Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem NAS Synology - výměna HDD za větší - jak?

Mám NAS Synology DS215j a v něm HDD 2x2TB. Nepoužívám RAID, každý z disků je samostatný svazek (v NASu tedy vidím 2 disky). Disky bych chtěl vyměnit za větší, konkrétně 2x4TB, ale ty už bych chtěl kvůli bezpečnosti dat zapojit do RAID. Zajímalo by mě proto následující:

1) Četl jsem, že systém DSM je uložen na HDD. Osadím-li tedy NAS novými HDD, bude se NAS tvářit jako nový nebo má nějaké nastavení z předchozích disků uložené v nějaké své flash paměti a bude nutné udělat reset?

2) Připojím-li HDD vymontované z NAS k PC, dokážu při instalaci nějakého ovladače na EXT4 tyto disky přečíst a data překopírovat do NASu na nové disky? Popřípadě pokud by šlo použít nějaké bootovací Live CD/DVD s Linuxem, který by to mohl umět přečíst?

Předem díky za rady!

ad 1. - Doporučuju celý NAS inicializovat odznova, ať se ti tam pak nemotá nějaká ošíbka

ad 2. - starý HDD můžeš buď připojit k USB portu NASu a překopírovat pomocí shellu (možná tam bude nějaká rovnoufunkce, ale té bych moc nevěřil), nebo můžeš použít liveCD např. Ubuntu a překopírovat data ručně. Pozor, disky mohou být sestaveny jako raid pole z jednoho disku (to zjistíš v shellu NASu ještě předtím, než disky odebereš)

edit: před touto procedurou je velmi vhodné si zjistit, jak fungují příkazy df, mount, umount, mdadm, plus si sjet příkaz cat /proc/mdstat

Ještě bych měl jeden dotaz. Mám výše zmíněný NAS Synology Diskstation DS215j. Pokud bych z něj vymontoval disky a ty dal do staršího modelu např. DS212j, DS213j apod., bude to fungovat? Myslím tím, zda půjdou přečíst data uložená na discích. Hlavně aby se neprovedla nějaká inicializace a o data jsem nepřišel...

Já bych začal bodem 2) zkusit připojit disky a zjistit jestli uvidíš data přes ovladač nebo live CD.
Strkat disky do staršího modelu nas považuji za rizikovější právě z důvodu té inicializace.

Pokud je uvidíš tak je vyhrané a data bych přenesl buď přes pc nebo přes usb port na nově zbudovaný raid .

BTW: udělat ten pokus s čtením v pc pak s tím raidem taky není špatné (a napsat sem výsledek)

Dobrý den,

přestože již uplynulá dlouhá doba, řeším skoro stejný problém jako původní dotazovatel.
Mám stejné Synology s 2 x 3 TB a odchází 1. disk. Používám RAID 1, takže výměnu předpokládám za jednoduchou.
Bude stačit vyměnit nový disk za starý a nechat vše synchronizovat?

Děkuji za radu