Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Test logiky

Dáme si test logiky. Správne odpovede dám neskoršie, aby ste sa nevykašlali riešiť to. Ak to niekto poznáte, riešenie sem nedávajte. Prišlo mi to dnes mailom a programátori (hlavne) si na tom zgustnú.

Doporučujem napísať si na papier čísla 1 - 10 a k nim priraďovať odpovede áno, nie.

Nasledujúci test, ktorý vypracoval psychológ Allan Gintel, by mal ukázať Vašu schopnosť vyvodiť správne riešenie, ktoré vyplýva z určitých výrokov a zároveň by mal preveriť rýchlosť Vášho uvažovania.

Nasledujúce výroky sú v skutočnosti nezmyselné, avšak je treba vychádzať z toho, že prvé dva výroky z každej úlohy sú správne.

Záver z nich však môže, alebo tiež nemusí byť správny.
Pokiaľ sa Vám zdá záver tretieho výroku správny, označte ho slovom - áno, v opačnom prípade - nie. Na vypracovanie každej z úloh máte k dispozícii len 20 sekúnd.

1. Všetky žaby sú modré. Tento kôň je modrý. Preto tento kôň je
žaba.

2. Všetci žiaci sú ryby. Niektorí žiaci sú mloky. Preto niektoré mloky sú ryby.

3. Niektoré mraky majú čierne body. Čierne body majú všetky domy. Preto niektoré mraky sú domy.

4. Všetky myši sú hranaté. Všetko hranaté je modré. Preto všetky myši sú modré.

5. Všetky ovce sú slony. Niektoré slony sú bociany. Preto všetky ovce sú bociany.

6. Niektorí ľudia, ktorí majú radi Alicu, nemajú radi Róberta. Preto ľudia, ktorí majú radi Róberta, nemajú radi Alicu.

7. Niektoré psy radi recitujú básne. Všetky psy sú lavíny. Preto niektoré lavíny rady recitujú básne.

8. Nikto s červeným nosom nemôže byť premiérom. Všetci muži majú červené nosy. Preto žiadny muž nemôže byť premiérom.

9. Všetky jazvece sú zberatelia umenia. Niektorí zberatelia umenia žijú v norách. Preto niektoré jazvece žijú v norách.

10. Nikto s fialovými vlasmi nie je mladý. Niektorí ľudia, ktorí majú fialové vlasy, pijú mlieko. Preto niektorí ľudia, ktorí pijú mlieko, nie sú mladí.

Samozrejme, ze tam byla logika. Mela jsi v sesite nalepenou vystrizenou aktualitu z novin, bylo to v poradku. Nemela jsi, byl prusvih.
Jen si vzpomen, jakou praci dalo najit clanek, ktery by shodil celou Obcankou nauku a pritom takovy, aby ti na nej nemohla ucitelka nic rict ;-)
Oblibene byly clanky, jake prevratne technicke vynalezy udelali soudruzi v CCCP, ktere by dnes spadaly jednoznacne do kategorie gadgets.

No ano, blahé časy ranních aktualit. U nás vylepšeno tím, že musely být reprodukovány před celou třídou. Takto jsem přednesl aktualitu o spokojenosti britské předsedkyně M. Thatcherové s vývojem v SSSR. Do té doby učitelka slastně pokyvovala hlavou. Úsměv jí ztuhl ve chvíli, kdy jsem prozradil zdroj informace - Svobodná Evropa.

A vůbec nejlepší aktuality byly vymyšlené pár minut před hodinou. Soutěžili jsme kdo vymyslí největší ftákovinu.

Vyhodnotenie:

Za každú odpoveď ANO pri otázkach 2, 4, 7, 8, 9, 10 máte 1 bod.
Za každú odpoveď NIE pri otázkach 1, 3, 5, 6 si tiež pripočítajte 1 bod.

7-10 bodov: Vynikajúce. Ťažko môže byť niekto lepší ako vy. Vaša logika je priamo železná.

5-6 bodov: Logické uvažovanie patrí k vašim silným stránkam.

3-4 body: Zlatá stredná cesta, žiadny génius, ale hlupák tiež nie.

2-0 body: Vaše silné stránky sa neprejavujú práve v logike.

Osobne som mal tieto odpovede: N, A, N, A, N, N, A, A, A, N

Moju odpoveď na desiatu otázku obhajujem takto:
Ak sú prvé dva výroky pravdivé, tak všetci ktorý pijú mlieko nie sú mladí a preto to nie je pravda, lebo tam je napísané niektorí.

V programovaní by si neuspel s týmto tvrdením a v tomto prípade tiež nie. Ide tu o logický stav. Jazvece sú zberatelia umenia. To znamená, že ak narazíš na zberateľa umenia bude to vždy len jazvec. V opačnom prípade by neplatilo, že jazvece sú zberatelia umenia. Niekedy vie logika poriadne domotať hlavu.:-)

Mas pravdu 9-ka je sporna. Resp. ta tretia veta vobec nevyplyva z tych prvych dvoch, moze a nemusi to platit. T.j. malo byt fakt N.
Ak si nakreslim mnoziny tak to vyzera podla 1.vety takto:
[ [jezevci] zberatelia ]

Druha veta hovori "Niektorí zberatelia umenia žijú v norách." Ale z toho nam nemoze byt jasne ze ktori su to, ti co su leen zberatelia, alebo aj jezevci. Takze sa neda tvrdit ze niektori jezevci ziju v norach.

T.j. 9ka ma byt naozaj N.

10. Nikto s fialovými vlasmi nie je mladý. Niektorí ľudia, ktorí majú fialové vlasy, pijú mlieko. Preto niektorí ľudia, ktorí pijú mlieko, nie sú mladí.

prva veta: ak ma niekto fialove vlasy tak je stary.
P.S. Nakreslite si mnoziny: [ [fialove vlasy] vsetci stari ludia ]

druha veta: Niektorí ľudia, ktorí majú fialové vlasy, pijú mlieko. sa da napisat ako Niektori ludia, ktori su stari, piju mlieko. T.j. matematicky povedane: "aspon jeden stary pije mlieko".
Z toho vyplyva tretia veta: Aspon jeden kto pije mlieko je stary. Preto je to pravdive tvrdenie.

al eje tam jasně řečeno, že "někteří", tj. že alespoň jeden z jezevců žije v noře. Pokud nebudeme bazírovat na modrých koních (což by pak logicky znamenalo, že jezevci žijí v panelácích), je logické, že alespoň jeden ze sběratélů žije v noře.

ALe souhlasím, že některé logické problémy nemají jasně dané podmínky.

Všichni jezevci jsou sběratelé umění.
Někteří se sběratelů žijí v norách.
------------------------------------------ ---------
PROTO někteří jezevci žijí v norách.

Podle mě se tyto množiny částečně překrývají, a proto je poslední tvrzení pravdivé. Bylo by např. nepravdivé, kdyby tam bylo "všichni jezevci..". Chápu asi kam míříš (že není jasně řečeno, že sběratélé jsou pouze jezevci), ale to je podle mě už překombinované a dal by se nalézt podobný rozpor i u některých jiných otázek.

Ked vsetci jazveci su a,b,c a vsetci zberatelia umenia su a,b,c,d,e,f
a v nore ziju e a f (a nie a,b,c,d), tak:

Všichni jezevci jsou sběratelé umění. - plati
Někteří se sběratelů žijí v norách. - plati
někteří jezevci žijí v norách. - neplati

Takze je uplne jasne, ze 9 je N.

touchwood nemas pravdu, nakresli si mnoziny, uz som to kreslil vyssie.
"Všichni jezevci jsou sběratelé umění" neznamena ze jezevec = zberatel umeni :!::!: Znamena to ze mnozina jezevcov je podmnozinou zberatelov umenia.

--------------------------------------
|   ---------                        |
|   |jezevci|                        |
|   ---------    zberatelia umenia   |
--------------------------------------

Tak ako to je nakreslene vyssie je vyznam vyroku "Všichni jezevci jsou sběratelé umění". Neznamena to ze "Všichni sběratelé umění jsou jezevci" :!:

Teda vyrok "Někteří se sběratelů žijí v norách." ti nehovori nic o tom ci nejaky jezevec zije v horach. "Někteří z jezevcu žijí v norách" nevyplyva z predch. dvoch vyrokov, moze a nemusi platit. Preto uloha 9. ma mat vysledok N, treti vyrok nie je pravda (zacina slovom "preto ..." a teda tvrdi sa tam ze treti vyrok vyplyva z prvych dvoch, co nie je pravda).

Paani,
Dajte si pozor, Prechadzate od pravdivosti k Pravdepodobnosti
Takze NEDA sa tvrdit ze je pravdive.

Keby som tvrdil ze Vsetky zakusky su sladke, Niektore zakusky su z oriskami. Nieco z orieskami sa da kupit v obchode.
Dojdem do obchodu z orieskami a BUDU TAM MAT ZAKUSKY??????