Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Rozložení kláves na klávesnici - debata

Ahoj.

Mám dotaz na klávesnice.
V poslední době pozoruji, poněkud pro mě, nemilý trend.

Rozšiřují se klávesnice s layoutem, který mi vůbec nevyhovuje.

Konkrétně jde o umístění klávesy backslash (zpětné lomítko)

Převládá totiž názor, kde je pro uživatele nejpodstatnější BACK-SPACE (protože dělají často chyby).

Dokonce už nejsou ani vyjímečné klávesnice, na kterých není česká diakritika (pro zapařence).

Konkrétně jsou k dispozici následující typy:
[http://pc.poradna.net/file/view/21652-keyboard-lay out-png]

Mě, jako člověku programujícímu, vyhovuje pouze prostřední rozložení (typ nadepsaný 3).

Chtěl bych se tedy zeptat, jaké možnosti jsou, a jaké rozložení kláves vyhovuje vám.

Potrpím si totiž na standardizaci.
Nemám rád pochybné "multimediální klávesnice" s pochybnou
podporou a pochybným rozložením kláves.
A vyloženě nesnáším fracky, kteří se chlubí, jak údajně dovedou na těchto nestandardních klávesnicích psát poslepu.
Takové chlubílky bych hromadně objednával k odstřelu.

Nebo se ze mě stal dinosaurus a ani jsem to nepostřehl?

To, co hledám je něco takovéhoto.

Ovšem na této klávesnici mi vadí malé klávesy F1 až F12 a navíc jsou velmi nešikovně blízko ostatních kláves.

Klávesnici si pořizuji na několik roků a uvítal bych uvedené rozložení + podsvětlení (není nutností).
Cena tak do 500Kč.

Už jsem projel zelenou stvůru i CZC, ale nikde v podstatě nic lepšího, než na odkaze není.

Máte nějaký tip?

Typ klávesnice, na které teď píšu, se nejvíce podobá té na obrázku číslo 2.
U rodinného PC je tohle http://www.alza.cz/logitech-internet-keyboard-250- deluxe-cz-cerna-d272103.htm Kupoval jsem ji někdy před 5 nebo 6 lety v Alze snad za 100 Kč a funguje dodnes.

BTW: klávesnice bez české diakritiky jsou prostě klávesnice s US (nebo jiným) layoutem a většinou bývá stejný model levnější, mě by třeba psaní na takové klávesnici nevadilo (ano umím psát všemi 10 poslepu).

Protože pracuju na notebooku, tak jsem tento problém přestal řešit. Notebookové klávesnice se začínají dělit na nevyhovující a zcela nevyhovující.
Takže mi nezbývá po výměně notebooku vždy nějaký čas sprostě nadávat v kuse a později už jen občas, kdy musím měnit zažité zvyky. Po několika letech si zvyknu a to je zřejmě ta správná doba na výměnu notebooku s úplně novým rozložením klávesnice a vše nastavává od začátku.

Jelikož neprogramuji, tak tyto speciální znaky jsem nijak neřešil, z výše uvedených možností by mi asi vadila 4 a 5, kvůli zkrácenýmu Shiftu. Jinak velikost Enteru, ani Backspace neřeším, měl jsem klávesnici s velkým Enterem a malým Backspacem, teď to mám naopak, malej Enter, velkej Back, tedy volbu č.1. Obě klávesy mačkám malíčkem - ano, píšu poslepu, trefím se do nich vždycky, ať jsou ty klávesy větší, či menší. Na speciální znaky, jako právě to lomítko, či paragraf, tak to se stejně podívám, nepoužívám je až tak často a navíc jsou na různých klávesnicách na různých místech.
Co já naopak vyžaduju od layoutu klávesnice, tak standardní rozložení (šipky, funkční blok, numblok) a hlavně velkej levej Shift. Spousta výrobců cpe právě to zpětný lomítko místo poloviny levýho Shiftu a ten mačkám levým malíčkem zrovna v těch místech. To jsou klávesnice pro dvouprsťáky, nebo pro ty, co se musí při psaní dívat.

Pokud jde o konkrétní model/layout, tak mi vyhovují klávesnice Dell, mají všechny stejný rozložení, který mi vyhovuje (to je fajn v práci, že můžu sednout k jakýmukoliv PC a všude je dobrá klofna).

Já preferuji jedině volbu 1 (z uvedeného výběru). A na kvalitní+podsvícenou klávesnici si potrpím. Může to být i chiclet, pokud má hluboký stisk.
Bohužel notebooky nejsou nafukovací a klávesnice neůmže mít půl metru. Navíc to by ani ničemu nepomohlo - důležité je,kolik kláves a jak jdou dostupné ze Základního rozmístění prstů (ASDF JKLŮ).

A ono to rozložení klávesnice taky záleží na variantě notebooku (zemi). Nevím tedy jak to je, ke které skupině patří české rozložení (které se mi nelíbí) - úzký shift, 2řádkový enter. Pak je ruhý styl - US nebo německý - ten se mi líbí.

Ovšem na layoutu je spousta dalších důležitých věcí.
-veliké klávesy
-kurzorové klávesy v plné velikosti a "předsazené"
-dedikované klávesy Page Up, Home insert delete end.
-LEVÝ shift v plné délce.
- Buď oddělené Fn klávesy po čtyřech (bohužel pak nezbyde místo v tomto řádku) a nebo nápisy F1-F12 velkými písmeny.

Důvod pro dlouhý enter je , že při standartní(startovní) rozmístění prsů (ASDF JKLŮ) je malíčkem dosažitelné bez problému, zatímco kdyby při úzkém entru (2) už je to nepohodlné. Varianty 3,4,5: část entru v horní řadě je nadbytečná.

Ze stejného důvodu je pro mě kritická klávesa shift ihned u klávesy Y.

- Ocenil bych možná i kratší mezerník, aby se tam vešla klávese kontextové nabídky.

- Naopak je mi celkem jedno, co je napsané na klávesách (kromě FN). Nevadí mi chybějící diakritika. Dokonce jsem si i na notebooku s pořadím kláves fn ctrl v biosu změnil na ctrl-fn a nědělá mi to problém.

Bohužel Lenovo je průkopníkem v šílených změnách klávesnice.

Ale i u dellu dostávají klávesnicen a prDell. Ještě užší enter. ([img]http://www.notebookcheck.net/fileadmin/Notebooks/D ell/XPS_11/tastatur.jpg[/img]

Nemáš nějaký psychicyký problém? Frustraci?

hlasoval jsem za 3) - odpovídá asi starému rozmístění prvních pc-at.
rozchodím i 2) a se sebezapřením 1)
4) a 5) jsou ufo verze, asi pro marťanský trh.

momentálně jsem víc upřednostňoval podsvícené než jiné vlastnosti.
až se to oškrábe, vezmu bílou a koukám, že budu mít problém s hledáním.

Notebookové klávesnice se začínají dělit na nevyhovující a zcela nevyhovující.

když v práci nafasuju nový notebuk, zkouknu klávesnici a touchpad, zanadávám, připojím externí klávesnici a myš. pak se přihlásím heslem na první pokus, tím pro mě notebučí klávesnice končí.

Poridil jsem nedavno klavesnici 2, predtim jsem dlouhou dobu mel taky 2 a uplne prvni moje klavesnice byla 5, muj vlhky sen :-D, ale to nesezenes. Klavesnici 4 bych taky nepohrdnul, klavesnice 3 mi nevyhovuje, ja prave ten velky backspace chci, ale pracoval jsem s tim v praci a nejak zvlast mi to nevadilo, klavesnice 1 je naprosta hruza, to nedavam a nesnasim to.

Jinak kvalitni klavesnice do 500,- s podsvetlenim jsi mimo realitu, naprosty odpady, vazne resil jsem to podstive a podsvicena klavesnice pod 1500,- nejde, pokud teda chces na ty klavesnici taky obcas psat. Kvalitni klavesnice do 500,- bez podsvetleni ti preju hodne stesti, ja sehnal za 650,-, ale fakt je, ze typ 3 jsou levnejsi. Urcite ti dobre radim, ty odpadky IT Connect to je opravdu sila, Trus hadr. Mam Fujitsu, vybiral bych Logitech apod.

Jestli si potrpis na cerny humor, doslova, tak tato Zalman je pro flegmatiky, kteri si potrpi na takovy drsnejsi humor. Klavesnice totiz pousti cernou barvu, takze po 5 minutach psani mas hezky zacernene konecky prstu, ale normalne to umyjes mejdlem. ]:)

Zvolil jsem 2. možnost. Za krátký Shift bych střílel a jsem zvyklý na "dvojřádkový" Enter. A dlouhý Backspace je spíše pohodlnost (nemusím natahovat v případě chyby malíček až na kraj klávesnice).

Jinak zkus obejít nějaké prodejce elektra ve tvém okolí. Občas v takovýchto obchodech najdu i to, co nemůžu najít na netu. Co jsem se tak nějak kouknul, tak jsem našel, mimo tebou uvedené, Genius klávesnici, normální a nepodsvícenou a pak ještě jednu Genius, která je i podsvícená, ale o stovku dražší.

Tu druhou Genius nikdy! Měl jsem ji, vlastně ještě mám. Leží tu jako náhradní, vydržel jsem do ní bušit tři týdny, než jsem se sebral a okamžitě jsem jel koupit jinou. Má problém se zaregistrováním stisku, dost často nestačí jen zmáčknout klávesu až na dno, aby se daný znak napsal. Je potřeba psát silou, po delším psaní z toho bolí bříška prstů.

Jelikoz jsem notebookova, tak si taky klavesnice moc vybirat nemuzu. A vesmes si casm zvyknu na vsechno...
Ten, co mam ted, ma klavesnici zhruba ve stylu 2. Ten predchozi byl (pokud si dobre pamatuju) stejnej, jen mel nalevo prohozeny Fn a Ctrl, coz me zpocatku stvalo uplne nejvic :-)

Dlouhodobě používám 2 a jsem spokojen. Neměnil bych. Zpětné lomítko je u levého šiftu (který je kratší) a to mi taky vyhovuje.

Přechodně (když se mi rozbila stará klávesnice) jsem měl nějaký paskvil mezi 3 a 4 (dlouhý backspace i šift, možná bych jí ještě někde našel)
Rozložení samotné by mi na ní asi nevadilo. Je to spíš o zvyku si myslím. Nezvykl bych si asi jen na 5, případně na nějakou specialitu. Když si můžu vybrat, jasně dvojku.

Za důležité považuju, aby se nikdy do "cesty" nepletla ta speciální tlačítka (obzvláště uspávání počítače), ale zase chci, aby tam byla (hlasitost a uspávání. Kalkulačka taky bodne).

Proč takovéhle píčoviny řešíte ???
Pokud si chci koupit klávesnici, vyberu si takovou která mi bude vyhovovat nebo se mi bude líbit, případně oboje dohromady. Pokud rozmístění nevyhovuje, klávesnici nekoupím, víc to neřeším. Pokud jí dostanu třeba k počítači, tak ji buď prodám, vyhodím nebo si na ni zvyknu, ale rozhodně sem nedávám pět typů klávesnic a nepláču tady, že jeden typ, který má, je na hovno !
Tady zase někdo nemá co dělat !

To mas mat uz davno navyknute. Ja to mam navyknute na D a US klavesnici (tie su vzdy uplne stejne), pisem to uplne automaticky. SR/CR klavesnice nepouzivam ptz je to IMHO kravina :)
Preto tu aj pisem bez makcenov furt.

P.S. aha tak kukam ze ani US neni furt stejna, ale ja som pouzival furt stejnu :D Mam cherry made in germany (US layout) uz 15rokov. Na klavesnicu si zvyknes si za mesiac, takze ak si nekupis nejaky genius alebo co, tak 14,9 roka nebudes mat problem :)

protože někteří lidi na PC pracují a s klávesnicí napíšou tuny textu. A naprosto souhlasím s Leaderem, že dnes vybrat dobrou klávesnici prakticky nejde, pokud do ní nechci vrazit minimálně 3 tácy. Ještě před cca 7 lety šlo koupit dobrou klávesnici za 250Kč a superklávesku za cca 500Kč.

Já má taky počítač převážně na práci, her už jsem se dočista vzdal a vůbec mi to nevadí. Jinak mám noteboook, kde ten výběr klávesnic je ještě více ořezaný /téměř nemožný/ oproti klávesnicím ke stolákum.

Zpětné lomítko buď píšu jako Alt+Q nebo ho mám vedle levého Shiftu. Tu svislou čáru píšu jako Alt+W, také často používám # což je Alt+X nebo & - Alt+C, dále složené závorky - Alt+B/N, těch znaků je, to bych tu byl ještě dlouho, prostě vyberu si klávesnici která mi vyhovuje/líbí se mi a tu si koupím nebo si na nevyhojující klávesnici zvyknu, změna je život :puff:

Ideál je (3), avšak v ČR prakticky (téměř) nesehnatelný. Je to totiž původní US/anglický layout. (2) je zase naopak německý. Ty ostatní jsou pak už jen úchylné varianty obou.

Za nízký Enter bych střílel, německý layout mi nevadí, i když malý levý shift je věc, která by mohla být lepší. Naštěstí jsem levák a motoriku levé ruky mám dostatečně vyvinutou a i ten malý shift většinou trefuju. Paradoxně nepoužívám ani jednu klávesu s backslashem, vždy jdu přes altgr přepínač, protože to funguje na všech klávesnicích.