Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomoc se základní deskou a grafickou kartou

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat na radu ohledně základní desky a grafické karty. Předevčírem jsem si na alza.cz objednal jednotlivé následující komponenty (vyjmenovávám jen ty podstatné):

Základní deska: GIGABYTE 970A-DS3P (AMD 970/ SB950, DDR3 2000, ATX, SATA III RAID, scAM3+)
CPU: AMD FX-6300 (6 jader, 95W, 3,5GHz, 14MB cache, AM3+)
RAM: Zeppelin GOLD 8GB (2x 4GB, 1600MHz, DDR3, CL11)
Grafika: MSI N750Ti TF 2GD5/OC Gaming (2 GB DDR5 - 5400MHz, NVIDIA GeForce GTX750Ti - 1085MHz, 128bit)
Zdroj: Fortron Hyper 600W
HDD: Western Digital 1TB, 7200rpm, blue edition
OS: Windows 7 Ultimate, 64bit

Komplikace jsou v tom, že už samotný problém byl při instalaci jakýchkoliv Windows (ať už 7 nebo 8 Professional) - zastavilo se to vždy na jednom místě třeba na čtvrt dne a pak to oznámilo chybu. To jsem již vyřešil a Windows úspěšně nainstaloval, ale co mi dělá starosti je to, že z toho celkově nemám pocit jako by to byl nový počítač. Spouštění internetového prohlížeče či jakékoliv aplikace je doprovázeno s pársekundovou odezvou, instalace her se občas nevydaří - modrá obrazovka smrti atd. Zajímalo by mě, zda jsou to problémy kvůli nekompatibilní PC sestavě (rozdíly výkonových kategorií jednotlivých součástí počítače nebo tak nějak) nebo tak. Mám takové menší podezření, že se grafická karta nehodí k té základní desce, poradíte mi?

Děkuju
Raitheron

To by se asi takhle nechovalo.
Nainstaloval jsi správné ovladače (ze stránek výrobců HW) ve správném pořadí (jako první ovladač čipsetu)?
Pokud ne, naprav to, uvidíš.
Ale spíše si myslím, že takto by se mohl projevovat vadný disk. Poštvi na něj firemní diagnostiku. Pokud bude něco špatně, reklamuj, vymění Ti kus za kus (chyby při firemní diagnostice jsou důvodem k výměně).

Dobře, až budu večer doma, tak spustím MemTest, každopádně mám možnost jít reklamovat RAMky od Zeppelinu a koupit si místo toho nové (myslíte si, že Kingston 8GB KIT DDR3 1600MHz CL10 HyperX Fury Blue Series je dobrá volba pro tu jinou RAMku?).

Ovladače jsem instaloval výhradně z dodávaných CD které jsem dostal v krabici k motherboardu (GIGABYTE - pro detaily viz můj první příspěvek) a ke grafické kartě (MSI N750Ti). Nejdříve jsem po instalaci windowsu nainstaloval drivery z prvního CD z krabice základovky se všema utilitama a pak drivery z CD v krabici s grafickou kartou. Poté jsem instaloval AVAST (nyní jsem již přeinstaloval na AVG kvůli potížím s modrou obrazovkou smrti), javu, flash atd..

Jaké jiné HDD mi tedy doporučíte v obdobné cenové kategorii místo toho Western Digital 1TB blue series? (Na SSD paměť kam bych nainstaloval Windows bohužel nemám dostatečné finance).

Také jsem zapomněl dodat informaci, že kromě HDD WD 1TB jsem zapojil do základové desky ještě druhé HDD Hitachi 250GB ze starého počítače, kde jsem používal windows home premium. Toto HDD mám ale zapojeno jako sekundární disk F:/ a využívám ho jen pro staré fotografie a dokumenty.

Díky za odpověď

Nejdříve doma večer spustím MemTest a znovu se poradím. Podle memtestu, jak jste mi poradili by mi tedy měl ukázat případné chyby v použití těchto RAMek? Zatím nemám žádné zkušenosti s touto utilitou a tak bych chtěl předem vědět jaké informace mi to poskytne.

Pokud se ukáže, že jsou na vině RAM, tak to nebude problém vyměnit. Mám k tomu zakoupenou i možnost vrácení zboží do 2 měsíců bez udání důvodu a vrátili by mi peníze i tak. Dnes jsem nechal běžet přes den windows update dvaadvaceti aktualizací Windows, tak doufám že se tím také něco vyřeší. Opravdu mě ale trápí rychlost spouštění aplikací a tak různě.

90% bezdůvodných BSoD jsem ale vyřešil pouhou odinstalací konkrétního antiviru, který jsem tam na začátku nainstaloval (AVAST - ten prý působí potíže i u více uživatelů než jen u mě). Místo avastu jsem si nainstaloval AVG a teď mi to občas padá do BSoD jen při instalacích.

To "něco" co tam mám špatného by mohla být spíše Software-ová záležitost, či Hardware-ová?

BSoD jsem od namontování nové sestavy dostal jiź asi 9x a zatím většina hlášení na modré obrazovce se týkala antivirových procesů podle mě (.exe soubory začínajících názvem na "av-")

Komplikace jsou v tom, že už samotný problém byl při instalaci jakýchkoliv Windows (ať už 7 nebo 8 Professional) - zastavilo se to vždy na jednom místě třeba na čtvrt dne a pak to oznámilo chybu....

To už jsi tam měl taky antivir?
Pokud chceš zkoumat příčiny pádů, stáhni si BlueScreenView a zajímej se o sloupec "Caused by driver".
Pokud chceš, odinstaluj antivir úplně a sleduj, co to udělá.

Pokud neukáže memtest chybu ihned, nech běžet více průchodů, ideálně přes noc. Někdy se chyba může projevit až při druhém-třetím průchodu.

Takže drivery OK, pouze sis mohl odoustit instalaci toho dalšího balastu (rozuměj utilit) k základovce. Většinou jde o nepřínosné prográmky, které užírají systémové prostředky a nacpou se do automatického spouštění hned po startu Windows. Buď je z toho automatického startu zruš (pomocí msconfig) nebo je rovnou odinstaluj.
AVG, Avast - to je všechno nastejno, zachytí jen viry, které dnes tvoří minimum nákazy. Nejlepší antivirus = používat mozek (tj. účet s omezenými právy, nestahovat cracky, neinstalovat haldu doplňků do prohlížečů atd.). Za sebe Ti spíše doporučuji MS Security Essentials (opravdu minimální brzdič výkonu) a pro jistotu pravidelně - třeba 1x za 2 měsíce - projet SuperAntiSpywarem či AdwCleanerem.

Pokud se ukáže, že je chyba v harddisku, vyměň jej kus za kus. Pravděpodobnost, že narazíš na vadný výrobek u jiné značky je +/- stejná, výstupní kontrolu dnes všichni výrobci nechávají na zákazníkovi (u všeho, nejenom u disků).

Ten druhý disk pro jistotu odpoj, ať víš na 100%, že ty problémy nezpůsobuje třeba on.

Dobře, jsem vám hrozně moc vděčný za rady.

Jinak poslední otázka - ohledně grafické karty, procesoru a základní desky - je zde vše v pořádku? Bál jsem se toho, že by tyto tři komponenty nemusely být dohromady kompatibilní a nikde na internetu jsem bohužel nemohl najít nějakou pomůcku jak bych zjistil, zda jsou dané komponenty v sestavě dohromady kompatibilní či ne, aniź bych musel vyhledat odborný servis.

Spustil jsem MemTest a vypadá to, že to nenalezlo žádné chyby - viz přiložené foto. Mám test spustit znovu?

Přes BlueScreenView ale už vidím příčiny pádů. Jednou to bylo kvůli firewire devices. Kdybych chtěl přeinstalovat drivery odznova např. z konkrétního webu značky hardwarů, tak mám přeinstalovat i windowsy nebo nějakým způsobem ty předešlé drivery odinstalovat, či stačí ty nové drivery jen nainstalovat a automaticky to nahradí ty staré?

Pak se mi zjevil další problém - a to, že mi nelze dokončit jeden Windows update. Při vypínání počítače se to zasekne na "Installing windows update 1of1" a když si manuálně přes Start button>Windows updates dám "Install update", tak mi to napíše po petnácti minutách načítání nějaký error.

OK, MemTest je bez chyb. No, více průchodů by asi neuškodilo, ale myslím si, že to bude OK, zatím bych se zaměřil na další testy, především harddisku.
Jednou to tedy spadlo na řadiči Firewire (divné, to jsem snad ještě neviděl) - a co další pády? Stejné nebo různé chyby? Kdo je pachatelem? Pokud se někde jako pachatel objevuje nějaký proces z jádra Windows (např. ntoskrnl, hal.dll, apod.), jde na 99% o HW závadu.
Co se týče přeinstalace driverů - prvně se podívej do seznamu nainstalovaných programů a pokud tam nějaký ovladač najdeš, odinstaluj ho (zejména to platí pro grafiku). Pokud ne, nic se neděje, nové ovladače by měly ty původní přeinstalovat.

Ježíšmarjá, tak přece už ten disk otestuj, nebo tady budeš přemejšlet ještě na Vánoce :!:
A vůbec - halda chyb "NTFS_FILE_SYSTEM" s pachatelem ntfs.sys - to Ti nic neříká :?:
Napovím - jaký souborový systém máš na disku? Přece NTFS! :i:
Na 99,9999% se jedná o chybu disku, okamžitě testuj!

Tak jsem spustil test, jak jsi napověděl, ale bohužel žádné chyby to nenalezlo viz screenshot :/ už mě nic nenapadá co bych tak mohl udělat aby to už nalezlo nějakou konkrétní chybu.

Jenom ještě dodám, že jsem se dneska pokusil smazat všechny možné drivery, které jsem nalezl v "Programs and Features" a odznovu jsem začal instalovat drivery z dodaného CD k základní desce s chipset driverem, ale bohužel po dokončení instalace při restartu spadl počítač do BSoD. Instalaci jsem pak opakoval a nakonec úspěšně. Pak jsem spustil to výše zmíněné testování.

Nevím, jak ses probojoval ke klikací verzi testovacího SW, když jsem dával odkaz na verzi běžící pod DOSem z botoovací flashky - jakékoliv HW testy probíhající z běžících Windows nemusí být plně prokazatelné, Windows může bránit přístupu do některých částí paměti i disku.
Pokud je ale RAM i disk OK, pak mě napadá jedině vadný zdroj nebo základní deska. Oboje zjistíš bohužel jen výměnou za jiný kus, žádné testovací programy na tohle nejsou...

Tak jsem test spustil z bootovacího USB a Extended Test mi vyšel bez jakékoliv chyby. Teď tedy opravdu netuším čím by to mohlo být.

Nyní se mi občas stává i, že se dostanu do BSOD ikdyž zrovna zapnu počítač a ani nestačím zadat uživatelské heslo k přihlášení do Windows.

BTW dodával jsem už, že jsem do nové sestavy použil staré DVD-RW ze starého počítače od HP (z roku 2007)? Novou vypalovačku jsem si ani nekupoval. Jestli by to třeba nemohlo být tím.

Moc děkuju všem za rady. Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem RAMky přendal na totožné barvy PCI (předtím jsem měl obě RAMky každá na jiné barvě PCI slotu) - tím se chod počítače znatelně zrychlil + dokoupil jsem SSD paměť a na ní jsem nainstaloval oficiální Windows (předtím jsem používal stažené). Ostatní HDD používám nyní jako sekundární místní disky. To všechno dohromady vyřešilo všechny pády do BSoD a počítač nyní běží správně jak by mělo být.

Ještě jednou všem děkuji.

Jak to tak pročítám, napadla mě nějaký skrytá chyba základní desky, buď chipsetu a nebo BIOSu, ale spíš toho chipsetu, ten přece obsluhuje disky, tím by mohl být vysvětlen problém dlouhých náběhů aplikací a případně i instalace Windowsů. Výrobní vady jso vždycky nejhorší na odhalení.

Ještě k instalaci Winů, předpokládám, že v počítači je disk s rozhraním SATA 3, na toto rozhraní nejde nainstalovat čistý Windows 7, instalačka v sobě musí mít již integrovaný ServicePack 1. Ale to nevysvětluje neúspěšnou instalaci W8, tam, pokud vím, nic takového nebylo.

Teď mě ještě napadlo, zkus v BIOSu přehodit "disc controller" /nebo tak nějak/, dvě možnosti AHCI a IDE, jedna bude zvolena, přehoď na druhou. Buď ti to vůbec nenabootuje systém nebo vyřeší problém, případně přehodíš zpět.