Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nelze bootovat (grub neumí číst disk?) na notebooku

Ahoj, mám problém, který se ne jednom notebooku(paradoxně z roku 2007) nevyskytuje, zatímco na druhém (z roku 2009) ano:
kromě toho že neumí bootovat z usb, který nemá tabulku oddílů, tak grub se načte, ale nemohu na něm přečíst soubory:
vyhodí to chybu: error: attempt to read or write outside of disk 'hd1'
mám 1TB disk v USB boxu a nechce se mi ho rozdělávat.

doteď jsem měl jen mbr (ověřeno přes gdisk)

a ty chyby:

~ % sudo grub-install  /dev/sdb --boot-directory /run/media/dd/φ/Boot/grub/
/usr/bin/grub-bios-setup: warning: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels.  This is not supported yet..
/usr/bin/grub-bios-setup: warning: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged..
/usr/bin/grub-bios-setup: error: will not proceed with blocklists.

~ % sudo grub-install  /dev/sdb1 --boot-directory /run/media/dd/φ/Boot/grub/
/usr/bin/grub-bios-setup: warning: File system `ntfs' doesn't support embedding.
/usr/bin/grub-bios-setup: warning: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged..
/usr/bin/grub-bios-setup: error: will not proceed with blocklists.

Udělal jsem následující věc: gdiskem jsem přidal protective MBR, dal rekalkulaci chs v grubu se disk ukazuje jako (hd0,gpt1), jde v něm dokonce prohlížet složky. Disk konečně hlásí 2000000000 sektorů (1TB) místo "$[255*1023*63]=16434495". (když ho nejde bios a dám insmod gpt)
Ovšem zase při přístupu k datům hlásí tu chybu, ze které mě šíbne.

Udělal jsem následující věc: gdiskem jsem přidal protective MBR, dal rekalkulaci chs v grubu se disk ukazuje jako (hd0,gpt1), jde v něm dokonce prohlížet složky. Disk konečně hlásí 2000000000 sektorů (1TB) místo "$[255*1023*63]=16434495". (když ho nejde bios a dám insmod gpt)
Ovšem zase při přístupu k datům hlásí tu chybu, ze které mě šíbne.

pro změnu ve virtuálce disk už funguje.