Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výroba solární nabíječky

Dobrý den.
Potřeboval bych radu od vás co mám všechno koupit aby vzniklo něco takového.. :) watch
A popřípadě něco třeba i s baterkou? Vůbec nevím jak bych to sestavil, proto bych vás prosil o tuto drahocenou radu! Nějaké rady, kde je to srozumitelně napsáno/ video?
PS: solární nabíječku bych potřeboval na telefon, jelikož často cestuji.... ty solární nabíječky co se prodávají mají malý výkon... takže ta baterka by se nabíjela dlouho... a ze sítě to napájet je na prd.... lepší je pro mě větší velikost, že to nabiju ze slunce 2-3 hod. Něco takového bych koupil, ale nevím co dále s tím :) gwl-sunny-20m-d359945.htm

Díky předem zatím naschledanou

Nikdo není dokonalý, ale vy jste se obzvláště "povedl".

Vše se sice probíralo už v minulém vláknu, ale:
1. Ta "chacha" věc přímo v minulém vláknu, zodpovězeno! FV panel bude složen z článků z amorfního křemíku s nevalnou účinností, navíc plocha jasně napovídá, že to žádná sláva nebude. Vnitřní akumulátor bude Li-cokoliv nejspíše nevalné kvality a malým počtem vybíjecích cyklů, po kterých bude následovat úbytek kapacity. Závěr - za 700,-Kč moc drahé a v podstatě nefunkční.
2., 3. To samé!

1W FV panel nedokáže v našich podmínkách, ba ani v tropech, nabít ten vnitřní akumulátor za den. Pořídit si hračku, kde budu muset vnitřní akumulátor nabíjet každé dva dny i méně z rozvodné sítě nn, abych mohl slavnostně z toho nabít akumulátor v mobilu, mi připadá poněkud pošahané! To už mohu nabíjet VRLA a pak si ho spolu s měničem strčit do batohu. Jenom bych si musel dát dobrý pozor na zkrat.

Pozn.: Čtrnáctiletý žáček by mohl zvládnout na základě dosud nabytých znalostí takovou úvahu:
Pokud vezmu v úvahu, že pro nabití akumulátoru musím dodat přibližně 1,4× větší el. náboj, pak jak výkonný musí být ten zdroj? ...a zde by začal žáček hledat odpověď a aspoň přibližný výpočet...

Tady je příklad toho, jak vypadá cestovní solární nabíječka 5v/800mA:
http://www.rockpoint.cz/nabijecka-solarni-brunton- solaris-4w-usb-338554.html
Vidíš rozdíl v ploše solárních článku mezi tím, co jsi zde dal odkazy a reálem?
Tohle už by bylo použitelné na nabíjení mobilu nebo smartphone.

A tady nějaký článek, aby ses dostal trošku do obrazu:
http://fanda.nova.cz/clanek/hi-tech/solarni-panely -na-cesty-dobiji-nejen-mobil-ale-i-svitilnu.html

Tady máš další odkaz - 40W panel.
http://www.i4wifi.cz/Baterie-a-nabijeni/solarni-pa nely/Solarni-panel-GWL-Sunny-Mono-40-Wp-EUFREE.htm l

Doporučuji věnovat pozornost popisu:
Monokrystalický solární panel s nejvyšší účinností v plném slunečním světle. Tento panel dokáže i při částečně zatažené obloze dodávat výkon cca 10 W a i při zcela zamračeném deštivém dni stále dodává cca 10% svého nominálního výkonu. V případě, že je panel zcela ve stínu, lze počítat se zhruba 5% nominálního výkonu.

Věnuj prosím pozornost tomu, co jsem označil. Srovnej si plochu toho panelu s plochou těch nabíječek, na které uvádíš odkaz. Tento panel by zvládnul dobíjet i náročnější zařízení než je telefon i když nebude slunečný den.
Za slunbečného dne i nějaký ten notebook.

1. je lehký, je to výrobek - shit..... nemá výkon nic, druhý je pořádně zpracován, větší výkon, těžší, to první je hračička pro děti. výhoda 1. ale i nevýhoda je, že je to ohebné - malý výkon...
nic více mě nenapadá.. :) jinak rozhodl jsem se koupit gwl-sunny-20m-d359945.htm + http://www.alza.cz/samsung-nabijecka-do-auta-cadu1 0c-d514355.htm

a spojím to nějak takhle.. viz. obrázek.. kreslil jsem na pc.. ale tak cca.. půjde to?

Poněkud jste si to zjednodušil, ale aspoň se už konečně snažíte.
1. Prvý výrobek je rozložitelný a ve složeném stavu zabere cca polovinu plochy panelu 2. Dále je tu konstrukce - 1. je plast + je tu ten kloub. Vzhledem k hmotnosti 1. je ochrana FV článků asi jen to nejzákladnější. 2. je v hliníkovém rámu a silným ochranným sklem, které by mělo odolat i krupobití - panel je prostě určen pro trvalé venkovní stanoviště, tomu ovšem odpovídá i váha toho panelu. Není uvedeno, z čeho jsou u 1. FV články! Zda je to z amorfního křemíku, nebo monokrystalického - rozdíl je hlavně v účinnosti a životnosti. U 2. je to deklarováno - monokrystal. Další rozdíl je přítomnost měniče na 5V u 1., 2. je čistě holý FV panel.

U vašeho výběru počítejte s hmotností 2.3kg a rozměry, pokud to chcete přenášet, jinak konstrukce panelu by měla být poměrně odolná a určená pro trvalé venkovní umístění. Co vám chybí, je zásuvka 12V a nějaké vodiče o průřezu min 0,5mm^2.

mě jde o to, že to budu používat v autě na zahradě/batoh.. a tam jde o tu cenu (veliksot a hmotnost na to kašlu - má to velký výkon a na slunci nabiju svůj telefon do 3 hodin)
ale mě jde o to spíš že ''autozásuvku'' nepotřebuju, protože ty káblíky tam přindám/přilepím provizorně izolepou/ páječka... :) to ještě dořeším.. a nebo koupím tu zásvuku.. :)

Pokud vám nejdou otevřít zprávy, pak to máte nějaké rozbité (portable) prohlížeče. Tak to překopíruji:
Odkaz jsem snad už dal: asb-12-GES06601496.html. Případně nějaký "autokrám" v okolí, kde by mohli mít i typ na šroubky. Každopádně nápad přilepit to izolepou není moc dobrý a nejen z důvodu přechodových odporů takového podivného řešení. Pájení zase je problém kvůli materiálu kontaktů a vysoké pravděpodobnosti tepelného poškození plastů - pak by se to nedalo případně reklamovat.
Doufám, že ten adaptér odpovídá tomu mobilu.

ta autonabíječka.. nevím jak jinak tomu říkat... mám micro usb.. ano hodí se to k mému.... ale toto je klasická autozásuvka.. já bych to potřeboval do soboty mít abych to vzal zrovna na chatu... objednávka by dlouho trvala + pošta atd.. proto se ptám, kde mám ve (celkem) velkém městě sehnat autozásuvku? Jaké obchody? Benzínka asi ne, ale nějaké autodíly a tak, či ještě něco? (mimo autodílů)

pokusím se najít jedno z toho :) a ta zásuvka musí být nějaká spešl? Nebo nevadí, když je jiná, než ta, co jste poslal? Myslím zakončení..
Jinak ještě jeden dotaz: Nejde z solárního panelu nějaké škodlivé záření? V okolí solár. elektráren je pásmo takové....

Kdo z nás nosí mobil tak, aby byl displej vystavený slunci? Všichni jej nosí v kapse, v brašničce, ...
Má to svůj význam, pokud potřebuješ mobil dobít v místě, kde není jiná možnost, tak jej položíš na sluníčko. Ale o tom, co ta teplota udělá s mobilem se můžeme jen dohadovat.

To můžeš, ale pak se vrátím zpět k tomu, co jsem citoval již dříve:
Monokrystalický solární panel s nejvyšší účinností v plném slunečním světle. Tento panel dokáže i při částečně zatažené obloze dodávat výkon cca 10 W a i při zcela zamračeném deštivém dni stále dodává cca 10% svého nominálního výkonu. V případě, že je panel zcela ve stínu, lze počítat se zhruba 5% nominálního výkonu.

Takže ten pidi foto panel bude dodávat 5% toho, co dodává na slunci. To nebude stačit ani na dobíjení telefonu v pohotovostním stavu.

Aby to fungovalo, musel bys mobil nechat na slunci a to by zase odnesl displej, protoize fotoclanek je soucasti displeje. Proto je to z pohledu konstrukce toho mobilu takove "divne". Pochopil bych, kdyby byl fotoclanek na cele zadniu strane a bylo zajistena telepna izolace, aby se na primem slunci zbytek mobilu nepřehřál.

To je podobná past na peníze, jako třeba odkazované "nabíječky", jen více vyšperkovaná a s "nádhernou" cenou! A navíc stejně tak užitečné.
Problém je, že hustota energie slunečního záření a dosavadní účinnost přeměny na el. energii neumožňuje postavit nabíječ s tak směšnou plochou, jako ty různé "nabíječky". Ale "veřejnost" postrádající rozumu a aspoň základů vzdělání "vyžaduje" tyto hračky ==> rozumný výrobce se nepožene do nejisté výroby aspoň trochu rozumného zařízení, nebo vyrábí skládací systémy jako třeba "GWL", ale také za patřičnou cenu.

Když už takto odbočujeme, tak kromě kalkulaček, které fotočlánek zvládne živit i v místnosti, cylkopočítačů apod. je další použití třeba na hodinkách:
[18044-casio-watches-black-protrek-mens-watch-prw-1  300y-1ver-p24707-6483-zoom-jpg]
Ten proužek kolem displeje je fotočlánek. Interní akumulátor je schopný živit hodinky bez slunce podle výrobce asi 7 měsíců. Jinak se při normálním nošení od jara do podzimu stačí dobíjet.