Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Reklamace HDD

Ahoj.
Před rokem a půl jsem koupil HDD. Před týdnem přestal být funkční a šel na reklamaci. Dnes jsem byl v prodejně a vyzvedl si HDD. Řešeno to bylo výměnou zboží. Jaké bylo doma mé překvapení, když jsem zjistil, že disk není nový ale použitý (load/unload cycle count přes 40000, počet používaných hodin přes 2800...)? Výměna zboží se může provádět i za použité zboží? Pokud ne, můžu zajít do prodejny a vrátit tento HDD a chtít jej vyměnit za nový i když jsem ten používaný převzal?
Díky za reakci.

Nový jsem nedonesl. Jen se mi nelíbí, že když dám reklamovat zboží v záruce, tak mi nedají své opravené zboží nebo nové. A přecejen jsem měl některé hodnoty ve smart i několikanásobně lepší než tento disk. Můžu vědět kde je napsané tom co píšeš? Že je možné vyměnit zboží i zapoužité? Nebo jen tipuješ?

Jestli dobře četš, tak HDD funkční je, já se jen ptám na to, co mám ze zákona právo. A pokud mám ze zákona právo, jako že podle mě ano, na nový disk, tak bych rád noévý disk. A pokud někdo myslí, že ne, tak ať dodá důkaz, kde je jednoznačně napsáno, že na nový disk nemám nárok. Týká se to tsbohemie a HDD koupeného někdy na jaro 2013, tedy při platnosti starého OZ. A prosím, žádné tipy, pokud někdo napíše nějakou reakci tak prosím s tím, že uvede nějakou citaci z OZ třeba.

Kupoval jsem HDD ještě před uvedením nového OZ, takže platit by měl starý.
A tam je například uvedeno:
§ 622
(2) Jde-li o vadu, kterou nelze odstranit a která brání tomu, aby věc mohla být řádně užívána jako věc bez vady, má kupující právo na výměnu věci nebo má právo od smlouvy odstoupit.

§ 627
(2) Dojde-li k výměně, začne běžet záruční doba znovu od převzetí nové věci.

Nikde se něpíše, že by "výměna věci" bylo něco jiného než výměna za novou vec.

Takže podle dtestu, co píše tu:
https://www.dtest.cz/clanek-3166/zaruka-a-jeji-upl atneni
" Nové zboží neznamená novou záruku
Důležitou změnou bude, že po výměně reklamovaného zboží za nové bezvadné nepoběží nová dvouletá záruka jako tomu bylo doposud. Záruční lhůta tedy bude 24 měsíců od data prvního nákupu zboží, a i když spotřebitel během tohoto období využije práva na výměnu zboží za nové, běží stále původní lhůta. Výhodnější tedy bude využít práva odstoupení od smlouvy a vrácení kupní ceny. Pokud si pak za vrácené peníze spotřebitel koupí stejné zboží znovu, začíná samozřejmě běžet nová dvouletá záruka. Nejedná se o chybu, ale záměr tvůrců zákoníku, kteří se takto snažili zabránit zneužívání práva. Nakonec tím ale bude bit prodejce."
To chápu tak, že zásadní změnou je pouze to, že neběží nová záruční doba v novém OZ, takže výměna za nové zboží by měla platit i v starém OZ.
Stále si myslím, že mám nárok na nový HDD.

Ty si ale mylis slovo "nove" so slovom "nepouzite". V zakone ale dokonca neni ani slovo "nove". Vyrobca bezne opravuje disky a dava ich nazad do obehu. Mas funkcny disk, jaky si zakupil nechapem co este chces. Nie si ty nahodou vychcanec co si mysli ze si odpali disk naschval a ze bude mat novy?

Já citoval z nového OZ, jestli sis nevšimnul, který citoval dtest a porovnával ho se starým a uváděl rozdíly. Takže to "nové" je v novém OZ, ne že tam není.
V pondělí budu volat na linku dtestu:
https://www.dtest.cz/clanek-1530/telefonicka-porad na-pro-spotrebitele
(odkaz jsem našel teď)
a poradím se s něma, myslím, že ti mi určitě jednoznačně vysvětlí jak to s výkladem OZ v mém případě je a na co mám nárok.

V platnom zakone je jasne napisane co predajca musi urobit. To aj splnil. Presne znenie platneho zakona je na linku ktory som daval vyssie. Zijes v state v ktorom plati to co je v zakone, a ne nejake clanky na nejakom dtest.
Citujem "má kupující právo na výměnu věci". Predajca ti vymenil věc. Tym to pre neho hasne. Mas na to zas 2roky zaruku.

Máš právní vzdělání? Pokud ne, proč bych měl brát tvá tvrzení za správná a ty z dtestu, kde citují jak starý tak i nový OZ a právní vzdělání mají a tedy i jejich výklad starého a nového OZ bude mít hlavu a patu za nějaké bláboly? Jak už jsem psal, našel jsem číslo na poradnu na dtestu, je zdarma, v pondělí budu volat, snad je číslo ještě funkční.
Mimoto je nový zákon trošku jednoznačnější:
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/ob cansky-zakonik/cast4h2d1.aspx#cast4h2d1o2
každopádně pokud někdo starý a nový zákone nečetl, nemá právní vzdělání, tak sotva jeho tvrzení může mít nějakou váhu, protože není třeba jen znát zákon, ale i jeho výklad. A já jsem z toho zmaten i z toho nového, i když je jednoznačnější.
A mimochodem, mně jde o právní hledisko, ne o morální.

Co to bylo za obchod? (varovani pro ostatni by se hodilo)

Bud by ti mel opravit tvuj disk nebo vratit prachy, urcite ne, ze ti da nejaky pouzity!

Osobne beru jako slusnost, ze pokud mi prodejce nabidne vymenu za novy disk, tak penize nezadam a vezmu si novy disk. Menil jsem zrovna v poslednim mesici vadny HDD, jak v Alze tak v CZC a oba obchody mi nabidly penize zpatky nebo novy disk, vzal jsem novy disk.

Edit: Ano, vratil bych se do prodejny a zadal penize zpatky.

Mám ještě dotaz, disky jsi měl jak staré? Méně jako 6 měsíců / více jako 6 měsíců a kupované po 1. 1. 2014 (nový občanský zákoník) nebo před (starý občanský zákoník).
A podle mě je to přesně jak píšeš. Jen si opravdu nejsem jistý jestli tomu tak je, zatím zjišťuju co nejvíc informací. Určitě se to budu snažit vyřešit a dám vědět.
Ani se nezmínili, že se jedná o cizí použitý disk, disk byl zabalen jako nový, tedy ten antistatický obal a nálepky na obalu jako nový disk (nějaká nálepka seagate, čárkový kod).
Mimochodem se jedná o tsbohemii.

jeden byl 7 mesicu a druhy 3 a pul roku (WD Black - 5 leta zaruka).

jestli to melo original baleni, tak to je divny, nejprve bych zkusil zajit do tsbohemia a zkusil se domluvit na vymene. na disku jinak neco videt je? drobne oderky od montaze apod.? zkousel jsi ho projet utilitou od vyrobce? neni nahodou vadny taky a nevypisuje nejake nesmysly?

Vadný není, projel jsem jej hd tune na vadné sektory a díval jsem se do smartu (tam jsou jen zvláštní hodnoty, ale vadný asi není) - a pak jsem jej odpojil, protože jej chci řešit. A ty oděrky od montáže by byli k čemu? A to jsi měl jakou záruku? To mohla být tak 2+3 roky ne? Já někde před nedávnem četl, že ta tříletá (2-5 rok) je u výrobce, a četl jsem případ, jak se v té tříleté reklamovalo, a že se to musí posílat do polska nebo německa a že ten dotyčný to poslal do německa, vada byla neopravitelná a normálně mu poslali nový hdd někde z amsterdamu poštou...
Mimochodem muj disk je seagate a záruka je u prodejce v té 2 leté době tuším. Jak já jsem nasranej :-D