Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Win XP SP2 - pomalé vypínání a nějaká havěť - prosím o dvě rady.

Vypínání WIN XP sr2 je velice pomalé,i když všechny programs vypnu,než dám vypnout.Po cca 1min mi tam ještě skočí klasické win okno s ukončováním procesu a tlačítkem vypnout.Zajímací pro mně je,že se jedná o aplikaci HELP.Přesto,že si již ani nepamatuji,kdy jsem ji naposledy otevíral.Píše sice že bude vypnut,ale nevypne se.Zůstane dál,i když morý proužek - ukazatel stavu procesu - doběhne až do konce.Čeká až ho vypnu (ukončím )růčo.Prosím dokáže mi někdo poradit co s tím.
A druhá věcička co mě trápí je : Na liště vedle hodin se mi usadila ikonka ve tvaru námořní miny a po cca 2-3 minutách se změní na žlutý trjúhelník s vykřičníkem a hlásí že mám napadenej systém (CRITICAL SYSTEM EROR ) nějakym havětěm.Když kliknu na bublinu,tak mi to hned přesměruje na link nějakýho Anty spywarre a ten je samozřejmně za $.Používám Spyboot,ADAware SE a Spyware terminátor,dále pak Antivir avast Home a Kerio pers.Firewall a ani jeden v pc nic nenajde.Když udělám výpis v Hijacku tak tam taky není nic nápadnýho. Prosím o jakoukoli radu či poznámku k tomuto tématu.Ještě bych dodal že ony dvě věci spolu pravděpodobně nesouvysí neboť to ukončování HELPu se mi stalo dříve než ta havěť. Mockrát ještě jednou děkuju

[mod]Upraven předmět - původně "prosím o dvě rady" (fromM2U)[/mod]

loading...

Tohle je naprosto typický stav počítače uživatele domácího a je to taková hezky neřešitelná situace. Má tam instalované spousty bezpečnostního placeba -

Spyboot,ADAware SE a Spyware terminátor,dále pak Antivir avast Home a Kerio pers.Firewall

- ale není mu to nic platné, bo používá admin účet, kliká na kde co a ve firewallu má naprosto zcestná pravidla. Viděl jsem to víckrát než je zdrávo.

Na liště vedle hodin se mi usadila ikonka ve tvaru námořní miny

No, ona se ti tam "neusadila". To se nestává "samo". Obvykle je to tak, že sis to spyware nainstaloval sám.

Řešení je

a) odpojit se od sítě
b) pořídít si aktualizovanou verzi antispyware a antiviru a spustit kontrolu v nouzovém režimu
c) co zbyde odstranit ručně, protože vždycky něco zbyde

jelikož c) obvykle je pro dost lidí nerealizovatelné, nastává d) přeinstalovat systém

U nezabezpečeného systému pak zanedlouho dojde opět k napadení a celé to jde dokolečka...

Rád bych tu promluvil za nás, hloupé domácí uživatele. I my bychom rádi používali počítač, ale k informacím o tom, jak ho zabezpečit, se dostáváme tak nějak všelijak. Můžeš tady - za vás, technicky vzdělané - vypočíst nějaké zásady typu - jaký software používat a jak ho používat?

Konkrétně tento uživatel měl špatný software, nebo ho měl příliš mnoho najednou, nebo jen udělal chybu v tom, že odklikával v Keriu "Povolit" u věcí, kterým nerozuměl?

Nechci v žádném případě hovořit za Vladimira, ale nezbývá než s ním souhlasit; také jsem pár kompů u známých apod. viděl. Za nějaké plus mínus čtyři roky co jsem připojený k netu, tak jsem neměl virus. Používám Win XP (před tím 98, NT4, 2000), antivir (vysmívané AVG), firewall (Sygate) antispyware jen když si vzpomenu že něco takového v PC mám... Osobně si rovněž myslím, že hlavní problém je mezi židlí a klávesnicí. Dodám, že opravdu nenavštěvuji pouze seznam a podobně. Nelezu ale na porno, to ne. Že by tedy vítr vál odtud?? :-D

Vladimír označil určité programy za "bezpečnostní placebo". Zajímalo by mě, zda přeháněl, nebo zda si odborníci opravdu myslí, že třeba Ad-Aware není k ničemu. Nelézt na porno je dobrá rada, ale jde mi o to, zda antiviry, firewally, antispyware obecně jsou nebo nejsou humbuk (někdy mám ten pocit ze zdejších příspěvků)

Tak třeba firewall není špatná věc, jde ale o to třeba vědět když s zeptá zda povolit spojení či nikoli... Taktéž např. u mailu neotevírat přílohy (zaheslovaný zip archív, nahatababa.jpg.vbs a podobně) a používat hlavu. Jinými slovy, co posere uživatel, hnedtak něco nezachrání. To jestli je antivir humbuk, nevím. Běží si v procesech, občas se zaktualizuje, nevím o něm. Tedy, kromě faktury za roční předplatné, že...;-)

Nechci se nikoho dotknout, ale tohle mne fakt vždy dojme - když si někde přečtu, že antivir a spol jsou blbosti. Je to něco podobného jako "bezpečnostní pásy jsou placebo, dobrý řidič je nepotřebuje". A nějaký začátečník si to přečte a bude se tím chudák řídit, zvlášť když je to tak suverénně napsáno.

Nechodím na internet pod adminem, nelezu na porno, nestahuji cracky a neotvírám přílohy mailů, a přesto už jsem měl pár breberek. Tomu se většina lidí asi nevyhne. Ale protože se nechovaly nijak nápadně, kdybych neměl antivir etc do dneška bych o tom možná nevěděl.

Nemínil jsem srovnávat počítače a automobily, chtěl jsem vyslovit názor, že obě tvrzení o nepotřebnosti antiviru a bezpečnostních pásů mi připadají absurdní. Zřejmě jsem se nedokázal vyjádřit tak, aby to někdo jiný pochopil tak, jak jsem to myslel.

Je to mimo, ale není to mimo. V obou případech asi platí, že pokud uživatel něco po...kazí, bezpečnostní prvky mohou jeho chybu eliminovat nebo alespoň zmírnit její dopad.

V obou případech asi platí, že pokud uživatel něco po...kazí, bezpečnostní prvky mohou jeho chybu eliminovat nebo alespoň zmírnit její dopad.

Ano, ale... Jinak - mám-li firewall, antivir, antispyware, tak jde především o prevenci (u automobiu prvky aktivní bezpečnosti). Ale aby tyto prvky mohly účině fungovat, tak musí uživatel vědět jak je používat. Pokud si někdo řekne (a že si to řekne hodně lidí) mám antivir X (na diskusích vychválený do nebes), firewall Y, antispyware Z, nesurfuji prohlížečem XY 7 ale YZ 2 tak jsem v klidu a nemusím se ničeho obávat a klikat na kdeco... A pak se všichni diví.
Nechci aby to vyznělo že zabezpečení počítače je něco co lze podcenit, to nikoli. Rovněž tak je chybou (a rozšířenou...) považovat tyto programy považované za všemocné.

To je pravda. Ale někdo si možná zase řekne "támhleten člověk neměl v životě vira a tvrdí, že antivir je na nic - stačí neklikat na co nemám. A já přece nejsem žádná lama."

Vladimír psal, že viděl zablešený počítač při blbě nastaveném firewallu atd víckrát než je zdrávo. Já jsem zas poznal pár takových lidí, co vůbec nepoužívali firewall ani antivir, protože někde někdo napsal... Právě to jsem kdysi udělal i já. :-[

Musim se Vladimira zastat - blbe nastavena pravidla (user povoli vse bez toho, aby si precetl, co povoluje) ve firewallu jsou standardni soucasti lamiho systemu. Neaktualizovany AV ci antispam je pak jen tresinkou na dortu. To at si pak lamka radeji zavola na lamparnu - tohle nejsou "snadne prachy"...