Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem rychlost větráku u CPU

Prosím poradí mi někdo jak snížit rychlost větráku u mé desky MSI NEO PLATINUM 2?Měl jsem nějaké problémy s Biosem, tak jsem musel dát load Biosu a teď mi jede větrák na 2700 otáček a to je dost hlasité.Předtím mi větrák spouštěl jen na začátku a pak už ne,patrně nebylo třeba a bylo nastaveno spínat až při nějaké tepolotě.Prosím poraďte, bude to patrně někde v Biosu.Mám sice i program CoreCenter, kde mi to rychlost ukazuje,ale nejde to tam asi nijak vypnout.
Prosím tedy o každou radu.Díky moc všem Jenda

Ano, jedná se mi o větrák CPU.Teplotu mi toukazuje 94´F v Celsiu to bohužel nemám,ale bude to určitě málo.Mám obrovský měděný větrák na CPU.Hlavně vím, že mi to dřív jelo bez něj a že se maximálně spouštěl když jsem hrál víc jak 2 hodiny nějakou hru na plný rozlišení.Jinak mivětrák nehučel.
Díky Jenda

No teda stahnout neco od MSI je horor ]:(...

Takze: V BIOSu bez do sekce "H/W Monitor". Zde nastav "CPU Smart Fan Target Temp Select" na nejakou vetsi hodnotu (napr. 60°C). Dale kontroluj polozku "CPU FAN PIN Select" - je tam moznost tri nebo ctyrvodicoveho pripojeni cooleru. Defaultne tam maji 4-pin, coz bude nejspis blbe (vetsina chladicu ma trivodicove zapojeni). Pohraj si s tim.

BTW: jak's flashoval ten BIOS, nasledne jsi jej i zresetoval, ze? Pokud ne, proved Clear CMOS a nastav Setup znovu.

Tak jsem to udělal,ale musel jsem tam vrátit ten 4-pin, protože mi to psalo, že není FAN CPU instalován.Kouknul jsem do bedny a má tam 4 žílový kabel od větrká na desku.Takže jsem tam jen změnil tu teplotu na větší 65 stupňů a je to pořád stejný :-(
Jedině ještě dotaz, jak provedu ten Clear CMOS?Stači vyndat beterku na desce,nebo jak se to dělá?Zkusil bych to pak zase přenastavit.Díky

Dole u SATA konektoru je jumper "JBAT1". V poloze 1-2 je provozni stav, prepnuti do 2-3 smazne BIOS. Pisou:

"You can clear CMOS by shorting 2-3 pin while the system is off.
Then return to 1-2 pin position. Avoid clearing the CMOS while the
system is on; it will damage the mainboard."

takze bacha.

BTW: nacpal's tam spravny BIOS? Te desky existuji (dle layoutu) tri revize a neni jedno, jaky BIOS na jakou revizi vrznes. Presny typ (verzi) zjistis v POSTech (pred vypisem pameti) a "prostudovanim" pismenek natisklych na desce (u MSI to mivaji nekde kolem rozsirujicich slotu). Jestli's flashnul nespravnou verzi, monitoring nepojede (vlastni zkusenosti)...

Nic jsem s Biosem nedělal.Je tam původní.Tedy jestli je to nějaká HW záležitost.Jen jsem přenastavoval nějakteré parametry v Biosu a pak jsem dal LOAD - což je patrně nastavení Biosu na zákldní režim.Určitě jsem žádný BIOS nikam necpal.Snad to píšu srozumitlně, nevím ani zda se dá BIOS vyndat, tak bych ze sebe nerad dělal vola ;-)

Zkusím tedy smáznout ten BIOS.Tím se mi doufám jenom zase "zrestartují" ty zadané věci v Biosu.Nebudu tam snad pak muset nic nahrávat.Nebo ano?Díky nerad bych udělal nějakou kravinu.Je mi jasné, že to udělám při vypnutém PC - myslím ten Jumper 1-2 do 2-3 a zpět.

Tak jsem vše udělal, doladil tam čas a datum a pořád je to stejný.Otáčky 2721.Třeba to tak má být, ale vím, že před tím mi větrák vůbec nejel :-( Budu se ještě pokoušet něco přenastavit,ale už tomu moc nevěřím :-( Když to zresnu, tak jede větrák na plný kule, řev jako hrom a pak pomalu při startu WIN utichá až na tu rychlost 2721,ale i to je ještě dosti hlučné.
Každopádně díky moc za snahu a hlavně za věnovaní času.Kde se dá prosím stáhnout ten manuál?Koupil jsem ten komp a nemám k tomu žádný manuál, ani ovladače :.(

Tady ho mas: http://muj.edisk.cz/soubor/stahni/04022/E7028v1.0.z ip_11.46MB.html

Stahne-li se jako html, prejmenuj na zip (nekdy to e-disk dela) a nasledne rozbal.

Z toho, cos napsal, usuzuju, ze ti monitoring funguje. Jestli ti ventr rve, bude nejspis zasajrajtovany a vyschly (2k7 otacek neni moc). Doporucuji vetrak odsroubovat, vycistit a namazat. Bude-li to dal rusit, zkus nejake SW rizeni (ja pouzivam SpeedFan) primo v oknech. Bacha ale, at neupeces CPU (to je P4 Prescott, co?)...

Nebudem tahat manual (som teraz na dialupe), pises ze to spomali az pri starte Win, a ked nenastartujes Win (ale napr. vlezes do nastaveni BIOSu), tak to spomali tiez? Ak ano tak ta regulacia funguje, ak to predtym slo inac tak si mal inac nastavenia v BIOSe v sekcii HW-Monitoring. Ake tam mas polozky (co sa tam da nasavit)? Nemas tam aj polozku na povolenie regulacie?

Pokud se řízení ventilátoru nedaří pomocí BIOSu,pak bych vyměnil ventilátor za tří pinový a koupil k němu
regulátor.Otáčky bych řídil ručně a teplotu CPU sledoval podle nějakého programu,například Speed Fan,ale
jsou i jiné.Existují regulátory otáček,které lze montovat i do přední stěny PC skříně.