Rychle se vybíjející baterie na základní desce
Ahoj, loni jsem jedné známe "neznalé" v PC měnil baterku na základní desce, u které jsem naměřil úctyhodných 1,5V. Uplynul rok a mám tu PC znovu, na baterce naměřen 1V. Nejde mi tu tak o radu, jako spíš o popsání pravděpodobných vysvětlení, co by nejpravděpodobněji mohlo způsobovat tak rychlé vybíjení, protože PC zase tak staré není (cca 4 roky)
Díky
Ta náhradní baterie byla jaké značky? Jestli to byl nějaký čínský šmejd z vietnamské tržnice nebo z výhodných supermarketových sad, tak bych to považoval za normální. Dej tam nějakou kvalitní.
Co to je za zakladni desku? Vetsinou maji baterky uctyhodne 3V.
Nemohla to byt nahoda, baterie byly treba spatne skladovane a tedy castecne vybite?
Na těch baterkách bylo vždycky 3V, na té dnešní dokonce 3,2V
3.2V je u nové baterie běžně, naopak 3.0V znamená, že není nová, nebo je od pochybného výrobce.
To by jeden neřekl :)
To ale nesouhlasí s mým dotazem. Já se ptal, co by tam teoreticky mohlo tak rychle tu baterku vybíjet.
Ked si nameral len 1,5V tak uz vtedy bola vybita a to tak ze uplne. Ziadna doska nepouziva 1,5V baterku
No nevím, že bych v dotazu psal něco ve smyslu "Proč mi to nejde při 1,5V."
Já se ptal, co by mohlo způsobit tak rychlé vybíjení (cca za rok), když mi normálně vydržela v mým PC i 8 let (i za stavu, kdy kolikrát jel i 14 dnů nonstop)
Pisem ti ze pri 1,5V bola baterka uplne vybita. Chipset si este CMOS moze pamatat aj pri 1,5V, to ale neznamena ze ta baterka je nabita. Nabita CMOS baterka ma 3,2V
Ked PC "jede nonstop" tak sa CMOS baterka nevybija. Ta tam je logicky len na to aby sa udrzal cas a par nastaveni ak je PC uplne bez energie.
Rychlost vybíjení závisí např. na tom, zda se počítač jen vypne příkazem vypnout ze systému (pak zůstane funkční větev zdroje +5VSB a baterka se nevybíjí), nebo se úplně opojuje od sítě (myšleno 230V). Jinak extrémně rychlé vybíjení (pokud vyloučíme kvalitu baterie) = na 99.9% vada základní desky.
To pěkně kecáš. CMOS setupu bere nějaké nanoampéry, baterka je tam jen na držení potenciálu. Že je chorá deska, v tom zas nekecáš.
Nekecá. Pokud jede +5V STB, baterka se nevybíjí vůbec (resp. pouze vnitřním samovybíjením). Pokud je vypnuto úplně, jsou to jednotky uA. Není to jenom CMOS paměť, ale taky RTC.
Ked je PC uplne vypnuty z 230V tak to zere CMOS baterku viac jak ked PC nechava v soft-off, vtedy sa baterka vobec nezere (ak dosku nenavrhoval debil) a vybuja sa len samovybijanim.
Knoflikbaterka vydrzi v doske typicky nejake 3-5rokov aj ked nema 230V napajanie, vynimky su niektore dosky ktorych vyvojaar sral na to aby daval pozor na nejake striktne oddelenie powerplanes alebo u par chipsetov bol problem ze tam tiekol leakage prud na nejaky GPIO pin, t.j. zaviselo od konkretneho designu dosky ze ci v doske vydrzi baterka rok alebo 5rokov (ak PC neni strcene v 230V). Ak je PC strcene v 230V tak batera musi vydrzat svoju celu zivotnost t.j.min. 5rokov
Jsou dvě možnosti. Buď to byla NoName baterie za deset Kč, nebo to žere deska. To se ovšem těžko hledá, a většinou ani nedá opravit. Pokud dokážeš změřit odběr, budeš mít jasno hned. Baterie slušných značek má kapacitu cca 220mAh (udává se pro pokles na 2,0V), takže při obvyklém proudu kolem 5uA by měla vydržet cca 5 let. Pokud deska žere víc, bude to úměrně kratší. Sračkový baterie se vybíjejí samy za rok, i když nejsou zapojené.
Dobrý den,
Prosím taky o radu
Já když vypnu pc příkazem vypnout a na integrované čtečce karet zůstane svítit LED dioda tak to CMOS bat vybije do druhýho dne.
Závada sporadická někdy to svítí někdy ne starší pc Win 10. čím by to mohlo být ?
Díky Honza