Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem rychlost větráku u CPU

Prosím poradí mi někdo jak snížit rychlost větráku u mé desky MSI NEO PLATINUM 2?Měl jsem nějaké problémy s Biosem, tak jsem musel dát load Biosu a teď mi jede větrák na 2700 otáček a to je dost hlasité.Předtím mi větrák spouštěl jen na začátku a pak už ne,patrně nebylo třeba a bylo nastaveno spínat až při nějaké tepolotě.Prosím poraďte, bude to patrně někde v Biosu.Mám sice i program CoreCenter, kde mi to rychlost ukazuje,ale nejde to tam asi nijak vypnout.
Prosím tedy o každou radu.Díky moc všem Jenda

No teda stahnout neco od MSI je horor ]:(...

Takze: V BIOSu bez do sekce "H/W Monitor". Zde nastav "CPU Smart Fan Target Temp Select" na nejakou vetsi hodnotu (napr. 60°C). Dale kontroluj polozku "CPU FAN PIN Select" - je tam moznost tri nebo ctyrvodicoveho pripojeni cooleru. Defaultne tam maji 4-pin, coz bude nejspis blbe (vetsina chladicu ma trivodicove zapojeni). Pohraj si s tim.

BTW: jak's flashoval ten BIOS, nasledne jsi jej i zresetoval, ze? Pokud ne, proved Clear CMOS a nastav Setup znovu.

Tak jsem to udělal,ale musel jsem tam vrátit ten 4-pin, protože mi to psalo, že není FAN CPU instalován.Kouknul jsem do bedny a má tam 4 žílový kabel od větrká na desku.Takže jsem tam jen změnil tu teplotu na větší 65 stupňů a je to pořád stejný :-(
Jedině ještě dotaz, jak provedu ten Clear CMOS?Stači vyndat beterku na desce,nebo jak se to dělá?Zkusil bych to pak zase přenastavit.Díky

Dole u SATA konektoru je jumper "JBAT1". V poloze 1-2 je provozni stav, prepnuti do 2-3 smazne BIOS. Pisou:

"You can clear CMOS by shorting 2-3 pin while the system is off.
Then return to 1-2 pin position. Avoid clearing the CMOS while the
system is on; it will damage the mainboard."

takze bacha.

BTW: nacpal's tam spravny BIOS? Te desky existuji (dle layoutu) tri revize a neni jedno, jaky BIOS na jakou revizi vrznes. Presny typ (verzi) zjistis v POSTech (pred vypisem pameti) a "prostudovanim" pismenek natisklych na desce (u MSI to mivaji nekde kolem rozsirujicich slotu). Jestli's flashnul nespravnou verzi, monitoring nepojede (vlastni zkusenosti)...

Zkusím tedy smáznout ten BIOS.Tím se mi doufám jenom zase "zrestartují" ty zadané věci v Biosu.Nebudu tam snad pak muset nic nahrávat.Nebo ano?Díky nerad bych udělal nějakou kravinu.Je mi jasné, že to udělám při vypnutém PC - myslím ten Jumper 1-2 do 2-3 a zpět.

Tak jsem vše udělal, doladil tam čas a datum a pořád je to stejný.Otáčky 2721.Třeba to tak má být, ale vím, že před tím mi větrák vůbec nejel :-( Budu se ještě pokoušet něco přenastavit,ale už tomu moc nevěřím :-( Když to zresnu, tak jede větrák na plný kule, řev jako hrom a pak pomalu při startu WIN utichá až na tu rychlost 2721,ale i to je ještě dosti hlučné.
Každopádně díky moc za snahu a hlavně za věnovaní času.Kde se dá prosím stáhnout ten manuál?Koupil jsem ten komp a nemám k tomu žádný manuál, ani ovladače :.(

Tady ho mas: http://muj.edisk.cz/soubor/stahni/04022/E7028v1.0.z ip_11.46MB.html

Stahne-li se jako html, prejmenuj na zip (nekdy to e-disk dela) a nasledne rozbal.

Z toho, cos napsal, usuzuju, ze ti monitoring funguje. Jestli ti ventr rve, bude nejspis zasajrajtovany a vyschly (2k7 otacek neni moc). Doporucuji vetrak odsroubovat, vycistit a namazat. Bude-li to dal rusit, zkus nejake SW rizeni (ja pouzivam SpeedFan) primo v oknech. Bacha ale, at neupeces CPU (to je P4 Prescott, co?)...

Nebudem tahat manual (som teraz na dialupe), pises ze to spomali az pri starte Win, a ked nenastartujes Win (ale napr. vlezes do nastaveni BIOSu), tak to spomali tiez? Ak ano tak ta regulacia funguje, ak to predtym slo inac tak si mal inac nastavenia v BIOSe v sekcii HW-Monitoring. Ake tam mas polozky (co sa tam da nasavit)? Nemas tam aj polozku na povolenie regulacie?

Pokud se řízení ventilátoru nedaří pomocí BIOSu,pak bych vyměnil ventilátor za tří pinový a koupil k němu
regulátor.Otáčky bych řídil ručně a teplotu CPU sledoval podle nějakého programu,například Speed Fan,ale
jsou i jiné.Existují regulátory otáček,které lze montovat i do přední stěny PC skříně.