Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Bezpečnost práce

Navrhuji, aby se v odpovědích, týkajících se oprav závad hardware dal dávat předpřipravený text upozorňující na riziko úrazu elektrickým proudem. Pokud to nebude řešeno nějakou automatickou funkcí, tak žádám rádce, aby mysleli při odpovídání i na to, že elektřina může i zabít.
Ne, moje povolání není bezpečnostní technik a dokonce ani nejsem elektrikář :-).

Teoreticky to stačí. Ale z EULA Microsoftu bych si příklad nebral. Je to stejné jako s návodem jak se ptát- většina lidí zde na poradně své dotazy formuluje špatně i když mají možnost si návod přečíst a přesto se většinou odpovědi dočkají. Možná by stačila obdoba smajlíku jako je lebka , nebo ikonka s bleskem . Něco podobného, co bývá v manuálech.

Vzpomněl jsem si na to nebezpečí úrazu elektrickým proudem, když jsem nedávno četl dotaz od někoho, komu vyměňoval kamarád paměti ve spuštěném PC . Třeba T.I.P.ovi jsme tady radili při instalaci DVD do PC dokonce i to, jak otevřít case. Myslím, že upozornění, že do věčných lovišť může odejít nejen HW ( teda do silikonového nebe) není tak úplně blbost.

když vytahuješ paměti nebo karty za chodu, kromě toho že si pravděpodobně odděláš board se nestane nic - pacuješ s malým napětím.
nebezpečným pro dětinský organismus (tip, mirek, ...) je procházející proud. aby byl proud nebezpečně vysoký, musí ho podle ohmova zákona vyvolat nebezpečně vysoké napětí - to však na boardu není.
nestavme tedy nějaké naše pseudozákonné upozornění nad ohmův zákon. (jo, elektronika mě živí, mám i zkoušky z vyhlášky 50.)

odstrašujícím příkladem budiž návody pro americké spotřebitelky, že domácí zvířata nepatří do mikrovlnky.

za rozvod elektriky v domácnosti toho člověka, a jeho případné amatérské dvoušňůrové prodlužovačky zastrčené do vadných komunistických rozdvojek co přehazovaly fázi doprava, tady na poradně opravdu nikdo nemůže. normální pc je vyrobeno tak že nekope ani nevybuchuje. stejně tak bys mohl v každém příspěvku varovat před zemětřesením nebo před potopou, protože teoretická možnost vždycky je.

ad probíjení zdroje: kryt zdroje je kovový. takže když bude něco zevnitř na něj probíjet, protože je spolu s celou skříní kvalitně uzemněný na ochranný kolík, svede se jakýkoli poruchový proud do země. při (nepravděpodobném) zkratu to navíc vyhodí jistič, kdo doma používá proudové chrániče ten může být jen rád, protože odchylka proudu mimo chránič ho rozpojí.

dá se třeba vzít dost tenký šroubovák (pletací jehlice nebo vrtačka) a zabořit úmyslně do zapnutého zdroje, co to udělá. má proto být pod každým příspěvkem varování že takový postup není úplně normální, že tam zaráží vrtačku jen na vlastní nebezpečí?

upřímně řečeno, já si stejně myslím že lidí je jak sr... (teď nemám nikoho konkrétního na mysli)

Kdesi jsem viděl hlášku, že žádné zařízení nelze udělat úplně blbuvzdorné protože blbci jsou úžasně vynalézaví.

Nejlepší věty před smrtí
- Zprava dobrý!
- Pusť mě k tomu, já tomu rozumím.
- Klídek chlapi, to je nulák.
- Neboj, není nabitá.
- Hoď mi sem to kladivo!
- Divné, cítím plyn, rozsviť!
- Pejsku, pojď sem!
- Brzdy jsou hotové, jdu je vyzkoušet.
- Hele ještě nejsem tak blbej abych zapomněl vypnout proud
- Neboj ten proud je určitě vypnutej...
- Ten větrák se netočí...
- Těch sto kilo v pohodě unesu...
- To je ale pěknej pejsek, můžu si ho pohladit ?...
- Říkám ti že sova houká jinak
- Přece nebudem utrácet za nějakýho elektrikáře, já to zvládnu..
- Neměls to vypojit ze zásuvky?...
- Nebojte, zacházet s pyrotechnikou umim.

(z http://automatizace.hw.cz/view.php?cisloclanku=2006 122901)