Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Témy článkov, o ktoré je záujem

Ak máte záujem o článok na nejakú tému, prípadne chcete článok na nejakú tému napísať, môžete ju sem vložiť.

To, že sem návrh na článok vložíte, nie je zárukou toho, že niekto takýto článok napíše. Zvýši to však motiváciu potenciálneho autora, a tým aj pravdepodobnosť, že sa takého článku dočkáte.
Tiež prosím autorov, ktorí sa rozhodnú článok na niektorú požadovanú tému napísať, aby na ňu zareagovali odpoveďou. Tým sa pokúsime vyhnúť tomu, že o jednej téme bude písať viacero autorov naraz.

(dúfam, že toto vlákno je len dočasné riešenie, kým sa nevymyslí nejaký lepší spôsob ohlasovania požadovaných a rozpracovaných článkov)

Ahoj, tak ja davam taky namet na jeden clanek. Hodne by me zajimalo a myslim, ze spoustu dalsich amateru jake sluzby lze bez problemu ve win XP a nasledne asi pak i treba ve Viste povypinat a usetrit tak system od zbytecne zateze a nebo co treba pozakazovat, aby se zbytecne nezvysovalo riziko napadeni nekym a nebo necim z internetu. Proste nejaky seznam, co lze bez problemu vypnout. Ja tak usetril 10 procesu podle toho hulanovyho navodu a to je celkem dost. Ja neco nasel na hulanovych strankach, ale jak je jeho zvykem, je to odflaknuty a nedodelany. Navic neco pak nefunguje. Takze kdyby se toho nekdo z moudrych tady hodlal ujmout, myslim, ze by potesil vic lidi, protoze sam ze sve zkusenosti vim, ze to pomaha. Jen pak jako amater neposoudim, ze treba vypnutim nejake sluzby znemoznim funkci treba tiskarne. Ten polobuh uvadi, ze se dostal nejak k 15 bezicim procesum a win jedou. Ja se dostal zatim na 22, ale v pameti 200mb se spustenym AV a FW.

Tak tenhle článek by mne také velice zajímal, zejména upozornění na rizika vypnutí jednotlivých procesů. Na webu je spousta stránek, kde jsou holé seznamy služeb, které lze vypnout, avšak bez popisu vzájemných konsekvencí.

Ještě bych si v tomto ohledu chtěl přihřát svojí polívčičku, jestli by dotyčný autor nemohl popsat, jak pozabíjet duplicitní služby a tasky (popřípadě jak upravit aplikace spouštěné po startu) u počítače, na kterém parazituje tenký klient.

Napsat takový článek vyloženě jako návod "tohleto vypněte a tohleto zapněte", jak to udělal Hu*án a zároveň seriózně je v podstatě IMHO (Jezevec) nemožné. každá z těch služeb něco dělá, a dělá něco užitečného. Nelze paušálně říci - tohle vypni. Člověk co se do toho pustí prostě musí znát systém. Co se týče návazností, je nutné znát prostředí kde se ten počítač pohybuje, co na něm běží, jak je používán. Jedna věc jsou návaznosti mezi službami - ty jsou vidět Správě Služeb - a druhá návaznost na aplikace. Jeden příklad za všechny: existují aplikace, které používají Vzdálený registr pro připojení na místní počítač. A pak babo raď.

jak pozabíjet duplicitní služby a tasky (popřípadě jak upravit aplikace spouštěné po startu) u počítače, na kterém parazituje tenký klient.

Můžeš toto nějak blíže osvětlit? Popravdě netuším o čem je řeč...

Mám k PC připojeného klienta, který má ve Windows XP Home vlastní profil (stejně jako jeho mateřské PC). Když si pustím Správce úloh, je tam řada tasků zdvojených, přičemž se nejedná jen o aplikace úmyslně spuštěné oběma uživateli.

Tak tam mám např. 2 x v paměti nějaký ovladač dokumentačního SW,který se však v profilu tenkého klienta po startu nespouští, 2x nějaké programy k tiskárně, ke které tenký klient nemá žádný vztah, stejně jako aplikace vížící se k vypalovačce, dále zdvojené všechny aplikace obsluhující dálkové připojení Wiconnect a další mně neznámé, ale duplikované procesy typu dllhost.exe apod.

Kdybych věděl, jak zjednat nápravu a co pozavírat, resp. nespouštět, rozhodně bych tím paměti prospěl. U mě je navíc specifický problém v tom, že na tom quasiserveru mám navěšeno neúměrné množství periférií.

Mám k PC připojeného klienta, který má ve Windows XP Home vlastní profil (stejně jako jeho mateřské PC).

Asi se budeme muset dohodnout na terminologii a pak to bude jasné.

profil = uživatelský profil systému Windows XP
Tenký klient = zařízení které se připojuje (hardware)
Operační systém nebo firmware tenkého klienta, včetně klienta pro připojení k terminálovému serveru (software)
Operační systém serveru (v tomto případě XP Home, to je jediné na čem jsme se dosud shodli, software)

Předpokládám, že jde u všech případů o spuštěné aplikace a služby na serveru (XP Home) pod více než jedním profilem (uživatelem) naráz.

Vše, co je "po spuštění" pro každého uživatele (registr, nabídka Start), se logicky zduplikuje. Příklad: panel jazyků Windows XP, Explorer, tray ikona u antiviru.

Co patří k systémovým procesům se neduplikuje - příklad: systémové ovladače. Ale má li ovladač nějakou notifikaci v tray, příklad: ATI ovladače grafické karty, spustí se to každému uživateli zvlášť, opět - je to normální.

Dllhost.exe je "COM Surrogate", je to host proces pro služby typu Component Services (dříve se to jmenovalo Transaction Server), něco jako Svchost.exe pro normální služby. Běží-li více COM+ serverů, je více Dllhost procesů (nesouvisí s uživateli).

Podle mého názoru problém v terminologii není a se všemi definicemi, které ve své reakci uvádíš, souhlasím (případné terminologické diskrepance mohou být způsobovány spíš moji snahou o zjednodušení popisu problému).

Já jen prostě nechápu, proč není možno (alespoň mně známými prostředky) zabránit tomu, aby si jak PC(rozuměj uživatel ve svém profilu) tak i ten tenký klient spouštěli každý samostatně tutéž aplikaci, kterou má např. v "Startup sekvenci" napsánu jen jeden z nich.

Pro ilustraci Ti zasílám ve 2 foto zobrazeného Task Managera, kde jsem barevně označil ty procesy, ke kterým tenký klient nemá žádný vztah, nespouští je po startu a přitom z Process Explorereru je patrné, že je přiřazen oběma uživatelům.

http://img456.imageshack.us/my.php?image=taskupzs9. jpg
http://img161.imageshack.us/my.php?image=taskdownss 3.jpg

Žádná služba není vyloženě zbytečná. Může být zbytečná pro tebe.

vzdaleny registr na mistnim pc- to opravdu jde?

Ano, to jde, používají to některé programy vytvořené na práci v síti. Apache a MySQL nepoužívají vůbec registry.

Mimochodem, jedna ze služeb jež nejde vypnout vůbec je vzdálené volání procedur, což je mnohem nebezpečnější než nějaký vzdálený registr.

rozumim. stejne ale myslim, ze by se dal napsat takovy vseobecny seznam toho co jde zakazat a co treba nastavit na "rucne", takovy ty nejzranitelnejsi a nebo nejzbytecnejsi veci. jenze to musi napsat opravdu clovek, co tomu rozumi a umi i k popisu pridat, ze tohle a tohle nevypiname kdyz... protoze vetsina amateru nebo BFU stejne pouziva pc jen na internet a hry a nejaky webovy klient a treba terminal a server atd. je vubec nezajimaji. Treba to co tam ma ten polobuh neni vubec spatny az na par veci, ale chtelo by to dodelat. o tom vzdalenem volani procedur vim a uz taky vim, ze to nejde vypnout, protoze na tom zavisi skoro vse, ale o to registru to slysim poprve a normalne bych dal krk na to, ze je to uplne zbzytecne. No jeste ze uz vim jak to je:-)

K tomu nepotrebujes clanek.
U JCL mas davkovy soubor, ktery zkompiluje a nainstaluje wizardy a prda t do Delphi Exception Dialog.
Pak si pres File / New / Other vyberes Exception dialog a pridas je na prvni misto v USES (nejlepe primo v DPR)
Pokud budes chtit tyto informace ziskat i od uzivatelu, povolis v menu Project vkladani Debug informaci (posledni polozka - pridal ti ji tam vizard - JCL Debug IDE)

Myslím, že by mohlo být užitečné:
* Trvale dostupný seznam hot-keys a zkratek pro Windows i Office
* Postupné uveřejňování různých tipů a triků, jak to či ono udělat ve Windows či Office - moje zkušenost je, že tyto SW nabízejí vícero možností, jak udělat to či ono. Uživatel zpočátku objeví jednu cestu a nepátrá po dalších, přestože dělá něco pořád dokola a pracně a nějaký trik by mu mohl velmi zefektivnit práci.
Jako příklad mě napadá zcela obyčejné formátování dokumentů ve Wordu - řeknete asi, že "to přece každý umí". Noo... on to každý nějak zformátuje, ale kolik lidí to pořád dělá ručně, odstavec po odstavci, nadpis po nadpisu... a neumějí to nadefinovat a změnit hromadně.
* Určitě by se hodil článek reagující na dotazy typu "emaily přijímám, ale nejdou mi odesílat" - oblíbený dotaz po změně providera.
* Hodil by se i nepravidelný seriál k rozšířeným free SW na téma - k čemu slouží které volby. Ne vždy je to patrno z anglického popisu ;-)

1) Pouziti RIS ve W2003
2) Obnova ulozenych IMAGE disku pres sit (pomoci tftpd32.html) + ghost images

s 1) nemam zadne zkusenosti s 2) se mi to povedlo mel jsem to funkcni lec po nastupu k jinemu zamestnavateli jsem se k tomu jiz nedostal .. ale nejake mensi know-how by bylo .. uz drive jsem avizoval ze bych na to napsal clanek jak sem dospel k funkcnimu reseni .. (bijte me, vys*al sem se na to)

V tom pripade jine reseni - Pomoci Acronis nastrou si na disku vyrobis skryty oddil, kam se ulozi obraz. Acronis umi upravit boot tak, ze na stisk F11 jsi schopny obnovit oddil z ulozeneho obrazu.
Predpokladam, ze nahrat tam programy od Acronisu na pocitac pujde - USB CD mechanika, server, ...

Ja by som vedel o zaujímavom článku a to by písal asi Rce. Zaujímala by ma úprava fotiek. Rôzne typy difúzií (či ako sa tomu hovorí) pri zmene rozmerov v pixeloch, gama korekcia, vyváženie bielej a podobne. Samozrejme, nie v editore, ale teória.

Samo, že by mne taky něco zajímalo, ale na druhou stranu:

Proč psát články o prodávaných programech? Vždyť domů si to nekoupím a v práci to mám koupený - mám k tomu příručky, podporu od prodejce a tak dál, absolvoval jsem školení nebo tak něco? A studenti to studují ve škole :))

Teď se nechci nikoho dotknout mým, patrně chybným, úsudkem: tato podpora mi přijde jako podpora warezu.

Třeba pro mne je dost PC časopisů k ničemu: už dlouho mám už několikátej digifoťák, ale v každým časopisu píšou o úpravách fotografií v těch nejdražších programech. Že to lidi chtějí. Třeba o GIMPu, IRFANu nebo jiné alternativě ani slovo. To opravdu všichni kupují kanóny na vrabce? Tím myslím různý drahý grafický programy na oříznutí fotek z dovolené?

Na druhou stranu ani já nejsu bez viny - chystám se nahrát vnučce na DVD staré české i černobílé pohádky, nejspíš z ČTV. To je zřejmě taky warez?

Mě by přišlo jako opravdu dobrej HACK naučit se něco dělat "za málo peněz hodně muziky".

No nic, asi jsem se blbě vzbudil :-/

Díky za odkaz, o tom už vím. Uváděl jsem to jako příklad časopisů k ničemu.

Nejde mi o ořezání foto. Nějak jsem chtěl napsat, že bych chtěl, aby poradna k něčemu byla.

Návody, nebo popisy aby byly třeba pro OO a ne pro M$ kancelář, která je drahá. Aby si ty postupy a vylepšení mohli vyzkoušet všichni, kdo budou chtít. Nejde o mě, já jsem nikdy s wordem ani excelem nedělal a navíc doufám, že ani nebudu. Je to zase jen příklad.

Aha, ty jsi mluvil o wordu. No ja s nim delal obcas. Ted ho uz skoro rok nepouzivam a pouzivam OO a na bezne veci to staci, respektive ono to staci asi i na ty slozitejsi, ale ty ja stejne nepouziju. Navic asi treba o wordu najdes vsude plno veci a dost mozna i v napovede samotneho programu. Jinak na ten www.gimp.cz musis byt registrovany, ale jsou tam dobry veci, ale to asi vis. Ja si treba myslim, ze je zbytecny tady po nekom (ze zkusenych)chtit veci, ktery se daji lehce najit na jinych strankach, ktery jsou venovany konkretnim programum, treba Gimpu, OO atd. Samozrejme, kdyz to nekdo napise z vlastni vule je to jeho vec, ale my(amateri-zacatecnici) tady v podstate budem zadat zkusenejsi aby ztratili cas a neco co chceme napsali a tak mne prijde blby je zatezovat tim, co se da najit jinde. V podstate uz i toto vlakno je plny misto nametu ruznych kravin, ale oni se v tom vyznaji:-)

Zdravím poradňu aj poradňákov.
Viackrát som si tu všimol dotazy ohladne VPN (Virtual Private Network).
Chcel by som poprosiť niekoho či by sa niekto neodhodlal napísať článok s problematikou VPN. Mohol by to byť článok týkajúci sa praktickej stránky vo forme hocijakého konkrétneho návodu na spojazdnenie pre začiatočníka. Použiť screenshoty, teóriu o protokole len veľmi stručne. Aby to nebolo poňaté učebnicovo. Najlepšie pre platformu windows.
Ďakujem.