Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem V cem vam Linux vyhovuje a v cem ne?

Predem bych chtel rict, ze tento thread neni o hadani se, co je lepsi.
Takze moje zkusenosti jako rekl bych pokrocileho uzivatele Windows s Linuxem, ktery jsem si nainstaloval pred tydnem. Po vyzkouseni nekolika distribuci jsem zustal u UBUNTU, ktery je pro zacatecnika myslim velmi vhodny. I kdyz jsem byl ze zacatku trochu zmateny, rychle jsem si na nove prostredi zvykl a vyhovuje mi.

Plusy:
- neinstaluji si antivirak, firewall, unistaller, defragmenter registru, registr mechanic, ruzne PC mediky a winoptimizeru, je mi jasne ze je to subjektivni, ale prave proto pisu pouze mou vlastni zkusenost a srovnani pouze u mne

- obrovske mnozstvi kvalitniho free softwaru, ne ze bych si soft predtim kupoval, ale aspon nemusim nekde lovit cracky

- rozhodne stabilita a kofigurovatelnost

Minusy:
- system mam nainstalovany na notebooku IBM T30, nechodi mi tam ThikPad tlacitko, cili obecne ne vzdy je podpora veskereho HW, i kdyz jinak mi to rozpoznalo vse automaticky

- linux je malo rozsireny, proto nektere aplikace jako je Origin musim emulovat pomoci Wine

Celkem jsem hodne spokojeny a Linux v uzivatelske prijemnosti predcil moje ocekavani. V praci, kde mam Windows asi u nich zatim zustanu, mam tam hodne specializovaneho softwaru, ale doma asi brzo win partition vymazu a tech par winaplikaci budu emulovat

A co vy kdo mate oba systemy, ktery u Vas prevazuje a proc.

OK.

Linux+ : dobrá platforma pro tradiční unixovské aplikace. Bind, ipchains, textové terminálové služby a s tím související aplikace jako pine, lynx, vim, dosemu (pro sdílení legacy DOS aplikací), web server, databázová platforma (Oracle), virtualizace (hostující OS s Vmware), XServer jako grafický terminálový server (bohužel chybí rozumné desktop aplikace a jakýkoliv admin nástroj pro TS). V nouzi ujde jako DC (Samba) a fileserver (Samba, NFS nehovím).

Linux- : cokoliv byť jen vzdáleně související s desktopem. Plain and simple.

neinstaluji si antivirak, firewall, unistaller, defragmenter registru, registr mechanic, ruzne PC mediky a winoptimizeru

Tohle nedělám ani ve Windows. Ad firewall, ten máš v linuxovém systému vždy.

obrovske mnozstvi kvalitniho free softwaru, ne ze bych si soft predtim kupoval, ale aspon nemusim nekde lovit cracky

Obrovské množství softwaru? Dejme tomu. Ale kvalitního? BWAHAHAHA :-)

rozhodne stabilita a kofigurovatelnost

Stabilita jako platforma na server? Ano. Ale o tom že je KDE nebo GNOME, aplikace typu OO nebo firefox stabilní by se dalo s úspěchem pochybovat.

Ad konfigurovatelnost, s tím nemám problém ani na Windows. Za ty základní klikátka je potřeba vidět...

Linux používám asi půl roku,před tím jsem měl Windows 98 SE.Dočetl jsem se,že pro
začátečníky je vhodná Mandriva,zakoupil jsem krabicovou verzi 2006,dvě knihy a
instalační CD s OS a programy.

1.velkou předností je mnohem větší stabilita vůči Win 98 - známé modré obrazovky.

2.došlo k zrychlení připojení k internetu (mám bezdrátové modemové GPRS) domnívám se,
že ve Windows připojení zpomaluje antivirový program,který běží na pozadí.

3.výhodou je,že k samotnému OS už je dodáván i další software,který lze nainstalovat
při instalaci OS.

Co je dle mého názoru v Linuxu problematické vůči Windows,je instalace programů.
Balíčky RPM ještě docela ujdou,ale instalace z příkazové řádky mi moc nevyhovuje.
Někdy se mi program vůbec nepodařilo nainstalovat.V tomto směru jsou Windows mnohem
jednodušší.

Ale jinak jsem se rozhodl u Linuxu zůstat,hry nehraji,e-maily a internet funguje
bez problémů,Windows již téměř nepoužívám.

Priznam se, ze tenhle prispevek me velmi potesil. Ostatne i ten co tohle vlakno zapocal. Nejedna se totiz o nazory nejakych OS guru, nybrz o nazory obycejnych uzivatelu, kteri temi guru nikdy nebudou. Hlavne proto, ze jimi byt nechteji. Tito dva jen prekrocili svuj stin a objevili ( a nebali se objevit ), ze neexistuje jen jediny OS. To co brani nastupu alternativnich OS je lidska lenost. Je sice hezke, ze uzivatele odvrhnou jiny OS protoze se slovy ze "se to ovlada uplne jinak", ale nemysli uz na to, ze Microsoft OS pouzivaji uz nekolik let a ze kdyby tento jiny OS pouzivali stejne dlouho, budou jim naopak windows pripadat cize. V ovladani modernich OS ( na uzivatelske urovni, tedy pousteni programu, instalace programu pres klikatka apod. ) je dnes rozdil jen v tom, ze v levo dole neni START, ale treba jablicko.
Velkou vinu v neinformovanosti a strachu ovsem nese i nase vlada, potazmo vdelavaci system. Pracuju s mladezi uz dost dlouho na to, abych vedel, ze kdyz osmilete dite posadite pred pocitac, bude za hodinu umet ovladat windows stejne jako jine operacni systemy, kdyz mu to nalezite predvedete. Bohuzel v nasem vzdelavacim systemu, pokud jedinec nezacne sam stourat, setka se pouze s produkty Microsoftu a malokdo se zmini o necem jinem.
Kazdopadne za tyto dva prispevky dekuji a budu doufat, ze se v budoucnu budeme setkavat vice s "uzivatelskymi" dotazy i na jine OS nez windows.

Jo jo, souhlasim s tebou.
Já teda před nedávnem odstranil Ubuntu (však víš proč), ale to nebylo leností. To bylo tím, že zkrátka nemám osobně čas si hrát a zkoumat kde co, abych rozchodil to, co v XP funguje nativně již od počátku. Někdy bych zase rád Linux pozval k sobě do počítač.

Mám velmi podobný názor. Zkoušel jsem jako desktop nasadit už pár linuxových distribucí, věnoval jsem se každé tak týden a obvykle mne komplikovaná řešení některých ve windows jen maličkostí po čase odradila. Myslím si však stále že Linux má na desktopu svoji budoucnost, je to jen otázka času a vychytání chybek v uživatelské přitulnosti. Když jsem s linuxem experimentoval nebyla to jen zklamání z výše uvedeného, ale i řada velmi příjemných překvapení z funkcí které se mi ve windows patrně nikdy nedostanou do rukou - například velmi jednoduchá a přehledná instalace nových aplikací, systém sám se staral o jejich pravidelné aktualizace (nejen o aktualizace sebe sama jako je to v případě windows), spousta dobrých nápadů je v desktopu GNOME i KDE z pohledu běžného uživatele jako jsem já, takže já opravdu doufám, že se to jednou dotáhne do stádia kdy na linux přejdu definitivně, časem :-)

programovani v jakem jazyce? nebo chces programovat primo operacni system. OS linux stoji obecne jen neco snahy nebyt liny a nebat se cist dokumentace a navody.

Linux je free . Ale distribuce může být placená a může stát i mnoho tisíc. Většina distribucí se dá stáhnout a používat zdarma, ale jsou také distribuce, které mají placenou verzi a nebo obě: Linspire x Freespire , Xandros x Xandros Open Circulation Edition . Mandriva má klub, jehož členové mají za poplatek různé výhody, například si mohou stáhnout distribuci přednostně atd...

Pro ty, co si rádi hrají se vzhledem Windows mám tip: http://linuxtracker.org/torrents-details.php?id=342 9
a pro ty, co by chtěli linux ve screensaveru : http://linuxtracker.org/torrents-details.php?id=341 0

- slozita instalace programu

Tak ti nevim, asi je to o tom se kterou verzi/distribuci linuxu mas zkusenost, ale prave extremne snadna instalace/deinstalace programu (a jejich automaticka aktualizace) je to co mne na linuxu velmi vyhovovalo (zkousel jsem Linux UBUNTU 6.10), s 3D hrami a podporou 3D jsem také nemel nejmensi potize (vlastnim uz trochu starsi kartu GeForce 6800GT) a cely desktop jsem provozoval v 3D rezimu XGL (znás to takové ta blbost kdy desktop je natazený na povrch vsech stran krychle a okna pri presouvání vselijak vlají) :-)

pre mna linux znamena viacrocnu bezproblemovu prevadzku serverov. napr na hlavnom servri mojej siete som za 4 roky zaznamenal raz vypadok ked zatuhlo jedno eth rozhranie (pomohlo down/up) a raz mi vypadol z routovacej tabulky jeden subnet. inak ma server uz 900dnovy uptime.
na desktope resp na na nb vsak pouzivam xp kvoli roznym programom a vychytavkam a nedostatku casu riesit rozne potencionalne hw a sw problemy.
prave teraz absolvujem dalsi pokus aby linux prerazil ako majorinty system aj na mojom novom nb a hned prvy problem mam s xkami ktore sa odmietaju spustit (zatial neviem preco;o)).

Pracuju prevazne ve Win, par desitek hodin jsem stravil i v Linuxu. Moje postrehy:

plusy u Linuxu:
- vyborna cena
- rychlejsi reseni problemu samotneho OS
- nizsi hw narocnost pro dosazeni stejneho efektu jako Win

plusy u WinXP:
- lepsi podpora ze strany vyrobcu HW (nejen GPU)
- instalace "na jedno kliknuti"
- nesrovnatelne vetsi mnozstvi aplikaci, her... (pravda, placenych, ale lepe mit moznost neco koupit za vyssi peniz, nez kdyby to vubec neexistovalo)

plusy obojiho:
- stabilita
- spousta kvalitnich free programu

minusy obojiho:
- ta komunita debilu, kteri se kolem sveho OS shluknou a tvrdi, ze vsechno ostatni sux a to jejich rulez

Souhlas :-)

Jen s tou snadnou instalaci bych to jako plus vyhradne pro win xp opravdu nevidel. V ubuntu jsem instaloval aplukace tak ze jsem ve start nabidce zvolil pridat ubrat programy tam jsem si vyhledal v obrovskych (universe) repozitarich program ktery mne zajimal a prakticky jen na to jedno kliknuti jsem ho take nainstaloval ... takze v tomhle ohledu uz linux myslim prerostl windows :-)

Pár lidí tady zmínilo jako mínus linuxu horší instalaci programů, ale mně se naopak líbí, že nemusím stahovat, ukládat a spouštět nějaký exáč a potom se proklikat spoustou obrazovek.
V linuxu jenom napíši apt-get install jménoSW nebo yum install jménoSW a je to :-)
A když náhodou ten SW není v mých oblíbených repozitářích (opravdu výjimka), tak si balíček vyhledám nebo vyrobím sám nebo si to prostě zkompiluji.
Pravda, tu a tam se vyskytně nějaký problém. Třeba když chci přehrávat MS paskvily typu *.wm nebo *.asf. Ale vše se dá rozchodit.

Sám považuji za největší výhodu linuxu, že kdykoliv se mi něco posralo jak na serverech nebo na desktopu, tak se to vždy dalo vyřešit, opravit. Ve Windows jsem před pár lety, kdy jsem spravoval Win servery vždy trnul, jak "to" dopadne, abych nemusel obnovovat produkční server.

Sám používám v práci linux, doma máme linuxy i windowsy a s obojím jsem vcelku spokojen.

neviem odkial si zobral ze apt-get a yum su v linuxe;o). zatial ta necham v tom zit.
preco linux nie? napr preto ze na novy standardny nb asus s celeron (ati 200 grafika + prislusenstvo) mrzne pri instalacke akehokolvek 2.6 kernelu. zatial som okolo toho nic nevygooglil

Treba si uvedomit ze diskusiu cita aj clovek neznaly pomerov a po tvojom vyhlaseni zacne hladat ten apt-get a yum a co tak asi najde ked nema zrovna to spravne distro? Ved ty si predsa povedal ze to je v tom linuxe a ono to tam neni. Jak je to mozne? Oklamal si ho proste;o).
Chudak skonci na
bash-3.00# yum
bash: yum: command not found
bash-3.00# apt-get
bash: apt-get: command not found
bash-3.00#
a zbytocne zanevrie na linux.

ja mam velice nestandartni NB ( IBM, to mluvi za vse ) tez s ATI a naopak bez problemu.

hpet myslis ako HPET Enabled v BIOSe (high precision event timer) alebo nejake ine hpet? Nejak teraz ma ine hpet nenapada :) S tym by nemal byt problem, ked tak nieco vyrobca zmrvil v BIOSe. Ale pravdupovediac neviem ako na to linux reaguje ale na nase BIOSy davame defaultne HPET na enabled uz nejaky rok (na intel chipsetoch) a zakaznik nemal problem o ktorom viem ze pouzival linux.

P.S. aha ale on mozno nepouzival x-ka :i: len nejake male distro bootovane z compactflash.
Ale aj tak pozrel by som ci nie je na ten NB novy BIOS...
P.S.2. vdaka za info, dobre vediet ;-):-)

ano myslim hpet ktore myslis ty. pri instalacii hocijakeho kernelu 2.6 rady pri boote vytuhol instalator pri tejto hlaske (pri debiane sa mi podarilo dostat este 2 hlasky z neho dalej co ma zmiatlo a chvilku som sa pri googleni zacyklil a siel nespravnym smerom). nb je rady a9rp. takze som spustil netovu instalaciu debianu a s hpet=disable a teraz cakam na dotahanie balickov. som zvedavy hlavne na xka

Ja len k tomu

nechodi mi tam ThikPad tlacitko

taketo veci zvyknu byt proprietarne riesenia vyrobcu notebooku (t.j. nic standardne t.j. nemoze k tomu byt nic v standardnom OS) a vyrobca notebooku k tomu robia nejaky ovladac/aplikaciu ktorra to ovlada. Takze kukni na stranky vyrobcu NB k tvojmu typu notebooku, ci vyrobca nieco urobil aj pre linux. Ak nie tak treba nadavat na vyrobcov HW ze podporuju len jednu komercnu firmu.
Bohuzial niekedy je v NB takychto proprietarnych srandiciek riesenych specialnymi aplikaciami a ovladacmi (a niekedy len pre win) napchatych dost velke mnozstvo, takze ak chce clovek linux tak popozerat najprv notebooky ze ci a ktory ma nejaku podporu aj pre linux. Ja som to moc neskumal ze ci/ktory vyrobca nieco ponuka, notebook mam 4roky stary aj s nalepkou Win98SE (t.j. su uz zaplatene), nema pre mna z casoveho hladiska vyznam pokusat sa cpat tam nieco ine.

na thinkpadu lze zprovoznit i toto tlacitko.. je mu normalne prirazena KEYMAP, jen ji nadefinovat. Jen me nenapada, jakou funkci bych mu mel priradit. Ostatni funkcni tlacitka funguji dokonce i s grafickym zobrazenim ( hlasitost, jas ) ihned po instalaci ( Ubuntu 6.10 )
ve windows je ihned po instalaci ( ne z preloadu ) spravce zarizeni plny zluzych trojuhelnicky s vykricniky.

Některé příspěvky na téma "používám linux na desktopu a dobré to je!" (nejen zde v threadu) mne baví velice.

Přijde mi to trochu jako:

"Chtěl jsem vždycky rodinného kombíka, kde bych mohl vozit manželku, děti, věci na chatu, ale ty kombíky stály peníze a vůbec, bylo do nich drahé vybavení a tak dále, vždyť to znáte. Pak jsem uslyšel že se zadarmo rozdávají vyřazené Karosy a zkusil jsem to s nimi. Nejprve to byl trochu problém, ale pořídil jsem si řidičák na autobusy, zvyknul jsem si na řízení a není to tak špatné. Máme obrovský úložní prostor, manželek bych tam mohl vozit celý harém, dětí taky a je tam dokonce interní rozhlas! Sice to není vůbec osobní auto, není s tím kde zaparkovat, žere to sto litrů na sto kilometrů, manželce to nemůžu půjčit a tak musím mít ještě jedno normální auto pro manželku ALE TO VUBEC NEVADÍ, doufám že v příští verzi bude Karosa opravdu dobrý rodinný kombík a svoje osobní auto budu moci prodat a přejít plně na značku Karosa." :-p

trosku to pokrivkava. karosa vs kombik su veci co sa daju jasne porovnat. karosa nevyhovuje nikomu (apson nepoznam nikoho kto by sa na tom vozil na chatu) kdezto linux vyhovuje sice minoritnej ale predsa len nie zanedbatelnej skupine ludi.
linux na desktope svoje miesto ma pretoze poznam x ludi ktorym vyhovuje a splna ich poziadavky a to lepsie ako windows. na masove rozsirenie je to vsak malo. moje poziadavky na desktope nesplna a preto ho pouzivam ako serverside riesenie.

Pises nezmyselne porovnania. Ked je nieco karosa, tak to je Windows. Hlavne okruhle a priesvitne okna su strasne potrebne.
Ak chces diskutovat na takuto temu tak zacneme pekne od zakladu, napr. Operating_system,

An operating system (OS) is a computer program that manages the hardware and software resources of a computer. At the foundation of all system software, the OS performs basic tasks such as controlling and allocating memory, prioritizing system requests, controlling input and output devices, facilitating networking, and managing files. It also may provide a graphical user interface for higher level functions.

To su zakladne ulohy OS, nic sa nedeli na desktop ani na server ani na nic, toto ma OS robit vzdy na kazdom systeme. Bodka. Vsetko ostatne je navyse.
Takze a) zakladne veci ak to chcem porovnat co sa tyka stability napr. pamatoveho systemu, tak je IMHO linux na tom lepsie, aj pre desktop.

Dalsia vec je ze co je v ktorom systeme navyse. V linuxe su potrebne veci, napr servery a aplikacie atd. Vo Win su navyse nebezpecne a nefunkcne nezmysly typu OLE, DCOM, a podobne virus friendly zalezitosti, a este ma Win bomba okruhle GUI ktore len zere vykon. Zas mi vyhrava linux.
U linuxu to co je navyse, nezdrzuje ostatne veci (t.j. neplati vztah ze autobus je pomalsi alebo horsi, ako to plati u aut). Zato u Win to GUI a defrag na pozadi apodobne nezmysly zdrzuje ostatne veci, takze pomaly autobus je Windows.

P.S: a to niesom ziaden linuxak, linux pouzivam len vynimocne ak treba nieco otestovat pre zakaznika.

Jistě, automobil jako automobil, operační systém jako operační systém. Držme se definic, nic nás nedonutí auta dělit na autobusy a osobní vozy. Jinak Karosa mnohem lépe sedí v zatáčkách, je to tudíž lepší kombík.

PS. OK, budu házet hrách na zeď. V linuxe je grafický subsystém terminálovým serverem který vůbec není optimalizovaný na lokální použítí. Jak je to užitečné nebo bezpečné pro desktopové použití? To je jen jeden z mnoha příkladů. Možná máš nějakou představu o DCOM a COM+, ale myslím že u linuxu ani nevíš co hájíš (jen dojem, no offense).

PPS. v čem je OLE virus friendly??

Tak to jsi na tom lip, ja uz ani nevim, ze bylo pred tydnem utery:-), myslim, ze by jsme se stejne neco dozvedeli. prece jen to co lidem kteri o tom(IT)neco vi prijde spousta veci uplne samozrejmych a ani si neuvedomuji o kolik prevysuji bezne smrtelniky ve znalostech. BFU o tom nema vetsinou ani paru. Vim to sam ze sve zkusenosti stare cca tyden, povazuju se za uplneho amatera v IT a kamos si nechal nainstalovat XP na pocitac z doby kamenne a strasne jsem se pri kecani s nim podivil kolik ze toho vlastne oproti nemu vim(pritom vim, ze proti lidem z teto poradny nevim nic) a prisel mne uplne blbej a neschopnej a nechapal jsem, ze uplne zakladni veci nevi a chvilkama jsem uz malem ztracel trpelivost. No a pak jsem si v klidu doma uvedomil par veci a prisel jsem na to, ze sice nevim nic, ale ze je spousta lidi, kteri vi jeste vetsi ho...:-D, ale to neni ta pointa, pointou je to, ze jsem si uvedomil jakou sluzbu tady delaji lidi jako jsi ty, JF, Karel a spousta dalsich(nechci ted jmenovat, abych nekoho nevynechal). Kdyz si totiz uvedomim, ze takovych "inteligentu" jako jsem ja a nedej boze muj kamos zavita na poradnu denne treba jen 5 a vy jim porad dokola omilate to stejny, tak je to neuveritelny a ja bych to nikdy nevydrzel. Navic vzhledem k tomu ze jsem z nej mel dost ja, ktery vi pouze o neco vic nez on a kdyz vezmes rozdil ve znalostech mych a treba dalsich moderatoru tady, tak je to jeste vic obdivuhodny, protoze pro takove lidi je prece mnohem vic veci uplne samozrejmych nez pro me.Tak jsem sice trosku odbocil, respektive to rozvedl jinam, ale proste me to napadlo v souvislosti s touto debatou a tak jsem to napsal, i kdyz jsem muj prispevek vys myslel spis jako rypnuti;-)

:-) U flamewarov neber vsetko vazne, nazory mozu byt (a su) aj zaujate. Ciastocne pisem vo flame len vseobecne, mozno aj polopravdy aby som nastval Vladimira ]:)
Dolezite su naozaj skusenosti ludi, co im vadilo a co vyhovovalo, radsej treba prenechat priestor im. Potom sa da diskutovat vecne, ku konkretnym veciam, take informacie maju potom aj nejaku hodnotu.

chtel jsem se zapojit do diskuse, ale vzpomel jsem si na posledni klani.. Vladimir proste neuznava na desktop nic jineho nez windows :-D precti si tu ten clanek "Why I hate windows".. o vhodnosti na desktop bych se hadal :-D

Neviem ako je optimalny graficky subsystem v linuxe, nikomu ale nic nebrani urobit nieco co je optimalnejsie, druha vec je ako dolezity je optimalny graficky subsystem? Nie su skor dolezite ine zakladne funkcie OS, co som menoval vyssie, napr. sprava pamate, HW prostriedkov, suborovy system, no ze by v nich Win nejak exceloval, tak to fakt by som fakt netvrdil. Je uz od MS vobec nejaka specifikacia NTFS, alebo to stale programuju v kazdej verzii Win len nahodne ako ich momentalne napadne? :-) Nechci mi tvrdit ze NTFS W2k je rovnake s NTFS XP. Co je s tymi tajnymi Win datami co su len tak placnute za MBR a kvoli ktorym tu nedavno mal niekto problem instalatorom Win vytvorit particiu? :-) To ma byt akoze dobre urobena sprava suboroveho systemu? :-)

P.S. ja neobhajujem linux, ja nadavam na Win :))

Vladimíre, nemám sil číst celý dred, ale můžu ti říct jediné: to co píšeš platí pro lidi, kteří očekávají od linuxu stejné chování, jako od Windows. Linux (i na desktopu) je trochu až zásadně jiný, že často vypadá jako Windows, nebo že se mnoho lidí snaží, aby tak vypadal, je z celkového pohledu podružné. A většina funkcí, které jsou ve Windows (a jejich serverech) integrovány, existuje v podobné podobě i na linuxu. Pokud nechceš nastavovat, klikat atp., pořídíš si nějakou enterprise distribuci s podporou.

Windows mají jedinou velkou výhodu - unifikovanou masu softwaru, od OS přes SW až k serverům, což u linuxu neplatí, tam je to "každý pes jiná ves" :-D Otázka je, zda to stojí za ty peníze. ;-)

Kolik je vlastne u nas nebo na netu k dostani OS ?!! A kterej z nich ( z linuxu) se nejlepe hodi pro zacatecnika a tvorby programu a jinych veci pomoci programovycich jazyku a kde se daji sehnat dobre informace (trba o html, flash, java, C++, delphi, php a mnoho jinych ??) ?!!!!!!!!!!

S linuxem si hraju delší dobu, ale jen jako klikač. Zkoušel jsem kdysi SuSE 6.4 Evaluation Edition, kdysi taky Mandrake , které mi vypálili na vypal.cz -asi to byl Mandrake 8, pak WinLinux 2000 . Předloni jsem začal zkoušet každou distribuci, co mi přišla pod ruku - od Slax4 přes Mandrivu One a od Mandrivy odvozené MCNLive , pak ABC linux, Mepis, Linspire, Xandros, Novell Linux 9.3, PCLinuxOS, Ubuntu a Kubuntu a od nich odvozené BeatrIX a BeafanatIX, Dynebolic, japonský Accelerated Knoppix a japonské Berry ( samozřejmě anglicky), Gentoo 2006.1 spuštěné ale jen live CD, pak mrňavý Damn Small linux, Featherweight linux ....

Nakonec jsem skončil u Kubuntu 6.10, ke kterému jsem došel od 5.10 . S HW nemám problém, rozchodil jsem všechno bez zvláštního úsilí, jen bych uvítal, abych se dostal na NTFS oddíl na disku stejně snadno, jako ve Slax 5.1.8.1 , nebo MCNLive . PC používám na internet a multimédia, na hry téměř vůbec.

Linux používám proto, že chci být nezávislý a chci mít legální OS . Doma máme trvale užívané 3 počítače a další dva v koutě a kdybych měl na všechny kupovat OS, tak by mě to stálo celkem dost peněz. Před vánoci jsem koupil za 3 200 kč PC s AthlonemXP 2000+ , DVD vypalovačkou a OEM NERO a v ceně byly i Windows XP Pro ( na case nálepka, originální CD, značka Brave, původně asi z nějakého podniku), tak má dcerka na kompu Windows.
Další důvod, proč mám linux je, že chci vypadat zajímavě a můžu ještě strašit děti, že jim ho nainstaluju taky :-) .
Poslední legraci jsem si s Kubuntu zažil včera- když jsem přišel domů, u mého PC u spuštěného Kubuntu seděl starší syn, který si zapamatoval heslo uživatele, které jsem mu kdysi řekl ( jméno jedné maďarské vesnice).
Já jsem heslo potom změnil( nové mělo být : ježovka), ale do okénka se nezadává opětovně kvůli překlepu a já se překlepnul :-) . Bušil jsem do klávesnice ježovka, pak kežovka,jeržovka, jržovka ... ale bohužel :-(
Ve Windows bych si věděl rady, ale tady mi nezbylo , než instalovat znovu ( stejně jsem měl systém trochu
"bloated" :-) ). Data jsem si přesunul z Home LinuxReaderem na druhý oddíl, zrušil původní, vložil CD s Kubuntu a zatímco jsem trousil moudra tady na poradně a na poradně na Živě ze spuštěného live systému, Kubuntu se v tichosti na pozadí instalovalo. Než jsem šel spát, naklikal jsem v Synapticu aktualizace a nechal je stahovat a instalovat. Ráno jsem měl čerstvé voňavé aktuální Kubuntu .

No, to je nevyhoda windows a marketingova stretegie Microsoftu, ze si nemuzes produkt pred koupi radne vyzkouset :-D

Já vím, že to jde, ale měl jsem systém fakt dost " nafouklý ". Vše sice fungovalo, ale nějak jsem nebyl spokojen. Navíc jsem měl v té chvíli ruce rychlejší než hlavu. Až jsem měl všechno nainstalované, vzpomněl jsem si, že mám taky z www.linuxtracker.org stažené Ubuntu Professional, což je nějaká polská modifikace- holý systém, ke kterému si člověk může doinstalovat jen to , co chce.

Honziku, probud se. :-D:-D:-D

Tohle byl od tebe urcite vtip, ze jo. A povedenej. ;-):-D Dobry. :beer:

Jinak na PCtuning jsou popsany verze Windows Vista vcetne uvedenych cen. Doporucuju. (Nekdy v tomhle roce si chci domu poridit notebook, tak vim, ze na nem budu chtit linux.)

ja inac nie som nijak proti vyvoju, ze nieco nove vyvijaju (ked je to narocne na HW nech sa to da vypnut), ale tie prachy co za to chcu (za masovy produkt akym je OS kde sa predpokladaju miliony licencii) tak to fakt je prehnane nech sa nehnevaju s tym nech idu do ...
98 pouzivam dodnes vacsina veci funguje tak co :-) Akurat na novy PC uz bude musiet ist nieco nove 98ky uz na novych PC nefunguju dobre (ze za taky "produkt" vobec chceli prachy) :-)

Problem uz zacina byt aj to ze vyvojari SW uz na W9x nic netestuju, takze niektore veci zacinaju blbnut, napr. najnovsia verzia SW na danove priznanie mi vypisovala ze 31.12. nie je platny datum (no co, nemecky vyvojari :-D), na XP to vraj islo vpohode...

Ma normalne desi kolko bude verzii Visty (tusim 5 ci 6), to aby som sa pripravil na to ze program X pojde na jednej verzii a na inej bude blbnut apod... :-)

No tak třeba schválně, kde v Linuxu najdete ihned po ruce tlačítko Start, kde zároveň můžete počítač i vypnout? Nikde - a teď argumentujte, i když asi nebudete mít jak. Jinak já už se těším na Vistu, viděl jsem zatím jen náhled ikon a musím přiznat, že jsou skutečně mnohem více barevnější a hezčí než ty v XP, natož v Linuxu, kde prý snad ani ikony kolikrát nemají vůbec :))

Přeji vám hodně štěstí i s vaším Linuxem, však vám ho vůbec neberu, já si radši počkám na Vistu a zatím zůstanu u svých odladěných Windows XP SP2 Czech Version. Stejně tak jako já vám nenutím Windows XP ani Wistu, vy mi nenuťte váš Linux. Nezapomenu na otřesný zážitek, jak kamarád na černé obrazovce svítivým bílým písmem potřeboval napsat český znak "ř" a jak u toho tehdy nadával.

Nevím, na vlastní oči jsem viděl, jak mačkal klávesu "ř", a stále mu to psalo pětku. Zkoušel to tolikrát, že jsem mu stále musel říkat: "už to nezkoušej, to ti tu pětku bude psát pořád, to musíš mít Windows XP SP2 Czech Version, abys mohl napsat správně ř". Nakonec mi dal za pravdu a já jsem mu pak pomohl s instalací Window XP SP2 Czech Version a on říkal: "tak schválně je to poprvé a co to napíše? - a výsledek byl správné "ř", nikoli pětka.

Tak já ve svém Linuxu Mandriva,mám podobné tlačítko na spodní liště vlevo.Má tvar hvězdy,jmenuje se Hlavní
nabídka panelu.Po kliknutí se rozbalí menu,ve kterém je mimo jiných nabídka Odhlásit a zde lze PC vypnout,restartovat,nebo ukončit současnou relaci.Kdo nevěří,tak at někoho požádá,kdo má Linux Mandrivu a
podívá se.Za jiné linuxové distribuce nemohu mluvit,ty neznám.

samozrejme to vypada podle toho jak si to nastavis. V Gnome i KDE ( i v jinych grafickych prostredich ) existuje tlacitko menu, ktere je pri instalaci pritomno na hlavni liste. Ja osobne mam tlacitko vypnout primo i na hlavni liste ( nemam Mandrivu )