Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak se tvoří rodné číslo?

Zdravím chytré mozky,
ví někdo tajemství, jak vznikají rodná čísla? Našel jsem jen obecné informace, vím, že od 1.ledna 1954 je číslo za lomítkem čtyřmístné a celkové číslo musí být dělitelné jedenácti. Dále toto číslo za lomítkem je jedinečné v tom dni, kdy se člověk narodí a souvisí s městem narození. Poslední číslo je jenom spočítané tak, aby právě celé číslo bylo dělitelné jedenácti.

Ale jakou metodou se přidělí tři číslice hned za lomítkem? To jsem se nikde nedočetl, jen že to snad přiděluje počítač na základě nějakého společného registru?

Např. 680325/2401

Vznik tohoto trojčíslí by mě zajímal. :-)

loading...

Číslice za lomítkem přidělí matriky z intervalu, který mají přidělen.
Podle počtu obyvatel do matriky spadající se počítá s určitým počtem dětí, které se mohou narodit v průběhu jednoho dne.
Podle přihlašovaných dětí s dnem narození pak matrika postupně z přiděleného intervalu tvoří poslední čtyřčíslí.

Stačí ti tato odpověď?

Tak se mi to podarilo najit, na 8577_0_0_0.html v roce 2003, ktery se sem nevejde cely, takze musim rozdelit:

Rodna cisla
Současná konstrukce RČ byla připravena v šedesátých letech, dnes je již zastaralá. Ve čtyřmístné koncovce nejsou zakódovány žádné údaje, ani místo narození. Pracně se dá jen vystopovat, ve kterém okrese bylo RČ přiděleno. Sama koncovka zajišťuje jen rozlišení osob se stejným datem narození a aspoň primitivní kontrolu správnosti celého desetimístného čísla dělitelností 11. Ve světě naše RČ zase tak unikátní není, podobně jsou konstruována personální (identikační, social security numbers apod.) i v jiných zemích. Evropské orgány pokládají existenci identifikačních čísel osob za samozřejmost, našemu RČ však vytýkají dvě věci: nevyjadřuje státní občanství a zahrnutím pohlaví a data narození narušuje ochranu soukromí. Je to pravda, zásadní rekonstrukce RČ však zřejmě připadne v úvahu až v koordinaci s jinými zeměmi, snad ve vytvoření jednotného PIN pro Evropskou unii. Připomínám ještě, že desetimístná RČ mají v ČR obyvatelé narození v roce 1954 a později, starší osoby mají devítimístná RČ s trojmístnou koncovkou. Ta jsou nekontrolovatelná.
Za přidělování RČ odpovídá v ČR od roku 1969 Český statistický úřad, od roku 2003 to bude ministerstvo vnitra.

Rodne cislo bylo az do roku 1953 slozeno pouze z data narozeni (u zen dvoucislo mesice + 50) a tri dalsich cifer, ktere slouzily k rozliseni lidi narozenych ve stejny den. Casem vznikla potreba alespon castecne kontroly platnosti RC. Takze od 1.1.1954 se zacala pridavat jeste 10.cifra, ktera ma funkci kontrolni. Vypocita se tak, ze z cisla, ktere vznikne z prvnich 9 cifer RC se spocita modulo 11 (tj. vezme se zbytek po deleni 11). Pokud je vysledek 10, hodnota kontrolni cifry bude 0, jinak bude mit desata cifra hodnotu zbytku. Nezavadi se tedy umela cifra pro cislo 10, jako je tomu napriklad u ISBN (International Standard Book Number). Tim se sice trochu zmensi ucinnost kontrolniho systemu, ale v praxi je to porad dostacujici...

Praxe pridelovani rodnych cisel je nasledujici:
Kazda matrika dostane seznam pouzitelnych rodnych cisel. Pokud se nahodou stane, ze se v jednom dni narodi prilis mnoho deti a seznam nestaci, tak je mozne si RC "vypujcit" ze sousedni matriky. (Diky tomu vznikala duplicitni RC. Matrika totiz pujcila svoje RC kolegum a sama ho pridelila take.) Zkusena pracovnice matriky se tudiz pouhym pohledem na RC muze dozvedet, kde se dany clovek narodil; neni to sice 100%, ale funguje to s dost vysokou pravdepodobnosti.

Rodná čísla přiděluje porodnice po dohodě s nějakým úřadem (matrika?).

RRMMDD/AABC
První dvě čísla AA jsou kódem porodnice, každá porodnice má svoje dvojčíslí. Třetí číslo B je pořadovým číslem, kolikáté se dítě narodilo ten den v daně porodnici. Poslední číslo C (pokud existuje), doplňuje rodné číslo na deset míst tak, aby výsledek byl dělitelný jedenácti (zkuste si to).

Tento systém není tak jednoduchý:

- některá B se musí přeskočit, protože není možné výsledné číslo doplnit číslem C tak, aby celý výsledek byl dělitelný jedenácti.
- Pokud se občas stane, že se narodí více jak 10 děti za den, tak se "půjčuje" AA odjinud (buď na to mají na matrice volná čísla, půjčuje se z jiné porodnice či porodnice s velkým provozem mají více dvojčíslí)

Informace mám od matky, která pracuje v porodnici. Možná, že se to dříve dělalo nějak jinak. Nejsem si jistý, že jsem něco nezkomolil, ale myslím, že moc ne.

Empiricky zjištěno mám:
- Pokud je první A 0, dá se odhadovat Praha.
- Brno a Jižní morava má první A 4.
- Pokud je AA 99, dotyčný se nejspíš narodil v zahraničí (třeba já :-) a rodné číslo bylo přiděleno po návratu(?) do republiky.

Ad dotazníky se dvěma kolonkami:
- Občas se stane, že někdo má přiřazené jiné rodné číslo, než je jeho datum narození. (mám kolegů, který asi do patnácti let měl jiné rodné číslo, potom si ho nechal změnit).
- Problém také nastává s cizinci, kteří mají přechodný pobyt (pracují u nás či studují). Ti také musejí mít přiděleno rodné číslo, setkal jsem se i s rodným číslem tvaru xx9xxx/xxxx

Abych to ještě trochu upřesnil:
Od roku 2004 (zákonem č. 53/2004 Sb.) je zavedena možnost v případě, že jsou v nějaký den vyčerpána všechna platná čtyřčíslí, použít alternativní rodné číslo, u kterého mají muži k číslu měsíce přičteno 20 a ženy 70.

Dobrý den,

co jsem koukal, tak tady píšete tedy zajímavé věci :D

Vezmu rodné číslo z původního dotazu

1. krok

68+03+25=96

2.

96/11=8
zbytek 8

3.

8+x=11
x=3

4.závěr

mohli bychom řict, že základní tvar je 680325/0003
a k 0003 bychom přičítali číslo 11, až bychom se dostali na číslo 2401
-> což by nám teoreticky mělo říct jako kolikátý jsme se narodili v daný den (v tomto případě 219)

Výpočet dáva zmysel, ak by sa rozsahy nerozdeľovali. T.j. ak by narodeným boli prideľovné čísla podľa poradia narodenia v danom dni a prvý narodený by mal číslo 0003 (= 1 * 11 - 8), tak 219-ty narodený by mal číslo 2401 (= 219 * 11 - 8), keďže celé rodné číslo musí byť deliteľné 11.