Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno zdroj 650W CORSAIR

Zdravím,
při zapnutí PC mi vyhodil hlavní jistič v bytě a po nahození jističe PC už neběží. Měl jsem v rezervě zdroj
450W, tak jsem ho vyměnil a zase fachčí,ale jen na nenáročných hrách jinak PC restartuje.Jsem si vědom,že tento
450W zdroj na moje PC nestačí. Rozebral jsem zdroj a hledal na něm pojistku kterou jsem nenašel no prostě tam není. Měřil jsem napětí za vypínačem a při zap.jsem naměřil 220V ale co mě zarazilo,že jsem naměřil i při vyp.přepínači 150W a přitom přepínač funguje tzn.vypíná i zapíná. Zjistil jsem že nulák jde přes vypínač a fáze
na kostru což nechápu jak je to možný. Na zásuvce mám správně fázi na levé a zdroj už používám takových 5 let.
Ze zdroje nejde žádná šťáva a větrák taky nejde. Prosím o radu. Děkuji předem.

naměřil i při vyp.přepínači 150W

to je teda dosť :-D

Zjistil jsem že nulák jde přes vypínač a fáze na kostru

to je dnes noumáuní Uďo. Fázu-nulák zapája číňan na pripojovacích kábloch 220V systémom eniky-beniky-kliky-béé. Takže keď sa zadarí máš proste fázu na opačnej strane.

A neni to nahodou termistor? "Kapkovy kondik" ma na sebe napisane co? Jak bol priskvareny? Kondenzator moze byt keramicky alebo tantal, a ani jeden sa nemoze nikam priskvarit, je dookola dokonale izolovany. A nedava sa na nich ziadna cepicka
Inac mam taky pocit ze ten zdroj mozes vyhodit, ked to tam skratovalo cez kondiky cosi :)

Pořád to nevzdávám, nevím asi jsem blázen. Co se elektroniky týká,tak jsem lama s vědomostí na bodu mrazu.Ano,vypadá to na keramický,ale mělo to obal takový pogumovaný černý a to tedy nemůže být kondík.
Vím,že když jsem ho očistil od zbytku toho obalu,tak jsem narazil na keramiku zelené barvy.Nevím,ale u kondíku
by měl být asi odpor ne. Prostě ta součástka byla přiškvařená na tom velkým kondíku 400V 470uF.
Našel jsem tu pojistku,která byla zabalená takovým pružným černým obalem a je vypálená. Někde jsem četl,že
pokud ta porucha není v logice toho zdroje, tak je to opravitelný. Posílám foto. Jo a díky za trpělivost
se mnou.

pogumovany obal na to daval cinan a zrejme na to mal nejaky dovod (mozno na to aby ten termistor mohol pritlacit ku kondenzatoru a tak merat jeho teplotu apod)
Farba je nepodstatna moze to byt termistor moze to byt kondenzator, to sa clovek zvycajne na tom docita ked cita pismena.
Ano je mozne ze tam bol nejaky skrat aj ked sa mi to nezda, tak predsa skus vymenit tu poistku ci to zas drbne. Ak hej tak to odnes do zberu odpadu. Take veci sa neopravuju a bude tam zrejme odpaleny spinaci tranzistor a mozno aj dalsich 150 veci okolo.
Fotka je uplne nanic, nechapem co z toho tam mame vidiet.

Najprv je asi dobre pozret sa co je u tej suciastky napisane na plosaku (zvycajne to je popisane) a kam je ta suciastka zapojena. Ak je to zapojene paralelne k tomu velkemu tak to je keramicky kondenzator a musi sa vymenit, za specialny typ ktory vydrzi 400V. Hodnota je na nom napisana. Ak to je termistor tak to je vprincipe jedno potom by to malo ist aj bez neho. Ak to je kondenzator tak zavisi od toho ci su tam paralelne aj dalsie keramiky, ak ano tak odpajkovat alebo aspon merat ci neskratuje (potom ako zdroj nechas aspon 15minut vybit!), ak neskratuje tak to mozes skusit zapnut aj tak jak to je.

Ještě před vypálením pojistky mi to občas při spuštění PC vyhodilo 15A jistič. Diody po měření jsou OK a ten velký kondík 400V 470uF nezkratuje. Před poruchou když se PC spouštělo, tak to bylo jako při zapnutí mikrovlnky,ten začátek s velkým proudovým zatížením.
Ten drátek může být Cu?

Jaký je přesný model toho zdroje?
Jinak, pokud dobrý zdroj zapojený do zásuvky, tak mezi fialovým a černým vodičem na ATX 24pin konektoru musíš naměřit +5V.
Pokud to tam bude, tak můžeš zkusit zdroj zapnout propojením zeleného a černého vodiče na tom konektoru.
http://corbietech.co.uk/wp-content/uploads/2013/05 /ATX_24pin001a1.png
Ale pozor, některým zdrojům se provoz bez zátěže nelíbí.

Ne, že by to tomu zdroji pomohlo, ale označení Corsair 650W nespecifikuje konkrétní zdroj. Existují různé (staré i současné) modelové řady s různou kvalitou. Např. HT650, TX650, VS650, CS650, AX650, RM650..... Tyto zdroje jsou produkty různých (dobrých i pochybných) výrobců, neboť CORSAIR sám žádné zdroje nevyrábí.