Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vyber platformy pro zpracovani fotek, AMD nebo Intel ?

Ahoj, potrebuju radu od zkusenych. Potrebuju se rozhodnout, jestli vybrat platformu AMD a nebo Intel. Potrebuju omladit muj pc kvuli nedostatecnemu vykonu pri praci s fotkama s formatem RAW. Vyhlidl jsem si 2 procesory P4 3.2ghz a nebo Core Duo2 6300(1.86ghz), cena prvniho jmenovaneho je asi 1/3 ceny CD2. Vyplati se to kupovat misto P4? Hry nehraju a nejsem maniak, chci aby to stacilo na fotky a 2 roky at nemusim upgradovat. U AMD vubec nevim co vybrat. Mam teda par dotazu.

1. je na zavadu vyssi teplota P4, jak jsem nekde vycetl
2. nema P4 moc velkou spotrebu? mam zdroj 350w
3. pokud tedy Intel, potrebuju k nemu poradit zakladovku a typ RAM
4. pokud AMD tak jaky konkretni model?

P4 bych dnes už asi nekupoval. Je to možná výhodná koupě, ale potíže s chlazením, nízkým výkonem v neoptimalizovaných aplikacích atp. by mě od toho odradily.

Nicméně: netuším, co přesně s fotkami děláš (jestli RAW nebo JPEG -či jakýkoliv jiný formát- je celkem jedno, protože práce s bitmapami se provádí v 99% vždy nad "rozbalenou" bitmapou v RAM). A z toho vyplývá, že (pokud jsou ty bitmapy opravdu velké), že důraz je kladen hlavně na dostupnou paměť a až následně na výkon CPU.

jinak: pokud intel, tak dnes asi už jen desky s čipsetem i965, ale rozhodně bych doporučil C2D CPU. RAM je automaticky DDR2 (nejlépe s co nejvyšší rychlostí, tj PC6400). U AMD bych se orientoval buď na Opterony (144 apod.), nebo v případě že bys chtěl dvoujádro, na X2 okolo 4200+ (X2 3800+ je cenový hit AMD)

no kdyz fotku z rawu das treba do tifu, tak ma kolem 24mb a to je celkem dost, muj pc to nestiha, ale je to asi pameti, mam jen 512mb.
takze zustanu asi u AMD, to asi vyjde levnej. Jakou desku k tomu opteronu a nebo 3800X2? A opteron a nebo X2? Nerozumim tomu a je nme v podstate jedno kolik jader mam, potrebuju jen aby byl dostatecny vykon, na to co chci. Hru jak jsem rikal nehraju.

tak ještě jednou: jak velká je fotka na disku, to je úplně jedno, protože např. 24bitový obrázek 800x600 bude mít v paměti VŽDY 800x600x3 bajtů (nebo spíš x4 - 24/8, případně 32/8). To, že jej různé kompresní algoritmy před uložením na disk nějakým definovaným způsobem zkomprimují, nehraje u vlastního zpracování roli.

jinak jsi ještě stále neřekl, co (a v čem) vlastně s těma fotkama děláš. Docela se divím, že směšných 24MB ve fotce má tvé PC problém zpracovat, takovéhle obrázky jsem kdysi běžně zpracovával na stařičkém Pentiu 133MHz se 64MB RAM a bylo to docela svižné.

No podle mě do toho novýho PC narveš 15táců a zrychlení se dočkáš maximálně 2-3x..Za předpokladu že je ten současný počítač v pořádku -což si myslím spíš není. Asi bych obětoval cca 500 a nechal si vše nainstalovat znovu pokud to neumíš, zkontrolovat disky a případně zkusit rozšířit tu ramku....Prostě zkusit ten počítač dát do pořádku...Pokud by to klaplo dáš za tu paměť řádově 1500.

Jo tech 15 to asi sedi a nechtel bych to vyhazovat. Zrychleni 2-3x je ovsem dost, pri nacteni rawu jeto cca 4s a kdyby to mela byt 1-2s byl by to podstatny rozdil, ale za 15t to nestoji. instalace neni problem a navic mam i zalohu celyho hdd. Asi to vidim na tu pamet, jak uz tady vic lidi radilo.

No kdyby mi dal někdo takový počítač do servisu na opravu tak první bych tam strčil nový disk vše nahrál znovu a zkoušel jak budou programy fungovat potom. Měnil bych i grafickou kartu a zkusil bych rozšířit tu paměť (na čistou instalaci považuju 512mb za dostačující). Pak bych nakopíroval data na nový disk a celý to zkusil naklonovat na starý disk jestli to pomůže...Pravděpodobně bych systém nahrál na tu 200g satu pokud to deska rozumně podporuje (nforce2 a vyšší, žádnej přídavnej řadič jako u via 8253) a swapovák dal na ten druhej disk (80). Ale je to jenom návrh musel bych vidět jak se to chová8-) "Shnilej" (sw/hw problém) počítač za ty roky poznám:-)

Naprosto souhlasím se všemi, kteří si myslí že jediné co počítač potřebuje je rozšířit paměť! Investice do nového by byla vyhozením peněz. Jinak bych postupoval stejně jako MM.tank.
Pro MM..: i když moje znalosti se s tvými nemohou srovnávat, přes to na rozdíl od tebe myslím, že všeobecně se nedají cleanery odsuzovat. Mám na př. s TuneUp Utilities nebo s WinASO Registry Optimizerem dobré zkušenosti, a Norton WinDoctor je v nabídce Symantecu už řadu let... Samozřejmě je při použití potřeba vědět co vlastně dělám!

Hele vazne, to co ti vsichni radi je proste fakt. Koupe jakehokoliv PC jsou pro tebe vyhozeny penize.

A zrychleni 2x - 3x bylo urcite mysleno jakoze jestli se ti obtrazek nacte za 0,3s nebo 0,1s stejne nepoznas. :-D

Co je ale nejdulezitejsi, hodit tam dalsich 512 MB RAM. Mrkni kolik pametovych slotu mas zabranejch. ;-)

Windowsy jsou si sami o sobe schopny vzit 512MB, takze tech dalsich 512MB bude na bezproblemovy pristup k Opere a ke grafice najednou. ;-)

A doporucuju ti preinstalovat Windowsy a zaktualizovat programy, vcetne ty Opery.