Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno LCD 19 - písmo je trochu rozmazané, co nastavit?

Ahoj všem, prosím o radu. Od spřátelené IT firmy tady mám teď půjčeno na otestování zcela nové 19´LCD zn.AOC LM965, o jehož koupi přemýšlím. Doposud jsem tu měla 15´LCD (též AOC) - to funguje dobře, ale vyhovovala by mi větší plocha obrazovky. U té 19 ale mám pocit, že písmo je lehce rozmazané, ať dělám co dělám. Pracovat se s tím dá, ale čekala jsem, že to bude lepší.
Co kde nastavit či vyzkoušet?

* WinXP prof.SP2 + všechny záplaty
* procesor 2.6 GHz, paměť 512 MB RAM
* grafická karta Nvidia Riva TNT2 model 64/64pro, aktuální ovladač
* samozřejmě též aktuální ovladač k tomuto zapůjčenému LCD
* zkouším různé režimy od 1024x768 (to jsem měla na původní 15) až po 1280x960, vždy po změně raději restart, ať se to pořádně načte
* zkouším různé obnovovací frekvence , které toto LCD dovoluje, teď tady mám 75Hz, což je maximum, po každé změně též restart
* kvalita barev nejvyšší (32 bitů)
* Vyhlazování hran rastrových písem - standardně ano (clearType vypnuty - nevyhovují)
* PC je určen na kancelářskou práci a účetnictví, žádné hry se tu nepaří ;-)
Díky předem za nápady.

pokud na ty drobné mrchy kolega v požehnaném věku ještě vidí tak nativní rozlišení. nebo něco co se tomu blíží (1152x cosi)
dvi konektor je super! starý vga výstup z grafiky je parodie.
u kancelářských aplikací na 3d urychlování grafiky nezáleží ani náhodou, stačí i integrovaná grafika (větší šrot než máš ty)
clear type správně vypnuto, když jsem to na lcd zapnul skoro jsem se poblil - to zas soudruzi z mrchosoftu něco pos...
pokud jsi nucena zápasit se starým analogovým vga výstupem, v osd menu monitoru laboruj s nastavením "phase" - šteluj to na tenkém písmu nějakého "pána souborů"
refresh nemá cenu přes 70hz, schopnosti grafiky bych nepřeceňoval a nechal tam 16bit.

proč to tu máš 2x?

Rozhodně použij nativní rozlišení, jak už radil mif.
Grafická karta je bohužel vykopávka, nějaká lepší by také prospěla.
A hlavně: jedna z výhod LCD je možnost zapojení přes DVI (digitální signál). Takže kupovat LCD panel bez tohoto konektoru mi připadne nerozumné, byť je to třeba na kancelářské použití. S tím souvisí i ten upgrade grafické karty.
Ke značce AOC nemám důvěru, i když měli pár relativně povedených modelů. Jinak to byl ale vždy lowend. Já bych vsadil na Samsung, HP, Dell, Viewsonic... Oči má člověk jenom jedny, koupě LCD není investice na měsíc a tak se IMHO (J.) nevyplatí šetřit.

Grafická karta je bohužel vykopávka, nějaká lepší by také prospěla.

Někde bych měla mít momentálně nevyužitou VGA Asus V9400M/T 128 MB, GF4 MX4000 - to by asi mělo být lepší, že? Vyzkouším, až ji najdu, díky za tip ;-)

tak se IMHO (J.) nevyplatí šetřit.

To máš pravdu. Ale tohle nejsou moje peníze, je to do firmy, takže nerozhoduju sama. Chceme těch LCD koupit víc, tak jsem ráda, že ho máme k zapůjčení. Postupně toto půjčené LCD připojím k jiným pc a uvidíme, jak se na to komu bude koukat. Zrakové vjemy jsou dost subjektivní.

Ke značce AOC nemám důvěru... Já bych vsadil na Samsung, HP, Dell, Viewsonic...

OK, zvážíme, díky za názory! :beer:

ja si nemyslim ze grafikou si nejako pomozes jedine zeby ta grafika bola ozaj vadna. videl som lcd na uplne starych grafikach a sli v pohode. ono je fajn ked mas dobre odtieneny vga kabel co by malo byt u lcd samozrejme.
aoc nie je ani moja oblubena znacka ja presadzujem hlavne philips a samsung. v lowende philips s7 kvoli dvi. ak na nom netrvas tak podobne parametre ma samsung 920n. keby mam chut experimentovat tak skusim nejake lg

Pro LCD platí pár jednoduchých zásad. Ostrý obraz je jenom v nativním rozlišení. Pokud používáte připojení přes DVI, nemusíte číst dál. Pro připojení přes VGA/DSUB
1.na ostrost může mít vliv kvalita kabelu, ty dodávané spolu s LCD obvykle vyhovují.
2.vždycky při prvním zapojení a po každé změně zobrazovací frekvence stiskněte tlačítko automatického nastavení.
3.u některých grafických karet je lepší obraz při 60Hz. Používat 75 Hz stejně nemá žádný význam.
4. nepoužívat mechanické přepínače (dva počítače/jeden displej).