Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Filesystéme nebo správa souborů - inspirace, existuje?

Ahoj,

už několik dní lovím a upřesňuju jednu myšlenku. Jestli je vůbec realizovatelná, jestli něco takového existuje. Nějak se nedokážu hnout z místa.

Při provozu fileserveru v mojí síti narážím na "obtíže", nebo spíš nepohodlí. Síť využívá několik rodin (příbuzní) a bylo by fajn, kdyby některé soubory si mohli prohlížet navzájem, jiné by měly zústat soukromé. A totéž samozřejmě platí i pro jednotlivce. Zároveň by bylo fajn mít všechny soubory na jedné hromadě, aby se nemuselo prolejzat množství zdílených složek, nejlépe na základě "tagů", které by byly ke každému souboru přiřazeny.

A já pátrám jestli existuje takový filesystém, nebo snad možná program (jako např. microsoft sharepoint), ktarý by splňoval následující:
Řazení a vyhledávání souborů (skupin souborů) pomocí tagů.
Přiřazování tagů souborům (skupinám souborů).
Tímpádem neexistence adresářů, jsou zbytečné.
Možnost přiřazovat práva nad jednotlivými soubory (skupinami souborů) - kdo je může vidět, kdo je může měnit.
Umožní spouštět soubory přímo v asociovaných programech aniž by bylo nutné kopírovat nebo v nějakém dialogovém okně nahrávat soubory.
Samozřejmě sdílený systém.

Našel jsem několik pokusů o tagged filesystém, ale vše je výhradně na lokální stroj a také jsem našel různé dokument management systémy (podobné jako sharepoint), ale vše webové, takže bez přímé možnosti interakce s programy.

Nepřijde někdo s nějakým nápadem?

Děkuji, JR

ohledně FS, technicky by ti mělo pomoci ACL a správné nastavení sdílené kořenové složky (Creator Owner) plus jedné pod-složky "Sdílená data", kde by se přístupová práva povýšila (např. pro authenticated users).

Jinak to co chceš umí např. Lotus Notes, jenže to je taky dokumentový systém.

Jinak jsem našel pár brutalit, ale je otázka, zda je to v reálném prostředí použitelné:

tagfs.html

No, jak jsem psal tagfs, respektive všechny tag filesystemy, co jsem našel jsou výhradně lokální záležitost. Není možné to mít z nějaké sdílené složky.

"Dokumentový systém" by mi nevadil, pokud by ovšem podporoval víc než jen office dokumenty otevřít v nativním editoru.