Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Domácí Windows server

Přeji pěkný večer,
rád bych si domů pořídil server. Máme doma celkem dost počítačů, takže bych na něm rád provozoval Active Directory, abychom měli "na všech všechno svoje" a nebyly dokumenty rozházené atp... Disk mám WD blue s tím, že bych ještě ten stejný koupil, abych měl RAID 1. Chtěl bych to mít hlavně jako úložiště dat, DLNA do televize, web server - ten ale není povinnost, to bych si asi spíš jenom hrál, ale chtěl bych zkusit udělat intranet :-) Je to blbost, ale kdo si hraje, nezlobí... Nepotřebuji nic výkonného, ECC paměti by se asi šikly, procesor mám raději INTEL a spotřeba aby nebyla moc velká, aneb aby to peněženka snesla... Mám vcelku rychlý internet (60mbps) a možnosti veřejné IP. Hlavní částí dat na disku jsou filmy a seriály. Cena max! 10 000 Kč. Systém předpokládám Windows server 2012... (ne Home!)
Jsemo tevřený všem radám a připomínkám :-)

Jestli ti můžu poradit, tak stačí nějaký stolní počítač a z něj udělat "server", toto je dobré řešení, neboť do toho nemusíš vrážet tolik peněz.
Do základní desky si můžeš připojit cca 6 disků, což si myslím, že pro server stačí. Navíc v serveru nepotřebuješ g. kartu, která bere největší výkon. Na to co jsi popsal, tak ti bude stačit nějaký výkonnější dvoujádro, možná čtyřjádro pro jistotu.

Do serverů je lepší Linux než Windows, tolik to neužírá výkonu a je to stabilnější, sice předpokládám, že stabilitu asi moc řešit nebudeš, ale stejně.

Pokud by to mělo být malý /rozměrově/ tak třeba notebook /to už jsem taky viděl - má to kamarád/, ovšem u NTB je problém s připojením disků, které by musely být asi po USB což je dost blbé. Navíc do serverů se dávají disky s SAS nebo SCSI rozhraním, což není zrovna dobré pro domácí použití /jsou drahé/.

Takže abych to shrnul : Za mě, pořídit nějaký stolní PC bez grafiky, klidně i nějaký bazarový postarší, protože "plnohodnotný" server v této cenové kategorii asi neseženeš /možná opět bazary/.

PS. Mám doma server /teda plnohodnotný - rozměry do 4 slotů racku takže macek jako svině/ a jsou v něm dva procesory po dvou jádrech na frekvenci 3,6GHz /celkem tedy čtyřjádro/, 6GB RAM, 6x SCSI disk 73GB 10 000rpm. Táhnu na tom CS:S a jede to pěkně + to mám jako zálohy, ale pouze důležitých dokumentů, protože deska nemá klasický SATA rozhraní, pouze SCSI.

raid-1 kvůli televiznímu dlna?
"na všech pc mít všechno svoje" máte už teď, k tomu nepotřebuješ server. že jsou dokumenty rozházené ničemu nevadí, ovšem síťový nas to může řešit - včetně toho dlna.
pokud ses zamiloval do putovních uživatelských profilů, mimo firmu je to blbost. k pouhému sdílení dat je win server docela kanón.

Cena max! 10 000 Kč

mrkni se mám u m$, co stojí jejich server.

veřejná ip je zcela nepodstatná informace. kromě nápadu, jestli náhodou nechceš svůj server vystrčit na internet.

bez problémů proběhla aktivace, to ale neznamená, že se jedná o legální Windows. Základní OEM verze stojí cca 2500 Kč bez daně (nikoli Pro), takže ceny okolo 300Kč jsou jasný podvod, a kdo tohle nechápe, neměl by být svéprávný.

Je dost možné, že dříve či později bude kamarád nucen na PČR jít "podat vysvětlení"

A trváš na Win serveru? Neuvažoval jsi o nějakém lepším NAS serveru? Vše, co potřebuješ tam máš k dispozici, včetně přístupů, web serveru, intranetu, DLNA, ...
Spotřeba bude neporovnatelně nižší.
Pokud máte doma notebooky, se kterými cestuješ mimo síť a zařadíš je do domény, můžeš si tím přidělat problémy.

Za 10 tisíc je to samozřejmě možné, ale určitě ne na Windows (což je navíc zcela nesmyslné).

Pokud oželíš ECC, je vhodný hardware platforma AM1 - výběr si udělej sám, klíčový je počet SATA portů, procesor 5350 jasná volba.
Pokud ECC potřebuješ, pak vhodný je FX-4300.

Začít můžeš s FreeNAS bootovaným z USB flash disku, nebo si za pár stovek pořiď 32GB SSD (ten se bude hodit i pro univerzálnější řešení níže).

Pokud to myslíš ještě vážněji a chceš router/doménový server/webserver/printserver atd., tak Debian + Samba4 + CUPS + Apache.

AD na domace pouzitie? A vies vobec, kde a naco sa pouziva? Mam pocit, ze ani moc nie.
Pokial trvas na Win rieseniach pozri si nejaky dotovany server od HP, FS a pod, kde byva obcas dodavana Foundation verzia za 1 euro a mas v tom 15 CALC v cene servera.
Pripadne moze kupit Fundation zvlast, kazdy vyrobca to ponuka a ceny su celkom prijemne od cca 4000 CZk.