Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Mizejici LPT ve Windows 7

Mam jeden system, na kterem ve Win7 zmizel LPT port. Na tom samem systemu je LPT videt v linuxu, ve WinXP taky, ale system mu zakaze IRQ.

Pokousel jsem se to ladit, ale vsechno co vidim ukazuje na to, ze Windows si chvilku povidaji s ACPI kodem, ptaji se na stav a typ LPT, a potom ho zakazou.

Setkali jste se nekdy s necim podobnym?

Abych to doplnil - odpovedi "vem jiny mainboard", "proc Win7", "stahni si novy BIOS", "pouzij PCI LPT nebo USB LPT" mi moc nepomuzou :) Spis mi jde o duvod, proc se to deje jen ve Win7.

Dik!

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Je mozne, ze novsie systemy vedia pouzivat uz len APIC a tvoja doska nic take nema.
KiloViktor 16.07.2013 14:14
KiloViktor
Ne to fakt mozne neni :)
MM.. 16.07.2013 14:16
MM..
No obidve metody naraz pouzivat nejdu. Tak jedine preinstalovat system, aby si instalacna procedura…
KiloViktor 16.07.2013 14:21
KiloViktor
S tym nema nic ovladac ani APIC, ide skor o chybu v ACPI implementacii SuperIO, v BIOSe tej dosky. W…
MM.. 16.07.2013 14:23
MM..
Moze byt, akurat riadenie IRQ je na doskach uz aspon 5 rokov robene zasadne inak ako sme sa v ucili…
KiloViktor 16.07.2013 14:26
KiloViktor
Neexistuje ziadne "riadenie IRQ". Existuje PIC controller a APIC controller a konkretne u LPT medzi…
MM.. 16.07.2013 14:28
MM..
Ja by som povedal, ze je tam rozdiel a to velmi podstatny. Udalost nazyvana "prerusenie" uz neni pre…
KiloViktor 16.07.2013 14:36
KiloViktor
ja tie veci vcetne ACPI a APIC veci programujem denne uz >10rokov a vzdy najnovsie chipsety :) Ja tu…
MM.. 16.07.2013 15:18
MM..
Je mozne ze mas pravdu. IRQ pre LPT, je prenasany pravdepodobne este v mode legacy cez signal INTR d…
KiloViktor 16.07.2013 18:55
KiloViktor
Neni nic usmevne. Cislo IRQ je jeho vektor a ten suhlasi s realitou. Neni tam nic legacy. APIC aj PI…
MM.. 17.07.2013 11:49
MM..
Podla stupna pochopenia nastudovanych veci som toho nazoru, ze v chipsetoch by mali existovat dva ro…
KiloViktor 17.07.2013 16:39
KiloViktor
Ja dokumentaciu k chipsetu mam :) Ono je to v HW omnoho komplikovanejsie, nema ale zmysel to tu rozo… poslední
MM.. 17.07.2013 16:46
MM..

Ja by som povedal, ze je tam rozdiel a to velmi podstatny.
Udalost nazyvana "prerusenie" uz neni prenasana jednotlivymi elektrickymi signalmi, ale ako sprava na “APIC bus-e”.
Kolko rokov si nestudoval vyvojove trendy hardwaru ?

ja tie veci vcetne ACPI a APIC veci programujem denne uz >10rokov a vzdy najnovsie chipsety :) Ja tu nevypisujem nejake studijne somariny. Aj o Message signalled interrupt viem, nemaj strach, ale u LPT neni ziadne message signalled a neni tam ziaden rozdiel z hladiska OS ani medzi PIC a APIC. Navyse keby bol problem s IRQ tak to nezmizne tzo spravcu. zariadenie zmizne zo spravcu vtedy ked ACPI metoda _STA vrati 0. A ta u LPT vrati 0 vtedy ked je v SIO registri patricne device vypnute (reg.30 = 0). A preco je vypnute lebo napr. cinan v _PS3 metode nastavil reg.30 na 0

Je mozne ze mas pravdu. IRQ pre LPT, je prenasany pravdepodobne este v mode legacy cez signal INTR do LAPIC. Resp. zrejme asi vsetko co je napojene na SuperIO, pretoze ten emuluje ISA. Ale zmenilo sa toho tak vela, ze nezostal kamen na kameni.
Je usmevne ze operacne systemy napriklad dodnes tvrdosijne pomenuvaju typy preruseni aj v rezime APIC ich povodnymi cislami IRQ – napriek tomu realne na zbernici PCI se tento koncept davno vyprazdnil a so zmiznutim zbernice ISA postrada akykolvek realny zaklad. Keby nebolo APIC, ktore prinieslo IRQ 16-24 (na 2 CPU až IRQ31, so 4 CPU az IRQ63), uzivatel by si ani nevsimol, ze je nieco inak, ked mu klavesnica stale visi na IRQ1, disketova jednotka na IRQ6 a koprocesor na IRQ13. Vyrobci operacnych systemov su si asi vedomi, ze uzivatel je rad balamuteny.

Neni nic usmevne. Cislo IRQ je jeho vektor a ten suhlasi s realitou. Neni tam nic legacy.
APIC aj PIC generuje z hladiska OS IRQ uplne stejne (vykonavanie skoci na nejaky vektor), akurat ma APIC viac vektorov, preto mas s APIC aj moznost mat IRQ mimo rozsahu 0-15, to ale neznamena ze teraz rozsah 0-15 je zakazany alebo nechapem o co ti furt ide. Tvoj problem je ze si si kdesi nieco precital co nechapes a nemas ponatia jak to funguje skutocne (co neni nic strasne, ponatia o tom ma len dost malo ludi na zemeguli a nikam to nevypisuju, a ani ja to nikam podrobnejsie vypisovat nebudem :).
HW APIC je nastaveny tak aby to fungovalo a generovalo tie vektory IRQ ktore to generuje, co sa deje v HW ta nezaujima. Pre OS to su IRQ s tymi cislami. Neni v tom ziaden problem.
Message signaled IRQ maju u Win7 zapornecisla, to je len ulet MS, inac tie cisla su nepodstatne.

Podla stupna pochopenia nastudovanych veci som toho nazoru, ze v chipsetoch by mali existovat dva rozne sposoby generovania a obsluhy preruseni.
Jeden by mal byt legacy s INTR signalom napojenym priamo na procesor a druhy je messaged IRQ. Ten prvy sa postupne vytraca, pretoze ho nieje mozne smerovat na rozne procesory. Vzdy je totiz zapojeny len na jeden CPU aj ked by ich boli v systeme miliony.
Druhy je, alebo velmi skoro bude preferovanym sposobom. Ovsem mas pravdu, z pohladu programatora sa zrejme nic nemeni, kedze routing moze zabezpecit samotny hardware.
O nic mi nejde :). Som rad, ze sa tu vyskytuje niekto, kto ma detailnejsi prehlad v hw a programovani systemovych veci.
Zrejme aj ty programujes ovladace rovnakym sposobo ako mnohi iny (napr.aj ja a cela Linux komunita), ze sa roky rokuce pozerame do registrov a vyvodzujeme z toho ako funguje hw, namiesto toho aby sme si za 20tis US$ kupili dokumentaciu k chipsetu.

Ja dokumentaciu k chipsetu mam :)
Ono je to v HW omnoho komplikovanejsie, nema ale zmysel to tu rozoberat, je toho moc vela. V skratke, v dnesnom PC ide vsetko cez APIC (nastavi ho BIOS a ciastocne aj OS). APIC je hlavny "uzol". Do neho ide milion veci zvonku a je komplikovanym sposobom napojeny na CPU Cores. 90% z tychto HW veci je al zo SW hladiska nezaujimave, 80% z nich ani nepotrebujem vediet takze mi to ani intel nepovie :-D a ani nie su podstatne. Podstatne je jak sa to sprava z hladiska vonkajsich zariadeni a na SW urovni. (a LPT sa sprava uplne stejne s APIC aj s PIC)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru