Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nízká rychlost čtení z HDD v USB boxu

Zdravím, mám problém s rychlostí HDD. Jakýkoli z datových HDD, který dám do USB boxu je hrozně pomalý. Respektive, když na něj kopíruju z PC, tak to jede jako po másle. Když ale z boxu chci kopírovat do PC, je to líný. Takže to bude spíš problém ve čtení z boxu. Když ho píchnu přímo do PC, jede krásně. Kde by mohla být chyba?

Mám USB box Thermaltake Max 4 3,5", základní desku MSI K7T Turbo 2 (MS-6330), řadič s rozšířením do 3,5" pozice KW-F7002V.

Na co se kouknout, nějaký ovladače nebo nastavení? Díky

Pardon, tak dlouho jsem si připravoval jak to napsat, až jsem zapomněl, že mám Win XP SP 2, USB 2.0.

Zkoušel jsem to jak v TotalCom, tak i v Průzkumníkovi. A stejně to blbne, když třeba v ACDSee prohlížím fotky a nejsou to žádné velké soubory.

Při čtení, kopírování z disku je CPU na hodnotě 4 - 13 %

Když použiju flashku, tak mi to tak hrozný nepřijde a to mám USB 1.1.

Když USB box připojím na jiný PC, tak to tak pomalý není, proto jsem uvedl i typ základní desky a řadiče, protože si myslím, že by to mohlo být tím. Nějaký nastavení nebo ovladač apod?

Tak ovladač jsem zkusil. Kopírování z disku je stejně pomalé jako před tím. Zatížení CPU při kopírování souboru 220 MB bylo mezi 10 - 20 %, chvílemi vyskočilo i na 86 a 94%.

A poprvé se mi objevila hláška, že vysokorychlostní zařízení bylo připojeno k nízkorychlostnímu portu a že bych si měl pořídit vysokorychlostní hostitelský řadič. Ten ale mám, to je ten Kouwell, ne?

Tak jsem zakázal USB na desce a pořád pomalý. Při kopírování 220 MB souboru se rychlost pohybuje mezi 150 - 250 kbytes/s. (to je ještě pomalejší než flashka na USB 1.1) :.(

Zkusil jsem i přeinstalovat ovladač a nic.
Tohle je ta hláška, co mi to hází.

[USB_chyba.jpg]

To vůbec nechápu, protože teď mám všechno USB zařízení přes ten Kouwell řadič a ten je USB 2.0, koupil jsem ho jako rozšíření s lepším přístupem. V původních portech z desky byl jen modem a tiskárna...

Takže co dál? Vyhodit a koupit nové PC :-p

Dost možná je to konflikt ovladačů původních a nových. Když se přidává další řadič, je rozumné ho pořídit s čipem jiného výrobce. Jak z toho ven? Zkusit přepsat jednotlivě všechny soubory ovladače... Zda to pomůže, nevím. Ideálně by se to zkoušelo na čisté instalaci Windows, ale do toho se ti asi nebude chtít. Ale jestli máš nějakou partition bez Windows, tak by to nebylo zas tak hrozné a původní Windows by sis samozřejmě nechal.

No, udělat novou instalaci by nebyl problém, píchnul bych tam záložní HDD, je prázdnej. Ale jak bych teda měl postupovat? Nechat zakázaný USB na desce, nainstalovat ovladač pro ten Kouwell? Ale jak zabránit Windowsům, aby při instalaci použili svůj ovladač, tak jak se to stalo třeba teď při poslední instalaci systému? Pak by zas došlo k tomu, co teď, že jenom windousáckej ovladač nahradím...

To mas zle, musis to mat pod "rozsirenym" (vysokorychlostnym) USB radicom, ak tam taky nemas tak nemas nainstalovane (alebo nie su spravne nainstalovane) ovladace k tomu kouwellu.
Vypol by som USB na doske a preinstaloval ovladace kouwell a restart a preistotu este odstranil vsetky USB radice zo spravcu zariadeni a restart a zas preinstalil ovladace kouwelllu. Ak to stale nebude pod vysokorychlostnym radicom, skus inu USB zasuvku, ak stale nic tak by som to ja osobne uz rozkopal :-D

P.S. co to je presne za USB2.0 radic/karta (presne oznacenie z nalepky apod., a/alebo presne oznacenie chipu co v tom je)?

Ten usb box a potom klidně můžeš ten kouwell řadič. Ta rychlost vychází jako 25procent ychlosti usb jedna tak bych řekl že se řadič s něčím mlátí ale dokud nezjistíš že disk jede v jiném pc jak má tak je to jen domněnka. Asi spíš než dávat ten kouwel jinde by chtělo půjčit si jiný řadič nebo ten řadič vyzkoušet v jiném pci slotu.

To zatížení cpu se mi taky moc nezdá jede to jako by hodně starý disk neměl zaplé dma. Nemáš tam nějakou kaskádu antivirů a firewallů ? A v čem to kopíruješ ? Totalcmd je vhodné nastavit jinak než je default.

Box s HDD jsem zkoušel na jiných PC, tam je to v pohodě.

Kopírovat jsem zkoušel v TotalCom i v Průzkumníkovi, v obou stejně pomalé (jakou změnu bys doporučoval v nastavení TotalComu - zkontroluju to)

Antivir mám jen Avast, firewall je windousáckej

Na primárním IDE mám HDD C: a D: a DMA je tam v režimu Ultra DMA 5.
Na sekundárním IDE je DVD-RW a CD-RW a režim je Multi-Word DMA 2.

U toho HDD z boxu je možnost nastavit DMA jen v případě, je-li v PC a to tam je taky Ultra DMA 5. Jak je v boxu, není tato volba dostupná.

Abyste místo podpisu nedostal něco jiného... Mohl byste mi laskavě vysvětlit tuto vaši opožděnou reakci? Dost mi to uniká. Oprávněně se mohu domnívat, že vaše přítomnost na poradně má úplně jiné důvody, než rady hledat a udělovat! Přestaňte se chovat jako hulvát. Když si vzpomenu, že jste nám sliboval článek, tak se musím pousmát. Zrovna vy, který se sem chodí jen pobavit a sám poradit neumí.

Celkem jsem se zasmál, když jsem si vzpomněl na starodávný dred
Filcky na Živě, jak láteřil na řadič Kouwell. Určitě si stáhni
nové ovladače, od toho začni. Máš-li na desce USB 1.1 + 2.0,
pak se mrkni do manuálu k desce, zda jedou všechny v obou režimech.
Při naběhnutí kompu by se ti mělo objevit něco jako USB 1.1 OHCI
Controller Enabled a USB 2.0 EHCI Controller Enabled, jukni do BIOSu.
Funguje ti to tedy na jiném PC, předpokládám bez Kouwella.
U mně to jede na prastaré desce s nForce2 chipsetem bez problémů,
ovšem když použiju W2000 SP.x nebo XP SP2, což máš ty.

Přesně tak, na těch jiných PC to jede bez přídavných řadičů. Já tam toho Kouwella přidal proto, že jsem chtěl jak USB 2.0 (aspoň jeden), tak víc jakýchkoli USB (na desce jich bylo málo a jenom 1.1) a zároveň jsem využil IEEE1394 pro kameru...

Ostatní budu zkoušet časem, díky za tipy.

V prvom rade musis mat aspon jeden EHCI ("rozsireny" / "enhanced" apod) USB controller v spravcovi zariadeni. Ten controller musi mat medzi subormi ovladaca (pravy klik, vlastnosti, subory ovladaca) aj usbehci.sys
Ak tam nic take nemas, tak nemas ovladace k USB2.0 kontrolleru (vsetko ide len ako USB1.1), v tom pripade treba riesit ovladace (vsetky USB odstranit a skusat instalit spravne ovladace).

díky, ten EHCI controller mám, a mám i usbehci.sys

teď nevím, jestli to souvisí s pokusama ohledně USB, ale vůbec mi nenaběhne systém, proběhne úvodní info, kontrola paměti, nějaký ty soupisy mechanik apod., pak to zkontroloje boot disky v mechanikách a konec, zatuhne to ještě dřív, než si vůbec sáhne na HDD na spuštění systému

teď jsem to nabootoval z jinýho HDD, ale vůbec netuším, kudy začít, PC jsem standardně vypnul, ale druhý den už nenaběhlo...

jestli to nějak pomůže, tak před kontrolou, jestli jsou v mechanikách boot disky, se objeví tabulka, kde jsou vypsaný IRQ apod. a jak se to kousne, tak tam zmiznou nějaký znaky, např místo device je tam jenom evice apod.

nějak se mi to sere :.(

Skontroluj nastavenia BIOSu alebo nacitaj defaulty. Nemas tam strcene nieco z coho sa da bootovat, napr. ten USB disk? Vsetko povytahuj.
Chcelo by to najprv nabootovat z niecoho ineho a skontrolovat systemovy disk ci su tam vobec particie a data atd...
P.S. skontroluj kabel (datovy+napajaci) k tomu tvojmu HDD. Je rozpoznany BIOSom?

Takže jsem testoval a výsledky:

datový i napájecí kabely k HDD v pořádku, s jiným diskem, kde jsou WinXP naběhne PC v pořádku (teď tu sedím)

na původním HDD to vypadá, že veškeré oddíly a data jsou v pořádku

původní HDD najde BIOS bez problémů, nastavení defaultů nepomohlo

nic bootovacího v PC není, pro jistotu jsem vše kromě HDD v BIOSu zakázal, potom se nabíhání PC zastaví na hlášce Verifying DMI Pool Data...

Zkusil jsem nabootovat z instalačního CD WinXP a tvářilo se to v pohodě.

Zkusil jsem nabootovat i z CD Acronis TrueImage, to se povede, ale poprvé jsem viděl následující zprávu:

IOAPICI[0]: Invalid reference to IRQ 0/n<6>ACPI: Interpreter enabled
IOAPICI[0]: Invalid reference to IRQ 0/n<7>00:00:07[A]-> 2 - 11 -> IRQ 0
IOAPICI[0]: Invalid reference to IRQ 0/n<7>00:00:07[B]-> 2 -  9 -> IRQ 0
IOAPICI[0]: Invalid reference to IRQ 0/n<7>00:00:07[C]-> 2 -  5 -> IRQ 0
IOAPICI[0]: Invalid reference to IRQ 0/n<7>00:00:07[D]-> 2 - 10 -> IRQ 0

Mám zkusit ještě něco jinýho nebo se rovnou vrhnout na obnovu pomocí TrueImage?

Vyzera ako nejaky problem s doskou/BIOSom.
Ale najprv nabootuj z instal.CD do konzoly pre zotavenie a
fixboot
fixmbr

P.S. nemenil si nieco v BIOSe predtym, alebo hned po kupe toho PC (napr. ze by bol SATA controller v legacy mode apod.)? A teraz sa ti to nahodou nastavilo zas na defaulty a mas problem...
Este by som skusil clear CMOS (hardwarovo na doske, resp. vybrat baterku na chvilu) preistotu

Tak jediný co by se mě asi týkalo, by mohlo být tohle. Našel jsem tuhle diskuzi, ale bohužel tam nebylo řešení.

dotaz: Po restartu se vypise tabulka z BIOSU:pri master:DVD:pri slave:NONE:sec master:NONE:sec slave:NONE.Nasleduje vypis:PCI device listing...vypisou se PCI zarizeni a pote vypis :Verifying DMI Pool Data...Update success.Posledni co se vypise:je blikajici: _ ...pricemz v BIOSU jsem zkousel vsechny sekvence bootovani i kdyz si myslim ze to nema smysl, kdyz klasicky BIOS SATA disky nevidi. Zkousel jsem opravdu vsechny moznosti i SCSI kvuli emulaci...

odpověď: No vypada to tak, ze nemas nainstalovany zavadec, pripadne ho mas nainstalovany na jinem diskovem oddilu, nez ze ktereho se snazis bootovat.

Teď by mě zajímalo, jak si ověřím, jestli je nainstalovaný ten zavaděč správně, případně jak ho donutit správně pracovat??

instalaciou Windowsov :-)
Na to je prave fixmbr a fixboot aby opravil bootsektor.
Zrejme je na tom disku poondiatych trochu viac dat ako by bolo zdrave, alebo skus aj strcit to tam (aj ten kabel) kde si strcil ten druhy disk ktory nabootoval...
P.S. nie som si isty ci by sa to takto spravalo ak by nebola nastavena aktivna particia ale skontroluj si ci mas nastavenu spravne aktivnu particiu, napr. vo Win (nabootuj z niecoho ineho) v sprave diskov, mala by byt oznacena ako systemova (ak nie je tak pravy klik na nu a nastavit aktivnu particiu).
Nieco s tym diskom/datami na nom musel niekto robit, samo od seba sa to nezmenilo. Neprekrocil si nahodou 128GB dat na tom disku? :))

128 GB? To asi jo, proč? Byl jsem zde poučen, že pro systémy W2000 a WinXP můžu použít jakkoli velký disk. Pro W98 a starší je limit 136 GB.

Nikdo s PC nic nedělal. Dělám na něm jen já. Ve středu večer jsem ho normálně vypnul, ve čtvrtek večer už nenaběhnul.

Na úspěšné nabootování jsem použil starý HDD, kde mi ještě zbyl systém, ale plný bordelu. Jen jsem ho vyměnil za ten současný disk, takže kabely a zbytek PC je pořád stejný. Takže tam problém nebude.

A ještě jeden dotaz, bude stačit obnova tím Acronis TrueImage? Zabere to, nebo je lepší to reinstalovat naostro?