Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký počítač

Ahoj.Jsem počítačový začátečník,v práci využívám pc s wind.98 v podstatě základní programy.Chci si pořídit PC domů-internet,filmy,sledování TV,digi foto,stahování hudby,vedení účet.deníku.Nevím,jestli stolní PC,nebo laptop.Nezvládám žádné složité instalace.Můžete někdo dát základní orientaci,jaké parametry počítače na toto jsou dnes potřeba?Díky

PC
Procesor 3000+-
RAM 512MB min
HDD 80GB min
case 350W min
grafika integrovana
DVD-RW to je jedno
FDD snad uz ani netreba radsej usb kluc
Klavesnica to je jedno
Mys to je jedno (opticka)
LCD min 17" lepsie je 19" ja uprednostujem Samsungy a Philipsy
Windows XP HE
Repro 2+0 hocijake (stacia aj sluchatka;o))
Odhadovana cena je od 16 000 Sk s DPH

NB
Podobne paramtere (procesor na urovni 1.6GHz Celerona)snad len mensi hdd staci aj 40-60GB
Odhadovana cena od 19000 Sk s DPH

Na sledovanie TV si musis prikupit tv kartu (do pc nejaku pci do nb nejaku usb). Internet sa z 90% pripaja cez ethernet co ma jak pc tak nb. Fotak pripojis cez usb co ma jak pc tak nb.
Zalezi kolko mas penazi a kolko chces investovat. Ak chces pohodlie priplat si za 20" sirokouhle LCD cim ziskas uz male tv a filmy sa na tom daju pozerat aj z par m. Cim viacej si ochotny do toho investovat, tym menej sa ti oplati kupit si nb.

Intel Celeron D352 3,2GHz 533MHz BOX 775pin 1 500,-
Arctic Cooling Alpine 7 250,-
Gigabyte GA-945P-S3 - Intel 945P 2 300,-
Corsair DIMM 1024MB DDR II 667MHz VS1GBKIT667D2 2 300,-
Seagate Barracuda 7200.10 ST3250620AS - 250GB 16MB 2 100,-
Gainward 8224-Bliss 7300GT Golden SampleGLH256MB,PCI-E 2 400,-
Leadtek WinFast DTV2000 H 1 500,-
Thermaltake VD6000BNS Soprano VX - Middletower 1 600,- nebo jiná case, záleží od vkusu ;-)
Fortron ATX-400PNF 400W 1 200,-
Lite-ON SH-16A7S OEM černá 1 000,-
celkem cca 16 200,- Kč

AMD Athlon 64 3000+ (socket AM2) BOX 1 900,-
Arctic Cooling Alpine 7 250,-
Gigabyte GA-M55S-S3 - nForce 550 2 100,-
Corsair DIMM 1024MB DDR II 667MHz VS1GBKIT667D2 2 300,-
Seagate Barracuda 7200.10 ST3250620AS - 250GB 16MB 2 100,-
Gainward 8224-Bliss 7300GT Golden Sample GLH256MBPCI-E 2 400,-
Leadtek WinFast DTV2000 H 1 500,-
Thermaltake VD6000BNS Soprano VX - Middletower 1 600,-
Fortron ATX-400PNF 400W 1 200,-
Lite-ON SH-16A7S OEM černá 1 000,-
celkem cca 16 300,-Kč

Monitor LCD 19" od Samsungu nebo Philipsu případně HP třeba Samsung SyncMaster 940B stříbrný - LCD 19

Nejake konfigurace uz ti tady vypsali, otazka je, zda tomu porozumis, kdyz pises, ze jsi zacatecnik.

Ja myslim, ze by jsi mel prvni rozmyslet, zda chces notebook nebo stolni PC. Pro tve ucely muzes pouzit oboji, rozdily jsou jasne - notebook je mozne lehce prenaset, ale je zase o neco drazsi.

Jinak pokud notebook, tak bych hledal neco v cene 18.000,- az 24.000,-

Treba tento : product.jsp

Notebook si kupuje většinou ten kdo potřebuje počítač přenášet z práce domů nebo z domu k milence a podobně. Notebook zabere méně místa, většinou má menší výkon a menší obrazovku než normální "stolní" počítač. Většina lidí si musí na notebook klávesnici zvykat a radší připojuje normální klávesnici a myš a tím padá ta üspora místa:-)

Notebook se nedá po záruce moc dobře opravovat nebo zvyšovat jeho výkon, akumulátor zpravidla vydrží v dobré kondici max dva roky a pak se pro lepší výdrž na aku musí koupit nový za cca 4-5tisíc. Notebook je citlivý na polítí klávesnice vodou pivem....

Většině lidí podle mě víc vyhovuje stolní počítač.

V tvém případě bych se rozhodnul následovně:
- zvol si, jestli chceš stolní PC, nebo notebook
- zvol si cenový strop
- pokud NTB, tak si najdi takový, co odpovídá tvému cenovému stropu (klidně můžeš svoji volbu konzultovat tady). Na internetu jich najdeš v eShopech dost.
- pokud stolní PC, tak si najdi v okolí dobrý PC shop (reference na ně si musíš sehnat asi sám) a zajdi tam, řekni, kolik máš peněz, co od PC očekáváš a nech obchodníka udělat sestavu. Může ji navrhnout, tady ji zkonzultuješ, pak necháš u něj objednat/udělat PC (bacha na takové obchodníky, co ochcávají neznalé zákazníky, proto je dobré sehnat reference). Bacha na to, zda bude operační systém v ceně, nebo ne.
- užij si počítač :-)

pokud je zákazník neznalý, vždycky s ním vyjebou [vždycky znamená vždycky]. pro něj je lepší nekupovat u garážníků skládačku, ale třeba přeprodávané hotové modely nějakého většího prodejce.
jenže tazatel tam tuším chce domontovat tv tuner, čili nějakou řeč s obchodníkem: poptal bych se nejdřív u rozumných lidí na reference, u koho brát, a s kým byly problémy.
základní pravidlo nákupu nejen pc: nejnižší cena je vždycky pro zlost.

Díky za rady.

Mám to rozmyšlené takto::-) Už jsem rozhodlý pro stolní počítač.Cenu si stanovím od 18 000 do 20 000 Kč.Největší problém je v tom že tomu moc nerozumím....Radši bych koupil nějakou hotovou sestavu i s tv kartou a monitorem někde v Makro,Elektroworld atd.Stěžejní je pro mě internet(u nás na malém městě tak nějak funguje bezdrát.připojení tuším Wifi).Nevím jestli ta tv karta-funguje to dobře?Taky jsem něco četl o hybridní,takže pokud začne Ještěd vysílat digitálně,měl bych konečně čt4 sport a k němu klid:-)Je pravda,že za 3-4 roky bude počítač nepoužitelný-zastaralý?Tam ale pokud je to stolní,jde zvyšovat výkon ne?Zajdu tady do nějak.spec.obchodu a zkusím poptat,podle toho se pak zařídím......

Obávám se, že to stále vidíš jak Hurvínek válku.. V Makru, Elektroworldu, Lidlu a podobných kšeftech v ŽÁDNÝM, ale opravdu v ŽÁDNÝM případě nenakupuj!!! A to i kdyby nabízeli ORIGINÁL zlatý tele z 18ti karátovýho zlata za čičapade! To je ta nejlepší cesta do pekel, kdy budeš proklínat všechno, co kdy mělo a má s počítačema něco společnýho. V případě koupě počítače v takovémhle obchodě je jistota ojebání zákazníka 99,99%, obzvlášť, pokud jde zákazník po ceně. V prvé řadě, to co se skrývá v útrobách takových počítačů, jsou v lepším případě výběhový komponenty, který už nepůjdou rozšířit, takže na budoucí úpravy můžeš s klidem zapomenout. V horším případě tam jdou jen výběhový, ale občas i částečně poškozený či rovnou úplně zničený komponenty (ehm, kdože to montoval do svých "značkových" počítačů díly ze skladu, který prošel povodněma?) a reklamační procesy těchto velekrámů zákazníkovi rychle ukážou, že je to jen jeho chyba. No a druhou stránkou je pak samotná montáž těchto ultrakvalitních dílů, kde občas se zapomene zapojit nějaký kabel (opět v tom lepším případě), někde se zapomene přišroubovat deska, nebo se prošroubuje blbě a pak náhodně zkratuje a vypíná počítač.. a určitě by se i u zdejších poradníků našli další a další příklady toho, jak se to nemá dělat. Pochopitelně, stejně tak můžeš dopadnout i u kdejakýho garážníka, který smontoval kamárádům pět PC a hned si dal na vrata ceduli "Certified PC completer". Proto, jak už psali ti přede mnou, to chce sehnat v okolí aspoň nějaké minimum referencí. Ano, vím, že takové řešení vyjde dráž, ale ten rozdíl není tak strašlivý a za ušetřené problémy rozhodně stojí. Když někde v Electroworldu nabízejí "super" PC za 12.999,-- ("bomba herní mašina!!"), tak věř, že v normálním, slušném a seriózním PC krámě tě sestava podobného výkonu vyjde tak na patnáct, ovšem kvalitativní rozdíl bude tak říkajíc "k nezaplacení".

Myslím, že nejlepší bude si poskládat sestavu z vybraných komponemt někde na "solidním" eshopu a nechat si to sestavit. Většina eshopu toto umožnuje takže v poho. Výhoda je, že člověk ví co má v sestavě a kdykoli lze cokoliv přidat vyměnit v compu apod. Když si něvíš rady s přesným určením komponentů tak myslím, že tady je dosti lidi kteří ti rádi poradí. :-)

case - EuroCase ML5470 bílo/stříbrná - Middletower - 1000
zdroj - Chieftec CFT-500-A12S 500W - 2250
deska - Gigabyte 945PL-DS3 - Intel 945PL - 2160
zvukovka - integrovana na zakl. desce
sitovka - integrovana na zakl. desce
procesor - Intel Pentium D 915 2,8GHz 4MB 800MHz 775pin BOX - 2800
pamet - Kingston DIMM 1024MB DDR II 533MHz Dual Channel Kit CL4 - 2100
graf. karta - Leadtek Winfast PX7600 GS TDH Classic Edition 256MB, PCI-E - 2650
harddisk - Hitachi Deskstar T7K500 - 250GB SATA II - 2050
dvd-rw - Pioneer DVR-111 OEM - 1 000
klavesnice - Chicony 2971 PS/2 - 150
mys - Microsoft Intellimouse Optical USB OEM - 330
system - Microsoft Windows XP Home Edition CZ OEM - 2320
vypalovani - Ahead Nero Express 6.0 OEM - 50

celkem s DPH : 18860

plus monitor : NEC 1970NXp silver/black - LCD 19" - 9500

vybirano podle czechcomputer.cz (sestavi ti to zdarma na pozadani)

Cenu jsem trochu prestrelil, ale tohle delo ti vydrzi dlouho, pokud teda nehrajes hry, to potom, aby clovek upgradoval jednou rocne. Jinak nepotrebujes zdroj, ale ten co k te skrini davaji zdarma ca moc nestoji. Par stovek muzes usetrit i na procesoru a pametech, pripadne koupit mensi disk.
LCDecko je taky dost drahy, koupit se daji i levnejsi, ale tohle je spickovy. (Na hry ale neni.)
Kartu na digi TV ti poradit nedokazu.

Hm...to už je opravdu hodně peněz...já se chci vejít do 20 000 kČ max.i s monitorem.Hry nehraju..Teď jsem objevil tohle-Flexio FU 202+17 LCD Yusmart
AMD Semron 3000+Dl DVD-RW,HD WD
160GB SATA DDR400 512 MB TV+MF tuner
čtečka karet xv1,klávesnice,opt.myš
XP
cena včetně monitoru 15 999 Kč

Podle všech Vašich rad tady vím,že zásadně nekupovat,ale rozcupujte mě na konkrétním případu:-):-):-)

No jde spíše o to,že tak před týdnem mi to přišlo jako dobrá nabídka.Teď je mi jasné,že nekupovat.Ale ty důvody..Flexio je špatná značka??Jasný že Yusmart ani na mě nepůsobí věrohodně.Každopádně jsem díky této diskuzi vystřízlivěl!

Flexio hlavně není žádná "značka". To je prostě obchodní značka pod kterou prodává daný řetězec svoje počítačový utrejchy :-) Pokud se bavíme o skutečných značkách, tak se bavíme o HP/Dell/IBM-Lenovo/Fujitsu-Siemens apod. Kupodivu třeba i PC značky Sony (Vaio) vůbec nejsou špatný (co se železa týče, s ovladačema je to poněkud horší :-) ). O značce Flexio ti tu skutečně asi nikdo nic neřekne, protože to fakt není počítačová značka.

Pokud si netroufáte na složení sám, možná by pro vás bylo řešení zakoupit některou z hotových sestav, které nabízejí firmy jako Triline, Alza nebo Mironet. Je to určitě lepší než kupovat v Tesku. Možná by vám tady někdo pomohl některou z jejich sestav ohodnotit.

Co třeba toto??

ALIVIO 3000/NF430/300W/GLAN/1394/DVI
Originál Windows XP MCE+CZ LIP
CPU AMD Athlon 64 X2 3800+ s.AM2
paměť 512 MB DDRII 667MHz (1x 512)
HDD 160 GB SATA2 7200 rpm 8 MB
FDD 3,5" 1.44 MB černá
DVDRW/RAM D+- + software NERO,DVD Cyberlink
ATI X 1300 pro 256 MB PCIe
TV Tuner analog+digital
Faxmodem PCI
bezdrátový set Logitex

cena 20 400 Kč

case - EuroCase ML5470 bílo/stříbrná - Middletower 450W - 1200
zdroj - ve skrini
deska - Gigabyte GA-M55S-S3 - nForce 550 - 2150
zvukovka - integrovana na zakl. desce
sitovka - integrovana na zakl. desce
procesor - AMD Sempron 64 3000+ (socket AM2) BOX - 1400
pamet - Kingston DIMM 1024MB DDR II 533MHz Dual Channel Kit CL4 - 2100
graf. karta - Leadtek Winfast PX7600 GS TDH Classic Edition 256MB, PCI-E - 2650
harddisk - Hitachi Deskstar T7K500 - 250GB SATA II - 2050
dvd-rw - Pioneer DVR-111 OEM - 1 000
klavesnice - Chicony 2971 PS/2 - 150
mys - Microsoft Intellimouse Optical USB OEM - 330
system - Microsoft Windows XP Home Edition CZ OEM - 2320
vypalovani - Ahead Nero Express 6.0 OEM - 50

celkem s DPH : 15400

plus monitor : Samsung SyncMaster 940B stříbrný - LCD 19" - 6900

vybirano podle czechcomputer.cz (sestavi ti to zdarma na pozadani)

Pokud se ti nezda jako dost levne ani tohle, tak urcite neni problem koupit si neco jeste levnejsiho, ale pak sem nechod brecet.

Na tve soucasne pozadavky to staci, ale osobne si myslim, ze je lepsi dat do PC vic a udelat si tak urcitou rezervu do budoucna.
Jinak jeste budes muset dokoupit digitalni TV kartu, ale s tim ti musi poradit nekdo jinej.

Nejvetsi problem je ve zdroji, protoze zdroje Eurocase nepatri k nejlepsim, proto je take v te skrini jakoby zdarma. (Zase ale v hyperobchodech budou mit v tech PC jeste horsi zdroje.) Kvalitni zdroj stoji cca. 2000. A hlavni problem je, ze kdyz odejde zdroj, tak obcas sebou bere i dalsi komponenty, proto je dobre mit nejaky znackovy. Taky je to o energeticky ucinnosti, takze se znackovym zdrojem mas obvykle mensi spotrebu elektriny.