Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Režim spánku velký problém

Dobrý den, všichni nadšenci pc atd. Promiňte,že obtěžuji,ale můj pc mi začal dělat něco divnýho. Počítač doteď fachal výborně. Počítač se mi při režimu spánku sám vypne.Kontrolka pořád svítí,ale nereaguje. Mám takový pocit jakoby ztichnul disk a netočil se. Počítač je nový cca rok a zdroj má nový 500w. Fungoval dodnes výborně,ale něco se pokazilo. Občas spánek funguje,avšak někdy ne. Nevím čím to může být. Prosím pomoc
Změna kategorie, původně: Software (karel)

Existujú dva druhy spánku: RAM a spánok Hiberfile (rozloženie kernel na hdd).

V prípade OS W8 zostáva časť jadra v RAM aj po vypnutí PC, čo tvorí geniálnosť tohoto systému.

Je tvojou súkromnou úlohou zistiť, akého systému si vlastník, a následne zostáva riešiť problém, ako používať ponúknuté služby tvojho OS.

MM, máš pravdu, geniálnosť OS W8 spočíva v nastavení napájania. Snažili sa redmnonskí zachovať skryté tajomstvo fleš RAM v prípade U.S. armády.

Pokús sa prelomiť tvoje zatvrdené myslenie v BIOSE a jeho nastavení OS W8 a viac.

Mám OS W8, odpojím náhle napájanie pc od siete, dlhodobo...

PC s bežným systémom obdrží šok, bude vyžadovať Núdzový režim... s prevoľbami.

Na PC je napríklad inštalovaný o.i. aj multi boot.

Po tomto drastickom výpadku napájania pripojím takto umlčaný PC k napájaniu 230V, pritom sa automaticky,, bez výzvy naštartuje pôvodný OS W8.

MM, vysvetli verejnosti príčinu, ako je možné, že sa po výpadku napájania automaticky reštartuje priamo so systému OS W8 bez (ponuky výberu) napriek skutočnosti, že ležal mesiace bez vonkajšieho zdroja?

Nerád dehonestujem tvoje znalosti ohľadom Biosu.....

PC je bez baterky, akéhokoľvek napájania či zdroja, nainštaluj si multi boot - testuj.

Nie je problém pri tvojom vzdelaní smerovať ťa na patričné stránky. (Tajomstvo OS W8 - prefláknuté U.S. armádou z čias Púštnej búrky).

neexistuje ziadne vseobecne "nainštaluj si multi boot". multiboot sa da riesit trilion roznymi sposobmi, a je nutne pri tom dokonale poznat mechanizmus bootovania danych OS, ak chces aby to fungovalo spravne.

P.S. bootmanager samotnych W8 (ak myslis ze nainstalit W7 a potom W8) funguje tak ze najprv sa vzdy bootuje W8 a az potom ako to natiahne komplet W8 nabehne obrazok "vyberte si OS", a ked vyberes W7 tak si ulozi na disk ze po resete chces W7 z MBR a potom W8 kod spusti raz MBR po jednom restarte. Ak to vypnes za jazdy (neskusal som) tak zrejme ma ulozene ze ma bezat W8 tak to rovno nabehne do W8 bez pytania. Je to vsetko len kod W8, ktory je absolutne anti multiboot (cakat minutu na to bay som si vybral iny OS, to je uplne na hlavu a tym padom je W8 bootmanager uplne nepouzitelny, jak cely MS)

Ak chces detailnu odpoved na tvoju otazku tak je nutne detailne napisat jak presne je rieseny ten multiboot a jak presne je nainstalovany ten W8, a jak presne je nastaveny BIOS ohladom boot order, atd, ptz dovod je ze z nejakeho dovodu ti ten multiboot nefunguje spravne (moze byt problem ten ze ho mas v MBR ale W8 startuje v UEFI mode a to sa deje skor a vobec sa nevola kod z MBR). To ti ale takto startuje potom stale, nabehne W8 bootmenu (ak mas) a to potom resetne system sposobom takym ze to po jednom reboote asi nacitava aj MBR, ptz tak je rieseny multiboot menu v W8. T.j. ono ma to W8 na disku ulozene NECO ze co sa ma robit po plnom restarte (plnom POST), spusta sa ti stale W8 UEFI boot, ktory si pozre to NECO, a vidi ze sa ma startovat bez toho aby cokolvek ine riesil, tak sa to startuje. Nema to nic s RAM ani nicim inym, je to bootovaci kod W8 ktory je ako sam vidis robeny tak ze by sa jeden zastrelil. A este to ospevujes ako genialne.
P.S. robit multiboot s W8 je fakt na odstrelenie, ale ak si vypnes vo W8 fast start, a nainstalujes ich bez UEFI modu, tak mozes normalne pouzivat MBR bootmanager

Zdroj stale bezi? Ak ano tak je mozne napr. ze v BIOSe mas ACPI sleep nastaveny na S1, ma byt S3. Alebo mas problem vo Win typu posahany antivir alebo vir, nejake nove super ovladace nefunkcne apod, ktore sa zaseknu pri prechode do spanku. Aby si si overil ci to je SW alebo HW problem mozes skusit obnovit Win alebo cistu instalaciu a len spravne ovladace z webu vyrobcu zakl.dosky, a poodpajat vsetko nepotrebny HW alebo HW ktory si pripojil v poslednej dobe apod

Zase mylne konštatuješ, žiadne UEFI, inštalácia cestou EFI.

Otestuj bežný dual boot na stolnom PC, vyrvi, odpoj z napájania počas spusteného OS W8.

Podmienka:

Pozorne nastav Napájanie W8 (marginálne - vôdzka).

V prípade Linuxu, cestou boot externého média, poznáš rozdiel v aktívnej a primárnej partícii hdd s OS W8.

OMG uz tu prestan trepat. Samozrejme ze mam dualboot W7+W8 normalne viem presne jak to funguje.
Ked si instaloval W8 v UEFI mode (ano UEFI a ne EFI) tak to vobec nepozera na ziadne aktivne particie ptz sa vobec nespusti kod v MBR! (a kod v MBR je jediny kto sa pozera na aktivny oddiel)
POST v UEFI BIOS prebieha zhruba nasledovne
1. POST t.j. inicializacia HW a instalacia UEFI protokolov (ktore moze pouzivat OS bootujuci v UEFI mode napr. na pristup k diskom a HW), test klaves pre setup a bootmenu apod.
2. ak mas v boot order na 1.mieste nejaky Windows manager alebo UEFI neco, tak sa spusti priamo .efi subor z disku s tym ze vsetky UEFI sluzby BIOSu su pre neho stale este dostupne t.j. OS moze pouzit UEFI sluzby pre pristup k diskom atd. Vzhladom na to ze W8 ma vacsina ludi nainstaleny v UEFI mode tak tuto sa spusti uz W8 a potom si on moze rozhodovat jak chce ze co urobi a jak urobi a ci vobec sa mu uraci pozret si MBR alebo ne! W8 ma potom svoj bootmanager a vobec nepozera na tvoje aktivne particie ale opyta sa ta co chces spustit a ak tam kliknes na W7 tak si to zaznamena na disk ze uz sa ta pri nasl.boote nema pytat ale ma rovno spustit MBR alebo vratit riadenie aby sa pokracovalo bodom 3 nizsie. Ak to chces inac tak musis zasiahnut v tomto bode, t.j. bud NEinstalovat W8 v UEFI mode, alebo pouzit nejaky UEFI bootmanager.
3. ak si nemal nic z coho sa da bootovat v UEFI mode tak sa pokracuje sposobom ze sa odstrania nejake UEFI veci a pripravi sa 16bitovy legacy subsystem pre legacy boot, a nacita sa MBR kod z prvej ne-UEFI polozky v boot order a spusti sa ten MBR kod. Nasledne zavisi co mas v tom MBR kode (grub, apod) s tym uz BIOS nema nic, a ani W8 s tym nema nic. P.S. standardny MBR kod najde aktivnu particiu v tabulke a nacita a spusti z nej bootsektor.

P.S. a navyse tvoje vypisovanie o W8 nema nic spolocne z dotazom. Odpoved na dotaz je uplne stejna pre vsetky Win od XP az po W8, ptz prechod do S3 je stejny vsade.

Pozorne som taxatívny text absorboval.

Marginálne:

V prípade dual boot 2x OS W7, som zostal pri výpadku napájania PC úplne zmätený.

Otázka:

Ktorý-že systém (dual boot recipročných W7) sa automaticky po výpadku napájania obnoví z RAM, hlavne bez manuálneho zásahu užívateľa kurzorom v čiernej obrazovke?

T.j. este raz v skratke: to ze sa ta W8 nepyta co ma spustit je len vec W8 (ze ma ulozene kdesi na disku ze "bezi" a potom sa nemusi nic pytat), a neznamena to ze bolo nieco v RAM, a ani to neznamena ze sa to neda riesit normalnejsie (da, ale ne s dementnym W8 bootmanagerom)

Co vsetko tam mas nainstalene a jak? Ak tam mas aj W8, tak sa najprv spusta ten (viz bod.2 vyssie) a on sa rozhodne ci sa ta bude nieco pytat alebo ne, na zaklade toho co ma kdesi ulozene na disku, ja neviem co si W8 kde uklada na disk.
Ak mas W8 v UEFI mode a k tomu W7-64bit tiez v uefi mode, tak neviem zhlavy jak sa sprava potom bootmanager W8, zavisi to od neho co bude robit ptz on bude spusteny ako prvy pdla boot order, mal by sa pytat ze co chces spustit. Nepouziva sa nic z RAM, ptz v RAM po vypadku napajania neni nic pouzitelne pre OS. (pre hackerov su nejake zbytky dat po par sekundovom vypadku este pouzitelne, ale to je z hladiska OS uplne irelevantne :)

Ked chces mat istotu co sa spusti tak si mackaj klavesu pre bootmenu a vyber si tam z coho chces bootovat, mohlo by tam byt aj polozka UEFI-zariadenie (alebo windows manager), aj "zariadenie" bez slova UEFI (to spusti MBR v legacy mode). Ak ale je Windows manager na prvom mieste boot order v BIOSe, tak je mozne ze nepojde ani klavesa pre bootmenu BIOSu, neviem teraz zhlavy a nechce sa mi teraz instalovat Win aby som tam mal ten zaznam)

Co ti startuje o 80% rychlejsie kde kedy oproti comu? Presne cisla. Porovnavaj ten W8 samotny, budes mat normalny cas bootovania ako s vypnutym "fast start" po vypnuti, ak si to nieco neuklada do hiberfil, co dost pochybujem (teoreticky to ale mozne je, tym by ale dokonale killovali SSDcka)

Ked si to pred odpojenim napajania vypol ("shutdown") a mas povoleny fast boot, tak je kernel v hiberfil. To je fakt lebo tak to fastboot robi. Napriek tomu robi "shutdown" hardwarovo len S3 (=sleep), zrejme aby sa mohol zapnut este rychlejsie ak to napajanie neodpojis.
P.S: vseobecne je to odrbavanie ludi a zranie elektriky ked to clovek nechce (P.S. A killovanie SSDciek ak si tu fast kravinu niekto necha zapnutu)