Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Problémy s PhysX ovladači

GG: GeForce GTX 770

Instaluji hry na Steam a při spuštění Metro 2033 aplikace ihned spadne, kvůli PhysX. Podobné problémy jsem měl už u jiné hry (Cryostasis), tam pomohlo poslední PhysX ovladače http://www.nvidia.com/object/physx-9.13.0725-drive r.html odstranit a nainstalovat znova. Zkusil jsem to teď (zda nenastal nějaký problém) - a nejde… Spadne a vyskočí okýnko

Could not initialize PhysX. Please, install PhysX driver

Ten nainstalovaný mám (nelže-li tohle):
[16611-px1-png]
Odinstalace a nová instalace PhysX nepomohla.

Zkusil jsem další PhysX hru, Mafii 2. Vyskočí hláška:

PhysX SDK not initialized. PhysX System Software will be installed.

Odkliknu OK, naskočí Instalační služba systému Windows (Preparing to install..) a po chvíli se zavře beztoho, aniž by jakákoliv instalace proběhla.

Ovladače PhysX jsem zkoušel několikrát odinstalovávat, opravovat (repair), žádná změna. Hry, které vyžadují PhysX, prostě nefungují.

Co dále zkusit?

Před pár dny to šlo (minimálně 4 PhysX hry jsem zkoušel).. Obnovení systému před instalaci Metro 2033 (které se jako první nespustila) nezabralo. Ovladače nVidia mám předposlední.

Zkoušel jsem PhysX přepnout na CPU (kdyby třeba byla vadná grafická karta, její "PhysX sekce", žádná změna. Padá to stejně.

Vypisuje ke všem pádům (kvůli PhysX). Ale rozumný z toho nejsem.

Třeba poslední, Crazy Machines 2:

Název chybující aplikace: cm2.exe, verze: 0.0.0.0, časové razítko: 0x4d7611c0
Název chybujícího modulu: cm2.dll, verze: 0.0.0.0, časové razítko: 0x4d6b9f87
Kód výjimky: 0xc0000005
Posun chyby: 0x0014f1c8
ID chybujícího procesu: 0x1748
Čas spuštění chybující aplikace: 0x01cefe9343731621
Cesta k chybující aplikaci: E:\HRY\Steam\steamapps\common\Crazy Machines 2\cm2.exe
Cesta k chybujícímu modulu: E:\HRY\Steam\steamapps\common\Crazy Machines 2\cm2.dll
ID zprávy: 877204bd-6a86-11e3-90e9-d43d7eb65473

Tomu nerozumím. Třeba u Crazy Machines jsou verze 8.04.25 a 8.09.04 v *exe formátu. Poslední, 9.13.0725 jsou v *msi

Zkusil jsem odinstalovat poslední a nainstalovat ty z Mafie. Žádná změna, prostě stejná hláška, že

PhysX SDK not initialized. PhysX System Software will be installed.

Crazy Machines 2 se s těmi staršími (mafiáckými) ani nespustily.

Budu asi muset.

Teď jsem zkusil instalaci novějších ovladačů ("čistá instalace") přes ty staré (bez restartu, jen se v průběhu instalace změnilo rozlišení), nainstalováno (PhysX psalo, že netřeba měnit, mám poslední), žádná změna. Spustím Mafii, a furt stejná hláška, že PhysX SDK not initialized. PhysX System Software will be installed.

Dělal jsem to v režimu "Try & Decide" (Acronis) jakoby nanečisto (následuje rozhodnutí, zda změny přijmout nebo ne), takže restartem jsem se vrátil do původního stavu.

Zkusím tedy odinstalaci, restart, čistou instalaci. Co vše odstranit, všech 6 položek?

[16616-nv-png]

Případně, co po restartu do VGA použít na případné dočištění od nVidia?

edit: Instalaci jsem utnul, vše ostatní se zdá nainstalováno. Restart, pokus o spuštění Mafie, a zase nic. Já to prostě nedám 3-[

Zkusím to ještě jednou, odinstalovat a instalovat bez toho "experience". Respektive, mám instalovat vůbec třeba:
- ovladač 3D Vision
- ovladač HD audia
- ovladač řídíví jednotky 3D Vision
- Virtual Audio?

Nestačí jen ovladač grafiky a PhysX?

Nemůže to být důsledek nějaké hardwarové chyby?

Vše jsem odinstaloval, ve VGA režimu jsem dal instalaci jen ovladače a PhysX (předpolední verzi, která ještě před týdnem fungovala), nainstalováno správně (dle Správce zařízení i nVidia panelu), nechal jsem znova ověřit kompletnost souborů Mafia 2 a je to pořád stejné.

Už fakt nevím :-/ Žádná PhysX hra nefunguje. Ostatní jedou v pohodě (zkoušel jsem teď Crysis 2, Bioshock Infinita, Sryrim, vše na maximum, naprosto plynule.

Nemůže být něco s Windowsy? Nebo opravdu s grafikou; nemá třeba "spálenou" PhysX část?

Ve čtyřech-pěti hrách. Tři mi fungovaly a po instalaci čtvrté (Cryostasos) sjem musel laborovat s PhysX a po páté (Metro 2033) se to nějak celé posralo. Metro se nespustilo kvůli problémům s PhysX a následně nejdou spustit i hry, které dříve šly (Mafia 2, Mirror's Edge, Crazy Machines 2 a Cryostasis)

Z těch nefunkčních her jsem jako poslední (před Metrem) instaloval Cryostasis a už tam jsem měl problém (můj "log"):

4. Oprava chyby PhysX, kdy nejde spustit hra kvůli údajné nenainstalované PhysX podpoře,
aplikace se ukončí

4.1. Spustit instalátor PhysX:
d:\Skladiště\SOFTWARE\OVLADAČE & MANUÁLY\PhysX\PhysX-9.13.0725-SystemSoftware.msi
4.2. Vybrat odstranění PhysX (remove)
4.3. Opětovné spuštění instalátoru
4.4. Instalace PhysX

Zajímavé je, že původně nainstalovaný PhysX driver byl stejné verze.

Tak nevím, jestli se právě tím něco nepohnojilo.

Dal jsem tedy nějaké ty problémové hry ze Steamu odinstalovat (včetně promazání adresářů v Users). Zkusím jednu z nich nainstalovat (Mirror's Edge, 7GB se bude chvíli tahat).

Hledal jsem, zda třeba někde není nějaký záznam ohledně oněch her a PhysX v registrech, nic jsem nenašel. Uvidím.. :-|

Ještě k té hře, kde byly problémy, jak píšu výše. Tady je log:

0:00.02 log file version 1.1, created date: 21/12/2013, time: 20:30:50
0:00.02 Cryostasis D3D video driver. Build 2.05 Apr 28 2009
0:08.96 Releasing resources...
0:09.07 TNL: Releasing separated vertex buffers: 0
0:09.07 TNL: Releasing separated index buffers: 0
0:09.07 TNL: Releasing buffers: ok
0:09.07 TNL: Releasing effects buffers 0
0:09.07 ResetGame();
0:09.08 Abnormal termination: Could not initialize PhysX. Please, install PhysX driver.
0:09.08 Shutting down 3d hardware
0:09.08 TNL: Releasing separated vertex buffers: 0
0:09.08 TNL: Releasing separated index buffers: 0
0:09.08 TNL: Releasing buffers: ok
0:09.08 TNL: Releasing effects buffers 0
0:09.29 Shutting down 3d hardware: ok
7:43.97 Game terminated.
7:43.97 End log.

Tak jsem ze Steamu Mirror's Edge stáhnul, při prvním spuštění se má instalovat/ověřit PhysX, Directy atd. a neděje se vůbec, ale vůbec nic. Chvíli se točí to přesýpací kolečko a tím to zhasne. Hra spustit nejde, akorát vypíše v adresáři CrashDumps 12MB záznam. Hru jsem tedy ze Steamu opět smazal zkusil ji nainstalovat z DVD (mám i krabicovku). Výsledek je úplně stejný, po instalaci hru prostě nespustím.

Nepomůže ani nastavení kompatibility s XP SP3, ani spuštění jako správce.

Nápady mi už došly.

No jo, ale minimálně Mafia II, Crazy Machines 2 a Mirror's Edge jsem nainstalované na současných ovladačích měl a žádné problémy nebyly.

Nemohl se opravdu nějak steamáckou instalací posrat OS? Případně tou několikanásobnou odinstalací/instalací PhysX?

Pořád mám odkládanou možnost vrátit se acronisem o 4 týdny zpět, kdy jsem měl nainstalováno jen pár her. A tam zkusit nějakou problémovou PhysX hru nainstalovat. Ovšem když by ani to nezabralo, co pak? Hodit PC z okna ]:(

320.49
Zkouším to. "Housenka" stavu instalace je skoro na konci a tam dlouhé minuty čučí (HDD nešrotí)…

Snad nevadí, že tyhle pokusy provádím v tom režimu Try & Decide. Když se nepovede, jsem prostě restartem v původním systému bez jakékoliv změny.

--
edit: tak ani tyhle ovladače nezabraly :-/

Z logu pádu Crazy Machines 2:

..
Game: Setting up graphics device...
[Init] Initializing DirectX 9 graphics device...
[Init] Graphics Adapter: NVIDIA GeForce GTX 770
[Init] Vertex shader version: 3.0
[Init] Pixel shader version: 3.0
[Init] Texture register count: 8
[Init] Maximum texture size: 16384 x 16384
[Init] DirectX 9 graphics device initialized.
Game: Setting up sound device...
Game: Initializing renderer...
Application: Starting main loop...
[Error] PhysX: The application supplied a version number that does not match with the libraries.
[Error] DirectX 9 graphics device: Reset failed (8876086C).

Jak si vyložit ten předposlední řádek? ::)

Tady se píše:

//wrong version of the SDK is being used
/**
\brief The application supplied a version number that does not match with the libraries.
*/
NXCE_WRONG_VERSION = 2,

To netuším.
Aministrátorský účet, zrušeno UAC.

Nainstaloval jsem i ty starší (legacy) drivery PhysX. Nepomohlo. Odstranil jsem ty nové, nechal jen ty starší. Nepomohlo, pořád stejný error v logu (Crazy Machines 2)

BTW, teď jsem ze Steamu nainstaloval jednu z posledních graficky nadupaných pecek, Batman Origins, nastavil úplně všechny detaily na max (DX11), PhysX na max - a hra jede jak z praku (vsync, fps se nehne ze 60). Ikonka nahoře (mastavení nVidia) oznamuje PhysX - GPU.

Ještě mě napadá, kdybych věděl, které přesně drivery PhysX ta hra potřebuje, že bych v adresáři c:\Program Files (x86)\NVIDIA Corporation\PhysX\Engine\ nechal jen ty konkrétní jedny, zbytek někam přesunul, restartnul PC a vyzkoušel. Naděje na úspěch je ale podle mě mizivá.

Z manuálu:

Co je režim Try&Decide

Režim Try&Decide umožňuje vytvořit v počítači bezpečný řízený dočasný pracovní prostor bez nutnosti instalace speciálního virtualizačního softwaru. Můžete provádět různé systémové operace bez starostí o poškození operačního systému, aplikací nebo dat.

Pokud provedete virtuální změny, které chcete zachovat, můžete je použít na původní systém.

Mezi možná použití tohoto režimu patří otevírání příloh e-mailů od neznámých odesilatelů nebo návštěva webových stránek, které mohou obsahovat problematický obsah.

Když například navštívíte webovou stránku nebo otevřete přílohu e-mailu a na dočasnou kopii se dostane virus, můžete kopii bez problému odstranit a virus se v počítači neobjeví.

Po spuštění režimu Try můžete bezpečně instalovat libovolné aktualizace systému, ovladače a aplikace, aniž byste se museli bát, že se systému něco stane. Pokud dojde k problémům, jednoduše zrušíte provedené změny v režimu Try.

Jednou z nejlepších funkcí režimu Try&Decide je to, že izoluje skutečný operační systém od změn dočasné kopie operačního systému způsobených aktualizacemi. Díky tomu lze aktualizace systému bezpečně instalovat hned, jak se objeví. Když služba Windows Update zobrazí upozornění, že nové aktualizace systému a aplikací společnosti Microsoft jsou připraveny k instalaci, zapněte režim Try&Decide a pokračujte v instalaci aktualizací. Pokud narazíte na jakýkoliv druh problému, můžete změny zrušit a ponechat skutečný operační systém a aplikace beze změn.

Režim Try&Decide můžete nechat spuštěný jak dlouho chcete, protože tento režim „přetrvává“ i mezi restartováním operačního systému.

I po odinstalaci v normálním režimu byly všechny nVidiácké ovladače pryč, místo toho VGA klasika. Nouzák jsem nezkoušel. Asi bych měl risknout tu obnovu z Acronisu (vůbec se mi nechce, nainstalována spousta her..), starou 4 týdny. Horší, když ani to nepomůže, to už by zbývala jen čistá instalace OS, z toho by mě kleplo a nemám na to stejně čas :x:

Pokud jsi tam zkoušel dát poslední "ofi" ovladače, tak ty jsou nějaké vadné (331.82). Mi to šíleně blokovalo i Firefox - místo dvou vteřin se spouštěl 10! Nahodil jsem nejnovější beta nVidia 331.93 a šlape to zase jako blesk.

Zkusím to ještě jednou, odinstalovat a instalovat bez toho "experience". Respektive, mám instalovat vůbec třeba:
- ovladač 3D Vision
- ovladač HD audia
- ovladač řídíví jednotky 3D Vision
- Virtual Audio?

Z tohoto potřebuješ jenom HD audio, žádné experience. Nejdřív teda zase komplet odinstalačka. Teda to je porod... :-)

Zkoušel jsem troje, fungovaly všechny normálně (vyjma tedy těch problémových her). Používám předposlední certifikované.

HD audio na grafice(?) asi taky nepotřebuju.

Zkusím nainstalovat nějakou novou PhysX hru ze Steamu (Batman Origins). Ale jsem už smířen s tím, že půjdu do starší zálohy systému. V ní zkusím nainstalovat ty nefungující hry (které před týdnem fungovaly). Když nepomůže ani to, bude podle mě problém s hardwarem, i když nechápu jaký.

Mám obavu, že pokud je něco zažráno někde v systému, nepomohla by mi teď ani výměna nVidie za AMD. Nějak mi není jasné, jak pak na AMD probíhá instalace PhysX her (vyžadující ovladače PhysX), když nVidia PhysX na AMD GPU blokuje. To se tam ty ovladače narvou silú/mocú a efekty pak počítá CPU?

Oživeno, naprosto tomu nerozumím :)

Po pár týdnech (bez přeinstalace čehokoliv!) jsem zkusil nainstalovat Mafii 2 (Steam) - a hle, jede bez potíží. Zkusil jsem spustit dříve nainstalované Crazy Machines 2 (Steam) a také bez problémů funguje.

Jsou prostě věci mezi nebem a zemí…

Fakt nevím, aktualizace OS od té doby snad neprobíhaly (mám nastaveno na automatiku, microsofťácký "den D" letos ještě nebyl).

Akorát jsem snížil UAC z nejvyššího na default (druhé nejvyšší), ale už dříve, i když jsem UAC vypnul, nedařilo se ty hry rozjet. Napadá mě nějaká aktualizace Steamu, ale tehdy nejely ani hry mimo Steam (třeba Mirror's Edge mám na Steamu, na Originu i jako krabicovku).

Zkusil jsem jen ty dvě hry, Mafii před pár dny a CM2 teď. Se zbytkem počkám, musím předtím udělat kompletní zálohu OS Acronisem a na to teď nemám čas/chuť - a stejně teď Cryostasis, Metro a Mirror's Edge hrát nemíním.

Jakákoliv nově nainstalovaná hra, vyžadující PhysX, funguje normálně. Mám nastaveno (nVidia panel) sledování stavu PhysX akcelerace a to běží z CPU i GPU (podle hry).