Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pagefile na začátek disku

Prosím o radu jak přesunout pagefile na začátek disku, nejlépe jestli na to není soft pro winXP. Neřeším zde zda pagefile používat nebo ne (to jen pro některé šťouraly). Vím jen, že dříve to uměl speed defrag od nortona, ale chtěl bych něco pod winXP a nejlépe free.

je mit natavenu pevnou velikost, aby se v prubehu prace nezvetsoval a nezmensoval

mohol by si toto rozpisat? kazdy mi hovori ine, ako by som mal nastavovat pagefile a uz som z toho trochu zmateny. Momentalne mam 768MB (SD)RAM. ako by som si mal spravne nastavit velkost PageFile? Hry nehram, pouzivam Photoshop a okrem toho uz len bezne kancelarske prace a internet.
dakujem za odpoved :-)

Dříve se doporučovalo, aby swap měl velikost ai 2-násobku velikosti paměti.
V dneší době by ses měl řídit rozumem. Pokud bych měl na počítači 2GB RAM, swap bych úplně vypnul.
Ve tvém případě bych začal s velikostí velikost na nějakých 512MB.
V případě, že by to nestačio - systém by hlásil nedoatek (to by už musely být hodně velké obrázky ve Photoshopu), tak bys pamět zvýšil.

Použij Pagedefrag.exe (nevím už, kde roste). Nepřesune sice Pagefile.sys na začátek disku, ono to má stejně jenom kosmetický význam, ale umožňuje defragmentovat tento soubor. A to význam rozhodně má. A nelam si hlavu, jestli je tento soubor na začátku, uprostřed, či na konci disku.

mám samozřejmě nastavenou velikost pagefile "napevno" a fragmentovanou programem pagedefrag, ale štve mě to, že si windousi pamatujou umístění pagefile a když změním velikost tak to stále cpou na stejné místo až někam na konec disku.

Taková myšlenka, když tak mi ji vyvraťte. Než mít swap napevno, není lepší mít nastaveno minimum na nějakou běžně dostačující hodnotu a maximum neomezeně (=volné místo na disku)? . To minimum se nefragmentuje, protože pod něj velikost neklesne a pokud někdy vyjímečně nebude dostačovat, Win si alokují víc.
Myslím, že by to tak bylo pružnější při zachování výhody "nefragmentace".

Ale znamená to snížení výkonu, protože Windows budou s velikostí swapu hýbat - režie navíc.
A velmi často se stane, že jsou programy, které si sežerou tolik paměti, kolik jim systém dovolí (omezení paměťového prostoru pro proces je na Win32 2GB). V tom případě ti swap poroste až na velikost několik GB, pokud takových programů bude víc.

Ano, maly ale sikovny program VoptXP umi presunout swap file na zacatek HDD, kde je rychlost az 2x vyssi nez na jeho konci...

Takze jsem to tak udelal (mmch. na starem nb P166MMX s 2,1GB HDD a WIN98SE to bylo docela znat) a stacila mi na to trial 30d verze VoptXP.

Docela uzitecny tuning tip, zvlaste pro starsi PC. :!:

Nebo také: Žádné čarování s vypínáním/nevypínám pagefile, alébrž použít Pagedefrag. Po restartu (např. po běžném zapnutí a vypnutí počítače - nač dělat restart okamžitě) se udělá defrag všech důležitých systémových souborů (nejvíce ale, samozřejmě, zaujme defragmentace Pagefile.sys).

Zrejme si medzitym zabudol defragmentovat disk.
P.S. ten postup by som radsej nerobil, ptz tak sa swap dostane kdesi doprostred disku (t.j. za vsetky data apod) alebo kde a zbytocne musia hlavicky lietat potom hore-dole, ci budu lietat zavisi ze kde na disku su systemove subory a programy, kde su data, a co sa s PC robi. Uz som sa vyjadroval o defragmentacii vseobecne davnejsie v inom threade, vsetci sa salia za defragmentaciou ale pritom nie je az tak dolezita fragmentacia (system k tomu suboru aj tak pristupuje po kuskoch), ale to, kde je co na disku umiestnene. Preto uvedeny postup radsej neodporucam. A na PC sa ma pracovat, a nie riesit zbytocnosti ktore si ma riesit sam OS :))

Máš na mysli můj postup? To záleží na tom, jak se ti defragmentoval disk. Pokud máš souborovej systém NTFS, tak defragmentace má tendenci ohlásit "vše OK", ale disk je ještě z části fragmentovanej. Možná je to tím. Doporučuju v tom případě spustit defrag víckrát.

Pavel

Ano, ten postup. Na restart jsem nezapomnel.
Spustil jsem defrag nekolikrat dokolecka po sobe, protoze skutecne to na pohled nevypadalo "zahustene", ale nic lepsiho to nevymyslelo.
Pak jsem teda nastavil swap na 2GB a vysledkem je toto

http://img296.imageshack.us/my.php?image=defragsg3. png

V podstate kdyz si odmyslime ten zeleny swap soubor, ktery se vytvoril, tak presne takovy byl muj vysledek po defragmentaci.
Nijak to neresim, zkusim ten specialni soft na defragmentaci pagefile, ale jen mi to prislo divny...

K té defragmentaci souborů: Viděli jste někdy rozložení souborů po defragmentaci? Já ano, a divím se, že těch kousků bylo jenom 300. Ony se totiž defragmentují soubory, nikoliv mezery. Proto je, alespoň podle mě, postup s Pagedefrag vhodnější a rozhodně vede k cíli. A námitka, že je zapotřebí programu třetí strany je rovněž lichá, neboť defragmentace pomocí prostředků Windows nevede ke zrušení mezer mezi soubory. K tomu je je zapotřebí kupř. O&O Defrag, který, na rozdíl od Pagedefrag, není freeware.