Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vytvořit boot CD s biosem?

Vím že už se to tu mockrát propíralo, přesto by mě zajímalo jak udělat CD-RW, které bude bootovací a když dám v biosu boot z CD-ROM naběhne mi to samo až do dotyčného flashovacího prográmku.
Stáhl jsem bios, mám tři soubory, utilitu, bios a autoexec.bat, který obsahuje jen příkaz jak ty dva spustit. Podařilo se mi podle návodu Kwolka http://www.pctuning.cz/index.php?option=com_content &task=view&id=3762&Itemid=75&limit=1&limitstart=99
vytvořit bootovací CD, na které mohu dát cokoli a pak to spustit, s ním pak stačí zadat příkaz autoexec a ten to rozjede, ale můj sen je vytvořit CD které se rozjede tak že rovnou onen autoexec a příkaz v něm spustí.
Projde mi totiž rukama víc desek kde je vhodné hned lupnout nový bios a chci si to co nejvíc zjednodušit..

www.bootdisk.com
Stiahnes si nejaku Win9x alebo DOS boot-disketu, vyextrahujes to na disketu, mozes z nej vymazat vsetko okrem msdos.sys, io.sys a command.com, nacpes na nu ten flashovaci exe a BIOS, a ten tvoj autoexec.bat. Teraz ked nabootujes z tej diskety tak to musi fungovat tak ako chces (ak ma ten autoexec.bat spravny nazov bez preklepov). Ak to chces dat na boot-CD tak zvolis si vo vypal.programe ze chces vypalovat boot CD a ze boot cast ma urobit podla tej diskety (strcis tu disketu). Az tu disketu nacita spustis vypalovanie.

Musi to byt vsetko na tej diskete, IMHO chybu robis v tom ze ten autoexec.bat cpes ako subor do datovej casti CD a nie do bootovacej, takze nie je pocas bootovania vidiet (ale az ked sa nacita mscdex.exe)

Jo zní to dobře, ale za prvé, na tu disketu těchto všech 6 souborů nevleze, takže si ji nemohu vytvořit, zadruhé, musím mít v mechanice vloženou opravdu disketu která byla vytvořena jako bootovací nebo můžu těchto 6 souborů zkopírovat na jakoukoli? Stejně je to naprd, když to na ni nedostanu, přemýšlím jak z toho udělat image, aby to Nero pobralo.

Na disketu nebudes 6 suborov kopirovat, tu disketu ti vytvori nejaky .exe ktory si stiahnes z bootdisk.com, napr. bootdisk.htm si tam stiahni Windows 98 SE (OEM), strcis hocaku prazdnu disketu, spustis to exe co si stiahol, vytvori ti to bootdisketu s kopou suborov na nej, potom z tej diskety zmazes vsetko okrem tych 3suborov(msdos.sys, io.sys a command.com, maju tak dohromady 200-300kB), takze ti na diskete zostane vyse 1MB a to ti na BIOS a flash utilitu a na jednoriadkove autoexec.bat staci.

Potom si mozes napalit aj CD kde v bootcasti bude obraz tejto diskety, ako som pisal.
Ak by si to chcel inac tak to by bolo komplikovanejsie a ako vidim tak by som ti to tu nevysvetlil ani do konca roku...

Projde mi totiž rukama víc desek kde je vhodné hned lupnout nový bios a chci si to co nejvíc zjednodušit..

- no len aby to boli vsetko uplne rovnake dosky, lebo ak nebudu tak potom namiesto zjednodusenia budes riesit ako rozchodit dosku nefunkcnu kvoli naflashovanemu nespravnemu BIOSu...

P.S. nebolo by lepsie keby si si vytvoril na tom CD co uz mas (co ti bootuje) .bat subor pre kazdu pripadnu dosku ktoru budes mat, s prislusnym nazvom (napr. KT4VN.bat, apod) a prislusnym BIOSom, a spustil by si vyzdy prislusny bat podla toho na akej doske to zrovna ide.

Ježkovi voči nemusel jsi to psát celé znova, já nejsem trouba,jel jsem podle tvého popisu a vše je ok, disketu jsem si vytvořil, umazal vše krom těch tří co jsi popsal, ale nedostanu na ni už ty tři svoje, bo utilita má 170kb a samotný bios má 1MB, takže mi to asi o 120kb přesahuje, to je jediné co řeším, tvůj prvotní popis byl naprosto dostačující.
Jak z toho udělat image, na které pak nasměruji Nero? Když to na disketu nevleze...

Dnes uz sa pouziva bezne aj 1MB, hlavne ak je to znackovejsia doska s phoenix BIOSom a je v tom nacpanych kopa zbytocnosti, phoenix utilita ma ale ca. 80kB a to sa mi doteraz na disketu voslo...
Inac ja uz pouzivam dost dlho USB stick (ten sa da normalne pod DOSom urobit bootovaci, nabootujes z hocakej DOS diskety, fdiskom pozries ci je sticku spravna particia prip. ju urobis aktivnu, a
format pismeno_sticku: /s
ti prenesie ten DOS na USB stick a urobi bootovaci (predpoklad je ze je na sticku tam korektny MBR boot record, ak nie je tak napr. odpojit vsetky HDD nechat len ten USB stick, a nabootovat z DOS diskety a fdisk /MBR).
Az ten USB stick bootuje do DOSu tak si nan mozes dat autoexec.bat ake chces a BIOS aky chces. Je to omnoho rychlejsie netreba nic vypalovat.

OK, sorry. Ach to maju co za utilitu (prilis velka). Tak to je komplikovanejsie, musel by si upravit config.sys a autoexec.bat na tej original diskete tak, aby nacital mscdex.exe (akokeby sa zvolil "boot s podporou CDROM"), a potom aby ten autoexec.bat spustil nejaky iny napr. mojauto.bat ale uz z pismena disku na ktorom bude CDROM, tu by som dal prislusnym parametrom mscdex-u na pismeno X:, podobne ako to robi na tej stranke ten s freeDOSom.

Alebo pomocou freeDOS z tej stranky o ktorej si pisal v otazke, ked uz to tam ma skoro vsetko urobene (nacitanie podpory pre CDROM a nastavenie pismena X: pre nu). Najjednoduchsie sa to da tak ze ten .ima subor co si stiahol si extrahujes na disketu (napr. programom WinImage apod., skus google mozno budu aj nejake free programy na to), na tej diskete zmenis autoexec.bat ktory bol v tom .ima, na koniec pridas napr. X:\mojauto.bat, a potom das neru tu disketu aby ju dal do bootcasti toho CD.
Potom das normalne na CD ako subory mojaut.bat, a cokolvek dalsie.

Proste jednoducho povedane: autoexec.bat je uz urcite v tom .ima, a musis ho zmenit.

No tak to je nářez, netušil jsem že to bude tak složité, proč nás proboha pořád limituje nějaká zasratá velikost diskety, jak dlouho se to s nama ještě povleče? Jednodušší bude prostě nabootovat z toho image co už mám, pak napsat X: enter, pak autoexec enter a jsem tam kde chci být...
Zkouším Emulkou sosnout osmičku WinImage bo Isobuster se se mnou a *.ima nebaví, pak to ještě zkusím, ale ta práce s tím vším okolo a psaním zde je v tomto případku asi větší než ono X: a autoexec...
Ale díky moc za snahu pomoct, mě akorát sere když je někdo chytřejší než já, ale od toho tu jsme ;-)

Nie si limitovany ale keby si chcel vacsiu boot oblast na CD bolo by to snad este komplikovanejsie vysvetlit a vytvorit :-) Ide o bootblock. Ale tiez si myslim ze to mohli vymysliet trochu lepsie ale bohuzial clovek si moc nenavybera, musime pouzivat to co nejaki prasteni inzineieri specifikovali.

Inac su programy, ktore vedia zmenit subor priamo v .ima (asi aj ten WinImage), takze len otvoris .ima, extrahujes autoexec.bat na koniec pridas :

X:\
mojbat.bat

a das novy autoexec znova do .ima
Pre ine SW na zmenu suboru v .ima skus do google zadat: ima file inject

Ježkovy oči, to by člověk nevěřil, co se dá naplácat kolem jednoduchého dotazu. Pokud tomu rozumím, tak požadavkem je bootovací CD takové, aby se z něho dal flashovat BIOS, co možná bezobslužně (nebo velmi jednoduše). Tak tedy:
Je třeba vytvořit bootovací disketu do DOSu. Já doporučuji DOS z Win98, ale není to podmínkou. Na něj je třeba umístit dosový driver pro CD (dnes už je to jedno jaký, většinou vyhoví jakýkoliv) a prográmek Mscdex.exe, který zpřístupní CD a obojí potom náležitě ošetřit v Config.sys a Autoexec.bat. Doporučuji dát pro Mscdex.exe parametr /L:Z, který zajistí, že CD bude pokaždé zařazeno jako Z:. Na disketu se vejde i Volkov Commader a tam lze např. vytvořit menu pro flash různých BIOSů, ale to jak komu libo.
No, a na CD potom už může být cokoliv, vejde se tam toho kolem 700MB, takže flashovací programy a obsahy BIOSů mohou být porůznu rozmístěny na CD. A pokud se dodrží doporučení ohledně parametru pro Mscdexe.exe, tak se ví, že CD má pokaždé přiděleno písmeno Z: a lze se snadno na soubory na něm odkazovat.
No, až se taková disketa vytvoří a odzkouší, tak se např. v Neru dá vypálit bootovací CD a on si tu disketu vyžádá.
Samozřejmě, pokud je pro někoho problém napsat .bat tak, aby spustil nějaký program, tak je těžko radit.

A nepisal som to potom ako vysvitlo ze mu to nevleze na disketu?
Problem je ale pre niekoho prave napisat config.sys a autoexec.bat tak aby spravne fungovala podpora CDROM (mscdex), kedze dotazovatel pouzil namiesto toho uz hotove riesenie z internetu.
IMHO je teda pre neho jednoduchsie upravit si len to hotove riesenie (autoexec.bat uz v hotovom image tej diskety), navyse to hotove riesenie z tych stranok ma vyhodu ze tam je freeDOS (nie je problem s MS licenciou)
Najjednoduchsie by bolo keby sa mu to vliezlo na disketu aj s BIOSom, co som pisal ako prve.