Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Grafika pro 4K videa

Zdravím,
nedávno jsem koupil nové GoPro a rád bych i trochu posílil počítač, abych byl schopen stříhat v relativním klidu videa 1080p/60fps a případně i 4K/15fps (žádný hry hrát nebudu).
Aktuálně mám Core i3-530, 6GB RAM a jen integrované grafické jádro k procesoru (plus 500gb disk).
Vzhledem k ceně GoPra do toho nemůžu vrazit zas tolik :)
Předpokládal jsem, že nejrozumnější varianta bude přikoupit grafiku, ssd disk a možná ramky.
Zajímalo by mě, jestli když koupím grafickou kartu typu GIGABYTE N740D5OC-2GI, tak si vlastně vůbec nepomůžu anebo to má smysl. Mám tím na mysli, že to budu schopen sestříhat, ale třeba to potrvá trochu dýl a ne, že mi to spadne.
Díky za rady.

Záleží hlavně na tom, zda daný software podporuje GPU akceleraci a umí využít například CUDA jádra v nVidia grafických kartách.
Většinou render probíhá skrze dostatečně výkonný procesor (Xeon E3-1231v3 / i7)... Tvá stará i3-530 na tom nebude dobře, kór při renderingu 4K videí.

Citace z CZC.cz

• Základem musí být vždy výkonný vícejádrový procesor – pokud to myslíte se střihem opravdu vážně, sáhněte po některém z čtyřjádrových procesorů Intel Core i7
• Počítač doplňte dostatkem operační paměti – jsou cenově dostupné, takže volte minimálně 8, lépe však 16GB RAM
• Grafickou kartu využijete pro renderování a náhledy videa – ale pouze v případě, kdy software, který pro editaci videa používáte, podporuje GPU akceleraci. To si snadno ověříte předem na webu výrobce softwaru (např. zde pro Adobe Premiere Pro). Pokud akceleraci nepodporuje, nemusíte výběru grafiky věnovat příliš pozornosti.
• Pro střih nekomprimovaných videí volte dostatečně rychlý disk (RAID/SSD); pro střih komprimovaných videí vám postačí běžný disk s dostatečně velkou kapacitou.
• Nezapomínejte na kvalitní chlazení a zdroj – rendering videa dá hardwaru zabrat. Hodí se také rychlá rozhraní – USB 3.0 nebo lépe extrémně rychlý Thunderbolt.

To ti bohužel nedokážu říct, ale předpokládám, že s 1080p@60fps budeš mít taky velký problém.
Sám jsem několikrát zkoušel renderovat 1080p@60fps video s AMD Fx-8320 @4.0GHz v programech Sony Vegas a Adobe After Effects
Sony Vegas -> Výsledné video se trhalo a mělo posunutý zvuk (nevím zda to byla chyba Sony Vegasu samotného, nebo jsem někde něco špatně nastavil).
AAE -> 1 minutové video se renderovalo asi 7 hodin (nutno podotknout, že pár složitějších efektů tam bylo).
Na 1080p@30fps bys to zvládnout mohl :)

Resp. jde mi o to, co se vlastně stane, když to ten počítač nezvládne? Spadne to? Anebo to jen bude trvat úměrně delší dobu?

Spadnout to může, trvat to bude určitě delší dobu. No jakmile začneš renderovat, rozhodně nic nedělej, radši ani nehýbej s myší :D