Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Mizejici LPT ve Windows 7

Mam jeden system, na kterem ve Win7 zmizel LPT port. Na tom samem systemu je LPT videt v linuxu, ve WinXP taky, ale system mu zakaze IRQ.

Pokousel jsem se to ladit, ale vsechno co vidim ukazuje na to, ze Windows si chvilku povidaji s ACPI kodem, ptaji se na stav a typ LPT, a potom ho zakazou.

Setkali jste se nekdy s necim podobnym?

Abych to doplnil - odpovedi "vem jiny mainboard", "proc Win7", "stahni si novy BIOS", "pouzij PCI LPT nebo USB LPT" mi moc nepomuzou :) Spis mi jde o duvod, proc se to deje jen ve Win7.

Dik!

Ja by som povedal, ze je tam rozdiel a to velmi podstatny.
Udalost nazyvana "prerusenie" uz neni prenasana jednotlivymi elektrickymi signalmi, ale ako sprava na “APIC bus-e”.
Kolko rokov si nestudoval vyvojove trendy hardwaru ?

ja tie veci vcetne ACPI a APIC veci programujem denne uz >10rokov a vzdy najnovsie chipsety :) Ja tu nevypisujem nejake studijne somariny. Aj o Message signalled interrupt viem, nemaj strach, ale u LPT neni ziadne message signalled a neni tam ziaden rozdiel z hladiska OS ani medzi PIC a APIC. Navyse keby bol problem s IRQ tak to nezmizne tzo spravcu. zariadenie zmizne zo spravcu vtedy ked ACPI metoda _STA vrati 0. A ta u LPT vrati 0 vtedy ked je v SIO registri patricne device vypnute (reg.30 = 0). A preco je vypnute lebo napr. cinan v _PS3 metode nastavil reg.30 na 0

Neni to cinan, ale nemec - ne ze by to byla nejaka vyhra :) To jsou ti, co vzdycky vyhazi z BIOSu polovinu veci a pak se divi, ze jim neco nefunguje. Jako posledne "nefunguje nam boot selection pred bootem" - ladim to dva dny a narazim na radek s nemeckym komentarem "odstranen boot selection pred bootem" :-)

Pocuvaj, na vychodniara ty si neni krepy :-D (iba ze neviem ako sa tam u vas povie 'krepy', to je skor po stredoslovensky hadam).
Zakazat _DIS by mi asi neproslo u zakaznika, ale kdyz to aspon docasne vyhodim, mozna mi Windows neco rekne ohledne konfliktu nebo pripadnych problemu, proc tomu drbne.

Slusne sa to riesi tak ze STA metoda nepozera len na register 30, ale pozera aj na nejaku ACPI variable v tom dlhom NVAR bloku kde BIOS ulozi ze ci bol v setupe LPT port enabled alebo disabled. Potom aj ked powermanagementom vypnes dekodovanie v reg.30, tak v STA mozes stale vracat ze present ale not decoding. Ja ale by som cely power management poslal kamsi...

_PS3 jsem nezkousel, podle kodu to ani nebylo zapotrebi, ale ukazalo se, ze je zapotrebi, aby _STA vracelo 0x09 po _DIS, nikoliv 0. Podle vseho Win7 nejdriv zakazou LPT pres _DIS, a potom by ho i povolily, ale kdyz _STA vraci 0, cili not present, tak se na to vykaslou.
Zakaznik podle vseho pribastlil nulovani registru 0x60 pri _DIS, cimz zmatl jinak fungujici _STA :)
Ale navedl's me na spravnou cestu, dik :)

Je mozne ze mas pravdu. IRQ pre LPT, je prenasany pravdepodobne este v mode legacy cez signal INTR do LAPIC. Resp. zrejme asi vsetko co je napojene na SuperIO, pretoze ten emuluje ISA. Ale zmenilo sa toho tak vela, ze nezostal kamen na kameni.
Je usmevne ze operacne systemy napriklad dodnes tvrdosijne pomenuvaju typy preruseni aj v rezime APIC ich povodnymi cislami IRQ – napriek tomu realne na zbernici PCI se tento koncept davno vyprazdnil a so zmiznutim zbernice ISA postrada akykolvek realny zaklad. Keby nebolo APIC, ktore prinieslo IRQ 16-24 (na 2 CPU až IRQ31, so 4 CPU az IRQ63), uzivatel by si ani nevsimol, ze je nieco inak, ked mu klavesnica stale visi na IRQ1, disketova jednotka na IRQ6 a koprocesor na IRQ13. Vyrobci operacnych systemov su si asi vedomi, ze uzivatel je rad balamuteny.

Neni nic usmevne. Cislo IRQ je jeho vektor a ten suhlasi s realitou. Neni tam nic legacy.
APIC aj PIC generuje z hladiska OS IRQ uplne stejne (vykonavanie skoci na nejaky vektor), akurat ma APIC viac vektorov, preto mas s APIC aj moznost mat IRQ mimo rozsahu 0-15, to ale neznamena ze teraz rozsah 0-15 je zakazany alebo nechapem o co ti furt ide. Tvoj problem je ze si si kdesi nieco precital co nechapes a nemas ponatia jak to funguje skutocne (co neni nic strasne, ponatia o tom ma len dost malo ludi na zemeguli a nikam to nevypisuju, a ani ja to nikam podrobnejsie vypisovat nebudem :).
HW APIC je nastaveny tak aby to fungovalo a generovalo tie vektory IRQ ktore to generuje, co sa deje v HW ta nezaujima. Pre OS to su IRQ s tymi cislami. Neni v tom ziaden problem.
Message signaled IRQ maju u Win7 zapornecisla, to je len ulet MS, inac tie cisla su nepodstatne.

Podla stupna pochopenia nastudovanych veci som toho nazoru, ze v chipsetoch by mali existovat dva rozne sposoby generovania a obsluhy preruseni.
Jeden by mal byt legacy s INTR signalom napojenym priamo na procesor a druhy je messaged IRQ. Ten prvy sa postupne vytraca, pretoze ho nieje mozne smerovat na rozne procesory. Vzdy je totiz zapojeny len na jeden CPU aj ked by ich boli v systeme miliony.
Druhy je, alebo velmi skoro bude preferovanym sposobom. Ovsem mas pravdu, z pohladu programatora sa zrejme nic nemeni, kedze routing moze zabezpecit samotny hardware.
O nic mi nejde :). Som rad, ze sa tu vyskytuje niekto, kto ma detailnejsi prehlad v hw a programovani systemovych veci.
Zrejme aj ty programujes ovladace rovnakym sposobo ako mnohi iny (napr.aj ja a cela Linux komunita), ze sa roky rokuce pozerame do registrov a vyvodzujeme z toho ako funguje hw, namiesto toho aby sme si za 20tis US$ kupili dokumentaciu k chipsetu.

Ja dokumentaciu k chipsetu mam :)
Ono je to v HW omnoho komplikovanejsie, nema ale zmysel to tu rozoberat, je toho moc vela. V skratke, v dnesnom PC ide vsetko cez APIC (nastavi ho BIOS a ciastocne aj OS). APIC je hlavny "uzol". Do neho ide milion veci zvonku a je komplikovanym sposobom napojeny na CPU Cores. 90% z tychto HW veci je al zo SW hladiska nezaujimave, 80% z nich ani nepotrebujem vediet takze mi to ani intel nepovie :-D a ani nie su podstatne. Podstatne je jak sa to sprava z hladiska vonkajsich zariadeni a na SW urovni. (a LPT sa sprava uplne stejne s APIC aj s PIC)

Ved si ten ACPI kod pozri napr. pomocou "RW everything", velmi pekny program.
Pripadne si pozri aj SIO registre, stejnym programom.

Zrejme sa ten Win7 snazi vykonat metodu _PS3 a ta vypne port, klasicka chyba u niektorych ACPI SIO implementacii. Skus nejak vypnut powermanagement, ak sa port objavi v spravci tak pravy klik a odskrtnut "vypinat toto zariadenie pre setrenie energie", alebo si skus dat v menu spravcu zariadeni zobrazit aj skryte zariadenia a tam mozno bude vidiet a v nom si nastav nevypinat kvoli setreniu energie, a restart.

P.S. alebo si rucne v SIO registroch ten LPT zas zapni a objavi sa v spravci, a nastav si. - toto riesenie plati len pre kubika, ne pre laikov :D

Ja jsem ten kod i odladoval pomoci ACPI debuggeru, zdrojaky mam, cpal jsem tam breakpointy a debug vypisy na port80. Na _PS3 se podivam, to me nenapadlo, ale mam pocit, ze _PS3 se vola az pote, co Windows zavola _DIS, a pak uz je jedno, co udela _PS3 - ale proverim, nejsem si ted jistej.

Port je podle RW-Everything fakt zakazanej. Co me zmatlo je to, ze _STA a _CRS a _PRS vraci hodnoty, ktery jsou v poradku a podle predpokladu (LPT je pri bootu povolene), ale pak Windows drbne a zakaze LPT :-) Myslel jsem jestli treba to neni nejaka vlastnost Win7.

Ano je to vlastnost Win7 ze chce setrit energiu takze pri boote je vsetko povolene STA vrati spravnu hodnotu ale potom Win7 zavola nejake _PS3 a potom nasledujuce _STA vrati 0 (ak je ACPI kod nahovno). Malo by stacit niekde vo Win u toho portu vypnut setrenie energie podla mna. Mozno je to aj niekde v nastaveniach energetickeho profilu, neviem zhlavy. Ak ne tak si port zapni v SIO a musi sa objavit v spravci a vypni u neho to setrenie energie