Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Sprava PC na dialku

Dnes by som potreboval vyriesit tento problem:

Chcel by som na dialku odsledovat, pripadne spravovat PCcka, prosto mat dozor nad tym, co uzivatelia robia a popripade zasiahnut.

Danych je 11 IBM desktop PC s konfiguraciou: CPU Intel Celeron 2.4Ghz, 256MB RAM, Intel Extreme Graphics 64MB, OS WinXP Professional + SP2, posledne aktualizacie, NOD32, winxp firewall. PCcka su prepojene pomocou switchu sietovymi kablami v jednej workgroup, vsetky su rovnocenne. uzivatelia sa prihlasuju na ucet s obmedzenymi pravomocami, teda nie na admin ucet.

Tieto PC by som chcel spravovat z ntb HP compaq NX6110 (Intel Celeron 1.4GHz, 512MB RAM, Mobile Intel 915/MGS Express 64MB, 40GB HDD s OS WinXP Home + SP2, posledne zaplaty, taktiez NOD32, winxp firewall) tiez je zapojeny do tej istej workgroup ako ostatne PC.

vsetky SW su legalne, registrovane, aktualizovane (automaticky).

teda aky SW by som mal pouzit? podmienkou by malo byt, aby bol free, lahky na pouzivanie, nenarocny na HW.

Nebude problem, ze mam na ntb winXP HOME a na ostatnych je winXP Prof? bude to mat nejake obmedzenia? tieto pc nechcem monitorovat stale, teda nechcem mat v okienku otvorene vsetky desktopy. islo by len o nahodne kontroly, naraz len jedneho desktopu.

nasiel som SW realVNC a tightVNC, ale potreboval by som poradit (ak je to ten spravny SW pre mna) ako ho instalovat, proste nejaky navodik, ci link.

dakujem pekne :-)

Vybavení potřebné k používání funkce Vzdálená plocha:
•Systém Windows XP Professional nainstalovaný v kancelářském počítači nebo jiném počítači, s nímž chcete vzdáleně pracovat. Počítač je označován jako hostitel.
•Vzdálený počítač se spuštěným systémem Windows 95 nebo novější verzí systému Windows. Tento počítač je označován jako klient a musí v něm být nainstalován klientský software pro připojení ke vzdálené ploše.

tip: http://www.google.cz/search?hl=cs&q=vzd%C3%A1len%C3 %A1+plocha&btnG=Vyhledat+Googlem&lr=

Pouzit vzdialenu plochu sice mozes ale je to neprakticke.
1. XP home nemaju vzdialenu spravu. Cize PC s home nemozes na dialku spravovat. Myslim ale ze niekde som videl navod ako toto spristupnit
2. Pri vzdialenej sprave potrebujes spolupracu usera
3. User nevidi co prave robis co byva dost casto dolezite ked chces predchadzat problemom.

Takze riesenie je sifrovany vpn tunel (kvoli bezpecnosti) a napr tightvnc.

1.

PC s home nemozes na dialku spravovat

toto ani nepotrebujem, ntb pouzivam len ja a nepotrebujem ho na dialku spravovat. tu by problem nebol.

2. to uz je vacsi problem. interakciu usera je potrebne vylucit
3. to ze nevidi, co sa robi, je tiez dost problem.

teda vzdialena plocha od MS odpada.

uz som zacal experimentovat s TightVNC, pozdava sa mi.

ako mam naistalovat tento VNC? ponuka mi pri instalacii instalovat Server alebo Viewer. Server som instaloval na uzivatelsky a viewer na moj ntb. takto som to sice rozbehal, ale sa mi to nejako nezda. je to tak spravne?

edit: este doplnim:
funguje to takto: na uzivatelskom PC spustim TightVNC Server, na spravcovskom zas TightVNC Viewer. aby som sa z tohto vieweru mohol napojit na uzivatelsky PC, musim ist k tomu uzivatelskemu pc a pravym klikom vpravo dole na ikonku dat Add new client a zadam IP adresu spravcovskeho PC. potom sa vratim na spravcovsky PC a uz viem ovladat ten uzivatelsky PC.

ked skusim na spravcovskom PC pridat vo Viewery New connection a zadam IP adresu uzivatelskeho PC, po chvili vypise chybu Failed to connect to server.

ako to nastavit, aby som nemusel ist k uzivatelskemu PC a pripojit sa k spravcovskemu PC?

skusal som nainstalovat aj RealVNC, server na uzivatelsky a viewer na spravcovsky, robi to tak isto ako v TightVNC, musim pridat klienta (spravcovsky PC) na uzivatelskom PC v realVNC server, aby sa mi zobrazila vzdialena plocha v spravcovskom PC. teda vo viewery na spravcovskom PC nie je mozne zapnut vzdialenu plochu. preco? poradi niekto? :.(

potialto to mam podla vasej rady:
Na tom uzivatelskem bezi VNC server (muze i jako sluzba). Na tom svem spustis ten viewer
avsak ak na spravcovskom zadam do viewera IP adresu uzivatelskeho PC, vypise vyssie spomenuty connection error. Musim ist k uzivatelskemu PC a pridat spravcovsky PC ako novy klient a az potom sa mi zobrazi vzdialena plocha na spravcovskom PC :-( preco? ako to doriesit, aby som sluzbu spustal zo spravcovskeho PC?

Two words: Vzdálená pomoc. (Není to vzdálená plocha, ale funguje stejným protokolem a ano, i na XP Home). Na druhou stranu, jak to tak čtu, pokud je pro tebe VNC obtížné, tak u něj raději zůstaň...

BTW Není mi jasné, co si představuješ pod "vzdálenou správou" - spravovat stroje můžeš i bez toho, abys šmíroval uživatelům plochu, ba k tomu ani žádnou plochu nepotřebuješ. To co hledáš je "helpdesk software"...

by sa na mojej (spravcovskej) ploche zobrazila vzdialena plocha uzivatela a aby som vedel skontrolovat, co to vlastne robi

aby som vedel na jeho PC stiahnut nejaky SW a nainstalovat ho, aby som tam nemusel liezt.

Toto jsou protichůdné požadavky, má-li uživatel neprivilegovaný účet a má-li zůstat přihlášen. (Samozřejmě lze instalovat SW skrze runas, ale ne u každého software se to dá doporučit.)

to ze si uzivatel vidi, ze som sa pripojil mi nevadi. a okrem toho existuje na to nejaka utilitka, aby si len sledoval ale neovladal PC. ani diakritika nie je problem, len to prosto rozchodit neviem.

neviem preco, ale musim na uzivatelskom PC vzdy pridat ako klienta spravcovsky PC a len potom to funguje. a toto musim opakovat pri kazdom spusteni. nikde na nete nepisu nic o nastaveni, vsade len ze to mam nainstalovat, zadat IP adresu a heslo a zevraj to ma ist. no mne no nejde :.(

musim na uzivatelskom PC vzdy pridat ako klienta spravcovsky PC

můžeš mi vysvětlit, kam přidáváš tvého správcovského klienta?
kvůli různým verzím wirdows máme na hafo pc instalované vnc, v doméně i mimo, ale o přidávání nějakého klienta slyším poprvé. (kromě toho, že jak praví klasik "humus jako xp home nemá v síti co dělat" - jenže vnc nepoužívá účty z windows, a proto ho způsob přihlašování nemusí zajímat)

no tak este raz. teraz sa to budem snazit napisat maximalne zrozumitelne.

mam ntb HP compaq nx6110 s WinXP HOME, na nom naistalovany kompletny balik RealVNC (viewer aj server), pricom mam spusteny Viewer. toto by mal byt spravcovsky (riadiaci) PC.

je druhy PC to je IBM desktop s WinXP PROF, na nom taktiez nainstalovany kompletny balik RealVNC, pricom na nom bezi Server. tento PC by mal byt ten sledovany a ovladany.

a teraz to pride :-) :
prislusne sluzby su spustene na oboch pc, pridem k spravcovskemu ntb, vpravo dole pri hodinkach pravy klik na ikonku Viewera > New connection. vyskoci okienko, zadam IP adresu sledovaneho uzivatelskeho PC. po chvilke mi vypise onu chybovu hlasku Failed to connect to server (pritom ta serverova sluzba na sledovanom PC bezi!).

pribehnem k sledovanemu PC. vpravo dole pri hodinkach klik na ikonku Servera > Add new client. vyskoci podobne okienko ako pred chvilou. Zadam IP adresu spravcovskeho ntb > OK. zdanlivo sa nic na sledovanom PC nedeje, ked pridem k ntb, uz mam otvorene okienko s prislusnou vzdialenou plochou vzdialeneho sledovaneho PC a viem ho riadne ovladat. ked toto okno s vzdialenou plochou zavriem a pokusim sa pripojit z ntb, znova New connection a zadam IP adresu ovladaneho PC, znova sa mi nepripoji a hlasi tu chybu.

Na serverovom klientovi som sa pozeral a v nastaveniach som nasiel pridavanie IP adries, tam som pridal IP adresu spravcovskeho PC, ale rovnako to bez pridania New client nejde spustit zo spravcovskeho PC.

co s tym? :.( dakujem za snahu

realvnc 4.12:
na spravovaných pc běží po startu služba "vnc server", což je program s parametrem winvnc4.exe -service
já si spouštím prohlížeč ikonou "run vnc viewer", to je program vncviewer.exe - instalátor ji rovnou umožňuje přidat na plochu, nebo z menu start.
žádná "new connection", "add new client" nevytvářím.

pokud se připojím na vzdálený pc, a odtamtud zpět na sebe, vznikne třeba toto: vnc2vnc_1152.png :)

to mam radost, ze vam to funguje, ale mne bohuzial nie. zda sa, ze postup mame rovnaky a mne to predsa nejde.

a ako sa potom pripojite k zelanemu PC? ak nedate new connection ani add new client, spustite viewer a on si automaticky domysli, ktory z napr. 10 PC chcete spravovat? alebo ako zadavate, s ktorym PC chcete komunikovat?

1. nechcel som tykat, obcas (ked tu ludia vravia, ze nie su prave dnesni) mi pride drze len tak niekomu tykat, aj ked je to teraz na nete bezne, ja sa snazim byt slusny voci ludom, co mi tak pomahaju :-):beer:

2. ok, vyskusam :-),teda tento prikaz mi preveri, ci je TCP port 5900 volny alebo ho moj FW (alebo daco ine) blokuje, chapem spravne?

pro windowsový firewal je třeba na vzdáleném pc povolit výjimku pro server winvnc4.exe

REGEDIT4

# pridani VNC do fw:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\W indowsFirewall\StandardProfile\AuthorizedApplicatio ns\List]
"%programfiles%\\RealVNC\\VNC4\\winvnc4.ex e:*:Enabled:VNC Server"="%programfiles%\\RealVNC\\VNC4\\winvnc4.ex e:*:Enabled:VNC Server"

konecnu spasu a riesenie priniesol nakoniec RealVNC.

Nainstaloval som kompletny balik RealVNC (aj server aj viewer) na sledovany aj spravcovsky PC, pricom pri sledovanom som odfajkol spustanie sluzby Server pri starte windows. na spravcovskom PC som dal vytvorit ikonu RealVNC Viewer, pri instalacii som zadal administratorske heslo pre RealVNC.

Na sledovanom PC som este musel pridat port pre komunikaciu v Start > Control Panel > Windows Firewall > Spresnit > Pridat port > port: TCP num.:5900, nazval som ho VNC > OK.

Vsetko bolo pripravene, stacilo na spravcovskom PC spustit Viewer z plochy (ci z ponuky start) pomocou vytvorenej ikony (pocas instalacie), zadat IP adresu PC, po chvili zadat administratorske heslo (tiez som nastavoval pri instalacii) a uz to frci :-)

so simple :)) standardne dakujem za tipy a rady, moc pomohli...vyriesene