Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Na notebook Win XP nebo Vistu?

Někdy v prosinci si pořídím notebook a teď jsem ve stadiu otázky, co do něj. Jestli pořídít Win XP Home a mít ho tam navěky (neboli dokud bude nb naživu), nebo pořídit Win XP Home a pak během příštího roku upgradovat na Vistu, anebo pořídit nb bez OS, zkusit to s Linuxem (nemám žádné zkušenosti, zvládla bych to vůbec??) a až vyjde Vista, tak ji tam dát. Co myslíte vy?

Můj názor je, že ho koupit s XP Je to tam od výrobce, nemusí se experimentovat...
Na stolním bych asi byl pro třetí možnost. Tam například není problém, v případě potřeby vyndat HDD a dát do jiného počítače. U notebooku už to tak jednoduché nebude, spíše pro to, že notebook nikdo nebude chtít rozebírat.
Jde i o to, co chceš na notebooku dělat. Jestli učit se Linux a experimentovat, nebo dělat v tom, co už ovládáš.

Tazko doporucovat, zavisi co potrebujes ty. Mne stacia aj Windows 98 SE (len nech niekoho nenapadne dat si 98SE na notebook :-D)
Moc som sa zatial s vistou nehral, ma to trochu vylepsenia co sa tyka grfickeho prostredia, multimedii apod., ale nerobim si iluzie ze to bude fungovat hned poriadne (a hlavne nie moc svizne), Microsoft uz pozname par desatroci, neviem preco by to teraz malo byt lepsie ako v minulosti.
Ak chces silou mocou Vista asi by som este pockal na prve masove skusenosti (dnes ak ludia skusali Vistu tak len verziu RC1, ptz finalna verzia je este len tyzden u vyrobcov PC) a uz to vyzera ze finalna ma nejake opravy chyb (neviem este naisto) s ktorymi ma otravoval zakaznik u verzie RC1, takze ci ten OS bude poriadne fungovat alebo ci to bude klasika MS crep, sa este len ukaze.

No, kolega zkousel beta verzi, instaloval ji do virtualniho stroje... kdyz mu to reklo, ze jako ne, ze ma malo HD ( mel tam nastavene 5GB ), ze to chce pro instalaci 6,8GB.. tak jsem si vzal CentOS ( vlastne redhat linux co jsem zrovna instaloval ) a zaskrtnul "maximalni instalaci".. Mrklo na me cislo 3,8GB a to je tam nekolik databazovych serveru, postovni servery, webove, programy pro praci s grafikou, prehravani filmu, kancelarske baliky.. No Comment, panove z Microsoftu se jednou vytahli.. U woken me stve ta skokova politika:"mas slabsi stroj? sorry, nenainstalujes, upgraduj":x:

Linux si můžeš vyzkoušet doma a pak se rozhodni, zda by stál za to. Sám to zkouším s UBUNTU, zadarmo stáhneš z netu image CD,vypálíš CD, rovnou z něj nabootuješ a zjistíš, zda by to stálo za to. Zatím vše potřebné jsem v Ubuntu rozchodil, chtělo to sice trochu mrknout na web pro trochu informací, ale třeba internet jsem rozchodil doslova za 5 minut vlastními silami. Dokonce to mělo i ovladače na veškerý můj HW, včetně wi-fi síťovky, kterou WinXP samy o sobě neznají.
Vzhledem k tomu, že notebook asi nechceš na hry, tak Linux může být dobrá volba.

Je fakt, ze uz jsem linuxu znaly, ale Ubuntu vytesnilo z meho pracovniho notebooku wokna natrvalo. Znalo to veskery hardware IBM thinpadu ( wokna se na tom co se tyce ovladacu vubec nechytala ). A hry na tom hraju taky ( kdyz je cas ).. jak nativni pod linux - Transport tycoon delux, Fillets - tak i woknove - World of Warcract, Dibalo II, Warhamer ;-).. Windows no more

Á, Linux na desktopu. Řekněme to asi takhle: Karosa LC 735 se dá taky používat jako rodinný kombík. Asi jako Linux na desktopu. Vždyť to nemá žádné vady: prostorná, obrovský kufr, hodně sedaček pro celou rodinu, děti a nakonec i sousedy v okruhu tří bloků... osobní automobily never more

Snažíš se o flame? Nechápu o co ti jde.
Proč by na desktomu nemohl bežet Linux pro práci. Alespoň mi řekni/napiš - zkusil jsi UBUNTU, o kterém je tu řeč? Už v základní instalaci je Ubuntu velmi slušně použitelné, nehledě na snadnou "doinstalaci klikáním" doplňků a ceně vůči legal (to je důležité slůvko v tomto tématu) Windows.

No samozřejmě, pokud poukážu na nevhodnost unixového systému pro desktop, je to flame. Kdybych psal "Micro$oft" a "widle" a stěžoval si na na licencování nebo na systémovou náročnost produktů Microsoftu, bylo by to naprosto v pořádku.

Ano, samozřejmě že by mohl běžet na desktopu Linux. Stejně tak jako není nikomu bráněno si domů koupit Karosu (Karosy by se ale musely rozdávat zdarma, aby byla paralela přesná).

Ano, je to flame. Docela obyčejné.
Ne, nikdy mě nelákalo si nainstalovat UBUNTU.

Linux používám deset let.

Mě totiž vadí srovnání s tou Karosou. Jo pokud by byly Widle velikosti trucku Kenworth, tak to beru.
Přiznám, že Linux není pro počítačové analfabety, je tam spousta věcí potřeba dělat přes Terminal, takže dokud nebude zjednodušen a sjednocen systém instalací programových balíčků (o tom psal JaFi v jiném threadu) a nebude plně klikatelné rozhraní, nelze doporučit Linux všem. Do tý doby má bohužel Linux horší pozici. Zvláště pro ty, co životě neviděli DOS :-)
Avšak pro práci s internetem a "Office likely" je to dostačující systém.

Prosím, vysvětli mi tvoje konkrétní názory, proč je unixový systém na desktop nevhodný.

Dobrá tedy.

1) UNIX je serverový systém pro vzdálenou práci několika současně připojených uživatelů. Grafický systém je pouze terminálovým serverem, jeho účelem je úsporně přes síť přenášet data. Takže NE spouštět aplikace pro místního uživatele, NE zobrazovat složitou grafiku, NE rychle a akcelerovaně něco vykreslovat. Grafika vypadá 35 let úplně stejně hnusně.

2) Jak řečeno v bodě 2, grafický systém slouží POUZE k terminálovému provozu, takže neumí nic, co by měl umět normální desktopový systém:

a) integrovaná schránka je nešikovná
b) neexistuje nic jako OLE, DDE, COM. Tj. žádná komunikace mezi shellem a aplikacemi a mezi aplikacemi se nekoná, stejně jako žádné sdílení funkcí
c) musím to zopakovat ale grafika je otřesná

3) KDE a GNOME.

a) jsou jen pokryteckou výmluvou: linuxoví geekové včetně programátorů KDE a GNOME je nepoužívají
b) věci jako automount a instalace a zavedení připojených zařízení nefunguje
c) NEEXISTUJE právo volby. Nemůžete si vybrat mezi KDE a GNOME. Musíte používat knihovny a aplikace pro OBOJE. Jak stupidní to je snad ani nemusím dodávat
d) grafické vzhledy poskytující knihovny pro linux jsou otřesné (zejména GNOME)
e) kompletní grafická správa systému neexistuje
f) balíčkovací systémy: celá myšlenka balíčkovacích systému by se musela zrušit, ne to udělat víc klikací. Chybí něco jako Windows Installer.

4) Aplikace.

Oslavované aplikace které jsou defacto standardem

pro práci s internetem a "Office likely"

, tedy

Firefox
OpenOffice

jsou ty nejvíce bloated a bugové aplikace co vůbec existují v použití mezi běžnými uživateli.
Jsou to nejvíce odstrašující příklady "multiplatformních" aplikací: nefunguje to pořádně na žádné platformě.

Přiznávám, zčásti jsi mě postavil ke zdi, vyjmenoval jsi asi ty zásadní bolesti (jo, GNOME je vůči KDE opravdu hnusnej), kopmletní správa klikáním není - to jsem naznačil výše také, to je zatím jedna z věcí, bránící širšímu rozšíření. Balíčkovací systémy - osobně mi vadí nejednost, každá distribuce "jede" jinak - to samotný Linux štěpí na menší frakce.
Aplikace - bohužel Microsoft narazil svůj standard a shoda dodnes není.

Ale nemohu stále připustit, že Linux pro desktop není vhodný. Jen je potřeba trochu znalostí a vůle to rozběhnout.
Ohledně internetu -

jsou ty nejvíce bloated a bugové aplikace co vůbec existují v použití mezi běžnými uživateli.

já sám jsem okamžitě nainstaloval mě oblíbenou Operu - taky zabugovaná?

Mě tedy Vladimir ke zdi nepřitlačil.
Ve většině bodů s ním nesouhlasím. Myslím, že asi linux (gr. desktop) dlouho neviděl.
Ale řekl bych, že Vladimir má jen nějaký psychický problém. Všimnl jsem si, že jak se vyskytne zmínka o linuxu na desktopu, tak takhle vypění. Asi bude lepší si jeho odpovědí na toto téma nevšímat.
Vzpomínám, že na poradně na Živě býval nějaký človíček, který takhle vypěnil vždy, když se mluvilo o CD/DVD mechanikách značky LG :-)

Ale k původnímu dotazu:
Jestli máš čas, tak si linux vyzkoušej.
Ale na ten notebook bych si být tebou dal raději WinXP. Budeš na cestách kompatibilnější.

1. OpenGL neexistuje? Na com bezali kedysi graficke stanice? Snad nie na Windows 95 :-D

2. a) to je na co?
b) chvalabohu
c) medzi ulohy OS nepatri ze to ma byt umelecke dielo vystavovane v obrazovej galerii

3. a) no comment
b) chvalabohu
c) a u Win mas moznost volby ? :-D
d) medzi ulohy OS nepatri ze to ma byt umelecke dielo vystavovane v obrazovej galerii
e) to je na co? BFU to nechape ani ked to je graficke.
f) "Chybí něco jako Windows Installer." chvalabohu
4. No hlavne ze MS aplikacie su bez chyby :-D:-D

2.
b) to, ze neexistuje zadna komunikace mezi shellem a aplikacemi mimo jine znamena, ze aplikace nemaji k dispozici nic, co by mohly vyuzit ke vzajemne komunikaci.

3.
b) ne chvalabohu, ale bohuzel. Bohuze nemas moznost si to zvolit, pokud bys chtel.
c) ano mas. Muzes pouzit jakykoliv alternativni shell a programy ti pod nim pojedou.
e) treba na to, abys byl schopny poskytovat podporu a neco vzdalene nastavit. Ne vzdy mas moznst se k pocitaci "pripojit". Treba proto, aby se mohl Linux dostat i na stanice "normalnich" uzivatelu a ti nepotrebovali Linuxove experty na kazdou blbost.
f) ne chvalabohu, ale bohuzel. Buhuzel dalsi brzda toho, aby se mohl Linux vice rozsirit. Co odnoz, to jiny system instalace a distribuce aplikaci.

2 b) kde to potrebujes? Je to len zbytocne bezpecnostne riziko, a napr. MS si s kazdou verziu u aplikacii meni aj interfacy takze komunikovat s office je ako vyskocit z okna :-)
3 b) tebe vyhovuje ze ked strcis v XP nejake medium tak pol minuty OS nieco robi a je spomaleny jak slimak, ty uz davno spustis co chces a potom skvele XP vyhodia okno "hura, konecne bolo rozpoznane co tam vsetko je, co chcete s vlozenym mediom robit"? :-D) P.S. a dalsia vec je ze ti to automaticky nadrbe na nejake pismeno a nikto nevie na ake, nemas moznost vo Win si to namountovat ako adresar. To je vo Win riadne nahovno.
c) co ma shell spolocne s gnome/KDE? Vo win mas moznost volit si GUI? Co sa tyka shellu tak to ma byt zakladna funkcia OS a nie nejake nadstavby.
e) A podpora nemoze povedat "otvor si subor etc\tralala\tralala.cfg a napis tam to a to?
f) ja netvrdim ze system instalacie v linuxe je sklvely, ja len ze "nemas tam windows installer" - chavalbohu :-) Clovek aby to furt len upgradoval, akokeby ta predch.verzia nebola dost dobra. A co ostane po odinstalacii programu wininstallerom to radsej ani nechcem vediet.

P.S. A hlavne: Ak sa niekomu nieco nepaci, ma moznost naprogramovat to lepsie, a tak dobre ze by to prebrali vsetky distribucie.
P.S.2. ja osobne nie som ziaden fanusik linuxu, ako by to mohlo vyzerat, ale ked vidim ospevovanie toho nefunkcneho hrackarskeho OS od MS, tak ma dviha zo stolicky.

MM.., ty bys hájil i kozí bobky jen kdyby nebyly od Microsoftu. Výhody komunikace mezi aplikacemi, Windows Installeru a automountu je možné nevidět jen záměrně.

co ma shell spolocne s gnome/KDE? Vo win mas moznost volit si GUI? Co sa tyka shellu tak to ma byt zakladna funkcia OS a nie nejake nadstavby.

Situace v Linuxu je taková, že [hrubé přirovnání] máš základní grafický systém - terminálový XServer, pak potřebuješ Window Manager na vykreslení okrajů oken a ještě máš navíc jeden shell (KDE nebo GNome), ale NAVÍC musíš používat knihovny pro oboje a oba susbystémy knihoven KDE a GNOME si načítat do paměti.

Základní funkce Linuxu je poskytovat textové terminály vzdáleným klientům - toto vše výše je na to prasácky napatlané.

A podpora nemoze povedat "otvor si subor etc\tralala\tralala.cfg a napis tam to a to?

Nemůže. Protože je tisíc distribucí které každá nedodržují UNIXové standardy na umístění konfiguráků a to každá jinak.

ty bys hájil i kozí bobky jen kdyby nebyly od Microsoftu

presne tak :-) Mam produktov MS pokrk aj tie ich akoze "inovacie".
P.S. po precitani dnesnej recenzie na zive.cz musim uznat ze to vyzera pekne a niektore doplnky su tam zaujimave (ale nic co by sa nedalo doinstalovat do inych Win :), ale jedno mudre prislove hovori "nie je vsetko zlato co sa blysti"... ;-)

Nemam rad reci typu Linux na vse, at si kazdy pouziva co mu vyhovuje a taky nemam rad nezdrave podporovani monopolu. Troufnu si rict, ze diky windows je spousta uzivatelu stado ovci, kterym kdyz zmeni vzhled windows skinem, jsou v koncich protoze nevidi tlacitko start a to jsou porad ty same windows..

Nemam rad reci typu Linux na vse

Ale ještě jsem snad od tebe neviděl za poslední týden jiný příspěvek, než příspěvek typu:
"já mám Linux a tím pádem jsem povznesen na všechny problémy s Windows. Kdo má Windows, prohloupil."
Možná by bylo lepší napsat něco konkrétního a k věci o které thread je.

No jestli bude mít 1gigo paměti tak by možná šlo o vistě uvažovat ale česká verze bude v únoru nebo březnu takže asi pešek (a notebooky skutečně vyladěné na vistu (ovladače, kupa ostatního sw bordelu co se tam cpe -takový ti kravinky co mají vylepšouvat touchpady,klávesnici, povinná brzda -symantec antivir) taky nebudou dřív...

Jestli chceš notebook a pak přikoupit Vistu tak by musel být s Express Upgrade verzí XP Pro =doplatek cca 500 za média (na homo je příplatek -viz tvůj odkaz a to je podle mě nevýhodné).Ale přesné ceny ještě nejsou známy.

Navíc by ty XP asi nemohly být nainstalované přímo od výrobce ale musela by jsi ty xp dokoupit dodatečně k notebooku a to ještě správnou verzi. Teď nám totiž chodí OEM verze v papírové krabici (je polepená upozorněním že jde o express upgrade) kde v krabici je navíc formulář (číslovaný) na ten Express Upgrade, tu papírovou krabici musíš schovat a kus se z ní posílá do té firmy co pošle Vistu (softmail). Aspoň tohle je poslední verze co nám četl kolega dneska.

Pozor: zároveň se doprodávají normální OEM XP (taky v papírové krabici),OEM XP pro legalizaci (dají se prodat i bez hardwaru-upozornění taky na krabici) a taky se dají sehnat XP bez krabice ale to je trošku šméčko (překoupení licencí od velkého výrobce).Taky se dají sehnat jedna krabice s třema windowsama uvnitř (asi ekologie)... a to jak v provedení Expres upgrade tak klasický OEM. Ještě jsou Windows XP krabicové -čili full a ne-OEM, pak je ta krabice velká a lesklá a pěkná..ty ostatní zmíněné jsou z recykl papíru a vypadají hnusně.

Když kupuješ počítač máš tam většinou nálepku už nalepenou a tu krabici nedostaneš. Notebooky buď již většinou nějaký Windows mají (nálepka zespodu) nebo se k nim prodá OEM (a většinou se i instaluje) Pokud by jsi uvažovala o vistě tak si to zřejmě musíš domluvit tak aby jsi dostala tu Express upgrade verzi, nejspíš zalepenou a tak věděla že jde o upgrade verzi a že tě prostě nějak nenatáhnou8-)

Ty notebooky totiž klidně můžou ležet někde dva měsíce a nebudou mít správnou verzi XP..No ještě si to zjisti.

Na NTB bych si osobně dal XP kvůli větším nárokům Visty.

Mám v práci semproše 2500+ sckt A, Vistu betu 2, 200g disk, gf mx440 a s 512 je to hodně pomalý a 1024 vidím jako minimální základ -a to nemám pochopitelně zaplý aero.Notebooky maji podstatně pomalejší disky...Jestli ten NTB nebude mít svou grafickou kartu tak na Vistu zapomeň (sdílená paměť- bezpečně hodně spomalí i při vyplém aeru)
Prostě a jednoduše k notebooku za 20 tisíc se Vista nehodí. K notebooku nad 35 bych ji klidně v březnu doporučil.

heh no tak schválně...kdybych si pořídila třeba tohle: product.jsp - doporučil bys ji na to?
No jinak většina argumentů proti Vistě tady zní docela rozumně...já si taky nejsem jistá jestli je to fakt tak úžanej systém..hlavně každý začátek je těžký:-) Mě půodně nějaká Vista ani nenapadla, to byl nápad táty, tak mě to zaujalo a začala jsem dumat jestli jo nebo ne:-) Mě taky trochu odrazuje to, že bych musela upgradovat do konce března (pochopila jsem to správně?), přičemž já bych brala spíš kdyby byl ten upgrade možný pozdějc až se to vychytá..ale tam už se právě nedá počítat s takovou cenou co nabízej při Express Upgrade...a několik táců už se mi za to solit nechce:-/

Notebook s XP home je sázka na jistotu a pro ty, co mají rádi pohodlí. Pro spořivé je notebook s XP PiE ( pirated edition). Pro zvídavé a extravagantní je Linux :-) . Pak jsou tu i kombinace.
Já myslím, že nejde o žádné osudové rozhodnutí. Jde jen o peníze :-) . Jakýkoli OS se dá doinstalovat, či odstranit. Vzhledem k tomu, že je většina linuxových distribucí zdarma, není problém je vyzkoušet. Hodně záleží na tom, jaké programy se budou na NB používat a jak dalece je nutné mít legální OS ( :-) ).
Já bych se rozhodl podle rozdílu v ceně mezi NB s OS a bez OS. Pokud by byl rozdíl pod 1500, bral bych ten s Windowsama. Na tom NB může pracovat i člověk, který se vyzná jen v prostředí Windows. Dost nechápu tu flamewar , co se tu rozhořela - zkusit se dá přece každá varianta.

Dnes zrovna vysiel na zive clanok o Viste rc1. Potvrdilo sa to co sa ocakavalo uz dopredu. Nie je jediny dovod prejst na Vistu. Zatial.
K Vladimirovi. Pouzivam linux vyhradne na serveroch pretoze na nb sa mi lepsie robi v xp/2000. Som na to zvyknuty. Otcovi som vsak vdaka virom nanutil Ubuntu nech si moze chodit po tych jeho "oblubenych strankach".
Ale naozaj by si si mal pozriet niektore distribucie linuxu pretoze funkcny automont som videl snad uz pred 2 rokmi prvy krat a windows instaler ma predsa v linuxe tiez nahradu. Dokonca apt-get prenesene do grafickej podoby v Ubuntu spaja windows update s windows instalerom.
Co sa tyka OO tak pred cca rokom som presiel z MS Office na OO a mojim poziadavkam plne postacuje. Pisat tu o OO ako nepouzitelnom systeme mi pride rovnako chore ako povedat ze linux je lepsie ako windows.
Este pockam ale myslim ze vista bude prepadak pretoze nic prevratne nepriniesla a neustale sa zlepsujuce verzie linuxu budu dychat ms este viac na krk. Ale nechajme sa prekvapit. Ono XP malo podobny rozpacity nastup ako ma teraz Vista.

"Prepadak" nebude ptz. ak si niekto kupuje novy PC s predinstalovanym OEM Win (co je IMHO bezna vec), a opytal by si sa ho ci tam chce XP alebo Vista tak jasne ze chce Vista.
Co prinesie Vista nove/lepsie sa este len uvidi, nie kazda nova fcia musi byt zakonite aj lepsia (inac ma tam byt vela veci prekopanych, ptz udajne ani sami v MS uz nevedeli na co su vo Win nejake dll ci co, co tam boli este z WindowsNT :). Takze uvidime ci to bude s menej bezp.dierami a menej chybami (ale bol by som naivny keby som to cakal :)