Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nejake MDA nebo SmartPhone ?

Zdar, nevim zda mam koupit MDA ci Telefon s operacnim systemem (a jeste nevim zda symbian s 60 3rd nebo windows mobile). Premyslim nad Nokii N80, ktera ma wi-fi, ale nevim zda na symbian je program skype...nebo nejaka VoIP sluzba. Zarizeni by melo slouzit viceucelove- psani poznamek ci delsiho textu, mp3, video, mozno foceni(2MPx), pripojeni k netu a podpora opery nebo podobneho programu.

Vase navrh a napady rad prijmu. Treba s tim mate zkusenosti... diky za rady

Pokud chces neco s operacnim systemem, pak radeji MDA.
Ale pokud premyslis o psani delsiho textu - je jedno jestli na smartphone nebo MDA, radeji na to zapomen. Jde to velmi pomalu.
Podpora foceni na takovych zarizenich neni nic moc. Jde to pouzit jako nouzovy fotak, pokud potrebujes udelat fotku a neni nic jineho po ruce.
Toho internetu si taky moc neuzijes, to rozliseni je dost male. Ale da se s tim zit, zvlast s Operou, ktera dokaze inteligentne zmensovat a preformatovat stanky.

Osobne mam zkusenosti s MDA Compact. Hlavni vyuziti: telefonovani, kalendar, ukoly, poznamky (synchronizace s MS Outlook), cteni knizek, navigace, ...

já jsem na N9500 napsal už docela dost, a nevidím v tom větší problém. Např. do letadla je to geniální. Nemusíš sebou tahat notebook, krásně se ti vleze na stoleček i v turistické třídě made in ČSA.

Na reálné focení jsou všechny tyhle hračky k ničemu, neodpovídá to ( s výjimkou pár modelů) ani levným taiwanským digiťákům. Na net s telefonem moc nechodím, jen čas od času sem na poradnu.

Dneska bych šel (resp. počkal do května) jednoznačně do E90. Hrůzy typu MDA a spol. bych fakt nerozdejchal. Nedávno jsem tomu zkusil dát druhou šanci s HTC TyTN a musím říct slovy holiče/Karajana z Lucie postrach ulice: "Never more". Je to rychlé, je to barevné (přesně ve stylu Maloměkký), ale ta klávesnice, výdrž na baterky a stabilita systému je hrozná.

TyTN že je rychlý? Tos asi zkoušel něco jiného, TyTN je naopak vyhlášený svou pomalostí.
A ještě bych polemizoval s větou "stabilita systému je hrozná". Stabilita wm5 je naopak prakticky 100%, máš moje slovo každodenního uživatele. Na novějších zařízeních už není ani přístupný reset, protože není potřeba. ;-)

Jde o to, ze průměr čočky je velmi, velmi malý. A čím menší průměr čočky, tím menší světelnost a tím víc světla potřebuješ, abys udělal dobrou fotku. A ím horší světelné podmínky, tím víc je riziko rozmazání, protože udržet mobil, aby se nechvěl je problém - je moc lehký.

Souhlas, teď jsem ho opravoval bráchovi a používám ho. PalmOS na něm mi přijde dost nestabilní, ale jako chytrý telefon, do kterýho nebudu nic doinstalovávat je docela vychytanej.
Jako služebáka mám P910i a ten si nemůžu vynachválit. Má to vychytaný tagy (psaní dotykovým perem), kdy člověk píše jakoby psacím. Dá se na tom slušně psát. Má to i malou QWERTY klávesničku, ale tu jsem hnedka odmontoval
Hodně ho využívám ke čtení eKnížek, jeden čas i jako mp3 přehrávač, ale mám malou kartu (128) a nebavilo mě tam každý den sypat písničky.
miniOpera na Symbian taky nemá chybu. Renderuje to dost rychle, umí to přeformátovávat stránky a poradí si i s rámcema.
Co je blbý (nebo jsem nepřišel na to, jak to udělat) je, že nejde bloknout display při volání, takže si uchem vždycky něco naklikám :-).
Měl jsem v ruce MDA III a to je docela dělíčko :). A fotí celkem slušně.

Hmm.. ze bych si mohl koupit MDA III.... nevim..jsem student a hledal bych neco jako nahradu.. na mp3 mam prehravac, ale ma jen 256 MB...dnes uz je to smesne :-/ A foti to jak ?? Nektere fotomobily maji tak 16-20x digitalni zoom a mozna i 3x opticky a redukci cervenych oci a jine blbost, ve kterych se nevyznam --- :-[

Ja cekam na Nokii N95, mela by snad vylezt jeste behem ledna... Jeji velkou nevyhodou je Symbian, ale jinak bych rekl, ze ma same lakave vlastnosti. A podle ukazek, co se obevuji na netu, dokonce pomerne dobre foti - i fotky z tmaveho interieru jsou bez sumu. Krome 5-Mpix fotaku ma jeste ruzne lahudky - jako televizni vystup, 3.6Mbps internet pres HSDPA a 3G, GPS se SiRF III, samozrejme WiFi, atd.

Na delsi internetovani to asi nebude, protoze ma jenom QVGA displej - ale z vlastni dlouhodobe zkusenosti muzu rict, ze uz s rozlisenim VGA si clovek zvykne internetovat i pouzivat vzdalenou plochu docela rychle... a pak je to pohodlnejsi nez sedat k PC nebo k notebooku. V poslednich nekolika mesicich surfuju doma vetsinou z VGA PDA, coz bych urcite nedelal, kdyby to bylo pohodlnejsi treba z notebooku.

Nicmene ted si nevybavuju, jestli ma vubec nejakej telefon nebo komunikator VGA displej, takze bych to zatim videl na kombinaci Nokia N95 + nejake PDA s VGA.

Co se tyce operacniho systemu, Symbian mi pripada mnohem omezenejsi nez windows mobile. Se Skype ani s klasickym voipem na Symbianu nepocitej (nektery Nokie maji sice sveho voip-klienta, ale ten je nepouzitelnej, protoze nepodporuje STUN a neproleze pres NAT, takze v praxi si muzes telefonoval voipem leda tak doma se svoji ustrednou). Na zarizenich s windows mobile je k dispozici zadarmo Skype i klasicke SIP klienty, takze muzes napriklad pomoci voipcheapu volat na pevne linky zadarmo. Windows mobile taky obsahuji klienta vzdalene plochy windows, takze se muzes odkudkoli pripojit na svoje domaci pc a spoustet si aplikace vzdalene na nem. Pri VGA rozliseni uz to ma neco do sebe.

Nicmene ted si nevybavuju, jestli ma vubec nejakej telefon nebo komunikator VGA displej, takze bych to zatim videl na kombinaci Nokia N95 + nejake PDA s VGA.

Fujitsu Siemens LOOX N560 - barevný TFT displej s 480x640
edit: Safra, teď koukám že to fakt není komunikátor! Omluva.

Symbian mi pripada mnohem omezenejsi nez windows mobile.

Naprostý souhlas, nemluvě o množství programového vybavení. Kolega má komunikátor se Symbianem a věčně nadává. Windows mobile je asi nejlepší volba.

Aha..ale Symbian ne neda nahradit windows mobile..jako ze by se prehral treba software u N80 ?! Nebo by se vyplatilo pockat do konce skolniho roku a koupit si N95..cena by snad klesla ?! Hledam prave nejake zarizeni do 15 000 Kc a spis mene, ktere by mohlo dobre fotit a taky kdyby se blesk dal pouzit jako svitilna...coz u K800i urco nejde-taky jsem nad nim premyslel. PDA ani moc nechcu..to uz spis MDA, ale ktere a jak to funguje zatim netusim. Ta N80 ma celkem kvalitni display a i z modelu Nseries je asi zatim nejvetsi... Takze porad jeste nevim a v hlave mam zmatek. Co vy byste teda asi doporucily ?!

a taky kdyby se blesk dal pouzit jako svitilna

::)
To jako myslíš stroboskop?:-D
Jinak na PDA existuje specializovaný soft (Batti ?)kde můžeš změnit i barvu světla a display svítí fakt dost.
Jinak já osobně PDA mám a nedokážu si vynachválit, je to jen věc zvyku. Funkce zůstávají a přidaná hodnota je ...

... no asi velká, že]:)

A ještě si neodpustím komentář:

Co vy byste teda asi doporucily ?!

Asi ses ale ptal děvčat, že?;-)

Tak jsem se před pár dny konečně dočkal - N95 dorazila do Česka. Na ten přístroj jsem byl hodně natěšenej: HSDPA, 5Mpix foťák s dobrými referencemi, vestavěná GPS, výstup na televizi...
Bohužel po důkladném rozvážení musím konstatovat, že ani ten lákavý hardware nepřebije smrtící hendikep v podobě operačního systému Symbian (S60v3) :.(
Rozdíl mezi WM a Symbianem je propastný. Přemýšlel a porovnával jsem dlouho, bohužel v tomhle člověk nic nevykoumá - Symbian je podle mě v této fázi pro jakákoli trochu lepší mobilní zařízení mrtvý OS. :-/
Takže sbohem vytoužená Nokio... pardon, koupím radši něco ošklivějšího s WM6.

Zaury jsou zajímavý, ale bohužel je nikdo v mém okolí nemá, tak se nemůžu přesvědčit.
Jen tak si to kupovat netroufnu - bojím se, že by mi ten linux, zkoušení a porovnávání všech dostupných ROM, shánění a případné úpravy aplikací sebraly víc času než kolik by ho tohle pda ušetřilo...:-)

Jo, baterek není nikdy dost, to máš pravdu.
Ale právě to, že "umí pořádně" věci, které od takového krámu chci, odlišuje platformu WM od konkurence.
Možná to souvisí s tím, že se pro WM programuje hodně podobně jako pro velká windows, takže aplikace vznikají jednodušeji, je možné použít beze změny spoustu už odladěného kódu, atd.

Nechci tady vystupovat jako nějakej billův fanoušek, ale zkrátka používám pda s wm tak často a dělá mi tak dobrou službu, že musim říct: jo, tohle se jim povedlo, dotáhli ty mobilní okna po letech do velmi použitelnýho stavu. A podle všeho se zdá, že šestková verze taky není krokem zpátky.
Jediný, mezi čím ještě rozmejšlím, je nějaký miniaturní zařízení s vistou místo wm6... ale to bude na baterky ještě žravější.

Pohotovosti oni vydržej hodně, několik dnů určitě... ale 6 hodin práce ani náhodou. Zdaleka nejvíc žere wifi a vga displej, jenže bez toho se zas moc dělat nedá.
Samotnej procesor při práci moc často naplno nejede. Když aplikace zrovna v tu vteřinu nepotřebujou výkon, zpomalí se cpu na minimum, takže ono většinou není největší žrout.