Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mapy

Mel bych jeden tip, kdyz je potreba najit na netu nejakou ulici (cislo domu).

Uz po nekolikate se mi stalo na Seznamu (mapy.cz), ze ono popisne cislo domu bylo v te ulici jinde nez melo byt, naposledy vcera kdy jsem poslal otce do cestovky, ktera byla na druhe strane dlouhe ulice nez mela byt podle mapy.cz.
Tak jsem to dneska otcovi ukazal pres atlas.cz a tam to bylo spravne.

Jaky mapy pouzivate vy ?

Já jsem zarytý až fanatický přívrženec GPS. Mám jednu napevno v autoradiu a druhou na PDA a dávno se mně obě zaplatily tím, co jsem ušetřil na benzínu.

Papírová mapa Ti totiž nikdy neřekne, kde máš odbočit, natož aby Tě už předem např. poslala do jiného jízdního pruhu.

Tak to se zeptám:

Jednou si GPS koupíš, i s "mapama na CD", řekněme za 10k. Jak to pak probíhá dál? Musí se platit nějaké měsíční paušály za používání?

Viděl jsem onehdá v Makru nějaké GPS pro cyklisty (nebo to bylo v reklamě Mautfíldu?), ale nějakou takovou informaci tam neuváděli.

Nijaký konkrétní zájem o GPS navigaci nemám, spíše mě to teď tak napadlo...

Zalezi na tom, jaky GPS si koupis. Zacneme treba tim Mountfieldem. Tam pridavali ke kolum a pozdeji ke snehovym frezam ( ::) ) Garmin eTrex Legend, mapovou, rekneme turistickou GPS. K ni bylo mozne za relativne prijatelny peniz dokoupit topo mapu CR od Picodasu. U ni je to s inovaci trochu problematicke, zatim je jeste cerstva, ale za nejaky cas nutne zastara a pak se bude kupovat nova (update zdarma od Picodasu pokud vubec je, je spis jen kosmeticky) a to uz prijatelnou cenu docela "zneprijatelni". Pokud si koupis nejakou auto GPS (pripadne nejake PDA a k nemu GPS), napr. MIO dostanes mapy cele Evropy (ovsem ne topo, ale automapy) a ty se updatuji vetsinou zdarma z netu a jen vetsi upgrady jsou placene. A zkusim Ti nasadit brouka do hlavy - podivej se na www.geocaching.cz, vyzkousej alespon bez GPS (nebude to jednoduche, ale jde to) a skoro bych se vsadil, ze po nejake GPS zatouzis (po Mountfieldi akci je ve frcu spousta nepouzitych Legendu za pekne ceny).

Ano ..... oni to Mountfildi už nakonec dávali snad ke všemu, co mělo nějakou vyšší nákupní cenu. Kolega ten Garmin Legend získal zdarma od známé a silně pochybuji, ža by v lokalitě kde bydlíme kupovala sněhovou frézu.
Měl jsem krátkou možnost se s tímhle GPS setem seznámit (nakonec jsem i uplatňoval zde na poradně dotaz) a tak zkusím malé shrnutí zkušeností.
1. Součástí tehdejší koupě bylo i zakoupení mapy TOPO50 v.3, kde na CD byl instalační program MapSource, který umožňoval přes PC záměnu předinstalované mapy Mounfield CZ za Topo50 a naopak. 8MB paměti umožní nahrání buď celé mapy mounfieldu, nebo vybrání cca 1/2 krajů z mapy TOPO50.
2.Počáteční nadšení (bez prvotní zkušenosti s GPS) bylo poměrně velké ...... ale, zařízení postrádá citlivý snímač SIRF III, takže v zalesněném terénu, v městské zástavbě a pod. se signál ztrácí a pro orientaci je zapotřebí najít "palouk" nebo volné prostranství a pod.
Více mě osobně vadilo (a hlavně překvapilo), jak moc najednou postrádám barvy, které mě na PC při zobrazení mapy a "plánování" trasy bez problémů orientovaly....... někdy je docela problém nevědět, jestli ten šedej flek je les nebo rybník a ta čára je cesta, řeka nebo vrstevnice. Jistě .... změnami rozlišení (detailů event. s kombinací s papírovou mapou) se to bez problému vyřeší, ale ....... když už bych měl něco kupovat, zvolil bych jiný systém.
Ještě k tomu počátečnímu nadšení ... takové ty údaje co GPS poskytuje ... rychlost, vzdálenost, průběžná doba k cíli a pod. atd. to je prostě úžasné.
3. Uvažuji, že si časem GPS navigaci pořídím, hlavně pro turistiku - kolo, pěšky, autem.
Hledám však systém .. narazil jsem na spojení GPS přijímače (cca 3200 kč) a PDA (+mapy) spojených přes bluetooth ..... to by mi asi vyhovovalo. PDA lze využít i jinak, a hlavně display u PDA je podstatně větší a barevný. Upevnění na řidítkách byciklu zatím nevyžaduji .... u PDA by mi to bylo líto (v případě bouračky) u eTrex Legend bych na display stejně neviděl.

Mozna uz prilis odbocuji ot tema vlakna tak uz jen kratce. Mam Legenda a mam i MIO. Legend uz neco pamatuje a podle toho se odvijeji i jeho vlastnosti. I tak se necha vcelku dobre pro navigaci (i v aute) pouzit a hlavne je levny. Jestli planujes poridit PDA + GPS zvaz, ze tato kombinace nebude daleko od 20 000.- Kc (mapy vubec nejsou levny spas) a u SirfStaru Ti bude sakra vadit staticky mod navigace pri navigaci pokud budes chtit jit pesky, ktery neni u GPS "zelvicek" snadne vypnout. Treba vzpominane MIO poridis cca za 10 500.- Kc i s automapami Evropy a po drobnych SW upravach z nej udelas "skoroPDA" a pak muzes vyuzivat i jiny SW treba s turistickymi mapami.

Tak jsem uplnou nahodou mluvil s cloveem, ktery pracoval ve firme, co mapam delala podklady a prej tam i oni nasli nejaky chyby, ale v podkladech to bylo spravne, takze spis nekdo (Seznamaci) nezvladl vyhledavaci algoritmus.