Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spouštění programů DOS ve Windows XP home

Dobrý den,
používám stále dosovský textový editor T602. Aby se po jeho spuštění korektně spustila také česká klávesnice, ve Windows 98 jsem češtinu v DOSu zakázal příkazem REM v autoexec.bat.
Ve Windows XP je však nutno pro správnou funkci české klávesnice T602 počítač už spouštět s nepraktickým základním nastavením angličtina (jazyk/klávesnice). Přepnutí CS/EN po spuštění počítače je už pro spuštění T602 nefunkční. Problém je zřejmě v potřebném chybějícím zápisu v config.nt (autoexec.nt), které by zakázalo češtinu. Poradí mi prosím někdo správný text zápisu do těchto souborů? Děkuji.

Dík za radu, ale kam mám ten dávkový soubor zapsat? Zjistil jsem, že prostřednictvím souborů autoexec.nt nebo config.nt cesta nevede. Tyto soubory ovlivňují spouštění všech PIF (DOS)aplikací stejným způsobem - to ale není žádoucí, protože i další dosovské aplikace spouštím přes zástupce na ploše. Když jim dávkový soubor přepsaný pro T602 v zástupci na ploše zruším, nelze je spustit. Já zřejmě potřebuji nastavit něco - v podání woken: "obecnou inicializaci prostředí MS-DOS" tak, aby DOS po spuštění WIN XP ignoroval současně ve WIN XP spuštěnou češtinu. T602 má češtinu vlastní, ale v "českém" prostředí DOSu ji zjevně nedokáže zavést. Snad jsem to vyjádřil srozumitelně? Zakázat češtinu pro DOS ve W98 bylo jednoduché - tyhle XP mi byl čert dlužen. Zkuste se nad tím prosím ještě zamyslet.Dík.

Víš, co je to dávkový soubor? Pro jistotu: To je soubor, který má nějaké jméno (doporučuju 8 znaků bez mezer a bez diakritiky) , pak tečku a pak je přípona bat. Tedy např. spustit.bat . Víš, jak ho vytvořit?

Ten text, co ti psal Jan Fiala (kopíruju to sem)

mode con cp select=437
c:\windows\system32\kb16 US
C:\T602\T602.EXE

... tak tento text si zkopíruj a vlož do poznámkového bloku (notepad). Pokud máš t602 v jiném umístění, tak si změň cestu. Ulož třeba jako spustit.txt . Zavři pozn.blok. Najdi na disku soubor spustit.txt a přejmenuj ho na spustit.bat , ulož. Pak na něj klikni pravým tlačítkem myši a najdi v menu něco jako "Odeslat na plochu - vytvořit zástupce" nebo tak něco. Na ploše ti tak vznikne ikona, po jejímž poklepání se ti spustí T602. Obrázek ikony můžeš změnit.
Je to jasné? Jestli ne, klidně se ptej, každý někdy začínal ;-)

PS: Používání T602 v dnešní době už není zcela optimální. Taky jsem začínala před 13 roky s T602, ale už bych se k ní nevrátila. Doporučuju zkusit nějaký modernější editor ;-)

1. T602 je (uživatelsky - zejména vizuálně)nepřekonatelný pro zápisy do předem připravených souborů (formulářů), proto jej pouze pro tento účel stále používám.
2. Ano, skutečně začínám. A to tam, kde jsem cca před 15ti lety skončil - teď tedy budu zase jako kdysi v DOSu X pro spuštění jednotlivých formulářů vytvářet dávkové soubory se zástupci na ploše, když ve WIN98 jsem tyto soubory spouštěl prostřednictvím zástupců na ploše, kterých jsem tam "nasekal" patřičné množství a jen jsem v nich měnil cestu k příslušnému souboru.
3. Podle Vašich rad to samozřejmě funguje. Stářím zřejmě blbnu, protože mně úplně unikl - nedošel smysl rady, popisovaný problém řešit cestou dávkových souborů .bat. Jenom bych poznamenal, že řešení pomocí dávkových souborů obchází kořen problému - jak ve WIN XP zakázat češtinu pro DOS (obdobně jako zákaz - REM češtiny v autoexec.bat ve WIN98).

Všem děkuji za pomoc - budu to zkoušet dál a až na to přijdu, dám vědět.

Neobchazi to problem, ale resi.
Ve WindowsXP (W2k) to jinak nejde. Tam totiz neni klasicky DOS na pozadi jako ve Win9x. Pro kazdy program se spousti virtualni proces - jako by emulator dosu.

Vypnuti cestiny by slo resit nastavenim prostredi ve Windows do anglictiny, ale to by se uzivatelum nelibilo ;-)

ty dva příkazy šoupnout do Autoexec.nt?

IMHO by úprava autoexec.nt nebo config.nt ovlivnila všechny DOS programy, které v tom pc uživatel spustí. A to nemusí být žádoucí, protože jiný DOS program může být zase naprogramován jinak. Takže mi přijde lepší udělat baťák pro každý DOS program a do toho baťáku napsat, co konkrétně ten prográmek potřebuje. (Ale můžu se mýlit)

Jestli jsem tomu správně porozuměl, tak právě o to tazateli jde - aby pokaždé, když se spustí Cmd.exe (potažmo DOS), tak aby se vykopala čeština.
Jinak souhlas s tím udělat .bat, jenom já bych udělal jeden univerzální, který by na závěr spustil všechny parametry (poslední řádek by zněl %1 %2 ... %9) a z ikony pro příslušné programy bych volal ten .bat a jako parametry bych dával povel (poř. s parametry) pro spuštění toho kterého programu.

Samozřejmě, že to i tak lze, ale to mnou navrhované řešení má tu výhodu, že je pouze jediný .bat a může se spouštět přímo ze zástupce pro spuštění. Pro tvůj případ (dejme tomu, že .bat se jmenuje jako u tebe - cestina.bat) by ten řádek v zástupci vypadal takto:

cestina.bat T602.exe

pro Jiny_Program.exe by to vypadalo takto:

cestina.bat Jiny_Program.exe

(samozřejmě, o doplnění potřebných cest se tady nebudeme bavit, že?)
Pro tvůj způsob by bylo potřeba pro každy program psát extra .bat - a mezi náma, jestli by ten .bat měl dva, nebo tři (nebo deset) řádky, tak to by mně už bylo docela jednou, to už bych tam raději napsal všechny potřebné příkazy a nekomplikoval si život s call.

Zdravím Láďo,

taky mám T602, i když jej používám jen jednou za rok na vyplnění nějakých čísel do připravených tabulek...

Nic nekonfiguruj, žádné baťáky.

Jednoduše spusť T602

Než začneš psát, zmáčkni kombinaci kláves Ctrl+Alt+F1.

Tím se správně zinicializuje vnitřní ovladač klávesnice T602

A nyní již správně napíšeš větu:

Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy.

S pozdravem, Máslo

Vážení přátelé,
potěšil by mě nejvíc Máslo, kdyby to i u mne způsobem podle něj fungovalo. Ale T602 zřejmě "natáhne" systémovou češtinu WIN XP už při svém spuštění, a to již potom nelze přepnout. Už jsem si uvědomil, že DOS ve WIN XP vlastně neběží, tak, jako v předchozích WIN - a důsledky toho. Spouštění přes soubor autoexec.nt skutečně nelze použít, pokud se na pčítači spouští více než jedna dosovská aplikace. Problém lze asi opravdu řešit jen pomocí spouštěcího .bat souboru anebo spuštěním WIN XP s explicitně nastavenou angličtinou. I když se mi nyní problém "smrskl" jen na písmena, která se píší v kombinaci s klávesou čárka/háček, už to vzdávám. Všem ještě jednou dík - a doufám že se nikoho osobně nedotkla má úvaha o "obcházení problému".

I když se mi nyní problém "smrskl" jen na písmena, která se píší v kombinaci s klávesou čárka/háček, už to vzdávám.

Matně si vzpomínám, že tyto problémy jsem řešila vyladěním konfigurace samotné T602. Lezlo se do ní někde v menu T602. Vím, že to nakonec šlo, ale dalo mi práci najít tu správnou kombinaci ;-)

Nedá mi, aby som sa neopýtal: Pozná niekto z vás T602 ver. 3.1? Používateľské prostredie je také ako v C602. Samozrejme rozhranie vzniklo pod Turbo Pascalom, takže Runtime error 200 pri procesoroch 200 MHz a viac. Ale poznáte to vôbec niekto? A prípadne rozchodil to niekto z vás? Zrejme asi nemá zmysel pýtať sa na patche, lebo to by poradňou neprešlo, tak sa aspoň spýtam, či je to reálne rozchodiť vo WinXP?

Preco by patch "poradnou nepresiel"? Pouzit patch ktory opravuje nejaku chybu je normalna vec, tie patche vydava sam autor. V tomto pripade uz ale asi nie (kto by to dnes pouzival ak mas zdarma office programy pre win). Na turbopascalovsky runtime error 200 by mali byt aj univerzalne patchovacie programy, daju sa najst aj googlom.

Pozri, ak sa máš držať licencie, tak patch neprejde, ak nie je od Borlandu. Borland ho myslím nevydal. Podľa licencie nemôžeš meniť alebo upravovať kód programu (dokonca ani freeware). Z toho dôvodu by patch neprešiel. Len ma mrzí na druhej strane fakt, že keď niekto vydá záplatu na Windows, ktorú Microsoft chce vydať omnoho neskoršie, tak ešte sám veľký Microsoft odporúča záplatu neinštalovať a rýchlo vydá záplatu svoju. Dobre, tak teda ten patch pohľadám.

A mas k tomu T602, verzia 3.1 aj blocek? :-D
Borland nema do toho co kecat, T602 je produkt firmy 602software a ta urcite nema nic proti tomu, ze si spojazdnis nejaku verziu z dalekych rokov minuleho tisicrocia ;-):-) (edit: ak si si ju vtedy kupil :-p:-D)
P.S. Patche na SW vydava vzdy autor konkretneho programu, nie autor prekladaca, ptz. program je dielo autora programu, nie dielo vyrobcu prekladaca.

Ak mám pravdu povedať, v dobe, keď som sa prvýkrát stretol s T602 som ešte nevedel ani o nejakom autorskom zákone. Blok nemám.:-[ Len škoda, že sa nerieši legalizácia kópií programov, ktoré už nikto "nepotrebuje". Čo by sa stalo, keby som teraz poslal mail do 602 a vážne sa zaujímal o kúpu T602 3.1? Riešil niekto už niečo také? Zaujímalo by ma, ako to dopadlo. Možno úsmevná situácia, ale práve tieto situácie môžu vyvolať najviac problémov.

Vzhladom na to ze 602suite bolo pre domace pouzitie roky zdarma (teraz tam maju nieco odvodene od OpenOffice), tipujem ze uz blocek na T602 asi fakt nepotrebujes. Ak by si mal strach pred kontrolou a to T602 by si silou mocou chcel pouzivat, tak asi by si mal poziadat autora napr. aspon mail im poslat ci ti este nepredaju T602ku, resp. ci ju mozes pouzit zdarma. Ak odpovedia ano tak si pravne cisty aj pred SW kontrolou.