psp i zon…
lední brtník 15.06.2015 18:08
lední brtník
Ano pěkné, takto může vypadat bezplatný SW který je dostačující pro většinu uživatelů, jen snad mi v…
M-Pol 15.06.2015 06:49
M-Pol
na to mám v plánu napsat samostatný článek věnující se kontrole a testování hardware. edit: raději…
touchwood 15.06.2015 08:50
touchwood
Na ten článek se osobně moc těším!
Redsnake2 15.06.2015 09:10
Redsnake2
Vzhledem k většině vypsaných programů už zbývá jen otázka - proč Windows? Drtivá většina prográmků j…
Zarniwúp 16.06.2015 13:25
Zarniwúp
Odpoved je jednoducha...podpora hw. Uz davno nezaostava linux v sw ponuke, skor naopak z linuxu pren…
fleg 16.06.2015 14:11
fleg
No jo, to je asi fakt.
Zarniwúp 16.06.2015 15:14
Zarniwúp
A který HW ti nefunguje? Mě linux běží na všech noteboocích, co mám doma. I na staré stolní plečce.…
MaSo 17.06.2015 10:37
MaSo
tak, tak. Ubuntu do kazde domacnosti. :-)
Redmarx 27.06.2015 21:34
Redmarx
• Ono i na <OSX> je hodne kvalitniho O-source SW. Clanek dobry, snad ho pochopi hlavne ti, kterym je…
CoCoChanel 17.06.2015 12:53
CoCoChanel
Pokud snad někdo potřebuje psát noty, nemusí spořit na Sibelia, existuje MuseScore.
oldsoft unreg 17.06.2015 23:13
oldsoft unreg
Vypalovani DVD, coze v roce 2015? :-) Na konverze videa Handbrake. Kodeky do pocitace CCCP jsem op…
Redmarx 27.06.2015 21:30
Redmarx
a kam archivuješ data? Nic jiného pro běžné smrtelníky totiž dostupné není, než právě CD a DVD. CCC…
touchwood 28.06.2015 18:53
touchwood
Dobře odvedená práce mistře! Na prohlížení PDF výhradně lehkou SumatraPDF Portable.
.. 02.07.2015 19:41
..
On ani poslední Adobe Reader DC není špatný. Co se týká rychlosti, tak nabýhá okamžitě a pokud je tř…
Jan Fiala 05.07.2015 17:07
Jan Fiala
Krásný článek. Mám takový v plánu snad 6 let, tak to pouštím z hlavy. Chybí mi tu všAk "Photoshop za… poslední
Kráťa 17.08.2015 04:21
Kráťa

Paint.net - freewarová reinkarnace PaintShopPro, jednoduchý, ale výkonný editor s podporou vrstev a efektů.

uff, paint.net byl napsán jako odpověď na otázku: co v malování (program) chybí. s psp bych ho nesrovnával.

jinak souhlas, že na odstranění efektu červených očí nepotřebuju krást photoshop.

vycházím z předpokladu, že 80% uživatelů potřebuje pouze 20% funkcí :-)

Pekny clanek :-)

Kazdopadne u nekterych softwaru je taky trosku "hacek" to, ze kdyz si to clovek jednou upirati, pouziva to a zvykne si na to, tak se mu pak uz nechce na jiny sw prechazet. U me je to treba Zoner Photo Studio, jsem na nej uz leta zvykla a nechtelo by se mi prechazet na jiny sw, ucit se ho ovladat a podobne. Ale u ZPS je hezke to, ze vzdycky pred vydanim nove verze nabizi tu starsi za relativne nizkou cenu, tak jednou za 2-3 roky aktualizuju za petikilo na predposledni verzi a staci mi to :-)

potřebuju spíš upravovat printscreeny. na to je ideální psp7. koupil jsem si novější corel psp i zoner, oba k ničemu (zaměřené už jen na fotky), používám starý cracklý v.7

Ano pěkné, takto může vypadat bezplatný SW který je dostačující pro většinu uživatelů, jen snad mi v článku chybí zmínka/odstaveček pro kontrolu HW jako teplot, stability ........ CPU-Z, GPU-Z, OCCT, FurMark.

na to mám v plánu napsat samostatný článek věnující se kontrole a testování hardware.

edit: raději si jej jdu udělat rovnou, protože v minulosti jsem pár takových témat měl a pak na ně zapomněl. :-)

Vzhledem k většině vypsaných programů už zbývá jen otázka - proč Windows? Drtivá většina prográmků je původně pro Linux a pro ten zbyteček existují pro Linux alternativy. :-)

Odpoved je jednoducha...podpora hw. Uz davno nezaostava linux v sw ponuke, skor naopak z linuxu prenikaju programy na win. Ale podpora zo strany vyrobcov hw je naozaj stale tragicka.

A který HW ti nefunguje? Mě linux běží na všech noteboocích, co mám doma. I na staré stolní plečce. Na kancelářinu je Linux uplně bez problému, potřeba Windows je už jen v herních strojích...

• Ono i na <OSX> je hodne kvalitniho O-source SW.
Clanek dobry, snad ho pochopi hlavne ti, kterym je urcen zrejme nejvic...
(osobne i ja, jako nastahovac, nejsem narocny, vyhlidl jsem si jeden nebo dva programky co zrejme testnu :-p)

Vypalovani DVD, coze v roce 2015? :-)

Na konverze videa Handbrake.

Kodeky do pocitace CCCP jsem opustil uz davno, staci ffdshow, ale nejlepe uz integrovane kodeky v GOMplayeru, to urcite souhlas.

Od Adobe je potreba porad jeste ten Flash Player, ale cim mene tim lepe, proto na PDF Foxit.

A bezny uzivatel "potrebuje" antivirus, takze ve Windows 7 je zadarmo Microsoft Security Essentials, ve Windows 8 plni tu samou funkci Windows Defender, ktery uz byva predinstalovan, takze neni treba nic dalsiho.

A jeste se hodi poznamkovy blok lepsi nez ten zabudovany, Notepad++, samozrejme alternativne PsPad, ale ten vic oceni pokrocili uzivatele.

Absolutne nemohu souhlasit s nahradou pruzkumnika Unreal Commanderem, ten program je hroznej. Ja doporucuji FreeCommander XE, ktery se da upravit do podoby hodne podobne Pruzkumniku z Windows, dalsi moznost je Double Commander, ma sve chyby, ale pokud nekdo nechce zaplatit za Total Commander, tak je to nejlepsi alternativa.

A protoze se e-booky ctou i na PC, tak urcite nezapomenout nainstalovat i calibre.

Jeste bych se vyjadril k 7-zipu, nekdy se mi stalo, ze mi zadnym programem nesel RAR archiv otevrit vyjma originalniho WinRARu a prave 7-zipu. Takze tento program uz beru take jako naprostou samozrejmost do PC, zadne jine komprimatory nema cenu instalovat a zkouset.

a kam archivuješ data? Nic jiného pro běžné smrtelníky totiž dostupné není, než právě CD a DVD.

CCCP je právě postaven na ffdshow (ale nejen na něm).

Otázku antivirů jsem úmyslně ponechal mimo - nejedná se o program, ale bezpečnostní řešení, navíc by se to zvrhlo (klasicky) v hádku, který antivir je tzv. nejlepší.

Co se náhrady TC týká, je samozřejmě samotný TC nedostižný, jak svým konceptem, tak podporou pluginů, tak spolehlivostí a malým footprintem. Nicméně mně vychází, že pokud nechci dát cca 1000Kč za licenci, tak UC je k TC nejpodobnější a navíc má výhodu podpory pluginů z TC, což osobně považuju za veliké plus. Freecommander mi navíc v mnohém připomíná Amigácký DirectoryOpus5, který byl až příliš konfigurovatelný, a ve srovnání se starším (a klasickým dvojpanelovým) DOpus4 jednoznačně složitější a tím i těžkopádnější (a to DO4 rozhodně nebyl ořezávátko a IMHO uměl víc, než starší verze TC). BTW DOpus4 je "naklonován" jako aplikace Worker pro Linux: worker (připomínám, že DOpus4 byl vytvořen v roce 1990...)

Dobře odvedená práce mistře!
Na prohlížení PDF výhradně lehkou SumatraPDF Portable.

On ani poslední Adobe Reader DC není špatný. Co se týká rychlosti, tak nabýhá okamžitě a pokud je třeba s PDF pracovat - formuláře, podepisování, pak asi nic jiného nezbude.

Krásný článek. Mám takový v plánu snad 6 let, tak to pouštím z hlavy.
Chybí mi tu všAk "Photoshop zadarmiko".
Jmenuje se PhotoFiltre. Ve free verzi už dávno podporuje i vrstvy a hlavně má funkci, kterou editory nemívají (třeba jinak skvělý Paint.Net) - obrys, či výplň výběru.
Je do něj i spousta pluginů.

Zpět na články Přidat komentář k článku

loading...