Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem V cem vam Linux vyhovuje a v cem ne?

Predem bych chtel rict, ze tento thread neni o hadani se, co je lepsi.
Takze moje zkusenosti jako rekl bych pokrocileho uzivatele Windows s Linuxem, ktery jsem si nainstaloval pred tydnem. Po vyzkouseni nekolika distribuci jsem zustal u UBUNTU, ktery je pro zacatecnika myslim velmi vhodny. I kdyz jsem byl ze zacatku trochu zmateny, rychle jsem si na nove prostredi zvykl a vyhovuje mi.

Plusy:
- neinstaluji si antivirak, firewall, unistaller, defragmenter registru, registr mechanic, ruzne PC mediky a winoptimizeru, je mi jasne ze je to subjektivni, ale prave proto pisu pouze mou vlastni zkusenost a srovnani pouze u mne

- obrovske mnozstvi kvalitniho free softwaru, ne ze bych si soft predtim kupoval, ale aspon nemusim nekde lovit cracky

- rozhodne stabilita a kofigurovatelnost

Minusy:
- system mam nainstalovany na notebooku IBM T30, nechodi mi tam ThikPad tlacitko, cili obecne ne vzdy je podpora veskereho HW, i kdyz jinak mi to rozpoznalo vse automaticky

- linux je malo rozsireny, proto nektere aplikace jako je Origin musim emulovat pomoci Wine

Celkem jsem hodne spokojeny a Linux v uzivatelske prijemnosti predcil moje ocekavani. V praci, kde mam Windows asi u nich zatim zustanu, mam tam hodne specializovaneho softwaru, ale doma asi brzo win partition vymazu a tech par winaplikaci budu emulovat

A co vy kdo mate oba systemy, ktery u Vas prevazuje a proc.

Některé příspěvky na téma "používám linux na desktopu a dobré to je!" (nejen zde v threadu) mne baví velice.

Přijde mi to trochu jako:

"Chtěl jsem vždycky rodinného kombíka, kde bych mohl vozit manželku, děti, věci na chatu, ale ty kombíky stály peníze a vůbec, bylo do nich drahé vybavení a tak dále, vždyť to znáte. Pak jsem uslyšel že se zadarmo rozdávají vyřazené Karosy a zkusil jsem to s nimi. Nejprve to byl trochu problém, ale pořídil jsem si řidičák na autobusy, zvyknul jsem si na řízení a není to tak špatné. Máme obrovský úložní prostor, manželek bych tam mohl vozit celý harém, dětí taky a je tam dokonce interní rozhlas! Sice to není vůbec osobní auto, není s tím kde zaparkovat, žere to sto litrů na sto kilometrů, manželce to nemůžu půjčit a tak musím mít ještě jedno normální auto pro manželku ALE TO VUBEC NEVADÍ, doufám že v příští verzi bude Karosa opravdu dobrý rodinný kombík a svoje osobní auto budu moci prodat a přejít plně na značku Karosa." :-p

Vladimíre, nemám sil číst celý dred, ale můžu ti říct jediné: to co píšeš platí pro lidi, kteří očekávají od linuxu stejné chování, jako od Windows. Linux (i na desktopu) je trochu až zásadně jiný, že často vypadá jako Windows, nebo že se mnoho lidí snaží, aby tak vypadal, je z celkového pohledu podružné. A většina funkcí, které jsou ve Windows (a jejich serverech) integrovány, existuje v podobné podobě i na linuxu. Pokud nechceš nastavovat, klikat atp., pořídíš si nějakou enterprise distribuci s podporou.

Windows mají jedinou velkou výhodu - unifikovanou masu softwaru, od OS přes SW až k serverům, což u linuxu neplatí, tam je to "každý pes jiná ves" :-D Otázka je, zda to stojí za ty peníze. ;-)

ja inac nie som nijak proti vyvoju, ze nieco nove vyvijaju (ked je to narocne na HW nech sa to da vypnut), ale tie prachy co za to chcu (za masovy produkt akym je OS kde sa predpokladaju miliony licencii) tak to fakt je prehnane nech sa nehnevaju s tym nech idu do ...
98 pouzivam dodnes vacsina veci funguje tak co :-) Akurat na novy PC uz bude musiet ist nieco nove 98ky uz na novych PC nefunguju dobre (ze za taky "produkt" vobec chceli prachy) :-)

Problem uz zacina byt aj to ze vyvojari SW uz na W9x nic netestuju, takze niektore veci zacinaju blbnut, napr. najnovsia verzia SW na danove priznanie mi vypisovala ze 31.12. nie je platny datum (no co, nemecky vyvojari :-D), na XP to vraj islo vpohode...

Ma normalne desi kolko bude verzii Visty (tusim 5 ci 6), to aby som sa pripravil na to ze program X pojde na jednej verzii a na inej bude blbnut apod... :-)

No tak třeba schválně, kde v Linuxu najdete ihned po ruce tlačítko Start, kde zároveň můžete počítač i vypnout? Nikde - a teď argumentujte, i když asi nebudete mít jak. Jinak já už se těším na Vistu, viděl jsem zatím jen náhled ikon a musím přiznat, že jsou skutečně mnohem více barevnější a hezčí než ty v XP, natož v Linuxu, kde prý snad ani ikony kolikrát nemají vůbec :))

Přeji vám hodně štěstí i s vaším Linuxem, však vám ho vůbec neberu, já si radši počkám na Vistu a zatím zůstanu u svých odladěných Windows XP SP2 Czech Version. Stejně tak jako já vám nenutím Windows XP ani Wistu, vy mi nenuťte váš Linux. Nezapomenu na otřesný zážitek, jak kamarád na černé obrazovce svítivým bílým písmem potřeboval napsat český znak "ř" a jak u toho tehdy nadával.

Nevím, na vlastní oči jsem viděl, jak mačkal klávesu "ř", a stále mu to psalo pětku. Zkoušel to tolikrát, že jsem mu stále musel říkat: "už to nezkoušej, to ti tu pětku bude psát pořád, to musíš mít Windows XP SP2 Czech Version, abys mohl napsat správně ř". Nakonec mi dal za pravdu a já jsem mu pak pomohl s instalací Window XP SP2 Czech Version a on říkal: "tak schválně je to poprvé a co to napíše? - a výsledek byl správné "ř", nikoli pětka.

Tak já ve svém Linuxu Mandriva,mám podobné tlačítko na spodní liště vlevo.Má tvar hvězdy,jmenuje se Hlavní
nabídka panelu.Po kliknutí se rozbalí menu,ve kterém je mimo jiných nabídka Odhlásit a zde lze PC vypnout,restartovat,nebo ukončit současnou relaci.Kdo nevěří,tak at někoho požádá,kdo má Linux Mandrivu a
podívá se.Za jiné linuxové distribuce nemohu mluvit,ty neznám.

samozrejme to vypada podle toho jak si to nastavis. V Gnome i KDE ( i v jinych grafickych prostredich ) existuje tlacitko menu, ktere je pri instalaci pritomno na hlavni liste. Ja osobne mam tlacitko vypnout primo i na hlavni liste ( nemam Mandrivu )