Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Z dvou logickych disku jeden

mam disk rozdeleny na 1. primarni logickou jednotku, 2. primarni logickou jednotku a 3. primarni logickou jednotku.
na 1. je Win2000, na 2. je WinXP a na 3. data.

Prepinani OS uz nechci (chci ale stavi mi WinXP a na dalsim disku mam dva linuxy).

No a potreboval bych oddil 1. pridat k oddilu 2. tak, aby zustal zachovan oddil 2. (WinXp) s OS a vsema datama a jenom byl k nemu pridan jako nove prazdne misto oddil 1.

Slo by to nejak, treba Partition Magicem zaridit ?

o prvním disku když nabootují xp nepíšeš:
- pod jakým písmenem je systémový disk s xp,
- zda vidí na oddíl s w2k,
- který boot.ini windows požívají, zda na multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1) pro w2k, nebo svůj na partition(2)

to všechno je dáno konkrétním postupem instalace u tebe a nebude vždy stejné, přitom pro znovurozchození xp po úpravách to je nejdůležitější

obecně proto asi tak:
- udělej a vypal si image oddílu s xp
- až na boot.ini v kořeni w2k, nebo radši všech souborů z rootu zbytek log.disku s w2k smaž a zmenši ho na 5mb
- místo pomalého přesouvání xp jim zruš disk a vytvoř nový za tím 5mb (taky do toho místa můžeš dát pevný swap pro xp)
- pak případně natáhneš prostor pro data

nástroje: partition magic (bývalý pq, dnes norton), acronis partition expert, třeba v computeru teď vyšel free paragon partition manager
zálohy: acronis true image nebo norton ghost

nechapu a myslim, ze ty jsi zase pochopil jinak to co jsem psal.

takze dva fyzicke pevne disky

1.disk - 1.partition W2K, 2.partition WinXP, 3.partition DATA
2.disk - 1.partition XOSL, 2.partition Linux, 3.partition Linux, 4.partition SWAP Linux

diky XOSLu na disku 2, jsou veskere systemy nezavisle.

Jde mi o vymazani partition 1 (W2K) a z teto rozsirit partition 2 WinXP. System souboru NTFS a velikost obou 40GB, teoreticky muzu v pohode pridat dalsi logicou jednotku po vymazani W2K, ale to ja nechci, muj zamer je mit C: WinXP (80GB) a D: Data (zbytek).

Myslim ze kdyby 1.partition byla WinXP a 2.partition W2K, tak by to rozsirit slo v Partition Magicu, ale nevim, zda to jde i naopak, bez poruseni bootovani, protoze XOSL nacita ty W2K s hlavniho bootovaciho zaznamu, zatimco ty WinXP z botovaciho mista na druhe logicke jednotce.

ptám se podruhé, naposled, a asi zbytečně: jde o to který boot.ini se načítá, a jak jsou v něm očíslovány partitions

díky xoslu se xp (asi) tváří jako c: - pokud ne, je postup jiný, ale to jsem chtěl ať napíšeš
xp budou potřebovat svůj boot.ini, který bude mít záznam: multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
potom bys mohl z důvodů viz dříve někam zaghostovat partition s xp
zrušit partition s w2k
místo pomalého přesunu obnovit oddíl s xp ze zálohy jako první primární oddíl, velikost 10-20gb
na zbylé místo roztáhnout datový disk

pozn: pokud označíš active atributem partitions s xp a dáš v biosu boot z prvního disku, nabootuješ rovnou do xp i bez xoslu (kdybys někdy odpojoval 2.disk)

jen poznamka o boot.ini, oba systemy, jak windows 2000, tak windows XP maji svuj boot.ini. Takze ten je zcela standardni, proste oba systemy jsou na svem C: a ten druhy je skryty.

1.partition W2K C:
2.partition WXP C:
3.partition DATA D:

cilem bylo mit oba systemy zcela nezavisle.

dale pokracuji pod Pavlem.

Jestli to chápu správně, tak chceš na prvním disku z tohoto 1.disk - 1.partition W2K, 2.partition WinXP, 3.partition DATA
udělat tohle 1.disk - (1.partition + 2.partition)= 1. partion WinXP, 2.partition DATA

Jestli jo, tohle bych nedoporučoval, ale můžeš třeba udělat tohle: prvně odstranit data z 1. partition, tu následně zmenšit na nějakou "neobtěžující" velikost, co já vím, 8 MB a to volný místo potom připojit k té 2. partition (WinXP). Ale nevím čím to hodláš dělat a jak to ten SW překousne.

No a jak bych to řešil já a poměrně elegantně:
1. partition odstranit data a zmenšit
pak záloha 2. part (WinXP) Ghost/TrueImage
pak odstranit 2. part a vytvořit znovu i s volným místem co zbylo po zmenšení 1. part
vrátit obraz (zálohu) WinXP na 2. part a nastavit 2. part jako aktivní

Je-li tam logická chyba, pak se předem omlouvám.

Pavel

rozumim, ale to neni reseni, ktere bych preferoval, rad bych to mel "ciste" a tim rozumim 1.partition C: WinXP a 2.partition DATA.
jinak mi rozumnels dobre.

mam Trueimage a Ghosta si pripadne mohu vypujcit z prace taky.

napad bych mel tento, co zazalohovat WinXP treba Trueimagem a potom spojit 1. a 2. partition na jednu a na tu pak obnovit ten WinXP, akorat nevim, protoze puvodni partition je 40GB a nova by mela 80GB.

ja moc tem image disku nerozumim.

ale kdyby to slo, tak me to nevadi, protoze ten boot zaznam me staci mit nahrany na partition, protoze to stejne budu spoustet pres ten XOSL.

Co vy na to ?

nic.
i já, i ty, i pavel popisujeme to samé
jakmile si uděláš zálohu xp partition (ghostem, acronisem), uložíš ji zároveň s jeho win.ini
má podle mě tento obsah: multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS
libovolným způsobem si spojíš / uděláš nový primární oddíl pro budoucí xp (40 nebo 80gb je blbost, ale o to teď nejde)
do něj rozbalíš svou bezpečnou zálohu na ntfs
v ní máš boot.ini s oddílem partition(2) - a jsi v pr...

buď to opravíš z linuxu, z konzoly pro zotavení, nebo předem ještě před uložením do ghosta/true image...

leda že by instalátor xp byl úplně blbý, nepoznal xoslem skrytý oddíl w2k, a v xp-boot.ini máš celou dobu "správný" záznam. pak nechápu proč už to dávno nemáš hotové.

Protoze nechci udelat chybu a nejsem si uplne jist. :-)

(40 nebo 80gb je blbost, ale o to teď nejde) - takze muzu pomoci trueimage dostat zalohu 40GB partition na 80GB ?

co se tyka toho zaznamu, tak az ted je mi to jasne, o co ti slo :

winXP maji multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS a je jasny ze potom co predelam partition na prvni, tak tam zmenim multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS, ale to je pro me to posledni :-D

jinak ale diky za rady

...je to to poslední, ovšem pokud se na ten ntfs disk dostaneš

systémové céčko má obsahovat jen věci co se instalují, t.j. windows a program files
všechna data (dokumenty, fotky, hudba, filmy) mají být na svém disku - kvůli jednoduché záloze a obnovení systému.
to znamená že c: ti stačí mezi 10-20gb, zbytek přiděl oddílu pro data.
(pokud máš využitý oddíl jen např 7gb, dáš ho klidně do 10gb, i když měl původně 40, ghost i true image to umějí)
různé partition managery nikdy nestartuju z windows, ale vždy z vlastního boot cd.
nakonec si to xosl buď automaticky nadetekuje, nebo ho znovu nastavíš.

ať se daří

dik

jdu na to

"to znamená že c: ti stačí mezi 10-20gb, zbytek přiděl oddílu pro data"
- to by jsi se divil, jasne ze data (dokumenty, fotky, filmy) mam na datovem oddilu (a na USB externim disku), ale me na data 20 nestaci ;-):-D (to vis domaci PC, je na nem kde co, od her, pres freeware, dema az po ...) :-D

Uff.
To bylo jednoduchy. Tak snad abych se omluvil, jsem si nebyl jisty, ale nakonec to bylo v pohode. Proste jsem si pro jistotu udelal image WinXP EN, jenze jsem ho ani nepotreboval.

Jen jsem v True Image odstranil 1.partition a 2.partition rozsiril smerem dopredu o misto po te prvni a zmenil jsem ten boot.ini.
Pak uz jen probehla operace, restart, dalsi operace a dalsi restart a hotovo.

Dik za pomoc.