Přidat aktualitu mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem Zapisovat myšlenky přímo z mozku slibuje Facebook

Facebook odhalil podrobnosti k technologii, která by lidem měla umožnit psát přímo skrze mozek – a to rychlostí až 100 slov za minutu. Blíží se konec klávesnice?

Tým složený z více než 60 vědců, inženýrů a dalších odborníků na projektu pracuje v "tajné" výzkumné laboratoři Building 8. Facebook vznikající technologii označuje jako "tichá hlasová komunikace".

Další projekt ze stejné oblasti má pak napomoci hendikepovaným; pokusí se lidem umožnit formu sluchu pomocí kůže. Společnost nyní pro projekt buduje nutný hardware a software.

"Co kdybyste mohli psát přímo skrze mozek?" Ptá se Regina Duganová, viceprezidentka inženýrství v Building 8.

Pro Facebook ale nejde o pouze teoretickou otázku. "Během příštích dvou let budeme stavět systémy, které demonstrují schopnost psát rychlostí sta slov za minutu dekódováním nervové aktivity zodpovědné za mluvu," napsala Duganová v příspěvku na Facebooku.

Duganová je zkušená výzkumnice, která dříve pracovala jako ředitelka v agentuře DARPA. Je tedy pravděpodobné, že nejde pouze o planá slova a nesplnitelné sliby. "Zní to nemožně, ale je to blíže, než si uvědomujete," věří.

Koncept není úplně nový. Vědci ze Stanfordovy univerzity kupříkladu prokázali, že rozhraní vedené z mozku do počítače umožňuje lidem postiženým paralýzou psát čistě...

Jsou zobrazeny jen nové komentáře. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Uživatel ksichtoknihy žádný mozek nemá (maximálně nějaký nervový ganglion). Jaképak myšlenky by chtě… poslední
mif 25.04.2017 18:55
mif

Zpět na aktuality Přidat komentář k aktualitě Nahoru