Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nenaběhne systém, skončí to vypsáním PCI zařízení...

Omlouvám se za založení nového threadu, ale začal jsem řešit jiný problém, tak jsem to chtěl oddělit. Zde je výpis akcí, ke kterým mě "dokopal" MM.. Docela nutně bych to potřeboval zprovoznit, takže uvítám každou radu.

Vůbec mi nenaběhne systém, proběhne úvodní info, kontrola paměti, nějaký ty soupisy mechanik apod., proběhne PCI Device Listing, pak to zkontroloje boot disky v mechanikách a konec, zatuhne to ještě dřív, než si vůbec sáhne na HDD na spuštění systému

Jestli to nějak pomůže, tak před kontrolou, jestli jsou v mechanikách boot disky, se objeví tabulka, kde jsou vypsaný IRQ apod. a jak se to kousne, tak tam zmiznou nějaký znaky, např místo device je tam jenom evice apod.

Datový i napájecí kabely k HDD v pořádku, s jiným diskem, kde jsou WinXP naběhne PC v pořádku.

Na původním HDD to vypadá, že veškeré oddíly a data jsou v pořádku.

Původní HDD najde BIOS bez problémů, nastavení defaultů nepomohlo.

Nic bootovacího v PC není, pro jistotu jsem vše kromě HDD v BIOSu zakázal, potom se nabíhání PC zastaví na hlášce Verifying DMI Pool Data...

Zkusil jsem nabootovat z instalačního CD WinXP a tvářilo se to v pohodě.

Zkusil jsem nabootovat i z CD Acronis TrueImage, to se povede, ale poprvé jsem viděl následující zprávu:

IOAPICI[0]: Invalid reference to IRQ 0/n<6>ACPI: Interpreter enabled
IOAPICI[0]: Invalid reference to IRQ 0/n<7>00:00:07[A]-> 2 - 11 -> IRQ 0
IOAPICI[0]: Invalid reference to IRQ 0/n<7>00:00:07[B]-> 2 - 9 -> IRQ 0
IOAPICI[0]: Invalid reference to IRQ 0/n<7>00:00:07[C]-> 2 - 5 -> IRQ 0
IOAPICI[0]: Invalid reference to IRQ 0/n<7>00:00:07[D]-> 2 - 10 -> IRQ 0

Mám zkusit ještě něco jinýho nebo se rovnou vrhnout na obnovu pomocí TrueImage?

Vyjmutí baterky nepomohlo, příkazy "fixboot" a "fixmbr" v opravné konzoli taky ne. Všechno jsem vypojil, nepomohlo. Znovu zapojil, nepomohlo.

Nikdo s PC nic nedělal. Dělám na něm jen já. Ve středu večer jsem ho normálně vypnul, ve čtvrtek večer už nenaběhnul.

Na úspěšné nabootování jsem použil starý HDD, kde mi ještě zbyl systém, ale plný bordelu. Jen jsem ho vyměnil za ten současný disk, takže kabely a zbytek PC je pořád stejný. Takže tam problém nebude.

MM se mě ptal, jestli jsem nepřekročil 128 GB? To asi jo, proč? Byl jsem zde poučen, že pro systémy W2000 a WinXP můžu použít jakkoli velký disk. Pro W98 a starší je limit 136 GB.

A ještě jeden dotaz, bude stačit obnova tím Acronis TrueImage? Zabere to, nebo je lepší to reinstalovat naostro?

MM se mě ptal, jestli jsem nepřekročil 128 GB? To asi jo, proč? Byl jsem zde poučen, že pro systémy W2000 a WinXP můžu použít jakkoli velký disk. Pro W98 a starší je limit 136 GB.

Tak na to bacha ! Umí tvoje deska s tak velkým diskem pracovat ? Ukazuje se ti v BIOSu celá kapacita ?

Deska by měla zvládat 136 GB, a těhle 136 GB se mi ukáže i v BIOSu, v tomhle thredu mi host a oval potvrdili tuhle následující citaci.

Tak je to tak, v BIOSu je vidět jenom 136 GB.

Jestli to dobře chápu, tak mě tohle omezení nebude trápit, dokud budu používat WinXP (pod nima tam můžu mít třeba 500 GB). Ale kdybych chtěl mít třeba jenom starej DOS, tak bych viděl jen těch 136 GB?

A do USB boxu můžu dát jakýkoliv HDD, protože si to řídí OS.

Proto nechápu limit 128 GB, a taky nechápu proč by mělo vadit víc než 136 GB. Jestli že mám WinXP, tak nezáleží na tom, jestli BIOS disk zvládne, protože si to určuje systém, ne?

Nebo je to jinak?

Nainstalovaný je systém WinXP a SP2. Na disku byl jeden jen oddíl.

Jestli je to opravdu tou hranicí 136 GB, dá se tam nějak dostat, umazat třeba nějaký data tak, abych se dostal pod těch 136 GB? Pak to půjde?

Tím pádem ale neplatí to, co jsem psal výše. Ten systém si teda taky neporadí s větším diskem než je 136 GB, respektive poradí, ale s prázdným. Takže dát si tam třeba 300 GB disk a moct využívat jenom 136 GB, to je docela blbá varianta. Jde to obejít rozdělením?

Tak a teraz som ta nachytal ]:)
Tak velky oddiel nemohol byt vytvoreny pri instalacii W2k, pretoze instalator W2k nevie a nikdy nevedel a ani nikdy vediet nebude vytvorit particiu vacsiu ako 128 resp. 136GB.

P.S. Jaj sorry ty mas WinXPSP2 a nie Win2k SP2 (neviem preco som to vcera precital ako Win2k, asi mam uz halucinacie :-/), tak to je potom OK, tam ti aj instalator tusim vie vytvorit particiu na cely disk a aj ju vie korektne pouzivat. Nemusis nic rozdelovat.

Tvoj problem bol potom zrejme niekde inde, predpokladam ze si machinaciami s USB diskom v spravcovi diskov posahal aj svoj systemovy disk, je mozne ze si to cele previedol na nejaky dynamicky disk alebo co si tam s tym robil...
Skus to opravit - opravna instalacia alebo acronis...

No vidíš :-D. Proto jsem psal, že to nemám vyzkoušené ať si to vyzkouší. Lidi nestraším !
A to LBA kdo nemá zapnuté tak to je úplný loser :-). Já ho mám zapnuté i ve Windows 2000 kde mám disk 80GB pro případ, že bych tam připojil větší. Ani ve Windows 2000 SP4 není defaultně zapnuté.

Ak si prave prekrocil 128GB a nemal si vo Win povolene v registroch enablebigLBA, tak sa prepisal zaciatok disku. Netvrdim ze to bol tvoj problem (kedze vidis particie na tom disku tak asi nie), ale mohol byt.
128GB = 136GB (lebo kilo=1024 alebo v druhom pripade kilo=1000).

Najlepsie asi skusit ten acronis, ak mas nejaku rozumnu zalohu, alebo ak mas moc staru zalohu tak skusit najprv len preinstalovat to co mas (nabootovat z instal.CD a skusit zadat "opravit instalaciu"). Ak to nepomoze tak cista instalacia Win alebo acronis.
Az budes mat funkcne Windowsy (W2k aspon SP2 najlepsie SP4) tak sa uisti pomocou toolu o ktorom pisem tu http://pc.poradna.net/question/view/72201-w2k-vidi- disk-jako-127gb-misto-250gb
ze mas povolene 48bit LBA.

Tak jsem už PC zprovoznil. Obnovil jsem zálohu TrueImage a při obnovení, jsem nastavil jeden oddíl na 60 GB, druhý na 90 GB. Všechno funguje snad v pohodě, bigLBA jsem skontroloval tou utilitkou a je v pořádku.

Ale pořád mi není jasný:

1) když ten HDD nechám takhle rozdělenej, bude fungovat normálně?
2) na své desce můžu mít pod WinXP HDD s jakoukoli kapacitou, ale musí být rozdělen tak, aby jednotlivé oddíly byly tak do těch 120 GB?

Každopádně děkuju všem za rady a touchwoodovi a MM.. obzvlášť i za trpělivost :beer::beer:

jde jen a pouze o systémový oddíl. Ten by neměl překročit hranice. Jakmile už je nabootován OS s podporou LBA48, neměly by být žádné problémy. Ty mohou nastávat v okamžicích, kdy tato podpora ještě není aktivní, např. při raných stadiích startování systému - proto je důležité (a sichr), aby OS byl na oddíle neporušujícím limity dané nepodporou LBA48