Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Test logiky

Dáme si test logiky. Správne odpovede dám neskoršie, aby ste sa nevykašlali riešiť to. Ak to niekto poznáte, riešenie sem nedávajte. Prišlo mi to dnes mailom a programátori (hlavne) si na tom zgustnú.

Doporučujem napísať si na papier čísla 1 - 10 a k nim priraďovať odpovede áno, nie.

Nasledujúci test, ktorý vypracoval psychológ Allan Gintel, by mal ukázať Vašu schopnosť vyvodiť správne riešenie, ktoré vyplýva z určitých výrokov a zároveň by mal preveriť rýchlosť Vášho uvažovania.

Nasledujúce výroky sú v skutočnosti nezmyselné, avšak je treba vychádzať z toho, že prvé dva výroky z každej úlohy sú správne.

Záver z nich však môže, alebo tiež nemusí byť správny.
Pokiaľ sa Vám zdá záver tretieho výroku správny, označte ho slovom - áno, v opačnom prípade - nie. Na vypracovanie každej z úloh máte k dispozícii len 20 sekúnd.

1. Všetky žaby sú modré. Tento kôň je modrý. Preto tento kôň je
žaba.

2. Všetci žiaci sú ryby. Niektorí žiaci sú mloky. Preto niektoré mloky sú ryby.

3. Niektoré mraky majú čierne body. Čierne body majú všetky domy. Preto niektoré mraky sú domy.

4. Všetky myši sú hranaté. Všetko hranaté je modré. Preto všetky myši sú modré.

5. Všetky ovce sú slony. Niektoré slony sú bociany. Preto všetky ovce sú bociany.

6. Niektorí ľudia, ktorí majú radi Alicu, nemajú radi Róberta. Preto ľudia, ktorí majú radi Róberta, nemajú radi Alicu.

7. Niektoré psy radi recitujú básne. Všetky psy sú lavíny. Preto niektoré lavíny rady recitujú básne.

8. Nikto s červeným nosom nemôže byť premiérom. Všetci muži majú červené nosy. Preto žiadny muž nemôže byť premiérom.

9. Všetky jazvece sú zberatelia umenia. Niektorí zberatelia umenia žijú v norách. Preto niektoré jazvece žijú v norách.

10. Nikto s fialovými vlasmi nie je mladý. Niektorí ľudia, ktorí majú fialové vlasy, pijú mlieko. Preto niektorí ľudia, ktorí pijú mlieko, nie sú mladí.

al eje tam jasně řečeno, že "někteří", tj. že alespoň jeden z jezevců žije v noře. Pokud nebudeme bazírovat na modrých koních (což by pak logicky znamenalo, že jezevci žijí v panelácích), je logické, že alespoň jeden ze sběratélů žije v noře.

ALe souhlasím, že některé logické problémy nemají jasně dané podmínky.

Všichni jezevci jsou sběratelé umění.
Někteří se sběratelů žijí v norách.
------------------------------------------ ---------
PROTO někteří jezevci žijí v norách.

Podle mě se tyto množiny částečně překrývají, a proto je poslední tvrzení pravdivé. Bylo by např. nepravdivé, kdyby tam bylo "všichni jezevci..". Chápu asi kam míříš (že není jasně řečeno, že sběratélé jsou pouze jezevci), ale to je podle mě už překombinované a dal by se nalézt podobný rozpor i u některých jiných otázek.

Paani,
Dajte si pozor, Prechadzate od pravdivosti k Pravdepodobnosti
Takze NEDA sa tvrdit ze je pravdive.

Keby som tvrdil ze Vsetky zakusky su sladke, Niektore zakusky su z oriskami. Nieco z orieskami sa da kupit v obchode.
Dojdem do obchodu z orieskami a BUDU TAM MAT ZAKUSKY??????