Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nejrychlejší/nejlepší HDD do Serveru

Asi mě zde neporadíte,ale i tak to zkusím,nevím kdo by mě poradil na jiných portálech :-/

1. Momentálně ve starém vyřazeném serveru jsou 2x 74gb 15,000rpm/10,000rpm SCSI HDD neví někdo jejich výkon na dnešní dobu?

2. V plánu je nový server DELL,Supermicro,HP (nejlépe vychází 2U DELL 4xG34)
Který byste použili HDD?

Varianta:
a) http://pevne-disky.heureka.cz/western-digital-velo ciraptor-1tb-sata-600-ncq-64mb-wd1000dhtz/specifik ace/#section
b) http://pevne-disky.heureka.cz/seagate-cheetah-15k- 7-600gb-3_5-15000rpm-scsi-st3600057ss/
c) http://pevne-disky.heureka.cz/western-digital-cavi ar-4tb-sata-600_7200rpm-64mb-wd4003fzex/
d) http://pevne-disky.heureka.cz/seagate-constellatio n-cs-3tb-st3000nc002/specifikace/#section
e) dost přes rozpočet http://pevne-disky.heureka.cz/crucial-m500-960gb-c t960m500ssd1/
f) dost přes rozpočet http://pevne-disky.heureka.cz/intel-s3500-600gb-2_ 5-ssdsc2bb600g401/specifikace/#section

Nebo jiné ? Řadič by měl umět SAS/SATA/SCSI min. kapacita 600GB,nonstop provoz,aby vydržel několik let nonstop provozu třeba těch 3-5 let bez nutnosti měnit:) poběží na něm herní aplikace...
SSD by řešil hodně,ale 20 000,-Kč to je slabá třetina ceny neobsazeného serveru...

Investice za 2 disky ideálně do 15 000Kč/maximum 20 000Kč vč. DPH.
Za jaké-koliv rady budu rád :)

1. SAS/SATA je něco jiného než SCSI, rozhodně bych je nepsal jako rovnocenné!

2. Starý server je starý server, výkon těch disků bude na úrovni velociraptora, pokud jsou to 15K modely. Pokud je to 15K model s 10K performance firmwarem, tak bude výkon nižší, záleží taky na verzi SCSI. Pokud to je U320 HBA, bude to na 2 disky v maximu tak akorát.

3. Já bych zásadně koupil originální disky které jsou pro server určeny a mají certifikovaný firmware a podporu výrobce včetně alespoň NBD záruky. V serverech nejčastěji odcházejí právě disky a strkat tam neoriginály s common firmware není podle mého úplně vhodné. Úplně mimo je ten Crucial, ten tam nemá co dělat, jedná se o consumer SSD. Intel už je lepší, ale i tak to není řešení pro RAID řadič, který neumí pracovat se SSD v RAID poli (to umí až nejposlednější modely HBA).

Samozřejmě záleží na tom, jak velké pole to má být (kolik disků), v jakém rozložení, v jaké provozní náročnosti a zda bude použit SAN storage, nebo to bude lupnuté rovnou na HBA lokálně v HS cage nebo v nějakém externím enclosure.

Díky touchwood,jestli máš čas,tak odepiš,klidně bych ti třeba za rady něco poslal klidně PM.

1.Něco podobného tam bude... záleží podle toho co vyjde výhodněji Supermicro/DELL který z nich bude podporovat ty nové opteron 16j. 140W
RAID CONTROLLER PERC H700 RAID CONTROLLER w/ 512MB BATTERY BACKED CACHE

Takže cenově přijatelně vychází toto: DELL 600GB, 3,5", SAS, 400-20613
http://pevne-disky.heureka.cz/dell-600gb-3_5-sas-4 00-20613/
Zda-li tebe dobře chápu tak SAS/SATA bude rychlejší jak SCSI ? Případně v čem se liší ?
Já trošku nechápu rozdíl SAS 15 000ot/min. vs SAS 7 200ot/min. :-/

Dnes hodně v nových serverech u hostingových společností používají hlavně SATA2 + SATA3 nebo předcházejí někde na Intel SSD 530 series.Ty dražší verze S3700...

2.Jo,to pak sem napíši,zatím nevím přesně pač server je vypnutý v Brně,někde v Datacentru.... jsem zvědav kdy ho vrátí... Server byl vyroben v roce 2006 v prodán v Anglii,schodou náhod se dostal sem před 3roky... HDD asi původní nebyli když jsem ho kupoval... Takže zas tak špatné ty staré disky nebudou v rychlosti ?
Ani v tom novém serveru nebudou více jak 2 disky,RAM bohužel originál vzít nebudu moct rozdíl v ceně je opravdu znát...

3. OK,vezmu teda 2x tento http://pevne-disky.heureka.cz/dell-600gb-3_5-sas-4 00-20613/
Cenově vychází OK :-)

2 disky (2xHDD)1 systémový,2 může být jako zrcadlo když umře první... ale asi oba bych používal... 50% aplikací na jednom,50% aplikací na druhém :)Náročnost herní aplikace/servery,většina z nich využije 1 jádro,pár GB RAM,a 1-10GB prostoru na HDD hodně vyjímečně 50GB

, nebo to bude lupnuté rovnou na HBA lokálně v HS cage nebo v nějakém externím enclosure.
//trošku tomu nerozumím,zas tak zdatný nejsem... :-D

Otáčky u plotnových disků dělají hodně. Čím rychleji se točí, tím je rychlost čtení větší a doba přístupu rychlejší. Lhostejno, jestli SAS, SATA nebo SCSI. Tam jsou jiné rozdíly. SAS mívají nižší kapacity, než SATA a vyšší spolehlivost. Výrobcí totiž nejprve vydají SATA disk a pak podle spolehlivosti po odladění z nich dělají SASy. A SAS (stejně jako SCSI proti IDE) umožńuje víc zařízení na jedné sběrnici (přes "rozbočovače").

Co se použití disků týče, tam kde je třeba kapacita za rozumnou cenu a nejsou extrémní nároky na rychost, používají se SATA nebo NearLine SAS (v podtatě SATA). Čím větší kapacita disku, tím menší performance (na jednotku kapacity). Je třeba si uvědomit, že data jsou vždycky na jedné maximálně dvou plotnách a zjednodušeně řečeno, dva 750GB v RAIDO (teď odhlédněme od toho, že taková konfigurace není považována za bezpečnou) budou vždycky rychlejší, než jeden 1,5TB disk. Prostě pro to, že data čtou a zapisují dvě na sobě nezávislé mechaniky ze dvou (dvou párů) ploten.

Kde je třeba kapacita s větší spolehlivostí a rychlostí, dávají se SAS, ty už stojí víc.

No a dnes máme SSD, tam je požadavek na obrovský výkon (IOps - I/O operations per second), tak se spou SSDcka. To uz je ovsem raketa. Jeden SSD disk je ovsem schopen v poctu IOps hrave prekonat mnohodisková pole s velkými cache.

Takže podle toho se vybírají disky.

Disky rozhodně všechny do nějakého typu (bezpečného) raidu. Při dvou discích RAID1. Pokud řadič umí HW raid 5, pak při vice discích ten. HotSpare je pak pojistka za jakékoli konfigurace.

JR_Ewing, Díky za vyčerpávající informace...
Takže nejlepší varianta je plnohodnotný 15 000ot/min. SAS,proč vlastně tato rychlost u HDD není ještě vyšší než 15 000ot/min ?

Chápu,takže 2x DELL HDD 3.5" 600GB SAS 15K HotPl/6Gbps/11G/12G
Jaký RAID je podle tebe nejrychlejší a bezpečný ? Pro tyto dva výše uvedené disky RAID 10 ?

SSD chápu,cenově však vychází nejdráže,určitě mají využití třeba v databázových serverech apod...
Spotřeba SSD taky skoro nikde není uvedena a životnost 3roky ? 5 let ?

U dvou disků jiná varianta než RAID1 (mirror) nepřipadá v úvahu. U vyššího počtu by se dalo diskutovat o výhodách/nevýhodách jednotlivých variant.

Co se týče SSD v enterprise segmentu, tak jednak je to technologicky trošku jinde (cenově pochopitelně také) než consumers produkty. A také se počítá s tím, že na server si zákazník platí nějakou podporu.

Takže v okamžiku když:
1) máte server se supportem typu "replace next bussines day".
2) máte pole s dostatečnou redundancí (minimálně RAID1/RAID5)
3) máte v poli alespoň jeden hotspare

pak je vám úplně šumák, že disk odejde v intenzivním provozu po dvou letech, v rámci platného supportu vám ho přijedu vyměnit do druhého pracovního dne. Díky redundanci a hotspare máte v podstatě jistotu, že mohou dokonce odejít disky dva a nepřijdete o data. Pravděpodobnost, že disky skolabují v rozmezí jednoho dne je ale opravdu mizivá.

JR_Ewing, 01.03.2015 08:48

Bohužel vše si musím vyměnit u svého serveru sám,a koupit... maximálně u housingu v datacentru když tam mají náhradní nebo je tam uložen ve skladu odemě,tak ho bezplatně vymění.... ale nejraději bych když odejde jeden,abych to předem věděl,a nebo ho zastoupil druhý disk...

Výhoda spravování svého ''železa'' v Datacentru je měsíční cena za elektřinu cca 1 000Kč/2U dle spotřeby.a Zbytek se neplatí.

Pokud máš na server záruku (levnější mají NBD, ty dražší 4+4hr), pak přijede technik a disk ti vymění, nebo alternativně ti pošlou jen disk (to záleží, pokud si vyžádáš technika). Vyměnit disk je otázka operace vytáhnout vadný, počkat 30 sekund, zastrčit nový, počkat na začátek automatizované obnovy pole a jít domů. Pole se (většinou) obnoví během cca 3-10 hodin, v závislosti na typu RAIDu, vytížení pole a samozřejmě velikosti disku.

Co se 15K vs 10K týká, osobně bych 15K nevolil pokud to není vyloženě nutné, protože jsou náchylnější k závadám.

A k rychlosti, dovedete si představit 15000ot/minutu? To je 250 ot/s, to je už je slušná fréza. Tady je omezujícím faktorem už fyzika :-) při té rychlosti mají také hlavičky pochopitelně kratší čas na přečtení jednoho sektoru. Ne že by to technologicky nebylo možné, ale zřejmě náklady na to převyšují užitek. Alespoň prozatím. A s vývojem SSD se obávám, že to nikdo ani zkoušet nebude.

Já tě trochu zabrzdím. V první řadě je třeba, pokud server už máš, napsat jeho PŘESNÝ typ, do PMky kdyžtak i service tag (pokud je to Dell). Dále je velmi důležité napsat, jaký přesně řadič (nebo řadiče) se v něm nacházejí (opravdu je to ten H700?) a jaká je přesně hotswap baseboard, jestli 3,5" nebo 2,5" a kolik má pozic. Podle toho se pak zúží možnosti osazení a počtu disků.

Dále si rozmysli jakou přesně kapacitu potřebuješ a jaký výkon (MB/s a případně IOPS). Podle toho se pak dá navrhnout konečné řešení.

P.S.: z disků budeš muset vytvořit pole, takže ne 1 systémový a druhý "zrcadlo", na to se u R1 nehraje.

touchwood, (díky moc,ano je to dell service tag a jméno serveru jsem poslal do PM)
Ano server už mám,koukni se a napiš jaký řadič v něm je a a jaký má výkon...

Nene,H700 by měl být v novém serveru,nejraději bych 3,5",běžně tuším je 6 pozic :)
Ono moc není na výběr s 4xG34 (140W,SE procesory)

Kapacita u jednoho disku stačí 600GB,rychlost IOPS to opravdu nevím,já bych vzal nahoře ten dell HDD (co myslíš?)

P.S.: z disků budeš muset vytvořit pole, takže ne 1 systémový a druhý "zrcadlo", na to se u R1 nehraje.//
OK

Napíšu to i sem: ten dell je Poweredge2850 a má U320 disky. Maximální kapacita disku, která se pro U320 dělala je AFAIK 300GB, větší se nikdy nevyráběly a dnes se už ani nevyrábí, takže jedině aukro/ebay. Nové koupit nepůjdou, a pokud ano, jeden 300GB bude stát cca 15-20 tisíc.

edit: Ještě k PM, díval jsem se a 2850 PCIe slot má, ale i tak bys potřeboval v tom případě vyměnit riser a diskový backplate, a to se u 10 let starého serveru nevyplatí.

to je právě to, nač jsem tě upozorňoval. Servery nejsou běžná PCčka, nejsou stavěny na to, aby se dio nich dalo strčit cokoli (většina moderních serverů např. neskousne klasickou PCIe grafickou kartu), a i nepodporovaný řadič je obecně problém - musí "umět" komunikovat s firmwarem hotswap backplate.

A co se SSD týká, tak pokud je mi známo, SSD (samozřejmě enterprise verze, ne spotřební řadu 530) v RAIDu (včetně TRIM) podporují až řadiče 13. generace Dellu.

Abys věděl, co tě (možná) čeká:

http://en.community.dell.com/support-forums/server s/f/1466/t/19604453
http://serverfault.com/questions/654025/trim-suppo rt-in-hardware-raid-perc-h700

První řadič, který SSD nativně podporuje, je H710P, předchozí verze (H700) sice pole z SSD udělat umí, ale neumí všechny finesy a naopak se doporučuje použít SSD jako cache (CacheCade)