Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rychle se vybíjející baterie na základní desce

Ahoj, loni jsem jedné známe "neznalé" v PC měnil baterku na základní desce, u které jsem naměřil úctyhodných 1,5V. Uplynul rok a mám tu PC znovu, na baterce naměřen 1V. Nejde mi tu tak o radu, jako spíš o popsání pravděpodobných vysvětlení, co by nejpravděpodobněji mohlo způsobovat tak rychlé vybíjení, protože PC zase tak staré není (cca 4 roky)

Díky

No nevím, že bych v dotazu psal něco ve smyslu "Proč mi to nejde při 1,5V." :-D
Já se ptal, co by mohlo způsobit tak rychlé vybíjení (cca za rok), když mi normálně vydržela v mým PC i 8 let (i za stavu, kdy kolikrát jel i 14 dnů nonstop)

Pisem ti ze pri 1,5V bola baterka uplne vybita. Chipset si este CMOS moze pamatat aj pri 1,5V, to ale neznamena ze ta baterka je nabita. Nabita CMOS baterka ma 3,2V

Ked PC "jede nonstop" tak sa CMOS baterka nevybija. Ta tam je logicky len na to aby sa udrzal cas a par nastaveni ak je PC uplne bez energie.

Rychlost vybíjení závisí např. na tom, zda se počítač jen vypne příkazem vypnout ze systému (pak zůstane funkční větev zdroje +5VSB a baterka se nevybíjí), nebo se úplně opojuje od sítě (myšleno 230V). Jinak extrémně rychlé vybíjení (pokud vyloučíme kvalitu baterie) = na 99.9% vada základní desky.

Ked je PC uplne vypnuty z 230V tak to zere CMOS baterku viac jak ked PC nechava v soft-off, vtedy sa baterka vobec nezere (ak dosku nenavrhoval debil) a vybuja sa len samovybijanim.

Knoflikbaterka vydrzi v doske typicky nejake 3-5rokov aj ked nema 230V napajanie, vynimky su niektore dosky ktorych vyvojaar sral na to aby daval pozor na nejake striktne oddelenie powerplanes alebo u par chipsetov bol problem ze tam tiekol leakage prud na nejaky GPIO pin, t.j. zaviselo od konkretneho designu dosky ze ci v doske vydrzi baterka rok alebo 5rokov (ak PC neni strcene v 230V). Ak je PC strcene v 230V tak batera musi vydrzat svoju celu zivotnost t.j.min. 5rokov

Jsou dvě možnosti. Buď to byla NoName baterie za deset Kč, nebo to žere deska. To se ovšem těžko hledá, a většinou ani nedá opravit. Pokud dokážeš změřit odběr, budeš mít jasno hned. Baterie slušných značek má kapacitu cca 220mAh (udává se pro pokles na 2,0V), takže při obvyklém proudu kolem 5uA by měla vydržet cca 5 let. Pokud deska žere víc, bude to úměrně kratší. Sračkový baterie se vybíjejí samy za rok, i když nejsou zapojené.

Dobrý den,
Prosím taky o radu
Já když vypnu pc příkazem vypnout a na integrované čtečce karet zůstane svítit LED dioda tak to CMOS bat vybije do druhýho dne.
Závada sporadická někdy to svítí někdy ne starší pc Win 10. čím by to mohlo být ?
Díky Honza