Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Bootování: Legacy Bios vs. UEFI (notebook)

Ahoj, před chvílí jsem se ptal na program, který by mi měřil teplotu CPU, byl mi doporučen program HWInfo..
Tam jsem se ale zarazil u položky UEFI BOOT: NOT PRESENT

Po troše googlování jsem zjistil, že bootuji přes Legacy BIOS , ale že jsem schopný bootovat i z UEFI:

Operating System: Microsoft Windows 8.1 Professional (x64) Build 9600

Bios Manufacturer: Insyde Software
Bios Date: 10. 7. 2013
Bios Version: 2.18
UEFI Bios: Capable

Computer Brand Name: Acer Aspire V3-571G
Motherboard Model: Acer VA50_HC_CR
Motherboard Chipset: Intel HM77 (Panther Point)
Motherboard Slots: 6xPCI Express x1, 2xPCI Express x16
PCI Express Version Supported: v3.0
USB Version Supported: v3.0

Můj dotaz zní:
1) mohu přes nastavení BIOSU změnit bootování na UEFI? Ovlivní to (výrazněji) rychlost startu windows? popřípadě i práci v desktop?
2) budu muset přeinstalovat Windows, pokud budu chtít startovat z UEFI?
3) pokud ano, jak mám postupovat? (nechci něco zkonit, každopádně podle mého selského rozumu bych v nastavení BIOSU přenastavil bootování na UEFI, restartoval a vložil flash disk s windows a nainstaloval je.. je to tak správně?)

UEFI je výhodnější hlavně při startu Windowsu vzhledem k rychlosti.
Dělá se to hodně podobně jako u BIOSu, ale musí se jinak nastavit bootovací médium /fleška/, jsou na to programy, které to udělají za tebe, já s oblibou používám program jménem Rufus, nikdy mě nenechal na holičkách. Jinak, UEFI jde instalovat pouze z flešky, která je zformátována na souborový systém FAT32, problém se skrývá v tom, že instalačka Windowsů nemůže mít více jak 4GB, takže na krekký verze z 90% zapomeň.

PS. Přepínat mezi tím nejde, musí se vždy Windows přeinstalovat, protože UEFi je novější BIOS a je rozdíl v zavádění systému.

v rámci školy mám zadarmo windows 8.1, přes dreamspark downloader jsem si stáhnul pouze x64 verzi, iso rozbalil přes daemona a soubory přetáhl na flešku, zadal product key a nainstaloval..
takže tam problém není

spíše si teď googlím, o kolik rychlejší start systému bych měl - jestli se mi ten reinstal vyplatí (zálohováno mám, ale přeci jen ty 3 velké vlny updatů potom, ostatní drivery, install softwaru co používám, nastavování složek/navigation panelů atd. atd.... to je vždy "pain in the ass" )

System nestartuje rychleji, len ta microsoft ojebal. Vypnuti neni vypnuti len sleep, dokial si nezrusis "rychle spusteni" v ovl.panley-energia-tlacitka. To same je aj u legacy bootu, sposob bootu nema na to ziaden vplyv, aj tam by si mal 10sekund po defaultnom sleep "vypnuti".

P.S. daj si restart a ne "vypnut" ojeb, a uvidis kolko to skutocne startuje.

1) musel by si nanovo nainstalit Windows. Neovplyvni (boot mozno 1sekunda, praci to neovplyvni nijak, nema to na chod Win absolutne ziaden vlyv)
2) ano
3) nic nerob, nema to ziaden vyznam.

P.S. teoreticky by si mozno ani nemusel instalovat nanovo, zavisi to od toho jak sa ten win nainstalil, on mohol aj pri legacy boote nainstalit UEFI loader. Ale Win chce pre UEFI boot aj mat disk v GPT takze musel by si mozno aj zrusit komplet cely obsah disku. Vsetko to zavisi len od Mrkvosoftu.

P.S.2. jaj kua to je 2roky stary dotaz, kto to vytiahol.